Jump to content

Таблото... пак!


Liudmil Peshev

Recommended Posts

От два-три дни таблото ме изнервя зверски... При даване на контакт, се чува едно леко бръмчене от таблото, стрелката на оборотомера започва леко да трепти (имам в предвид наистина леко нагоре надолу в синхрон с лекото бръмчене) за около 15-20 секунди и спира. След това при запалване оборотомера и скоростомера не работят! Гадното е че от време на време и двете работят без проблеми.... Извадих таблото, откачих всички кабели, закачих ги пак - няма промяна. Открих, че при слагане на кабелния контакт от лявата страна (зад оборотомера) още при слагане на кабела се случва гореописаната ситуация - дори и да не съм да на контакт (т.е. дори да няма тоци по таблото)... Като ситуацията е налична дори да не съм сложил кабелите от дясно (зад скоростомера...

И така ако някой е имал подобен проблем да помага или да дава контакти на добър майстор по таблата..., че изтрещях...!

Редактирано от Liudmil Peshev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От два-три дни таблото ме изнервя зверски... При даване на контакт, се чува едно леко бръмчене от таблото, стрелката на оборотомера започва леко да трепти (имам в предвид наистина леко нагоре надолу в синхрон с лекото бръмчене) за около 15-20 секунди и спира. След това при запалване оборотомера и скоростомера не работят! Гадното е че от време на време и двете работят без проблеми.... Извадих таблото, откачих всички кабели, закачих ги пак - няма промяна. Открих, че при слагане на кабелния контакт от лявата страна (зад оборотомера) още при слагане на кабела се случва гореописаната ситуация - дори и да не съм да на контакт (т.е. дори да няма тоци по таблото)... Като ситуацията е налична дори да не съм сложил кабелите от дясно (зад скоростомера...

И така ако някой е имал подобен проблем да помага или да дава контакти на добър майстор по таблата..., че изтрещях...!

Ако си махал стрелките някога, може да си ги набил прекалено надолу, тогава се получава подобно нещо , и с часовника е същото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си махал стрелките някога, може да си ги набил прекалено надолу, тогава се получава подобно нещо , и с часовника е същото.

Не съм махал... Преди време колегата q5bg ми сложи рингове, и сега съм си с тях... но оттогава проблеми не съм имал... Имах изгоряли крушки - смених ги, ама крушките са нещо, дето не дава такъв проблем... Започвам да си мисля дали някой от регулаторите на напрежение по таблото не се ебава...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С абЦолютну същата диагноза колега. До сега единственото решение което съм чул е смяна на таблото. При мен се прецака когато накарах баща ми да ми сложи клемите на акумулатора и той се зачуди що имало консумация при изгасена кола и няколко пъти почукна с клемата по акумулатора да видя каква изкра дава. След като видях искрата видях и таблото след това..... ма кво да му обяснявам на човека. Последно съм решил преди да си купя друго да се направя на електротехник с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С абЦолютну същата диагноза колега. До сега единственото решение което съм чул е смяна на таблото. При мен се прецака когато накарах баща ми да ми сложи клемите на акумулатора и той се зачуди що имало консумация при изгасена кола и няколко пъти почукна с клемата по акумулатора да видя каква изкра дава. След като видях искрата видях и таблото след това..... ма кво да му обяснявам на човека. Последно съм решил преди да си купя друго да се направя на електротехник с това.

Имам едни подозрения - понеже това НЕ се случва на студена кола, а само като загрее не работят оборотомера и скоростомера мисля че се е пре...л стабилизатора на напрежението за таблото. Като обърна таблото с гръб към мен от двете страни има гайки, които задържат нещо отвътре на таблото... Понеже съм чел тук-там, че има стабилизатори на напрежението за таблото (предполагам или ценер диоди или интегрални) и това става като пре...ш някой от стабилизаторите. За разглобяването на таблото се налага да се използва една отвертка "еврейска звезда" все още не съм откачил платката да видя какво е това, дето е закачено с гайката... Ако е ценер и съм го гръмнал решение има, ама докато не разглобя не знам... Няма нищо друго, което да ми хрумва.... Ако е интеграл положението е същото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е утечка предполагам, че въобще нямаше да зацепва, а то работи рядко и най-често като е хладно времето :hilezh:

В неделя ще откачам пак таблото и ще проверявам хипотези една по една... Първо ще проверя дали не е лоша маса някъде по таблото (това е най-вероятния вариант) защото още при слагане на конектора зад оборотомера започва поведението, описано по-горе (тихо тракане на стрелката на оборотомера, леко играене нагоре-надолу за около 10 секунди) Заедно с този вариант смятам, че може да е умрял някъде кондензатор - при студено време и когато не е била на контакт колата кондензатора е ОК и таблото работи... при загряла кола няма никой (това се връзва с проблема при теб). Вариант 2 - изгорял стабилизатор за захранване - на темата на Инкози той го нарича транзистор, а на мен си ми прилича на интегрален стабилизатор... поведението се връзва, другия вариант е ценеров диод... При конектора има шпилка и гайка - не съм разглобявал таблото, но като го разглобя ще видя какво държи тя... Освен това близо до големия конектор има един малък с четири пин-а, който не е включен поне при мен никъде... При разглобяване на конектора ще замеря къде идва 12 В и да видя дали ако там няма напрежение таблото мърда въобще... най-вероятно не... а при разглобяване на таблото ще проследя кое къде отива... имам подозрения за много неща ама докато не разглоба платката не знам... има два винта "еврейска звезда", които според мен държат платката и ще търся след това... абе нещо съм се "амбицирАл"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В ТАБЛОТО ИМА ЕЛЕКТРОМОТОРЧЕ КОЕТО СЕЕ ПРЕЦАКАЛО ПРИ МЕН БЕШЕ СЪЩОТО .РЕМОНТА СТРУВА 100 ЛВ.НОВО ТАБЛО 180.0878544197 ЩЕ ТИ КАЖА КАДЕ МОГАТ ДА НИ ГО НАПРАВЯТ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...