Jump to content

Въпрос за WLAN


Recommended Posts

Приятели, взех си още един лаптоп с WLAN, а разполагам само с един аксес поинт. Мога ли по някакъв начин да имам интернет и на двата компютъра? Или ще трябва да правя още капиталовложения. :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как така има "само един" аксес поинт?

Обясни по-подробно.

Ползваш безжичен ИН и имаш само един акакунт или какво?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

рутера рути, а аксес пойнта ти дава безжичната връзка до рутера. тва е

или си взимаш рутер с безжично, или връзваш ап-то на порта на рутера

ако немаш рутер го ядеш (освен ако не ти се правят супер хамалогии за шерване през пс-то)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аксес пойнта по принцип дава безжична връзка до колкото искаш компютри в обсега. Трябва само да имат безжична лан-карта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш чист аксес пойнт (АП) трябва да си плащаш още един акаунт на доставчика.

Чистия АП работи като "бридж" т.е. той е невидим за доставчика и служи единствено и само за "просто" конвертиране на сигнала от жичен в безжичен. Ефекта от включването на втори лаптоп ще е същия като да намериш някой суич на покрива и да се включиш в него.

За да имаш нет на 2+ компютъра (които да ползват един ИП адрес) ти трябва:

-вариант 1: "рутер". (рутера е в кавички щото рутер за 50$ няма :bia:)

-вариант 2: програма от типа на Wingate, CCProxy, WinRoute, InternetConectionSharing, Linux . . .

При втория вариант единия компютър става рутер (сървър) за другия.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш чист аксес пойнт (АП) трябва да си плащаш още един акаунт на доставчика.

Чистия АП работи като "бридж" т.е. той е невидим за доставчика и служи единствено и само за "просто" конвертиране на сигнала от жичен в безжичен. Ефекта от включването на втори лаптоп ще е същия като да намериш някой суич на покрива и да се включиш в него.

За да имаш нет на 2+ компютъра (които да ползват един ИП адрес) ти трябва:

-вариант 1: "рутер". (рутера е в кавички щото рутер за 50$ няма :bia:)

-вариант 2: програма от типа на Wingate, CCProxy, WinRoute, InternetConectionSharing, Linux . . .

При втория вариант единия компютър става рутер (сървър) за другия.

Нещо май си наясно с безжичната техника само наполовина. Аксес пойнта взема мак-адреса и IP-адреса на компютъра, а той вече включва компютри във вътрешна мрежа. Няма такова нещо като ползване на втори IP-адрес от доставчика или включване н суич. А и почти всеки аксес пойнт си е на практика и безжичен рутер. Различава се от рутера само по това, че няма жични лан-портове за кабел, а рутера има. Аксес пойнт с доста функции има и доста евтини - най-евтиното е 80 лв в магазина на Дондуков и Раковска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо май си наясно с безжичната техника само наполовина. Аксес пойнта взема мак-адреса и IP-адреса на компютъра, а той вече включва компютри във вътрешна мрежа. Няма такова нещо като ползване на втори IP-адрес от доставчика или включване н суич. А и почти всеки аксес пойнт си е на практика и безжичен рутер. Различава се от рутера само по това, че няма жични лан-портове за кабел, а рутера има. Аксес пойнт с доста функции има и доста евтини - най-евтиното е 80 лв в магазина на Дондуков и Раковска.

Дали ? :bia::bia::wall:

Бегай да четеш.

Мога да ти продам АП-та и за 50 и за 500$. Тези за 500$ нямат никакви други функции. :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи на АП не съм правил никакви настройки, а IP от доставчика съм сложил на лаптопа. И работи. Въпроса ми е дали без допълнителна техника ще мага да ползвам интернет и на др. лаптоп? :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, че съм те разбрал в сичките ти постове какво точно искаш да кажеш и какъв е точно проблема, но ето едно предположение как можеш да си разрешиш драмата :D

Взимаш един безжичен рутер с WAN порт/интерфейс. Забождаш интернет кабела в него, демек в този порт, влизаш в настройките на рутера и променяш МАС адреса му да стане този на ЛАН картата ти - така доставчика вижда отново теб, а не рутера и всичко отново си бачка. След това от рутера създаваш нова под мрежа, която раздава нови различни IP-та и към него примерно закачаш компютъра с LAN кабел и още колкото имаш на разположение лаптопи през WLAN-а му, който разпръсква. :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решението е един рутер пред Аксес Пойнта при мен има по 39 лв без ДДС и всичко свири и пее...а ако решиш да минеш ще го видиш и как работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитат(robobug @ Apr 13 2007, 09:25)

Ако имаш чист аксес пойнт (АП) трябва да си плащаш още един акаунт на доставчика.

Чистия АП работи като "бридж" т.е. той е невидим за доставчика и служи единствено и само за "просто" конвертиране на сигнала от жичен в безжичен. Ефекта от включването на втори лаптоп ще е същия като да намериш някой суич на покрива и да се включиш в него.

За да имаш нет на 2+ компютъра (които да ползват един ИП адрес) ти трябва:

-вариант 1: "рутер". (рутера е в кавички щото рутер за 50$ няма )

-вариант 2: програма от типа на Wingate, CCProxy, WinRoute, InternetConectionSharing, Linux . . .

При втория вариант единия компютър става рутер (сървър) за другия.

Дали ? :hilezh::D:D

Бегай да четеш.

Мога да ти продам АП-та и за 50 и за 500$. Тези за 500$ нямат никакви други функции. ;)

След като не си наясно, не се заяждай и не пиши глупости.

Аз сам си направих вътрешната мрежа без да задавам въпроси и си работи с 2 компютъра безжична и още един съм включил с кабел.

Още по-зле за тебе щом продаваш - ама като гледам кво си писал не вярвам да намериш клиенти тук.

Ако имаш чист аксес пойнт (АП) трябва да си плащаш още един акаунт на доставчика.
- Кво имаш предвид по чист аксес пойнт - всички АП имат функции на рутер, Бридж и усилвател на сигнала от друга мрежа поне. Аз не плащам още един акаунт на доставчика и не знам някой, който има поне за две стотинки мозък да плаща, след като има АП.
Чистия АП работи като "бридж" т.е. той е невидим за доставчика и служи единствено и само за "просто" конвертиране на сигнала от жичен в безжичен.
- Бриджа означава мост (от английски) който свързва две различни мрежи. Конвертирането на сигнала от жичен в безжичен става или от безжичен рутер, или от АП.
Ефекта от включването на втори лаптоп ще е същия като да намериш някой суич на покрива и да се включиш в него.
- Ако става дума за ефекта от това да си включиш нещо в своя безжичен рутер или АП, няма да го коментирам.
За да имаш нет на 2+ компютъра (които да ползват един ИП адрес) ти трябва:

-вариант 1: "рутер". (рутера е в кавички щото рутер за 50$ няма )

-вариант 2: програма от типа на Wingate, CCProxy, WinRoute, InternetConectionSharing, Linux . . .

При втория вариант единия компютър става рутер (сървър) за другия.

Това е единственото по-вярно нещо. Рутери има жични и безжични.

Вариант две се прави основно за кабелна връзка, а има и вариант три - с безжична входна точка, която е и рутер.

Има и възможен вариант 4, но е безмислен ако имаш АП или безжичен рутер.

Приятели, взех си още един лаптоп с WLAN, а разполагам само с един аксес поинт. Мога ли по някакъв начин да имам интернет и на двата компютъра? Или ще трябва да правя още капиталовложения.

Нещо колега наистина не обясняваш както трябва. IP-то на доставчика ти не може да е на лаптопа, всъщност може, но само за кабелната връзка, за безжичната адреса на доставчика е на АП-то, а твойта мрежа е вътрешна от АП-то с адреси от типа на 192.168.1.ххх, та просто на настройките на другия компютър пишеш същото IP, DNS и gateway, а само последното число ххх трябва да е различно от на АП-то и на другия компютър, и това е. Или настойваш на АП-то DHCP-сървър да раздава адреси, а на компютрите избираш автоматично получаване на IP. Не е нещо особено трудно. Ако не стане започни отначало и обясни подробно какво ти АП-то, какъв ти е доставчика и пр. подробности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би наистина не обяснявам много добе.

В момента разполагам с Linksys 54G (http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1166859892664&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=9266492664N09)

По него не съм правил никакви настройки-преди две години го купих, боднах го на стената, забодох в него LAN кабела(RJ 45) и това беше. На wi-fi картата на лаптопа зададох IP, Gate и т.н.(дадени ми от доставчика) и галимацията тръгна. Преди известно време доставчика си продаде фирмата на друг доставчик(Мегалан), който реши да ни смени IP-тата. Дойдоха едни момчета в нас, изтриха ми старото IP, Gate и т.н. данни и въведоха нови такива. И галимацията пак тръгна без да пипаме аксес понта и така до момента.

Та въпроса ми е - след като вече имам 2 компютъра с wi-fi карти и един

аксес поинт ще мога ли едновременно да имам интернет и на двете машини или ще трябва да инвестирам и в др. устройства(асксес поинт или рутер). И ако ще се инвестира - то за какво.

Благодаря на всички взели отношение по въпроса!

Редактирано от dimhab
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговора отново е:

Кабела от доставчика влиза в обикнове (само с медни входове) рутер - 39 лв. + ДДС. А на него се включва безжичния АП. след това влизай с колкото компа си искаш - е не повече от 255 де :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговора отново е:

Кабела от доставчика влиза в обикнове (само с медни входове) рутер - 39 лв. + ДДС. А на него се включва безжичния АП. след това влизай с колкото компа си искаш - е не повече от 255 де :hilezh:

Това ти е варианта. Т.е. остава ти АП-то инвестираш само в нов рутер. Да, има и комбинирани у-ва АП+рутер, но ти си имаш не лошо АП, което работи много по-добре от комбинираните у-ва.

Пак има едно "но": ако интернет доставчика използва някакъв вид VPN-и, трябва да се консултираш с него кой модел рутер би работил с неговата система. Предложи му 15-20 лв. да ти избере у-во и да ти го конфигурира.

Имай предвид, че евтините рутери "забиват" при натоварване с по-голям трафик.

А към JohnP: не те познавам, не ти знам годините и образованието, затова няма и да отговарям повече на глупостите ти в тази тема. Ако имаш желание да научиш нещо, точно на тема интернет и мрежи "интернета" е най-богат на информация :D. А това, че не плащаш втори акаунт е по желание на доставчика ти. И по-добре задавай въпроси . . .

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента разполагам с Linksys WAP 54G (http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1166859892664&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=9266492664N09)

Редактирано от dimhab
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата може да се изтрие - проблема е решен.

П.С. - по съвет на колегата:

Ако имаш чист аксес пойнт (АП) трябва да си плащаш още един акаунт на доставчика.

Чистия АП работи като "бридж" т.е. той е невидим за доставчика и служи единствено и само за "просто" конвертиране на сигнала от жичен в безжичен.

ще плащам 5лв. повече на месец, ще имам 2 IP адреса и ще си ползвам стария аксес поинт.

Благодаря за съветите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...