Jump to content

Автоматична инсталация на Windows и програми


Recommended Posts

Въпроса ми е кратък.

Как може да се направи едно ДВД (например) с Windows на него, драйверите на компа, както и различни програми.

И като се стартира да направи всичко само?

Например компютърните фирми си имат един пакет програми, които ги инсталират, като се занесе компа за преинсталация.

Не вярвам да ги инсталират една по една.

Дайте мнение плс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 59
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Такива дискове се правят с една програма на име nLite. Така беше преди де, сега може да има нещо по-актуално. Имиджа се отваря с тази програма, добавят се последните ъпдейти, програми, регионални настройки, профили. Въвеждат се сериините номера, инфчетата на драйвърите за всички устройства и единственото, което се прави след направата на такова ЦД е да натиснеш някое копче, за да буутне от диска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави се image на ОС след като се инсталират и настроят желаните приложения. След време, ако има проблем или искаш същата конфигурация на друга машина, се инсталира направения image.

Едно време масово се ползваше Norton Ghost.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С метода NortonGhost е супер, обаче ако искаш същия имидж на друга машина няма да е толкова лесно, защото трябва да има съотвествие в хардуера, което при асемблираните машини рядко се случва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А с това nLite как стават нещата.

Говоря всичко да е накуп.

Уиндоус, драйвери, офис да кажем, както и един болюк програми по избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с nLite няма да стане. Правят се скриптове с програма която в момента не се сещам как се казваше. Скриптовете сe правят за всяка програма и при обновление трябва да се правят нови. Инсталират се silence install докато се инсталира windows. Което е различно от имидж : )

А с това nLite как стават нещата.

http://www.kaldata.com/articles.php?action...;showarticle=94

Ето тук има скриптове.

http://sourceforge.net/apps/trac/unattended/wiki/Scripts

Едит:

Намерих я

http://www.autoitscript.com/autoit3/index.shtml

с това се правят скриптовете.

и още един полезен линк

http://unattended.msfn.org/unattended.xp/

Редактирано от staniola
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво точно искаш да направиш, по-елементарни неща, като включване на специфични драйвери, стават и с nLite.

Потърси Unattended Install. :hilezh:

Моля, преместете темата, където й е мястото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам като тръгна да преинсталирам да го направя за 30 минути а не за 5 часа.

Всички необходими драйвери за компа и програми по мой избор да се инсталират сами.

П.П.

А къде е мястото на темата?

Редактирано от Schnura
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това ти трябва за драйверс

http://zamunda.net/details.php?id=214393&hit=1

Също така се сещам за още една опция. Инсталация по мрежата. Windows server 2008 има опция да запише имидж и след това по мрежата да го инсталираш много кратно.

Редактирано от staniola
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам като тръгна да преинсталирам да го направя за 30 минути а не за 5 часа....

Точно за това нортон госта би трябвало да ти свърши работа. Колегата станиола явно ти предлага по-адвансд неща, ако инсталираш на няколко машини.

Редактирано от Shubert
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А с Нортън Гост-а не правя ли имидж на, да кажем, сегашното състояние на компа.

И после като тръгна на преинсталирам той връща това, което е в момента.

А тази програмка за драйверите от Замунда е 3 гигабайта.

А драйверите всъщност не са чак толкова много, че да има смисъл да използвам програма от 3 гиги.

Има ли начин да се направи някво екзе, което да ми инсталира само това, което искам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В много дълбоки води нагазваш :)

Както ти обясниха с имидж няма да стане и при смяна на хардуер-а си прецакан :)

Има 2 варианта:

- да използваш някакъв 3-rd party tool за да автоматизираш инсталацията на Windows-a и желаните програмчета. Проблема в този случай е, че повечето подобни програми са доста тежки, платени са по принцип и са насочени основно към масови инсталации на много машини. Т.е. отнемат доста време за подготовка и настройка, но след това успешно инсталираш и на 1000 компа

- по приложимото в твоя случай е да разделиш задачката на 2 части - инсталацията на джамеца и след това инсталация на програмчетата. Тогава за Windows-a може да ползваш някои от неговите инструменти, да кажем Windows Automated Installation Kit (Windows AIK). Сега за програмчетата пак много зависи с какво се инсталират - дали е MSI, дали zip базиран deployment tool или нещо съвсем специфично за програмчето.

С две думи ако ти се налага да го правиш веднъж на 2 години, изобщо няма смисъл от цялата работа. За това време ще са излезли нови версии на firmware, драйвери, на джамеца и на любимите ти програмчета - след това ще трябва да ъпдейтваш 2 дни :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре

компютърните фирми, на които им се налага да инсталират софтуер на различни талиги (компютри) как го правят?

На мен са ми казвали, че си имат пакет програми и си ги пляскат на всеки комп.

Едно такова нещо ми се ще.

Да не инсталирам драйвери и програми 5 часа с хиляда рестарта, а да стане по-бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно аз не обяснявам както трябва.

Ще опитам отново.

Ако клонираш дадена инсталация готова както искаш ти с драйвери програми настр и т.н. с нортън гост или каквото и да било. Проблема е че windows е инсталиран за един хардуер ако го слагаш на едни и същи компютри няма проблем, но ако е наразлични няма да стане защото за различния хардуер трябват и различни драйвери и софтуер.

Друга опция с тези програми който правиш Unattended Install там може да се качат и програмите но е временно защото като излезе нова версия на някоя програма трябва нов скрипт и съответно нов имидж с уиндос и т.н.

Драйверите няма как да ги инсталираш докато windwos се инсталира той разпознава повечето но не всички. За това ти дадох линк http://zamunda.net/details.php?id=214393&hit=1 за софтуер с който като го свалиш за 5-10 мин си инсталираш всички драйвери.

А пък и аз някак си не си представям че може да има диск който може да иснталира windows всички драйвери и всички програми на какъвто и да било компютър. Сам видя размера на диска само за драйверите и но нова не са всички но повечето. Какво остава за програмите който искаш и отделно OS която също трябва да се инсталира. Ти трябва да инсталираш от външен хард защото дори DVD диск няма да ти стигне.

Дано сега си ме разбрал :bia:

Редактирано от staniola
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай моля ти се конкретно.

Искам да преинсталирам ХР с драйверите за компа и набор от програми.

Как да го направя най-бързо и лесно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай моля ти се конкретно.

Искам да преинсталирам ХР с драйверите за компа и набор от програми.

Как да го направя най-бързо и лесно?

И аз обмислях някаква автоматизирано инсталиране като почнах да подържам ПЦ- тата на нашите и на вуйчо ми, но по- лесно ми беше да ги науча те да си ги преинсталират :rolleyes:

П.С. познай какво правих досега :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК

ако искам да преинсталирам на моя комп и му направя имидж, после след формата на партишъна и преинсталацията ще имам всичко отново същото ли?

Ами ако има някои забозани регистри и те ли ще идат в новата инсталация?

Не е тайна, че Уиндоус след известно време ползване почва да става по-бавен и муден, поне при мен е така.

Говоря за два компа най-много.

Най удачно е да направя имиджи на сегашния статус така ли? По един за всеки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сваляш windows xp от някъде сваляш проверен който работи на 100%. Имаше такъв в замунда но гледам са го свалили.

След това сваляш диска с драйверите инсталираш ги и тях за нила време.

След това си сваляш един кип безлплатни програми като.

адобе

уторент

влц

жава

скайп

и т.н.

и за има няма час и нещо

си готов зависи от техниката на която я качваш.

edit:

ако искаш имидж да може за всеки компютър по отделно. Инсталираш всичко кактовото смяташ че ти трябва... драйвери софтуер настр. и т.н. и правиш имидж на local disk D: (примерно) или да друг носител( dvd, usb flash, usb hard и т.н.) и слесващият път като решиш че ти е писнало пускаш имижда на ново и имаш чиста инсталация на нула време. Ако регистъра се е омазал и правиш копие естевено и копието е омазано същото се отнася ако има лоши сектори и те се копират с имиджа.

Но като за начало трябва чиста инсталация : )

Успех

Редактирано от staniola
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата явно търси някакъв 2-3к .lnk файл, който да познае какво къде и как да инсталира. Ама никой не знае.

Бързо и лесно - ако ще си рефрешваш единствения дом. комютър периодично, решението е който и да е имидж софтуер. Ако смяташ да си напазаруваш нов компютър и очакваш да изглежда като предишния - програмките на листче и инстал на ръка, едно след друго :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз обмислях някаква автоматизирано инсталиране като почнах да подържам ПЦ- тата на нашите и на вуйчо ми, но по- лесно ми беше да ги науча те да си ги преинсталират :rolleyes:

П.С. познай какво правих досега :hilezh:

Добре де, как го правят във компютърните фирми, където преинсталират компове?

Не вярвам на всеки да отделят по 5 часа за да му качат всички драйвери и програми.

Колегата явно търси някакъв 2-3к .lnk файл, който да познае какво къде и как да инсталира. Ама никой не знае.

Бързо и лесно - ако ще си рефрешваш единствения дом. комютър периодично, решението е който и да е имидж софтуер. Ако смяташ да си напазаруваш нов компютър и очакваш да изглежда като предишния - програмките на листче и инстал на ръка, едно след друго :stupid:

смятам да си преинсталирам домашните компютри.

Единия е станал страшна боза, като цъкна десен бутон и не ми се говори направо.

Това е и другото питане.

Ако направя имидж, след преинсталацията пак ли ще е такава боза?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не вярвам на всеки да отделят по 5 часа

И аз се чудя за какво им плащат на тия. Едно 10-ина човека сис-админс отдел на 500 компютъра фирма. Само лапат кинти и си чешат топките по 8 часа/ден.

По 2-3 мин на компютър и да си ходят. След няколко години, като стане време за ъпгрейд, да назначат нови за седмица-две.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, как го правят във компютърните фирми, където преинсталират компове?

Не вярвам на всеки да отделят по 5 часа за да му качат всички драйвери и програми.

Няма как иначе. Но не са 5 часа в най добрия случай под 2 часа съм успявал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние работим с виртуални машини, ПЦ- тата са ни основно терминали за връзка с виртуалките и да си четем служебната поща.

И все пак успяваме да ги строшим :rolleyes: . Нямам идея дали мятат имиджи или го инсталират по познатия начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е и другото питане.

Ако направя имидж, след преинсталацията пак ли ще е такава боза?

Все едно правиш снимка то за тва се казва и имидж. Ако сканираш нещо надраскано после надраскано го копираш после нали? : )))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....

ясно

разбрах те.

Значи един път мъка, инсталация на всичкото софтуер и после имидж и следващия път по малка мъка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...