Jump to content

Маслото което не се сменя! Никога.


Recommended Posts

Не знам дали темата е за тук, ама Уизи ще я премести ако реши.

Днес се хванах да чета за масла в нета и попаднах на един сайт :hilezh:

И във връзка с разговора за качеството реших да го пусна тук. Извън това което предлагат, вътре има най-добрите описания на масла и стандарти на които съм попадал до момента. Също и много интересни и полезни информации за маслата. Както и как се прави масло и как ни лъжат производителите му. Сайта е на Щатски език. :bia:

КЛИК !

Приятно четене!

... Малко промених линка че главната страница е шашава.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво мечо!!! Ако някой във форума почне да пита за масла пускайте му линк към този сайт! Тук всичко е написано!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за технически параметри на масла. И за това че голям % от маслата с надпис "синтетично" не са такива. Хората си рекламират тяхната продукция за която казват че издържа без смяна над 500000 километра. :hilezh:

За съжаление сайта е много обширен (на пръв поглед не е) и е написан много описателно и лесно разбираемо. Ама за превеждане си е трудно.

Колеги, който не разбира английски може да опита онлайн транслатора на Бабелфиш. Български няма, но има руски и др. езици.

Превод !

В поленцето долу слагаш линк към страницата, избираш език и готово! Що годе върши работа.

................

Хе,хе. Преди да ми е изтекъл таймаута за едит. Ето ви и вискозитетните класове на маслата по SAE. Една твърде поверителна информация която издирвам вече от една година. Там се вижда че зимния вискозитет е постоянен а се нормира само температурата при която се постига. Топлия вискозитет е при 100 градуса Целзии. Например масло 40 има вискозитет от 12.5 до 16.3. Най-дясната колонка е течливостта (най-общо казано) при 150 градуса.

post-442-1140814004_thumb.jpg

Ааа,и числото (примерно 40 по SAE) когато е измислено е било времето в секунди за изтичане на определено количество масло през определен размер отвор. Или по-малко число е за по-рядко масло.

................

Аман от редакции, но там се вижда ясно и отговора на въпроса : Защо ми се разлопаха клапаните ( на топло) като минах от 15W40 на 10W40?

Вероятният отговор: Защото горещия вискозитет на второто масло е по-нисък. 2.7 спрямо 3.9. И точно там е разликата между т.нар. минерални и синтетични масла.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-общо казано, в статията се говори за различните видове масла (минарални, синтетични, полусинтетични и напълно синтетични). От казаното става ясно, че ползването на полу-синтетични масла е пари на вятъра, защото добавките в тях са от 2% до 10%, като по-голяма част от тях са около 2% и не си струва парите. Между другото, смяната на минералните и полу-синтетичните масла трябва да става на 5000 км. или забележете на 6 месеца.

Общо взето, май полусинтетиката е измислена да изкарват производителите и търговците повече кинти.

За напълно синтетичните масла (тези без смяна) не се използва нефт, а изцяло по химичен път се произвеждат и така те нямат сяра, серен сулфит и т.н., което кара маслата да се сменят през определен интервал, издържат на много по-високи температури, не се оксидират, не стават по-гъсти с падането на температурите и т.н.

Май от цялата статия става ясно, че е най-добре да се ползват напълно синтетични масла, щото издържат по 300 000км. и се сменя само филтъра :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Аз така си пиша в тази тема защото ми харесва. Заглавието е неподходящо за момента ама ще я дописвам периодично. Това е нещо като добавка към темата "за маслата" на HITMAN в "Златният Фонд". Нещо днес ми писна (случва се от време на време) и написах това за маслата на база каквото съм прочел и подочул:

Щое туй дето го пише на тубата с масло и има ли почва у нас?

-------------------

Накратко:

1. Масло 40 е ТВЪРДО лятно, масло 15В е твърдо зимно а масло 15В40 е всесезонно.

2. 15W е зимен вискозитет. Т.е. какъв е стартовия вискозитет при палене при -ХХ градуса. Извод: колкото по-малка е първата цифра - толкова по-лесно пали двигателя при темп. под нулата

3. Втората цифра е вискозитет само и единствено при 100 град. Целзии. Т.е. средната работна температура на двигателя.

4. Как се мери вискозитет и какво значат тези шибани цифри?

1927 година когато е измислен стандарта в Щатите е премерено времето с ХРОНОМЕТЪР за което масло нагрято до 100 градуса Целзии( виж колко Фаренхайт) изтича през калиброван отвор (не знам колко). Вискозитет 40 (работен - т.е. втората цифра) значи че това масло изтича за 40 секунди (при фиксиран обем) през съответният отвор. Тогава не е имало зимен вискозитет и за това той се нормира по друг начин.

5. Маслата имат и трети вискозитет. За съжаление той не се нормира по никакъв начин на опаковките. Този трети вискозитет е при температура 150 град. Целзий. Това е температурата на която се нагрява маслото в маслената магистрала и по сегментите на цилиндъра. Маслата с вискозитет 10W40 & 15W40 точно тук се различават драстично. Или тук е тънката граница "защо ми трака еди кво си". Този виск. се дава само от някои реномирани производители (Кастрол) на техническите страници в техните сайтове.

6. Как да познаем кое масло е синтетично? Колкото е по-голяма разликата между двете числа толкова е по-синтетично (стабилно) маслото. Например 15W40 & 15W50 са типично минерални масла. Може да бъде написано че имат синтетика (до 40%) но това не променя нещата принципно. Масла 10W40 са гранични. Т.е. могат да бъдат с неопределен състав. Малко или много полусинтетични. Ама полу.

7. Кое по дяволите е НАЙ-ДОБРОТО масло за мен? В Европа избора на топ масло за нормални коли е 5W50. Толкова. Проверете къде се продава, кой може да го произведе и вижте колко струва. Това масло не може да бъде полунещо си. Известни са ми само две фирми за момента които го произвеждат.

8. Защо ми препоръчват 10W30 и ти ли ще ми кажеш какво да си купувам?

Аз не казвам какво да се купува. Само споделям своите знания. Какво ще си купите е ВАШ избор. Не че си карам колите винаги с "топ" клас масла. И на темата. Масло 30 е "тънко". Върви бързо по маслената магистрала и маже "леко". Води се "гориво спестяващо". Да! И мотороубиващо. Защото колите са предвидени за бракуване след 100, 200, 300 хил.км в зависимост от класа и на никой извън България не му пука в какво състояние ще продаде (бракува) старата си "бричка" която ще дойде у нас за да стане ВАШАТА НОВА кола.

9. И КАКВО по дяволите значи това шибано 0W, 5W, 10W, 15W и то ще ми счупи ли "матора" ?

Информацията по тези данни е поверителна. Буквално. Ако искате да я получите плащате ХХХ$ на SAE и ви дават правото до тези данни. ОБАЧЕ! Интернет е ГУЛЕМА работа .... Та справка за тези числа (само 2 години ми отне да се докопам до тях и сега ша ги спУделя):

Low Temperature Cranking Viscosity (cP @oC): 0W = 6200 at -35oC, 5W = 6600 at -30oC, 10W = 7000 at -25oC, 15W = 7000 at -20oC, 20W = 9500 at -15oC

Low Temperature Pumping Viscosity (=60000cP @oC): 0W = -40oC, 5W = -35oC, 10W = -30oC, 15W = -25oC, 20W = -20oC

10. Да обобщя - по "широките" по цифри масла са по-стабилни в по-широк темп. диапазон (синтетични). Първата цифра на "всесезонните" показва възможността на едно масло да работи на "леден" двигател. Втората цифра показва мазането при работна температура на матора. А тя е еднаква за ВСИЧКИ мотори. Около 90 град. за умерен климат (нашият). Идеалното масло на "леден" мотор е 0W. Безусловно. За зимата естествено. Маслото за "топъл" двигател бива 30, 40 или 50. 30 пести гориво (2-3%) но унищожава двигателя за 150-250х. км. 40 е "нормално" но не дава добро мазане при натоварване. 50 дава плътен дебел слой с лек преразход на гориво (за минерални масла) и удължава живота на "матора" до степен че избива разходите по гориво за сметка на "капитален ремонт".

11. Е са кво? Само "синтетика" ли да жулим?

Ми не знам. Синтетиката се прави най-често от ПАО. Да не ви пука това какво е. Страшни темп. диапазони. Много стабилно. Течливо. Маже идеално. Има само един мъъъъъничък проблем. Не се лепи за метал. Мамка му. За това в "пълната синтетика" има други добавки (обратни на минералните) които я карат да се залепи за метала (адхезия). И като им мине времето маслото бяга от метала (който тряба да маже) като дявол от тамян.

12. Е ти прекали. Направо. И сега какво?

Ами на двигатели на които ИЗРИЧНО пише СИНТЕТИКА (примерно след 2001г.) няма избор. На по-старите такива последните масла (Long life) НЕ ТРЯБВА да се ползват. Ама категорично (още не знам защо). И не се лъжете по надписа 30000км. според информацията (пак не е проучено защо).

Та ако мотора не "яде" масло една прилична "широка" полусинтетика ще му дойде добре. Ако яде повечко май няма да му се "върже" на собственика иначе не вреди (освен на джоба). Останалото са митове, легенди, "един майстор" и една жена "казали".

13. Финален финал.

Като ги разбираш толкоь кажи за API S? класовете?

Ами клас S? е за бензин. Понеже нямам печки, другите класове (за дизел) не ги помня но те са адекватни. Това API пак е пълна тъмнина като САЕ. Там клас SA показва "базово" масло. Т.е. такова от 1927 г. без присадки (подобрители). Такова масло ако ви попадне не го наливайте в нищо. Дори да го смените след 1000км, считайте че през това време не сте имали масло. Нормалните масла за днешно време са поне клас SJ. Топовите са SL/SM (идеята е класовете да се развиват по азбучен ред. А = най-нисък, нагоре растат по качество и изисквания). Класове SM и нагоре не се препоръчват за двигатели преди 2001 година. Там се налага отделна проверка. Може да се обърне особенно внимание и на клас SL преди употреба.

----------------

Спирам за сега че темата е обширна.

Аааа, и ако имате любимо масло - давайте. Така или иначе ако карате по 10хил.км. годишно мотора ще ви надживее.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Колеги,

За такива постове трябва да има отделна секция ... или поне място където те да не потъват във времето ...

Гризли, благодаря - беше ми много полезно. Ако някои те наричат "човека рейтинг" - с право е ... Макар да не го осъзнават защо точно. :respekt:

Напишете моля за Ауди двигателите, какви масла препоръчват производителите и какви са стандартите по които се класифицират тези масла /VAG май беше/?

Редактирано от Inkozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Тази тема нещо се загуби във връзка с несекващите въпроси за масла, тънки, дебели и т.н. реших да я изровя. Май трябва да я преместим по към "Консумативите"....

Още за маслата и маркировките:

Както може да забележите от червената таблица SAE маслата 0Wxx, 5Wxx, 10Wxx имат практически еднакъв минимален вискозитет (гъстота) при температура 100оC.

Надявам се това да приключи дебата "Дали 0W или 10W е по-гъсто?"

Може да обърнете внимание на доста интересния показател най-дясно в таблицата и звездичките долу. А именно гъстота при 150oC ....

Поздрави и приятно четене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами...

Понеже уважавам стремежа на автора на темата да вниква в дълбочина в дискутираните проблеми, се питам дали тази табличка не би обогатила темата. Ако пречи, нямам нищо против да я махна.

:bia:

P.s.: Баси колко търпо я качих :bia:

masla.pdf

Редактирано от AALEXANDROV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Grizzly да знаеш .... не си прав :bia: .

Само ако знаеш в каква дилема ме вкара сега.

От както карам колата си винаги съм сипвал минерално 15В40 - и зиме, и лето ... все с такова.

Да обаче след смяна на маслото..... какъвто и да е модел с тези параметри ..... на студен мотор причукват един -два повдигача. Въпреки, че колата ми е в сравнително топъл гараж, зимата сутрин има около 1-2 минути след палене на мотора, незнам подходящата дума за случая..... може би "малко трудна" работа, след което оборотите се повишават и някакси му поолеква. На загрял двигател всичко е наред - няма чукане на клапани. Да обаче, след пробег.... обикновенно 5-6 хиляди км. с такова масло.... приемаме, че вискозитета му се променя, но как ми е въпроса? Защото след един такъв пробег на маслото то би следвало да бъде сменено с ново, но точно тогава имам чуството, че то започва да работи както трябва - чукането на повдигачи зимата (примера е не само от тази зима, но и от минали - доста по-студени зимни сезони) изчезва почти веднага и тази т.н. от мен "малко трудна" работа на мотора почти веднага изчезва.

Поне съм доста нерешителен и до сега все го отлагах ..... мислех тази смяна на маслото дето ми предстои, да го направя с 10В40 масло с идеята, че нещата ще са на по-добре. Да обаче ме притеснява как ще се отрази на работата му в работен режим (150 градуса на маслото), имайки в предвид предстоящите жеги ..... егати работата. Двигателя ми за годинките еи километрите си е в отлично състояние - 15В40 не го гори. Що да е..... не знам. И понеже винаги четейки твоите постове с ГОЛЯМО удоволствие, те винаги стоят на равнината на общото за всички и са много далече от конкретното, което е и хубавото им ..... та затова, много уважавайки твоето мнение, бих искал да знам каква ти е препоръката към мен ...... какво масло да сложа.

П.П.: Годишния ми пробег е в рамките на 8-10хил. километра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеалният икономичен вариант за България е:

Лятно време: 15W40

Зимно време: 10W40.

Вискозитета пада (става по-рядко) с остаряването на маслото. Съответно пада и налягането в маслената магистрала. Почват да светят разни червени лампи и някои части потракват.

--------

Единствения недостатък на 15В40 е затрудненият старт през зимата. Съответно и влошеното мазане тогава догато се стопли. Все пак последните 30 години това е било най-популярното масло. И има защо. 150оС е гранична температура. Тя се получва рядко. Най-често при "рацериране". Обикновенния потребител рядко развива подобни градуси.

Ако си мислиш че си "рацер" слагай 5W50, 10W60. Такива работи.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеалният икономичен вариант за България е:

Лятно време: 15W40

Зимно време: 10W40.

Вискозитета пада (става по-рядко) с остаряването на маслото. Съответно пада и налягането в маслената магистрала. Почват да светят разни червени лампи и някои части потракват.

--------

Единствения недостатък на 15В40 е затрудненият старт през зимата. Съответно и влошеното мазане тогава догато се стопли. Все пак последните 30 години това е било най-популярното масло. И има защо. 150оС е гранична температура. Тя се получва рядко. Най-често при "рацериране". Обикновенния потребител рядко развива подобни градуси.

Ако си мислиш че си "рацер" слагай 5W50, 10W60. Такива работи.

А сега де!?!?!? :dance:

Шо пък лятото да е с 15W? Ако се разсъждава логически трябва да е така:

Зима 5 или 10W30

Лято 5 или 10W40 и нагоре до къде кой иска....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е логично.

Червената таблица обяснява всичко.

SAEoils.jpg

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да кажа само първите впечатления от масло 5W50...

На студен двигател го няма 2-3-4 секундното похлопване..., даже и само заради това си струва масълцето.

Колата осезаемо(за мен) работи по-мазно и равномерно..., но за работата на двигателя може би има значение зареждането на Опет(от тези Бензиностанции съм много доволен) което като време(в смисъл тогава започнах да пълня пак от там ) съвпадна със смяната на маслото.

За бензиностанции Опет четох пак писания от Гризли и после ги бях позабравил, а наскоро си ги припомних, и т.к. съм много доволен всеки път като спирам там, и се сещам за него..., и го благославям :dance: (да е жив и здрав де - да не си помислите нещо друго)

:dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да кажа само първите впечатления от масло 5W50...

На студен двигател го няма 2-3-4 секундното похлопване..., даже и само заради това си струва масълцето.

Колата осезаемо(за мен) работи по-мазно и равномерно..., но за работата на двигателя може би има значение зареждането на Опет(от тези Бензиностанции съм много доволен) което като време(в смисъл тогава започнах да пълня пак от там ) съвпадна със смяната на маслото.

За бензиностанции Опет четох пак писания от Гризли и после ги бях позабравил, а наскоро си ги припомних, и т.к. съм много доволен всеки път като спирам там, и се сещам за него..., и го благославям :dance: (да е жив и здрав де - да не си помислите нещо друго)

:dance:

Ето за тва иде реч колега!! :)

Аз отдавна си карам с 5W50.. колкото до 3-4 секундното похлопване - ами това е времето за което помпата нагнетява маслото... и то започва да обира хлабините при хидравличните повдигачи...

Ако не е тайна какво точно е маслото? :) :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кроон Ойл - но според Коко 100 С4, вероятно е МОБИЛ опакован от въпросната марка...

Любчо радвам се, че на "първо четене си доволен". Благодаря още на Inkozi, Audi V6, BADJO, Sag и grizzly, че ме подкрепиха в експеримента. ;):) Тепърва ще има отзиви и се надявам избора да не е бил грешен. Мисля, че цената за клуба от 12 лв/л беше повече от приемлива. Ако всичко е нормално и почти без забележки ще се постарая винаги да има налични количества за нас. :dance:

За Мобил се предполага, но това е лидерът на базовите масла и вероятно само той осигурява бленд от базови масла с такъв голям температурен интервал .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да ви обърна внимание на стандартите за масла и по конкретно на един от тях-американския.

Видяхте ли прикачения файл?

Та последния път си търсих по издържано масло, но се оказа, че на бълг. пазар са стигнали само до около 1994 год. Т.е. SAE 10w40 API SL/CF Castrol GTX Magnatec

i SAE 5w-40 API SM/CF Valvoline Syn power

Страхотни масла, последните които ползвам!

П.П. Някой ако ги разбира тия работи да обясни какво става?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кое какво да става? :D

И що за термин е "по-издържано" масло че не го пише в SAE?

И все пак:

SF,SG,SH,SJ,SL,SM са стандарти за бензинови масла.

Тези CF,CG,CH,CI са за дизелови масла

Масло което има и двата стандарта не ми прилича на подходящо за нищо. Нещо като всесезонна гума. Дизеловите масла са по-алкални и с подобрени миещи свойства. Гледай на бидона да пише DIESEL. И стандарта с буква С да е преди този за бензин.

Обърна ли внимание че само API CF е за горива с над 0.5% сяра? Другите "модерни" масла са ДО 0.5% ? Колко ли е сярата у нас? :huh:

Последните стандарти SM/CI-4 са от серия Long life и не се препоръчват за двигатели преди 2000г. В замяна на това най-популярните масла в момента за бензин са SL. Точно от този вид доста хора са недоволни.

Отдавам го на новите екологични норми които намаляват или премахват присадките от по-древни времена. Това е с цел съхраняване на живота на катализатора.

За дизел не знам, но за бензин едно марково масълце от категория SJ ще се отрази много добре. Примерно 5W50 или 10W60 :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно 5W50 или 10W60 :flipoff:

Пак ги уцели батката , немаш грешка , аз карам с 5W50 и съм много доволен , марката му е Мобил , при това масло няма начин да хлопат повдигачи :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Хммм... реших да продължа тази стара тема с нещо полезно, намерено от сайта http://glubricants.com/ :lol:

Ето и класификациите на маслата:

API:

API - Бензинови и дизелови двигатели

ACEA:

1. ACEA - Моторни масла за бензинови и дизелови двигатели за леки автомобили

2. ACEA - Моторни масла, съвместими с катализаторите

3. ACEA - Тежконатоварени дизелови двигатели

Вискозитетна класификация:

1. Вискозитетна класификация:Моторни масла - SAE J 300-01

2. Вискозитетна класификация:Индустриални масла - ISO 3448

Сега, надявам се ви е ясно как се "ЧЕТЕ" етикет на маслото и защо да речем масло с A3/B3 е по-лошо от А3/B4... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 years later...

Нещо интересно по темата:

http://bmwservice.livejournal.com/27699.html

Много високотемпературен тест на доста голям набор от масла. Не е много показателен, защото температурата на тестване е 400 градуса, а от нормалните масла не се очаква даже да се доближават до тази температура, но може да служи за сравнение.

 

Видео демонстрация на теста: https://www.youtube.com/watch?v=g7Tc-YkJRxk

 

Останалите части на поредицата са анализ на състава на същите масла и друга обща информация - за който му е интересно и е в час с руския де...

Редактирано от Buddah
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...