Jump to content

Проблем с Никон D7000 и обектив Nikkor 16-85 mm VR


Recommended Posts

Здравейте колеги,

От около половин година съм притежател на чисто нов Nikon D7000 и обектив Nikkor 16-85 mm VR. Поснимах доста за тези 6 месеца и имам субективното усещане, че фотоапаратът ми не фокусира добре. Казано по-точно липсва острота в направените снимки :( Контурите на обектите не излизат отчетливо когато дам снимката на Actual size, а изглеждат размити :( А това са контури, които трябва да са в зоната на острия фокус все пак ...

Събрал съм 10 примерни снимки и бих искал да помоля по-опитните фотографи от вас когато имат свободно време да им хвърлят едно око и да ме посъветват дали нистина фотоапаратът има проблем с остротата или аз нещо си въобразявам. EXIF данните са запазени в сниките, а ако е необходимо, мога да снимам и нещо конкретно, за да бъде направена по-добра преценка. Използвам само един обектив (Nikkor 18-65 mm VR), UV филтър на Hoya (НМС 67 mm, не е от скъпите) и програма за гледане на снимките FastStone.

Как преценявам, че има проблем - отварям снимката във FastStone, давам Actual size (100%) и гледам гледам детайлността в зоната около точката на фокусиране (предимно контурите на обекта). Ами не са толкова рязки, колкото на снимки направени с други фотоапарати от същия, че и по-нисък клас. Субективното ми усещане е, че D5100 снима по-добре от моя D7000, по отношение на остротата.

Снимам в режим "Приоритет на бленда", обикновено използвам бленда F8, ISO 100 или Auto, Single point auto focus, Multi-segment metering. Снимал съм с и без UV филтъра, резултатите са еднакви ...

Снимките съм ги качил на този линк, защото ако ги добавя тук се resize-ват, а проблемът се забелязва най-добре в реален размер.

http://dox.bg/files/dw?a=a5ddef5f21

Благодаря предварително :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мазнички са. Тази комбинация би трябвало да дава по добър резултат.

Гледам и шарпен в настройките има. За калибрация си май.

С друг обектив пробвал ли си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мазнички са. Тази комбинация би трябвало да дава по добър резултат.

Гледам и шарпен в настройките има. За калибрация си май.

С друг обектив пробвал ли си?

Благодаря за бързата реакция!

Нямам друг обектив и не съм пробвал да снимам с друг обектив. И тялото и обектива ги закупих чисто нови от Фотосинтезис ...

Калибрацията във Фотосинтезис ли се прави? Предполагам, че е безопасна процедура (за тялото и обектива). Има ли гаранция, че калибрацията ще оправи проблема? Ако не, предполагам, ще трябва да направя рекламация и да ги върна, или ...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен това за възможностите на апарата + обектива. И при мен е същото качеството и аз се дразня доста от това.

Може да пробваш за фронт/бек фокус от настройките на апарата.

Редактирано от sky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това далеч не са възможностите на апарата. Нямаш проблеми с фокуса от това което видях.

Предлагам ти да направиш следното в тоя ред:

1. Махни тоя филтър и го скрий на тайно място :rolleyes:

2. Ако ще снимаш в JPG което не е добра идея като цяло, бутни малко Sharpness , нека е +6 поне и Contrast да е на Auto.

3. Снимай в роу и конвертирай с CaptureNX2, DxO Optics Pro 8, Photoshop CS6 (ACR7.x)

4. За пейзажни снимки ползвай AF-S + всички AF точки, за конкретни детайли/портрети ползвай AF-S + една AF точка.

Направи поне 1 и 2 точка и пак покажи кадри :bia:

Така е добре:

Screen%20Shot%202013-01-13%20at%208.31.26%20PM.jpg

Така не е добре:

Screen%20Shot%202013-01-13%20at%208.37.22%20PM.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това далеч не са възможностите на апарата. Нямаш проблеми с фокуса от това което видях.

Звучи обнадеждаващо :bia:/>

Предлагам ти да направиш следното в тоя ред:

1. Махни тоя филтър и го скрий на тайно място :rolleyes:/>/>

2. Ако ще снимаш в JPG което не е добра идея като цяло, бутни малко Sharpness , нека е +6 поне и Contrast да е на Auto.

3. Снимай в роу и конвертирай с CaptureNX2, DxO Optics Pro 8, Photoshop CS6 (ACR7.x)

4. За пейзажни снимки ползвай AF-S + всички AF точки, за конкретни детайли/портрети ползвай AF-S + една AF точка.

Направи поне 1 и 2 точка и пак покажи кадри :bia:/>/>

Разбира се, веднага, само да свърши "Под прикритие" :)/>

Редактирано от Silicon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност не знам и какви са ти точно критериите за хубава снимка? Извадих една произволна, като линк за друга страница ще я пусна, че е голям размера. Пиши как я виждаш?

Линк към снимката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

Благодаря предварително bia.gif

Пусни един RAW кадър на различна дължина от двете крайности на оптиката (примерно, на 35мм) и спешно изхвърли този филтър. Това тяло и оптика не понасят подобни филтри и горещо бих ти препоръчал, ако ще слагаш филтър, той е само ND или CPL, слагаш, снимаш, сваляш, прибираш и така. И аз минах през това с UV филтрите, резултатът беше същия, докато в Профайлд направо ми се скараха за тях. След това остротата рязко се подобри hilezh.gif

Поиграх си с един от твоите кадри и си става много приличен. Но филтъра... ох, филтъра... и не снимай в jpg.

bia.gif

П.С. Корекцията на фокуса в тялото е изключена, нали?

Редактирано от =Alex=
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност не знам и какви са ти точно критериите за хубава снимка? Извадих една произволна, като линк за друга страница ще я пусна, че е голям размера. Пиши как я виждаш?

Линк към снимката.

Снимката е с много добра детайлност, точно такава острота очаквах и от моите снимки. Фугите на тухления зид, контурите на керемидите, ръбовете на сградата, прозорците и вратата са с много добра рязкост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за забавянето. Аз снимам в RAW (NEF) и JPG едновременно. Както знаете D7000 има две гнезда за SD карти. Аз съм конфигурирал режима на работа на двете карти така - RAW файловете се записват на едната, а JPG на другата. Примерните снимки, които качих в dox.bg ги имам и в NEF формат. Ето ги:

http://dox.bg/files/dw?a=42fb81cf6a

UV Филтъра и аз го заподозрях и го махах при снимане на някои от снимките, но не видях осезаемо подобрение. Сега ще последвам съветите, които ми дадохте, и ще покажа резултата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ще видя роу. Между другото поснимай с 35/1.8 за никакви пари е доста приятен обектив :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено изглеждат по-добре! Не са така размазани както бяха :)

След като махнах филтъра, увеличих sharpness на +6 и зададох контраста на Auto, резултатът е:

http://dox.bg/files/dw?a=e2f4fc03cd

Мисля, че няма да връщам апарата :dance:

Колега Netizen, как ми подобри настроението, ако знаеш :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една и от мен, но с 24-120

Именно, за същия проблем говорех и аз. Пробва ли това, което препоръча Netizen? Виждаш ли подобрение? Аз мисля, че проблемът е отстранен. Ще поснимам някъде навън тези дни и ще споделя впечатления. Но на прима виста съм приятно изненадан :bia:

Колега, дай един пресен роу сниман БЕЗ филтъра бре.

Е, дадох, ето го линка отново (на линка са и NEF и JPG файловете):

http://dox.bg/files/dw?a=e2f4fc03cd

Пресни, пресни и без филтър :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ще повдигна малко темата с два доуточняващи въпроса:

1. Нормално ли е да се коригира остротата (sharpness) на кадър заснет в RAW (NEF) формат при обработката му с някоя от препоръчаните програми? С други думи, налага ли се такава корекция, при добре калибрирани обектив и тяло? Вие правите ли такава корекция, когато снимате в RAW?

2. Тъй като ми препоръчахте да не използвам моя UV филтър на Hoya, какъв филтър ще ми препоръчате да си купя (става въпрос за неутрално сив и поляризационен филтър)? Във Фотосинтезис видях, че предлагат следните филтри:

B+W CIRCULAR-POL COATED S03E 67 mm

B+W CIRCULAR POLARIZER MRC 67mm

B+W CIRCULAR-POL SLIM MRC 67mm

Hasselblad Polarizing 67mm Filter

B+W ND 0.9-8X (103) 67mm

Може и други предложения :)

Сигурно е важно да кажа, че снимам предимно пейзажи. С оглед на това удачно ли е да избирам slim филтри, за да избегна винетиране при използване на късо фокусно разстояние?

Благодаря предварително! :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че се целиш във високия клас. Ако наистина е така, и отчетеш факта, че CPL е еднократна покупка, а не повтаряем разход, аз бих ти препоръчал горещо B+W Kaesermann MRC Circular Polarizer - води се за най-доброто. Ако това ти е скъпо, и Hoya HD или Pro1 ще свършат добра работа, въпреки, че поляризационният им ефект се води по-слаб и не толкова добър, колкото на B+W.

Относно ND-тата, няма ли да ти е в повечко 8х? Пробвай 6х... иначе, да, B+W е добър избор. И като цяло - дали наистина са ти наложителни ND-тата smile.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз снимам с такъв: http://dx.com/p/pro1-d-dmc-ultra-thin-multi-coated-cpl-camera-filter-black-67mm-40462

За НД ползвам комплект Cokin от ebay - сив, оранжев, син и черен градиенти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че се целиш във високия клас. Ако наистина е така, и отчетеш факта, че CPL е еднократна покупка, а не повтаряем разход, аз бих ти препоръчал горещо B+W Kaesermann MRC Circular Polarizer - води се за най-доброто. Ако това ти е скъпо, и Hoya HD или Pro1 ще свършат добра работа, въпреки, че поляризационният им ефект се води по-слаб и не толкова добър, колкото на B+W.

Относно ND-тата, няма ли да ти е в повечко 8х? Пробвай 6х... иначе, да, B+W е добър избор. И като цяло - дали наистина са ти наложителни ND-тата smile.gif

B+W Kaesermann MRC Circular Polarizer - този филтър мога да си го позволя, но преди да си го купя, ще се науча да си обработвам снимките с някоя от програмите, които ми препоръчахте. Това ми е слабото място в момента. Чак като започнат ми харесват резултатите, ще си купя и филтъра и един широкоъгълен обектив (Сигма 8-16 мм).

Благодаря на колегите, които взеха отношение по темата! :bia:/>

Редактирано от Silicon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...