Jump to content

Батерия - лаптоп


Recommended Posts

Понеже ми е доста скъпа батерията... 99% от времето го ползвам на места, където има захранване. Трябва ли непрекъснато да е включен кьм захранването или отвреме навреме да изтощавам батерията?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1-2 пъти в месеца аз я изцеждам докрай (оставям го да изключи).

Принципно батериите си имат 2-3 години живот, разбира се много зависи от това дали ползваш машинката повече на батерия или на захранване. Но дори 100% да го ползваш на захранване, батерията тъй или иначе си заминава след време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има брояч вътре за циклите батерията.

Не е готино да е в лаптопа и на ток, но не е и готино да седи прибрана нон стоп.

Моята за близо 2 години вече е дала 35% от живота си.... ама няма начин.

Аз лично правя така (лаптопа е домашарка и има ток нон-стоп) зареждам батерията и я вадя.

На месеца я слагам и изтощавам през две седмици ли казано два пъти за месец.

Лошото е ако постоянно е вътре и често слагаш тока (цъка си циклите "брояча" и не я интересува заредена ли е или не).

Редактирано от SunShine
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батериите нямат 2-3 години живот, а брой цикли и най-често е към 2000.

п.п.

Най-доброто, което може да се направи е ако лаптопа се ползва постоянно на захранване е да се вади батерията, ама кой ли го прави ...

Ето една полезна статия по въпроса:

http://sagabg.net/PCMagazine/article-208.html

А ето и тема от този форум:

http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=1156...mp;#entry126668

Редактирано от JVV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз съм съгласна, че е най-добре батерията да се вади...Аз именно ,защото не спазвам това 'правило' скъсих сериозно живота на моята и за 4 месеца вече е на 27%... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, чакай да си извадя батерията, и кат ми спре тока и кво - оставам без комп.

Това за циклите незнам до колко е вярно - един колега, ползва си лаптопа вече 2+ години и основно на зарядно, и отскоро батерията взе да се изтощава за норматив.

Като ти се скапе батерията вземаш нова, или нов комп. Аз всяка година сменям лаптоп (не заради батерията).

Редактирано от Ицката
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, чакай да си извадя батерията, и кат ми спре тока и кво - оставам без комп.

Това за циклите незнам до колко е вярно

Ми колега, като не знаеш питай или чети. Лесно е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки според джоба си.

Аз съм преценил че точно този лаптоп ще ме кара 5-6 години.

Ако батерията сдаде има да се продава екстрапак такава 7200mHa за 60$.

Та така.....

Редактирано от SunShine
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех, тези новите батерии са с много ниско качество, имам лаптоп, произведен 1999г., с оригиналната батерия държи 1 час, с новата - 4 часа...

Иначе при положение, че има живот, свързан с определен брой цикли на зареждане, аз лично ако го ползвах предимно на ток бих извадил въпросната батерия и бих я слагал, зареждал и разреждал веднъж на 6 месеца, за толкова време няма как да се похаби материала, вложен вътре.

п.п. Вече има хонг-конг-ски аналози на много батерии за много марки и модели лаптопи, цените за нова батерия са на 50% от рециклираните тук, като това включва и доставката до БГ :bia:

Редактирано от galaboff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

п.п. Вече има хонг-конг-ски аналози на много батерии за много марки и модели лаптопи, цените за нова батерия са на 50% от рециклираните тук, като това включва и доставката до БГ :bia:

И карането им като цената - за Покет PC то на DELL взех от ИБЕЙ - 1100 мА, смаза се за половин година, сега е по-зле от фабричната 980 мА ... И за Лаптоп на НР, работата е същата...

Хем приятел от форума ми я достави и човека ми даде гаранция за нея... В крайна сметка не ги произвежда той, не му се сърдя за което...

Така, че не се навивайте на китайския вариант, колеги....

Ползвайте си ги по две години, (макар и скришно) :D пък после нов лаптоп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То друг избор на практика и нямаш. Виж колко бързо се развива всичко - купуваш си го за най-добро, и докато го изнесеш от магазина и вече е остаряло :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, и аз съм съгласна, че е най-добре батерията да се вади...Аз именно ,защото не спазвам това 'правило' скъсих сериозно живота на моята и за 4 месеца вече е на 27%... :hilezh:

Колежке как гледаш на колко % ти е батерията.

P.S. Моя лаптоп е на 3 години, като постоянно го ползвам на ток и батерията стои вътре - не кара повече от 20-30мин :flehan: Мисля да си купа една нова батерия и да е ползвам по описания от вас начин :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Литиевите батерии имат живот 300-500 цикъла. За цикъл се брои само пълно зареждане от празно. Напълното разреждане го намирам за безсмислено. Само въртите празни цикли които ви намаляват живота. Литиевите батерии НЯМАТ мемори ефект и НЕ СЕ подобряват чрез разреждане. Могат да се зареждат от ВСЯКО ниво без нарушаване на качествата.

В лаптопа са на заряд САМО под 95% остатък така че ако седят вътре напълно заредени не се дозареждат. Поне така трябва да бъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Литиевите батерии имат живот 300-500 цикъла. За цикъл се брои само пълно зареждане от празно. Напълното разреждане го намирам за безсмислено. Само въртите празни цикли които ви намаляват живота. Литиевите батерии НЯМАТ мемори ефект и НЕ СЕ подобряват чрез разреждане. Могат да се зареждат от ВСЯКО ниво без нарушаване на качествата.

В лаптопа са на заряд САМО под 95% остатък така че ако седят вътре напълно заредени не се дозареждат. Поне така трябва да бъде.

:hilezh: Псулютно вярно, бате Жорко :)

Ще дам пример с моя лаптоп - за 6 месеца животът на батерията е паднал с 4% за 63 пълни цикъла, а батерията въобще не я мисля дали е заредена и никога не съм я вадил. Ползвам го и на ток, и на батерия - когато както дойде. Цикълът при литиевите, както Жорката каза - се брои само от празно до пълно. Батерия, разредена с 30% и заредена до "горе" не отчита 1 цикъл, а 30% от него.

Тайната при литиевите батерии е да се спазва златното правило "30% up / 30% down". Идеята е зарядът на батерията да НЕ пада <30% и да НЕ се зарежда над 70%. Дори при хибридните автомобили именно така работи системата по зареждане (Тойота Приус, Лексъс xxxh, Тесла и т.н.)

:bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На стария ми лаптоп се беше скапала батерията и нали сме техническа нация отворих я замерих елементите и единият беше дал фира. Съответно от познатия ни магарин в Пловдив Викиват , един елемент 16лв. смяна и готово имам отново батерия. Обмислях вариант да сложа още 4 елемента понеже имаше свободно място общо 8 клетки и така двойно повече мощ. Но си казах защо ли като ще го сменя скоро с друг. Сега имам друг лаптоп и е постоянно включен в ел. мрежата така че спокойно . Не всички лаптопи имат броячи на цикли на батериите!!! Поне стария ми няма и още си бачка машинката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...