Jump to content

ЗА КОЛАНИТЕ, МАЛОУМНИЦИТЕ И някои ПРИНЦИПИ


Guest Lord of the Rings

Recommended Posts

Нека да споделя нещо за коланите....

Според мене е АБСОЛЮТНО недопустимо и противоестествено да се налага със закон задължително слагане на предпазни колани.

Ето и аргументите ми.

1. Непоставянето на колан не заплашва живота и здравето и не засяга интересите на никого освен на самото лице.

2. Налагането на някого със сила на задължение да се грижи за самия себе си има само две алтернативи: едната е, че човека е малоумен и не е в състояни сам да взиме разумни решения, а другата че някой притежава права върху личността му (един вид грижа на рабовладелеца за живота на робите му).

3. Всеки пълнолетен и пълноценен човек е в правото си да се разпорежда с живота и здравето си, както намери за добре.

4. Ако доразвиеме идеята за налагане на глоби за това, че някой застрашава собствения си живот, то ще стигнеме до такива абсурди, като глоби за пушене, употреба на алкохол, за бънджи скокове, делтапланеризъм, каране на ски, практикуване на бокс ... и какво ли още не! Всичко е опасно за здравето и живота.

Ако засягам интересите на застрахователите с увеличения риск на каране без колан - да увеличат застраховката и тагава ще има избор. С колан или без, но защо да е задължително.

Далече съм от идеята да променя нещо, а явно политиците в повечето страни имат избирателите си за малоумници или пък за своя собственост така, че това си е навсякъде... Просто въпрос на ПРИНЦИП!

И накрая - карам вече 26 години и НИКОГА не съм слагал колани...

Така де - въпрос на личен избор!

Освен това 10 години съм карал мотор и съм слагал каска сами при дъжд и студ!

И за капак - напълно съм наясно с ползата от коланите и риска от каране без тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 80
  • Created
  • Последен отговор

Интересни размисли. Но и аз карам винаги с колан. Някак си съм свикнал и ми е удобно ;) Като изключим една Лада Нива, на чийто колан буквално се душа, защото ми минава през врата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм искал да коментирам, дали трябва да се кара с колан или без. Става дума САМО за задължителното им налагане! Иначе всички знаят, че пушенето е вредно и си пушат.... Аз знам, че без колан е опасно.... просто така предпочитам. Защо някой трябва да ми се бърка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересни размисли. Но и аз карам винаги с колан. Някак си съм свикнал и ми е удобно ;) Като изключим една Лада Нива, на чийто колан буквално се душа, защото ми минава през врата ;)

;);) Яко ;) Това вече застрашава не само твоят живот ;)

Иначе съм напълно съгласен с Lord of the rings.

На мен ми беше адски противно в началото,но сега свикнах.Пък и в крайна сметка кухите имат една причина по- малко да се заяждат.Не че помага де ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A zashto nikoi ne spomenava, che ima sluchai, kogato slaganeto na kolan e vredno za zdraveto i jivota?? Pri stranichni sluchai znam, che napravo e opasno polzvaneto na kolan !

I drugo - moi vtori bratovched pochina predi godini po slednia nachin - v lada hvyrchat 3 momcheta ot Slivnica za Sofia, pukat predna diasna guma - kolata pochva da se vyrti. Bratovchedyt mi umira premazan ot kolata ,zashtoto e bil s kolan, a drugite dvama izhvyrchat ot kolata i tova im spasiava jivota!!!

Az sushto karam s kolan, no maloumnite upravnici ne se suobraziavat nito s lichnia izbor, nito sys shansa, da umresh zaradi slojen kolan!!!

100 puti po-dobre shte byde da nauchat shofiorite da puskat peshehodcite na zabra, otkolkoto da te karat da slagash kolan!

V edinia sluchai ti zastrashavash jivota na drug chovek, a spiraneto da dadesh predimstvo na peshehodec e riadkost, a v drugia sluchai - reshavash za sebe si - da si slagash li neshto ne dotam dokazan polezno ili ne....

Mejdu drugoto - vie spirate li na zebra, kogato ima stypil peshehodec na neia? (kakto e po zakon?)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..

Доста съм писал във форума по тоя въпрос! Подкрепям те на 100%, и аз много съм се чудел откъде накъде е задължително, като не застрашаваш никой друг, ама... Така е по цял свят обаче... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Държавата си гледа интереса - да опази данъкоплатците си живи.

По тая логика, че никой не може да ти пречи да се утрепеш както си щеш, защо има закон срещу евтаназията?

Има си статистика на смъртността и нараняванията при различни удари и тези които са били с колани имат към 30% повече шанс от тези без.

Между другото, и еърбеците също имат недостатъци (те причиняват смъртта в около 5% от случаите), но са се наложили като стандарт в пасивната безопасност на автомобилите.

Аз си карам с колан винаги, просто ми е навик и тоя навик ми е спасявал живота. С 180 км/ч ( градско Brandt! ) ме позасече 1 джип и го отнесох с около 130. Аз се отървах само с хематоми и натъртвания, пича в джипа малко губи съзнание понеже си халосал главата в таблото след камшичния удар, и пак добре че му изкривих седалката с 30 градуса на дясно че не е гризнал волана направо. Той беше без колан, в по-тежката кола.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше един такъв виц, малко черен хумор - Каква е разликата м/у тези, които са били с колани и тези, които са били без колани? Ами първите изглеждали като живи след удара ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да взимам отношение по въпроса със задължителната употреба на предпазни колани ще кажа, че при челен удар вратът на човек се чупи като сламка, а гръдния кош се троши от резкия сблъсък с волана. Сами си помислете защо още едва ли не от зората на автомобилостроенето хората са измислили коланите като средство за опазване на живота...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mejdu drugoto - vie spirate li na zebra, kogato ima stypil peshehodec na neia? (kakto e po zakon?)

Tova e malko izvan temata, izviniavam se za koeto.

Gledaj snoshti kakvo stana.

Samichak sam na sfetofara. Svetva mi zeleno i si zavivam na diasno. Pochvat da presichat 2 dushi i saotvetno az spiram. Sled tiah minava kuche i posle gledam edna jena ot drugia trotoar tarchi da presicha ama gleda nazad. E, izchakah ia i neia i si tragvam. Sled 100 metra me spira kuka i mi vika "ti kvo napravi na krastovishteto? maj beshe sprial?" i to s takav ton vse edno sam vinoven za neshto. Idvashe mi da mu se razvikam, no spokojno mu obiasnih, a toj posle stoeshe i gledashe tapo i mislishe che go laja. Hubavo che nishto ne kaza sled tova.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Държавата си гледа интереса - да опази данъкоплатците си живи.  

По тая логика, че никой не може да ти пречи да се утрепеш както си щеш, защо има закон срещу евтаназията?

.....

Евтаназията е когато някой ти помага да напуснеш този свят - така, че аналогията е неточна. Точната анлогия би била, ако имаше закон против самоубийствата. И да глобяват всеки за неуспешен опит за самоубиаство.... а също така и за успешен ;););)

Искам още веднъж да подчертая - не коментирам ползата от коланите, а единственно ПРАВОТО НА ИЗБОР И ПРАВОТО НА РИСК!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно те подкрепям братле. Аз съм твърдо против задължителното използване на колан. Според мен този закон е приет единствено за да се даде на ченгетата още една възможност да ни рекетират. Доста пъти са ме спирали и като ги попитам за какво ме спряхте, отговора е "Без колан си батка. Но не се притеснявай, дай каквото ти сърце даде и няма да ти пишем акт". Как ще коментирате това? Моя личен избор е да карам БЕЗ колан, и така и правя. Колкото и да ме спират няма да почна да го слагам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тази връзка искам да разкажа една случка. Една нощ се връщах от купон в Студентски град и на изхода от комплекса ми вдигнаха червената палка, след което аз дадох мигач за да отбия вдясно. Спирам колата, гася двигателя и разкопчавам колана, тъй като няколко часа преди това, по пътя на идване също ме спряха куките и искаха да проверят багажника. Идва куката, отварям стъклото, подавам му документите и той казва, че иска да види багажника. Е, отворих му го, той хвърли един поглед и каза да го затварям. След това заяви, че всички документи били наред, само че е констатирал едно нарушение - карам без колан. Е как да не ми кипнат нервите, като свалих колана пред очите му!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tva za kukite si e taka tozi zakon KAKTO i mnogo drugi sa napraveni taka che da mogat da te derat...Bulgaria...! No za kolanite az sam go kazval i v IRC a dosta mi se smqha...spored mene kolanut si e zaduljitelen spasqva jivota chuval sam dosta sluchai (int_27h) A za Airbag-a edin priqtel na bashta mi se blusna sas Avensis CHELNO ... bil sas kolan i Airbag imalo .... imashe samo edna draskotina toi samia kazal che Airbaga mu spasil jivota...nqma neshta naprazno izmisleni!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коланите са полезни. Може да не са най-приятното нещо, но има полза от тях.

Колкото до изказаното мнение, че слагането или не на колан засяга само този, който (не) го слага - а какво да кажем за гражданската отговорност? Застрахователя дали го интересува дали и колко пари ще плати за примерно "трайна нетрудоспособност" причинена от катастрофа и дължаща се донякъде на неслагане на колан? Не искам да изпадам в детайли и неприятни подробности, но всяко нещо, което те пази да не се пребиеш (или да се пребиеш по-малко) според мен е полезно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за застраховките трябва да си го решават самите застрахователи, а не да се меси държавата!!! Ако не съм си сложил колан и стане беля, застрахователите ми казват да го духам и толкова. Аз сам си преценявам дали да слагам или не. От какъв зор ще е задължително? Идеята е смръдливите куки да могат да лапат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коланите са полезни. Може да не са най-приятното нещо, но има полза от тях.  

Колкото до изказаното мнение, че слагането или не на колан засяга само този, който (не) го  слага - а какво да кажем за гражданската отговорност?  Застрахователя дали го интересува дали и колко пари ще плати за примерно "трайна нетрудоспособност" причинена от катастрофа и дължаща се донякъде на неслагане на колан? Не искам да изпадам в детайли и неприятни подробности, но всяко нещо, което те пази да не се пребиеш (или да се пребиеш по-малко) според мен е полезно.

По-горе писах, но може би не съвсем ясно. Не става дума за засягане на ничии интреси. Приимерно, декларирам, че карам без колан и застраховката ми се вдига ... и т.н и т.п. Във всички случаи човек ще има право на избор - икономическата принуда не е равнозначна на административната принуда.

Аз лично се чувствам засегнат, като личност, че някой друг се грижи за моето здраве и живот без изричното ми съгласие! От тук има само две алтернативи - или ме смятат за малоумен, или за нечия собственост. На същото основание може да се въведе сух режим, да се забранят напълно цигарите, храните с холестирин и каквото още се сетите - вредно за здравето и живота.... А, трябва да се забранят съвсем и автомобилите! Все пак газят хора, а и отделят вредни газове... ;););)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Държавата така или иначе се меси и да се рита срещу нея е занимание общо взето безполезно. Е - ако човек си държи на някакви принципи - има съдебна система и прочие начини да си търси правата. Факт е, че подобни изисквания дават възможност на катаджиите да си искат пари, но така е с всяко едно изискване.

Мога да ти опиша хипотетична ситуация, при която трети човек го отнася защото примерно ти не си ползвал колан, но не мисля, че е необходимо. Дали е забранено или не няма особено значение - това е като със скоростта - спазваш ограниченията ако искаш и си отговаряш за последствията. Концепцията да си правиш каквото искаш и да отговаряш ако стане беля е много яка ако приемем, че всички хора са големи пичове и са много съзнателни и не правят грешки и т.н. Ама в реалността нещата не са така и затова се налага да има правила, ограничения и прочие. Не съм адвокат на държавата, полицията и всякаква друга досада, но личното ми мнение е, че колана е полезен (разбрал съм го от опит ;) ). Ако на теб не ти се слага колан ясно е, че не мога да ти променя мнението, пък и нямам желание да опитвам ;)

Лек ден ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не съм си сложил колан и стане беля, застрахователите ми казват да го духам и толкова. Аз сам си преценявам дали да слагам или не. От какъв зор ще е задължително? Идеята е смръдливите куки да могат да лапат.

nedei taka govori ... tova za lapaneto vaji samo za nashata deistvitelnost.

Prichinite za da e zaduljitelno slaganeto ne sa v lapaneto..., te sa mnogo po-seriozni ... tui kato ne sum goljam poznavach na tezi prichini ;) ne moga da dam i kompetentno mnenie ... samo edno ste ti kaja:

Celta na kolana e ne samo TEB da spasi (v koeto ne razbiram kakvo ne ti haresva), kolkoto vsichki drugi okolo teb ... maluk primer:

v edna katastrofa umira edno semeistvo i 2 deca ostavat siraci! Tezi siraci trjabva durjavata ottuk natatuk da gi otgleda ... ako sa malki te ne mogat da ti povliajat i da ti kajat "Tate, sloji si kolana, za da ne ostana sirak!" ...

V BG po TV ne se pokazvat filmi, v koito mojesh da se ubedish, che pri udar s 30-40 km/h mojesh da si razbiesh glavata, puk bilo to chelen ili stranichen ;)

Az kolan si slagam vinagi! (dori spja s nego ;) daje toi mi e po default pri mene ;) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не съм си сложил колан и стане беля, застрахователите ми казват да го духам и толкова. Аз сам си преценявам дали да слагам или не. От какъв зор ще е задължително? Идеята е смръдливите куки да могат да лапат.

nedei taka govori ... tova za lapaneto vaji samo za nashata deistvitelnost.

Prichinite za da e zaduljitelno slaganeto ne sa v lapaneto..., te sa mnogo po-seriozni ... tui kato ne sum goljam poznavach na tezi prichini ;) ne moga da dam i kompetentno mnenie ... samo edno ste ti kaja:

Celta na kolana e ne samo TEB da spasi (v koeto ne razbiram kakvo ne ti haresva), kolkoto vsichki drugi okolo teb ... maluk primer:

v edna katastrofa umira edno semeistvo i 2 deca ostavat siraci! Tezi siraci trjabva durjavata ottuk natatuk da gi otgleda ... ako sa malki te ne mogat da ti povliajat i da ti kajat "Tate, sloji si kolana, za da ne ostana sirak!" ...

V BG po TV ne se pokazvat filmi, v koito mojesh da se ubedish, che pri udar s 30-40 km/h mojesh da si razbiesh glavata, puk bilo to chelen ili stranichen ;)

Az kolan si slagam vinagi! (dori spja s nego ;) daje toi mi e po default pri mene ;) )

Ако държавата толкова я е грижа за децата, да си чул за закон, който да забранява на бременните да пушат напр.? Ако се кара по тази логика нама да остане нито капка място за личен живот - държавата ще има право да се меси във абсолютно всичко! Трябва да има ПРИНЦИПНА граница за намесата на държавта в правата на личността.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен държавата трябва да се намесва единствено когато застрашавам живота или здравето на други. Не мисля че като се пребия защото не съм сложил колан застрашавам нечий живот или здраве (освен моите).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен държавата трябва да се намесва единствено когато застрашавам живота или здравето на други. Не мисля че като се пребия защото не съм сложил колан застрашавам нечий живот или здраве (освен моите).

Da ama vsi4ki nie sme danukoplatci na tazi durjava i po principi kato si pla6tame danucite durjavata trqbva da ni pazi.Prosto durjavata kato te kara da si slaga6 kolan moje bi po nqkkuv na4in si pazi svoite danekoplatci.Sored men tova e logikata.Pak i pri nedai si boje nqkakva katostrafa edno e da si v kupeto s kolan i edno e da te subirat na 4asti po nqkakva polqna naprimer.

Az li4no sled kato si vzeh knijkata ne si slagah kolan,no sled kato uveli4iha i globite po4nah da si go slagam.Pak i po cqla Evropa kato se ka4at v kolata purvoto ne6to e da si slojat kolani.Daje tuka ne mi haresva 4e 6ofiorite na koli gi karat da si slagat kolani,a v avtobusite nqma.Imam v predvid mejdugradskite.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен държавата трябва да се намесва единствено когато застрашавам живота или здравето на други. Не мисля че като се пребия защото не съм сложил колан застрашавам нечий живот или здраве (освен моите).

Da ama vsi4ki nie sme danukoplatci na tazi durjava i po principi kato si pla6tame danucite durjavata trqbva da ni pazi.Prosto durjavata kato te kara da si slaga6 kolan moje bi po nqkkuv na4in si pazi svoite danekoplatci.Sored men tova e logikata.Pak i pri nedai si boje nqkakva katostrafa edno e da si v kupeto s kolan i edno e da te subirat na 4asti po nqkakva polqna naprimer.

Az li4no sled kato si vzeh knijkata ne si slagah kolan,no sled kato uveli4iha i globite po4nah da si go slagam.Pak i po cqla Evropa kato se ka4at v kolata purvoto ne6to e da si slojat kolani.Daje tuka ne mi haresva 4e 6ofiorite na koli gi karat da si slagat kolani,a v avtobusite nqma.Imam v predvid mejdugradskite.

Точно това е дилемата или съм малоумник - или нечия дойна крава (сиреч данъкоплатец). Не знам защо ама ми се иска да съм личност, и сам да отговарям за себе си ;);) ..... А коланите са си хубаво нещо.... Даже по Европата ги слагат.... Даже и не мърморят... Личи си че са потомци кой на нечий васал, друг пък просто на някой крепостен селянин - абе все на "дойни крави:....и при това съответно възпитани.... ;);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...