Jump to content

Как да избера какви гуми да си купя?


Recommended Posts

Колеги, според вас допустимо ли е да се сложат гуми 205/55/R17 на 17-ки 7.5J ?

Талигата е А3 3.2 и по фабрични данни за тази кола, дават 17-ка с широчина 205 да се слага на 6J джанта. В същото време по други сайтове чета, че в общия случай 205 е допустимо за 7.5J джанта. Изпаднаха ми нови Bridgestone Blizzak LM005 на добра цена и се чудя дали ще станат на моите джанти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 hours ago, ТК said:

205 го дават за минимум на тази ширина джанта .

Таблицата е некоректна.....меко казано.

 

При определяне ширината на гумата спрямо ширината на джантата се взема предвид и височината на гумата.

Най-общо - колкото е по-ниска гумата, толкова по-широка джанта иска.

Обратното - една джипова гума 235-245 иска джанта 5-6".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Таблицата си е много коректна.

 

Преди 14 часа, robobug написа:

Най-общо - колкото е по-ниска гумата, толкова по-широка джанта иска.

Много невярно твърдение е това.

Изобщо не трябва да се намесват много високите гуми при офф-роуд джиповете, защото там играта е друга. При шосейните СУВ, таблицата си важи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

достатъчно е да се погледнат фабричните  размери при Ауди, където при 16" са в лявата страна на таблицата, а при 17" излизат от таблицата....за да е ясно, че таблицата не значи нищо без височината на гумата.

БМВ също с гуми 285 на джанти от 10" са извън оптималния според таблицата размер.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16 hours ago, scc said:

 

Благодаря, колега. Този калкулатор е много полезен. Излиза че ако сложа гуми 205/55/17 общия диаметър ще се увеличи с 2.3см над стандартния. По-скоро ще се откажа от тези гуми. Най-близкия фабричен размер, който дават за тази кола е 205/50/17 на 6J джанта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги!

 

Харесала съм си Taurus Winter 91H 195/65 R15

 

Търся мнение за марката и за конкретните гуми, не съм карала с Тaurus преди. Готова съм да дам не повече от 100 на гума и тези ми влизат идеално в бюджета.

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сръбски гуми, много меки и лигави. В момента карам с такива в размер 225/50/17, като от 2 зими съм с тях, но почти нямаше сняг и съм нямал проблем. При мръсен и влажен асфалт се пързалят повече от скъпите, но и моя шлеп е почти 2 тона. Щом бюджета ти е до 100лв на гума на твое място бих взел KLEBER KRISALP HP3, които са по 92лв на гума и са доста по-добри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

17 hours ago, yanitsa1 said:

Харесала съм си Taurus Winter 91H 195/65 R15

 

Търся мнение за марката и за конкретните гуми, не съм карала с Тaurus преди. Готова съм да дам не повече от 100 на гума и тези ми влизат идеално в бюджета.


Съвсем прилични гуми предвид цената им. Аз също имам наблюдения, че на мокро не са най-стабилните, но за тия пари-толкова. На суха настилка и на сняг са си добре. 

Иначе както и колегата е написал, при този бюджет могат да се вземат и по-добри гуми.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

100лв на гума за 15" не е никак лош бюджет.

За още малко над 100 лв може да се вземат тези - ако се ползва отстъпка СБА или друга - цената пада още малко.

МаркаBRIDGESTONE
Размер195/65 R15
МоделLM005

https://diana-ltd.com/tire?34343

 

Или тези:

МаркаVREDESTEIN
Размер195/65 R15
МоделWINTRAC

https://diana-ltd.com/tire?35546

 

Или тези:

МаркаFIRESTONE
Размер195/65 R15
МоделWINTERHAWK 4

https://diana-ltd.com/tire?34276

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това са възможно най-скапаните гуми. Размера е масов и не е скъп, така че спокойно ще се вместиш с този бюджет в хубави гуми каквито е споменал колегата @OvivO.


Да спомена, че сръбските боклуци се подвизават в четири марки, които представляват едни и същи гуми, а именно : Taurus, Riken, Tigar и Orium.

 

Аз бих препоръчал Cordiant Winter Drive 2, страхотна гума на много добра цена.

Редактирано от piaggio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече са на цената на среден клас добри гуми. И това, че преди бяха евтини не ги прави хубави и си остават боклуци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Cordiant са чудесни руски зимни гуми.

Не вярвам 10-те мм грайфер да се сторят на някой прекалено шумни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, piaggio said:

Вече са на цената на среден клас добри гуми. И това, че преди бяха евтини не ги прави хубави и си остават боклуци.

 

Не.

Цената им не е мърдала от поне 3-4 години, откакто ми се налага да купувам такива гуми за различни коли, основно 225/45/17. Най-слаби са на мокра настилка, но пак са прилични предвид цената. Не ми се е случвало при нормално каране с такива гуми да не успея да спра навреме или да изпусна завой. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taurus, Riken, Tigar и Orium са с перфектно съотношение цена/качество.

Ако някой има желание и умения да кара по-динамично - естествено не са неговите.

За нормално придвижване са повече от добри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 11 часа, manoleo написа:

 

Не.

Цената им не е мърдала от поне 3-4 години, откакто ми се налага да купувам такива гуми за различни коли, основно 225/45/17. Най-слаби са на мокра настилка, но пак са прилични предвид цената. Не ми се е случвало при нормално каране с такива гуми да не успея да спра навреме или да изпусна завой. 

 

Може да не е мръднал за твоя размер, но 15 и 16 цола са с по 10-15 лева на гума отгоре.

Пак казвам за това което са и в предвид цената им, има много по-добри варианти.

Перфектни са за тоя, който не е карал с гума среден клас и нагоре.
А да забравих, пет са сръбските марки в това число влиза и Корморан.

Преди 13 часа, Костадин1975 написа:

Cordiant са чудесни руски зимни гуми.

Не вярвам 10-те мм грайфер да се сторят на някой прекалено шумни.

 

Какво общо имат милиметрите грайфер с шума ? 
Те имат само един модел с 10мм грайфер, другите два са за не толкова заснежени райони.

Редактирано от piaggio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 22.10.2021 г. at 10:09, sweep написа:

Taurus, Riken, Tigar и Orium са с перфектно съотношение цена/качество.

Ако някой има желание и умения да кара по-динамично - естествено не са неговите.

За нормално придвижване са повече от добри.

В интерес на истината карам една идея по - динамично, така че с тях няма да се получи явно. Особено притеснителни са всички коментари за представянето на Taurus на мокро... Не искам да вземам гуми, които се представят добре само в определени обстоятелства. В момента съм с Мишелинки, но са стари и вече не се държат стабилно, особено по завоите. Нооо след последния ремонт нямам възможност за 140 на гума.. За по - динамично придвижване, какво би препоръчал? 

Редактирано от yanitsa1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не сме станали дачия форум, че се пише за марки гуми които се предлагат в практикер?

Редактирано от MachineSpirit
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз това се питам, като видя на някоя A8-ца, че е обута с тия галошки и ми става леко неприятно.

Преди 23 часа, yanitsa1 написа:

В интерес на истината карам една идея по - динамично, така че с тях няма да се получи явно. Особено притеснителни са всички коментари за представянето на Taurus на мокро... Не искам да вземам гуми, които се представят добре само в определени обстоятелства. В момента съм с Мишелинки, но са стари и вече не се държат стабилно, особено по завоите. Нооо след последния ремонт нямам възможност за 140 на гума.. За по - динамично придвижване, какво би препоръчал? 

 

Имаш 3 линка по-горе които водят към хубави гуми които ще ти свършат работа, кое не разбра ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 10/23/2021 at 11:07 PM, yanitsa1 said:

 Не искам да вземам гуми, които се представят добре само в определени обстоятелства. 

Изискванията за движение на студен сух асвалт, киша и пресен сняг са твърде различни. Т.е. не съществува идеална зимна гума.

 

Но пък има гуми, които се провалят във всякакви условия....като първите близак примерно......а следващите не знам....след едни близаци, с които не можех да вляза в гаража, е зачеркнат модел за мен.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...