Jump to content

Озвучаване на Б5 седан


bat_zdravko

Recommended Posts

Здравейте,

 

пиша с молба за помощ - решил да сменя озвучаването на колата и ми е необходима помощ за монтаж на избраните компоненти.

 

Първоначално смених източника, като премахнах оригиналния Концерт и монтирах Alpine CDE-9873RB, и предните говорители с DLS K5.

Сега искам да сменя задната линия и първоначално съм набавил адаптерите за монтаж на задната кора (за седан), някакви измислени говорители Мегавокс 6,5'' с кросовърите им и усиловател Kenwood KAC-644 (4 канала).

Плана е първоначално да ползвам тези говорители с усилователя, колкото да заменя оригиналните задни, а на по-късен етап да мисля за ъпгрейд на системата, евентуално и до 4+1.

 

Молбата ми е за информация - как се сваля задната кора, за да демонтирам говорителите и как (от къде) да прекарам захранващ кабел за усилователя?

 

Също, приемам всякакви съвети и критика относно избора на компонентите за настоящото и бъдещо инсталиране :-)

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта не беше ли коренна разлика в качеството, а не само в сила, от това на заводското?

За избора на компоненти искаш мнение - мога да кажа, че няма един който да е качествен. Нищо лично но ти искаш мнение за таях.

Ако системата ще е 4+1, то задната линия трябва да бъде коренно променена в този момент когато се добавя отделен бас.

За кабелите кое не е ясно, захранващия силов от едната страна под прага, сигналният от другата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 hours ago, tufata said:

Целта не беше ли коренна разлика в качеството, а не само в сила, от това на заводското?

За избора на компоненти искаш мнение - мога да кажа, че няма един който да е качествен. Нищо лично но ти искаш мнение за таях.

Ако системата ще е 4+1, то задната линия трябва да бъде коренно променена в този момент когато се добавя отделен бас.

За кабелите кое не е ясно, захранващия силов от едната страна под прага, сигналният от другата.

 

Здрасти,

 

 благодаря ти за включването, всяка информация ще ми е полезна.

Целта ми е сравнително качествен звук, до колкото е възможно да го направя бюджетно, слушам предимно CD-та и радио.

На този етап идетя ми е да ползвам 4 канален усиловател, към който да подавам сигнал от предусилователя на Алпин-а - четох, че така се запазвало качеството. Искам да чуя Алпин-а как ще звучи в такава конфигурация, за да зная дали да го оставя и да сменя усилователя отново с 4 канален + два изхода за моноблок, за бас. Ако не ми хареса, ще ми трябва препоръка за друг източник, конфигурация, компоненти. Посочените за задна линия колони са само за тест, на есен ще мисля за по-качествени и евентуално добавяне на малък суб зад подлакътника.

 

Проблема със свързването не ми е кой кабел - къде да свържа, а от къде да прекарам кабелите - до сега не съм правил такова нещо?

Може и насока, кой да ми монтира нещата или да ми препоръча съответно компоненти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво точно качество искаш. Всеки има различни критерии за това.

Ако е целта да звучи няколко класи по- добре от оригиналното, то ще го постигнеш, но да звучи задоволително ;поне за мен, далеч не.

Нищо, всичко с времето си! :)

Ако си придържаш към бюджет, нещата са още по-сложни.

Ако прекараш алпайна през усилвател, няма да промениш качеството му изобщо, а просто ще увеличиш силата му.

Използваните в плеъра ИС за крайни стъпало, са с незначителна загуба на качество, която просто не може да бъде забелязана.

Това използвания усилвател дали е 1,2,4,5.. канален или 5 моно блока също не е критерии за това какво ще покажат.

Трябва да говорим за модели към конкретни компоненти, а не просто качества или марка.

Това което е задна линия, е крайно не подходящо не заради марката а заради вида и предназначението им.

Ако трябва да изкараш нещо добро, слагаш отзад не по-малки неща от елипси или по-големи говорители. 6,5 са малки са там. Ако не сложи 4бр. Говорим за задна линия, която да играе ролята и на бас, а не просто звук от 80Хц нагоре както предната.

Ако ще има суб вече нещата са крайно други. Тогава отзад е излишно да се монтират говорител с такава долна граница. Те ще трябва да са в отделен обем. А ламарината под кората просто да е махната.

Така че концепция със суб и без суб е коренно различна. Според мен реши едната и направи нея, защото ако решиш след това да е променяш ще имаш повече разходи от колкото да си го направил от начало. Това не е компонент който да добавиш по всяко едно време.

Кое ти е проблем кой кабел как да свържеш?

Плеъра се захранва от заводска инсталация. От него пускаш сигнален кабел, ако си решиш да променяш настройките предни,задни,суб от плеъра пускаш няколко такива, под единия праг.

Под другия пускаш захранващ кабел и ремуут. Колко да е дебел той зависи от консумацията на системата.

Ако ще караш с такива ниски мощности по 50-тина вата на канал и 100-150 суб, 8мм стига, но да кажем сложи 10мм2.

За предна линия с тия говорители 0.75мм2 е предостатъчен но хайде сложи 1мм2. Тях ги върни пак с тези на захранването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

24 minutes ago, tufata said:

Зависи какво точно качество искаш. Всеки има различни критерии за това.

Ако е целта да звучи няколко класи по- добре от оригиналното, то ще го постигнеш, но да звучи задоволително ;поне за мен, далеч не.

Нищо, всичко с времето си! :)

Ако си придържаш към бюджет, нещата са още по-сложни.

Ако прекараш алпайна през усилвател, няма да промениш качеството му изобщо, а просто ще увеличиш силата му.

Използваните в плеъра ИС за крайни стъпало, са с незначителна загуба на качество, която просто не може да бъде забелязана.

Това използвания усилвател дали е 1,2,4,5.. канален или 5 моно блока също не е критерии за това какво ще покажат.

Трябва да говорим за модели към конкретни компоненти, а не просто качества или марка.

Това което е задна линия, е крайно не подходящо не заради марката а заради вида и предназначението им.

Ако трябва да изкараш нещо добро, слагаш отзад не по-малки неща от елипси или по-големи говорители. 6,5 са малки са там. Ако не сложи 4бр. Говорим за задна линия, която да играе ролята и на бас, а не просто звук от 80Хц нагоре както предната.

Ако ще има суб вече нещата са крайно други. Тогава отзад е излишно да се монтират говорител с такава долна граница. Те ще трябва да са в отделен обем. А ламарината под кората просто да е махната.

Така че концепция със суб и без суб е коренно различна. Според мен реши едната и направи нея, защото ако решиш след това да е променяш ще имаш повече разходи от колкото да си го направил от начало. Това не е компонент който да добавиш по всяко едно време.

Кое ти е проблем кой кабел как да свържеш?

Плеъра се захранва от заводска инсталация. От него пускаш сигнален кабел, ако си решиш да променяш настройките предни,задни,суб от плеъра пускаш няколко такива, под единия праг.

Под другия пускаш захранващ кабел и ремуут. Колко да е дебел той зависи от консумацията на системата.

Ако ще караш с такива ниски мощности по 50-тина вата на канал и 100-150 суб, 8мм стига, но да кажем сложи 10мм2.

За предна линия с тия говорители 0.75мм2 е предостатъчен но хайде сложи 1мм2. Тях ги върни пак с тези на захранването.

 

Здрасти и отново благодаря за информацията :-)

 

За качество - желанието ми е да постигна поне една идея над фабричното и да слушам купените вече дискове, което нямаше как да стане с фабричния Концерт (гледах темите за добавяне на АУКС, за моя модел не става). В следствие се чудя сега как да докарам някакъв по-плътен звук, че от 16 вата на Аплин-а ми се струва чувам добри среди и високи, но ниски няма никакви.

 

За момента не зная може ли да се монтират 6х9 елипси на мястото на оригиналните говорители, или някакви други, по-големи - моля за инфо и по този въпрос. А проблема ми с кабелите е, че си нямам идея как да прекарам захранващ кабел от акумулатора към задната част на колата, по-точно от къде да го вмъкна в купето и как да разглобя праговете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аукс ще се добави на всички, но няма смисъл!

Ако ще се запазва оригиналното заради вида, то трябва да се преработи цялото за да свирне по-добре!

 

Алпайна не знам дали е 16 или 20 вата но мощността няма общо с АЧХ. тоест, ако нямаш бас това е от друго. Не правилно свързани говорители като поляритет или калпави такива.

Мегавокса има бас но до там! Така, че не е от тях проблема.

Много си далече имаше можеше да ти оправя общите неща, а ти после само да сменяш компоненти.

Да разбирам, че сега си свързал всичко но през плеъра тоест тези говорители но няма бас?

Без да режеш отзад няма как да монтираш елипси или по-големи от 6"

Както казах, дай да уточним със съб или без. За по нататъшна промяна ще трябва промяна на цялата задница., кора задна линия като размер и обем, ламарина и тн...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, tufata said:

Аукс ще се добави на всички, но няма смисъл!

Ако ще се запазва оригиналното заради вида, то трябва да се преработи цялото за да свирне по-добре!

 

Алпайна не знам дали е 16 или 20 вата но мощността няма общо с АЧХ. тоест, ако нямаш бас това е от друго. Не правилно свързани говорители като поляритет или калпави такива.

Мегавокса има бас но до там! Така, че не е от тях проблема.

Много си далече имаше можеше да ти оправя общите неща, а ти после само да сменяш компоненти.

Да разбирам, че сега си свързал всичко но през плеъра тоест тези говорители но няма бас?

Без да режеш отзад няма как да монтираш елипси или по-големи от 6"

Както казах, дай да уточним със съб или без. За по нататъшна промяна ще трябва промяна на цялата задница., кора задна линия като размер и обем, ламарина и тн...

 

Монтирани са само Алпайн плеъра и DLS К5  в предните врати, на място на оригиналните - с пластмасови адаптери. Задните говорители са оригиналните, като съм ги включил на изход от предусилователя на плеъра (имат някакъв вграден усиловател на лявата). Мегавокс-а не съм монтирал все още, предстои при монтажа на усиловател и целта е за сега максимално да запазя оригиналния вид.

За обърнат поляритет не съм се замислял, трябва да прегледам кабелите на предните колони, че ги слагаха някакви пишман майстори. За задните 99% съм сигурен, че поляритета им е ОК, правих чинчовете по цветова схема и шанса да съм сгрешил е малък, а и преди смяната на предните свиреше може би по-прилично...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За задните не се знае. Нито се знае, дали на усилвателя като подадеш синусоида не излиза на 180 обърната, нито дали заводско не са свързани обърнати говорители според това как свирят предните.

Най-добре пусни предна линия и слушай лява, дясна по отделно и после общо двете в средата ако има бас най-силен докато свирят и двете предни, значи са наред. Ако баса е по слаб от двете общо или няма разлика от този който ако свири само едната, значи имаш една предна обърната. Слушай ги в средата като застанеш м/у двете.

След това сравни така задните леви и десни. Ако и там е наред, накрая сравни предна и задни като застанеш задължително на слушателското място.

Ако предните свирят на обратно от задните или обратното, пак няма да има бас. Това ще усетиш само ако говорители ти свирят ниски честоти. Ако не могат да изкарат бас, може и да не усетиш нищо, макар че ще има разлика във всички останали честоти.

Със следене на кабели не се занимавай. Това не е гаранция, защото и да е са ОК, както казах, не се знае дали не е обърнат входа на усилвател или изхода на плеъра нарочно с цел.

А защо използваш това подобие на усилвател? То изкарва същтата сила каквато и плеъра. Изхвърли го това нещо, за задните.

Няма какво да объркаш с чичовете, този усилвател няма инвертиращ вход, за да си подал на него сигнал.

Казах да го махнеш направо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Темата е за триене - реших, че не ми се занимава и си платих да ми монтират системата, като на място ме изкушиха и вместо останалия от незнайно кога Мегавокс, сега слушам Морел с СТП изолация отзад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...