Jump to content

Цвят на крушките на фаровете


Guest KOBRETI

Recommended Posts

Какво мислите - кои крушки светят най-силно при еднаква мощност - "сините", обикновените, или жълтите?

"Сините" светят по-бяло от обикновените, но не знам дали това означава по-силно, защото синия цвят на стъклото неминуемо реже част от светлината, която излъчва крушката...

Аз сега съм със "сини" и когато е много тъмно свето много, много силно и се вижда супер, в мъгла също са много пробивни и като цяло малко пречат, но имам чувството, че като е не съвсем тъмно, някакси се губят...

Чудя се дали да си взема обикновени...

Може на срещата да сравним различните видове крушки и мощности, за да видим кое свети най-добре...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А Жълтите са хептен зян. Ни на светло ни на сумрачно ни на тъмно ги има

Трябва да стане поне 2 през ноща че да мога да си ги видя къде светят.

Не слагайте жълти ! аз сега ще ги изхвърлям моите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите - кои крушки светят най-силно при еднаква мощност - "сините"' date=' обикновените, или жълтите?

"Сините" светят по-бяло от обикновените, но не знам дали това означава по-силно, защото синия цвят на стъклото неминуемо реже част от светлината, която излъчва крушката...

Аз сега съм със "сини" и когато е много тъмно свето много, много силно и се вижда супер, в мъгла също са много пробивни и като цяло малко пречат, но имам чувството, че като е не съвсем тъмно, някакси се губят...

Чудя се дали да си взема обикновени...

Може на срещата да сравним различните видове крушки и мощности, за да видим кое свети най-добре...[/quote']

>Сините" светят по-бяло от обикновените.....

Верно е!

Синият цвят е по-бял от обикновенният бял. :cry:

>Аз сега съм със "сини" и когато е много тъмно свето много, много

>силно и се вижда супер

На това му викат ефекта Плацебо.

Сложи си едни 100 ватови обикновенни крушки и тогава сравнявай.

А пък най-добре е да си погледнеш учебника по физика.

Погледни уроците за дължина на вълната, интензитет на светлината.

Това ще ти даде обяснение има ли смисъл от всичките тия екстри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е да се взимат крушки най-близко до дневна светлина. При еднаква мощност човешкото око ги възприема като най-ярки. 70% от спектъра на бялата (дневната) светлина е зеленият цвят. Обикновената лампа с нажежаема жичка има спектър 100% като дневната светлина. Всички други спектри натоварват излишно окото, а някои дори влияят на психиката. От източниците с легиращи газове най-близък спектър до слънчевия имат криптоновите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите - кои крушки светят най-силно при еднаква мощност - "сините"' date=' обикновените, или жълтите?

"Сините" светят по-бяло от обикновените, но не знам дали това означава по-силно, защото синия цвят на стъклото неминуемо реже част от светлината, която излъчва крушката...

Аз сега съм със "сини" и когато е много тъмно свето много, много силно и се вижда супер, в мъгла също са много пробивни и като цяло малко пречат, но имам чувството, че като е не съвсем тъмно, някакси се губят...

Чудя се дали да си взема обикновени...

Може на срещата да сравним различните видове крушки и мощности, за да видим кое свети най-добре...[/quote']

Аз съм забелязал абс. същото нещо ..Когато ги смених със сини си взех пак със същата мощност и разликата е огромна..А това че по улиците на София вечер не се забелязват много.....мога да тикажа че и старите не ми се забелязваха....

Макар че и на мен ми се струва нещо фалшиво...но незнам точно какво.. :roll: Не съм карал на дълги разстояния и не знам доколко уморяват очите,но като цяло съм по-доволен ,отколкото от старите.Така че по-добре не се набутвай за нови,карай си с тези,а когато ти се наложи смяна вече ще знаеш какви да слагаш....

А другото което се сетих е че определено колата изглежда доста по-добре с тях ,макар че най-важното е все пак да ти вършат работа :cry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз моите ги взех от едно малко магазинче - от кръстовището на бул. България и Гоце Делчев като тръгнеш към Южния парк още преди спирката на рейса се намира - ще го видиш. 13 лв бяха 2-те крушки за фаровете, 7 лв 2 диода за габаритите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятате ли' date=' че 100w халогенова крушка крие риск да разтопи рефлектора на фарчето?[/quote']

Аз съм с такива от почти 3 месеца, карам винаги на фарове и ти казвам, че при мен проблем с рефлектора няма :cry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тенк иу, пич! може би вече съм преебал левия, щтото след около 3 месеца каране с едни такива ментаци 100/90 (или нещо подобно), фарът не може да се регулира...шибана работа..когато намеря време и място /тъмно като в гъза на Уитни Хюстън, и спокойно като манастир/ ще се занимая по-сериозно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте! От две седмици имам AUDI 80 което получих от предишния собственик със сини крушки на фаровете "EAGLE EYE" 100/90W - които просто не светят (вярно е че не светят в синъо). Вчера бързо ги замених със NARVA RANGE POWER BLUE 55/60 (защото такива намерих след 2 часа обикаляне по разни магазини с боклуци) - струваха по 16лв. броя. Аз лично не дъжа да е BLUE, но сано такива имаше в наличност в B-plus. Ето и мойте отзиви - NARVA RPBH4 55W свети около 4(четири) пъти по-ярко от сините буклуци и харчи два пъти по-малко ток. На сините съм мерил напрежението - беше 12Волта т.е. няма пад на напрежение по инсталацията. Факт е че като ги включех на празен ход мотора губеше за момент обороти а със новите няма такъв ефект.

Извод: Наистина сините крушки не са крушки а "печки" които не светят а топлят. Топлината е в червения спектър който се маха от синята боя и в края на краищата остава нищо. Не се разочаровайте от фирмените крушки от тип "BLUE" те са много леко синкави - точно толкова че да светят добре (нали са за осветяване а не за показване?)

Какво се губи от 100W крушка която не свети:

1. Нищо не виждаш на пътя

2. Хабиш излишно ток (разбирай бензин) - ако някой каже че не му дреме да сметне че един среден алтернатор (генератор) произвежда около 50Ампера ток при средни и над средни обороти на двигателя които през зимата оотиват така :18А за фарове (ако са 100Вт), 5А за двигател, 8А за нагревател задно стъкло, габарити, чистачки, мигачи,вентилатор в купето, музика и т.н. или зареждане на акумулатора "дръжки" - просто няма от къде или не се чудете ако колата не пали сутрин.

3. Нагряваш си кабелите, клемите, релетата (ако има такива) и ключовете по таблото (скъпо след време)

4. Може би си прегряваш рефлекторите (особенно ако са пластмасови)

5. Бавно превключваш къси/дълги (доста неприятно при висока скорост) - става защото пусковия ток на студената крушка е 8-10 пъти по-голям от работния, т.е. превключването на светлините предизвиква токов удар от порядъка на 150Ампера (стартера е около 100А) и това го отнася цялата ел. инсталация

Допълнителна информация: XENON LIGHT няма нищо общо с халогенните крушки. По същество ксенона е дъгова лампа (като електрожен) и спокойно развива температура на дъгата от порядъка на 8000градуса (слънцето на повърхността си има около 6000 градуса а от там идва и цвят на тези лампи близък до слънчевия или дори по-син - НЯМА никаква боя). Тези лампи се палят с 4000 до 6000Волта и за кола са с мощност 35Вата (доста под 100) но поради начина си на работа са много по-ефикасни. Халогените нагряват жичка която не може да развие температура над 3500 градуса (дори и за толкова не съм сигурен че може) и за това цветът им е доста по-жълт. Добрите производители знаят как да нагреят жичката до по-висока температура и вадят по-висока яркост при по-малка мощност а смотаните продават нискотемпературни "печки" за да не се изпарят жичките веднага.

Така че изберете сини крушки за показване (не знам пред кого) или качествени крушки за безопастност.

Желая ви успех и умната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера бързо ги замених със NARVA RANGE POWER BLUE 55/60

Да, и аз си бях взел някакви сини боклуци за 13 лв. комплекта, като цяло светеха добре, но не колкото очаквах от 100 ватови крушки, пък и изгоряха и двете тази седмица в рамките на 2 дена. Явно толкова им е живота...

Кажи откъде си си купил твоите, щом си доволен, за да си взема и аз... Някой друг да препоръча конкретна марка и модел крушки???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както по-горе съм написал, купих ги от бензиностанция "B-plus" а по-конкретно тази от която ги купих се намира на големия светофар на Цариградско шосе (до Горублянско ханче), след Горубляне по посока Пловдив, който свързва Дружба2 със Горубляне от обратната страна на движението. За да стигнеш до нея трябва от Цариградско да завиеш в ляво на този светофар (към Дружба2) и след 20метра има отбивка в дясно за бензиностанцията. Дано да са останали още бройки защото много ги затрудни да ги намерят. На кутийката пише "вносител Авторай". Сигурно има и други места с хубави крушки но не знам къде.

На този линк има списък със свястни крушки и кое какво е:

http://www.sofit.com.ua/rus/catalog/394/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...