Jump to content

Скъса ми се лентов кабел на лаптопа. Идеи за ремонт?


Recommended Posts

От известно време тъчпада на лаптопа спря да работи. Мислих си, че при последното почистване просто съм забравил да вкарам кабела в буксата или съм го закрепил неправилно и се е излязъл от слота, но се оказа, че кабела е скъсан. Кабел в България не намерих. Срязах скъсаната част с ножица, но както всички знаем, лентовите кабели са така направени, че повторната му употреба след това е мисия невъзможна. Дайте идеи какви кабели мога да ползвам за да подкарам тъчпада или как да успея да разделя стария, така че пиновете му да се оголят.

 

Лаптопа е Acer Aspire 5750G, кабела е с номер NBX0000US00, а модела на кабела е HAMBURG-SH E235863. Има и някакъв друг номер, който явно е за характеристиките му - AWM 20798.

 

В крайна сметка, ако това не подлежи на ремонт, откъде да намеря кабел, с чиято цена няма да ми свалят кожата от гърба. На няколко места намерих кабела нов за суми от сорта на 50-60лв. Това за 5-6 см кабел.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

New/Original Touchpad Ribbon Cable HAMBURG-SH-HF E235863 AWM 20624 80C 60V VW-A For Toshi L645 L745 Series,P/N DEFC0799003

 

Аз редовно си пазарувам от там и съм доволен за сега /сайта, не конкретния търговец/. Може да се забави малко и да те поизнерви с чакане, но си струва предвид разликата в цената! :) Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

29 minutes ago, s7r3l0k said:

От известно време тъчпада на лаптопа спря да работи. Мислих си, че при последното почистване просто съм забравил да вкарам кабела в буксата или съм го закрепил неправилно и се е излязъл от слота, но се оказа, че кабела е скъсан. Кабел в България не намерих. Срязах скъсаната част с ножица, но както всички знаем, лентовите кабели са така направени, че повторната му употреба след това е мисия невъзможна. Дайте идеи какви кабели мога да ползвам за да подкарам тъчпада или как да успея да разделя стария, така че пиновете му да се оголят.

 

Лаптопа е Acer Aspire 5750G, кабела е с номер NBX0000US00, а модела на кабела е HAMBURG-SH E235863. Има и някакъв друг номер, който явно е за характеристиките му - AWM 20798.

 

В крайна сметка, ако това не подлежи на ремонт, откъде да намеря кабел, с чиято цена няма да ми свалят кожата от гърба. На няколко места намерих кабела нов за суми от сорта на 50-60лв. Това за 5-6 см кабел.

 

Мисля че в Комет имат такъв на доста по-ниска цена (около 1 - 2 лева). Това са всички кабели които продават:

 

https://store.comet.bg/Catalogue/CAB/Cable/FFC/FFC+++FPC+Jumper+Cables/#eyJpcHAiOiIyMCJ9

 

Ако е по-широк може да се среже по дължина. Достатъчно е само да е същата стъпка.

 

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Благодаря ви за бързото включване!:flehan:

Горещо се надявам да успея в Комет, защото 30-50-дневна доставка от Китай доста ще ме забави.

 

Едит: Китайския кабел не става. Моя е 6 пинов, а не ми се рискува да режа, след като съм го чакал 50 дни например.:hilezh:

Редактирано от s7r3l0k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отсвириха ме от Комет. Няма такъв кабел. На мен ми трябва кабел с дължина 120мм, 0.5мм стъпка и 7мм широк. Нямат нищо близко до това в наличност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова лаптопи Acer на части се продават в olx и базар, не може да не намериш същия като твоя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

14 hours ago, s7r3l0k said:

Отсвириха ме от Комет. Няма такъв кабел. На мен ми трябва кабел с дължина 120мм, 0.5мм стъпка и 7мм широк. Нямат нищо близко до това в наличност.

 

Как да нямат - а това какво е: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/18710/

 

Същата стъпка и дължина. Режеш го на 7 милиметра и си готов за 65 стотинки + ДДС!

 

Спецификация
 
Производител CVILUX  
Тип на изводите Т1  
Брой пинове 20  
Стъпка 0.50mm  
Дължина на кабела 120mm  
Ширина на кабела 10.5mm
Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно са разбрали, че търся точни пропорции/размери, а не нещо, близко до тях. В olx тъчпада и кабела вървят с армреста на лаптопа - пластмасата над дъното. Пак ще трябва да опитам в Комет...

 

Не знам тоя кабел как ще го намаля от 20 пина на 6, при условие, че това са 3 пъти повече пинове на само 3мм повече ширина. Мисля си че при 7мм ще имам повече пинове.:hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабела който ти тябва не е 6 пина, а 14. Този на снимката от Алито е толкова: цък.

 

Няма как да е 6 пина със стъпка 0,5 мм и да е 7 мм широк. Ако е 6 пина, значи стъпката е 1 мм. Стъпката е разстоянието от средната точка на първия пин до средната точка на втория.

 

Ако стъпката ти е 1 мм, значи ти трябва този: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/4717/

 

Режеш на 7 мм и си готов:

 

Спецификация
 
Производител MTA  
Тип на изводите Т1  
Брой пинове 14  
Стъпка 1.00mm  
Дължина на кабела 140mm  
Ширина на кабела 15mm

 

 

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко вече ми се изясни. Втория кабел е правилния. Дали са грешна информация в нета за този кабел. Стъпката е 1мм, а не 0.5 както беше дадено в единия от източниците ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При лентовите печатни кабели не е пробем да се сложи такъв със 2 пъти по-малка стъпка и 2 пъти повече пинове, защото желаното застъпване пак се получава при самите букси.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поръчах и двата типа кабели, защото наистина ме интересува как стоят нещата и ще направя малко експерименти. Ще пиша какво се е получило когато пристигнат.

Изключително досадно е, че кабелите се прегъват на 3 места, докато достигнат тъчпада, което си е предпоставка за бързото им износване. Да не говорим, че при моя лаптоп, кабела прави контакт с повърхност, която достига висока температура и това също е предпоставка за бързото му износване. Виждал съм Alienware с такъв кабел, който беше скъсан след една година използване на лаптопа. Моя издържа почти 6. Скъса се в частта, която се прегъва малко след буксата на дъното, в която влиза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хиляди благодарности на колегата @CVT за насоките и обясненията! Спаси ме от плащане на ~60лв за нов оригинален кабел. След изрязване на кабела на 7мм всичко си дойде на мястото и пада има пълна функционалност.

Темата е за ключ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...