Jump to content

Светодиодни Габарити


KPACEH

Recommended Posts

Вдъхновен от този раздел реших един път поне и аз да се включа. Правил съм си много неща по колата но никога не съм правил снимки.

Темата е породена от това, че винаги ме е дразнело как фара ми жълтее заради гадните габарити. преди време си бях взел осрам H4 които близо от година светят и нямат никакъв проблем. Светят силно ярко и бяло с лек отенък на синъо, но леко . Лошото обаче беше че габаритите адски много се набиваха на очи, адски кофти жълто. Глегах в интернет и видях нещо което много ми хареса но цената му според мен е направо смехотворна. Факта че два габарита могът да ти излязат солените 24 лева без доставка ми се видя супер невиждано. И понеже ми се отдели малко свободно време реших къде на майтап къде на сериозно да пробвам сам да си ги направя.

Говоря за следното:

022462206.jpg?r=0

Нужните елементи за тази цел са:

6. SMD резистора по 150 ohm

18. SMD светодиода

1. тест платка двустранна

1. железен трихлорид

2. габаритни крушки

малко тинол

и малко нерви

022462205.jpg?r=0

Като за начало чупите стъклото на крушката

022462202.jpg?r=0

Изкормвате я от вътре за да се махне всичкото стъкло и някаква песъчлива жълта гадост за да си освободите място.

022462201-big.jpg?r=0

После се заемата със изрязване на текстолитната платка като тя трябва да бъде с размери 1см на 2 см

022462199-big.jpg?r=0

след като я изрежете гледайте в долния край да я стесните до около 9мм за да може да влезе в самата фасунка

022462198-big.jpg?r=0

След като сте се уверили че платката е вече горе долу добре, имайте напредвид че не съм от най спокойните и не можах да я направя много идеално права но това не й пречи. Вземате лак за нокти и чертаете бавно полекичка контактните площадки.

022462196-big.jpg?r=0

това което трябва да начертаете изглежда така. Няма смисъл да се чертае точно, гледате да го докарате така че да си паснат местата на самите елементи. ето и схемичка която да ви ориентира как да ги направите

022462160-big.jpg?r=0

ето как горе долу изглежда

022462197-big.jpg?r=0

след като го оставите да изсъхе , (не забравяйте че трябва и двете страни да са начертани с лака) слагате малко железен трихлорит в малка чашка , в случая аз съм ползвал такава за шотчета и пускате начертаната изрязана платка вътре и я оставяте за около 15 минути.

022462192-big.jpg?r=0

Лесно ще разберете кога е готово по простата причина че там където сте чартали ще има медно покритие а там където не сте чертали няма да има нищо. Както виждате не е станало идеално, но ние не търсим красота а търсим светлина :)

От тук нататък започваме и самта схема и запояването на елементите по готовата печатна платка

Започвате или с минуса или с плюса, като имате на предваид че резисторите се поставят от странта къдете ще е минуса.

022462190-big.jpg?r=0

След това продължаваме със светодиодите като имате напредвид че те са маркирани с малък белег в единия край който показва къде всъщност е минуса.

022462189-big.jpg?r=0

Тук идва и малко трудната част където се запояват и диодите от горната страна. Тъй като там нямате контактна площадка гледате , и от двете страни да сложите тинол и полсе запоявате едната за да застопорите диода и после другата. Малко играчка е но си заслужава.

022462188-big.jpg?r=0

Аз мойте не ги сложих точно на пред да гледат а леко изкривено за да мога да обхвана по голяма част от самия фар

022462187-big.jpg?r=0

След като приключите със запояването на всички елементи вече трябва да започнете и подготовката на самата фасунка

022462186-big.jpg?r=0

Имайте напредваид че плюса е долу на фасунката а минуса е самия корпус, такаче може да запойте едно кабелче в средата към дъното което е направено от тинол , тоест разтапяте и вкарвате кабелчето и то ще излезе от другата страна. Отрязвате излишното и сте готови. Така си прекарвате положителния полюс за новите ви габарити

022462185-big.jpg?r=0

Запоявате кабелчето към контактната площадка за да имате плюс. А за самия мунис просто запоявате платката към корпуса. За това преди да начертаете площадката за минуса трябва да е от край до край за да стига самата фасунка.

022462183-big.jpg?r=0

По този начин вече имате минус имате и плюс тоест самото захранване е готова и до голяма стебен и захващането на платката към фасунката.

За да е 100% сигурно че няма да стане късо и за да сте на 100% че всичко е хванта добре аз ползвах силикон. като напълних самата фасунка , не е задължително да е такъв но аз имах от тоста отдавна и за това ползвах него.

022462180-big.jpg?r=0

Ето как изглежда запълнена

022462179-big.jpg?r=0

022462178.jpg?r=0

Ето как изглежда като са светнати

022462182-big.jpg?r=0

Ето каква е разликата през деня

022462177-big.jpg?r=0

Ето как е с вече готовите габарити и то само на габарити

022462175-big.jpg?r=0

Ето как изглежда и с дълги светлини

022462174-big.jpg?r=0

Смятам и вечерно време да направя снимки с габарит и светодиоден габарит за да видя как ще изглежда , но ще видя ако не ме домарзи.

Колкото до фиансовата страна ето как стоят нещата:

диоди 18- 3,60лв

резистори 10- 10ст

железен трихлорид- 0,90ст

текстолитна платка- 40ст

тинол ако нямате- Увче

два габрита ако си копувате - са по 60ст

направете си сметката за два сетодиодни габарита в домашни условия колко излизат и купени от даден сайт

Тъй като имах и малко време , на една клубна среща много ми хареса как е направено осветление на дръжките на вратите на една А6ца (knikov) реших и аз да си направя. Едно червено диодче , 3,1КOhm и ефекта е следния:

022462173-big.jpg?r=0022462172-big.jpg?r=0

022462170-big.jpg?r=0

Ето и албум на всички снимки Албум снимки

Та това надявам се да съм бил полезен ако има някакви въпроси питайте

Много се извинявам за кофтито качество на снимките ,но нямах наличен фотоапарат в момента а само телефон.

Редактирано от KPACEH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 67
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Браво колега ! Евала за труда и търпениеато :) Само да попитам, това упражнение го направи защото няма подобни крушки по магазините или защото си фен :stupid:

Всъщност наистина е интересно - предлагат ли се такива крушки по магазините ?

едит: Това диодчe 3,1КOhm диркетно се сменя или иска някаква преработка (гледам че и запалката си направил) ? Моята свети твърде слабо. Дали и аз бих могъл да се справя сам ?

Редактирано от centrino
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега ! Евала за труда и търпениеато :) Само да попитам, това упражнение го направи защото няма подобни крушки по магазините или защото си фен :stupid:

Всъщност наистина е интересно - предлагат ли се такива крушки по магазините ?

едит: Това диодчe 3,1КOhm диркетно се сменя или иска някаква преработка (гледам че и запалката си направил) ? Моята свети твърде слабо. Дали и аз бих могъл да се справя сам ?

Упражнението го направих защото не ми се даваха 25 лева

Luxima Това е сайта от където го видях

Колкото до това за врата използвах едно диодче обикновенно червено само че с фи 3 за да е по тънко.Пробих от вътрешната страна дръжката сложих диодчето сложих едно обикновенно резисторче от 3.1к и го вързах за подсветката на бутона на стъклото. Така винаги свети до като не отворя и после затворя шюфиорската врата, понеже тогава гаснат и бутоните.

Колкото до пепелника , направих го с два диода бели като единия е насочен към самото кръгче а другото към самия пепелник. Имай напредвид че фасунката която е с крушката я махна изобщо. че нямаше място за светодиоди камо ли за два. Нещото което се сещам е че използвах два светодиода бели с 120 градуса на разпръскване на светлината.

След малко ще къча снимка за да видите разликата по тъмно. Ефекта е смайващ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е готино колега :2gunsfiring_v1:

Ще бъде страхотно ако пуснеш вечерни снимки на габаритчетата.

Така и така си запалил поялника - струва си да бъзикнеш и подсветката

на номера на колата - резултатът е симпатично практичен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехаа Страхотно! Я кажи тези долните светлини как ги наричаш, че много добре стоят. Тях има ли ги в Luxima? Дали могат да се ползват вместо халогенки :respekt:

едит: Що ми се струва все пак, че можеше да си купиш ето такива :2gunsfiring_v1:http://led.omega-light.com/AutoLED/Autopics/Ba9s%208x1210.jpg

ето от тази страничка: http://led.omega-light.com/AutoLED/autoled.html#st_t10 Даже май има и по-еФтинки <_<

Редактирано от centrino
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехаа Страхотно! Я кажи тези долните светлини как ги наричаш, че много добре стоят. Тях има ли ги в Luxima? Дали могат да се ползват вместо халогенки <_<

едит: Що ми се струва все пак, че можеше да си купиш ето такива :respekt:http://led.omega-lig...9s%208x1210.jpg

ето от тази страничка: http://led.omega-lig...led.html#st_t10 Даже май има и по-еФтинки :rotcol:

Такива ги гледах, но не ми храсе че светят само напред, искаш целия фар да бъде равномерно осветен. Другото е че са само 8 а не 9 , а аз като цяло имах идея и за още повече.

Колко до дветлините долу , това е диодна лента с по мощни диоди, която е в плосък маркуч който от своя страна не е прозрачен а леко матиран. ПО този начин лентата става вовдоустойчива, и не се виждат самите диоди а става като цяла светлина. Могат да се ползват като дневни светлини, но не са достатъчни силни за халогени. Въпреки това доста значително подобряват осветлението пред самата кола, но не като на халогени. Там все пак си е доста мощна крушка. :2gunsfiring_v1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кризата кара хората да вършат глупости.Но добре си го измислил колега

Редактирано от kokosf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега много добре е станало наистина,поздравявам те!!! :birthday: Не знам само дали си струва заниманието,защото продават такива готови китайски с 9 диода за 5 лв (2 бр)....ето снимки... 8152cf80f4e8638e.jpg2dbe7192d829dbe2.jpg18c25665d58b018a.jpg:birthday:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега много добре е станало наистина,поздравявам те!!! :P Не знам само дали си струва заниманието,защото продават такива готови китайски с 9 диода за 5 лв (2 бр)....ето снимки... :P

Ясно тези ги знам ама има ли с този цокъл който на мен ми трябва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се интересувам от и от двата цокъла. Идеята ми е такава, че вътре в купето крушките за осветление са такива с цокъл, а габарита ми е от типа W5W :stupid:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега много добре е станало наистина,поздравявам те!!! :stupid: Не знам само дали си струва заниманието,защото продават такива готови китайски с 9 диода за 5 лв (2 бр)...

От къде може да си ги купи човек????

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз лично моите си ги взимам от "Руския пазар" в Пловдив-има всякакви с сички видове цокли ,както и различни цветове -бял,червен,син,зелен и жълт....цената варира защото се пазариш с продавачите на място а при 2 и повече броики правят големи отстъпки-примерно при два чифта диоди ,дават 1 безплатен :gruebel: . Аз си смених по плафончетата...прилагам някоя друга снимка :hilezh:887db356c86df6f7.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за пепелника (А4 Б5), дали ще се намери нещо по-силно да свети ? И разбира се да пасва на цокъла :)

Пепелника няма как да стане поради простата причина защото там е направено с фасунка която си е оригинална и ако сменяш крушката трябва да смениш и самата фасунка. Иначе няма проблем да си го направиш с диодчета, както съм го направил и аз. Или просто на мястото на крушката да я изкъртиш и да сложиш нова, като й запойш крачетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За колегите, които нямат нерви за направата на крушките:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-White-12V-194-168-W5W-5-SMD-LED-Car-Light-Bulbs-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2eae7057b4QQitemZ200495093684QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Цветът им е като на ксенон 6000К. Вече 6 месеца съм с такива и си светят доста повече от стандартните. Консумацията на ток е около 1W.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към колегата КРАСЕН, :zustimm: за положения труд и добрия резултат,

понякога на човек му е по-добре когато сътвори нещо сам а не го ползва наготово.

Редактирано от SunShine
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

понякога на човек му е по-добре когато сътвори нещо сам а не го ползва наготово.

Честно казано не ми се даваха безбожно много пари за две ламбички, пък и си много прав по е сладко сам да си го напрвиш от колко да си го купиш, поне заповечето неща които са ми по възможностите правя така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега КРАСЕН! :):):):)

Видях темата ти и реших и аз да направя по твой пример такива лампи със светодиоди. Доста нерви хвърлих но когато ги включих към едно адаптерче за да видя какво се е получило и разбрах че си е срувало всичко :) .Реших да ги оставя да посветят малко и после когато ги изключих усетих че доста се е загряла цялата платка :blink: . Та въпроса ми е дали няма да се разпоят местата където съм запоявал от температурата :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега КРАСЕН! :flehan::flehan::flehan::rolleyes:

Видях темата ти и реших и аз да направя по твой пример такива лампи със светодиоди. Доста нерви хвърлих но когато ги включих към едно адаптерче за да видя какво се е получило и разбрах че си е срувало всичко :hilezh: .Реших да ги оставя да посветят малко и после когато ги изключих усетих че доста се е загряла цялата платка :blink: . Та въпроса ми е дали няма да се разпоят местата където съм запоявал от температурата :hilezh: .

Първо честито колега. Светодиодите с които ги правиш габаритите държат до около 120 градуса. Тинола който ползваш се топи при 200-250 градуса. Каквото и да правиш сригнеш ли такава температура и рефлектора ще ти замине така че не се притеснявай. Аз ми беше притеснително дали няма да изгорят диодите при високи температури, но няма такава вероятност.

Покажи една снимка как са станали самите кружки и как светят. :gruebel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...