Jump to content

Vivacom IPTV - безжично между рутер и приемник?


Recommended Posts

Не намерих отговор търсейки, затова питам в нова тема...

Имам оптичен интернет от Vivacom, като входът и съответно рутера е в една от крайните стаи на жилището. Иска ми се да ползвам и телевизия от Vivacom, като до колкото разбирам тя се предлага по IPTV в пакет с интернета. Немислимо е обаче прокарването на кабел от стаята, в която се намира в момента интернет рутера до хола, респ. телевизора, през цялото жилище.

Има ли варианти и какви са те?

- WLAN приемник за IPTV?

- Powerline LAN?

- друго...?

 

Разбира се ме интересуват най-вече мнения на хора с пряк опит. На теория варианти много...

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах подобен проблем и го реших с два еднакви TP-Link Wi-Fi рутера свързани в мост (WDS bridge). Единия е закачен за интернета, а за втория е закачена телевизията. Разстоянието между тях е около 13 метра + една стена.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече над 3 години е така при мен и никога не съм имал проблем. Но ако живееш някъде където е пълно с Wi-Fi мрежи в близост до твоята е добре да поръчаш рутерите онлайн, така че да можеш да ги върнеш до 14 дни ако има много радио трафик и не може да се постигне желаната скорост на желаното разстояние. Тогава кабел под первазите е най-добрата опция.

 

Може да стане и с Powerline LAN, но тогава трябва да имаш контакт в стаята с интернета и контакт в стаята с телевизора кото да са на една и съща фаза. При мен са на различни фази и това не беше опция.

 

Ако търсиш дългострочна надеждност, говорим за 10+ години, единствено кабела може да ти го гарантира на 100%.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, мисълта ми бе не за след Х години, а дали в ежедневието не прекъсва по каквито и да е причини, да изисква намеса и т.н.

Благодаря за информацията!

Редактирано от Audilina
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 hours ago, CVT said:

 

Може да стане и с Powerline LAN, но тогава трябва да имаш контакт в стаята с интернета и контакт в стаята с телевизора кото да са на една и съща фаза. При мен са на различни фази и това не беше опция.

 

Извинявам се за отконението - това в апартамент или къща е? Щото аз ей сега след нова година смятам да го направя, и в магазина от където ще купувам адаптерите казаха, че контактите трябва да са на една фаза и в повечето нови апартаменти е така. Как мога да го проверя това или трябва ел. техник да се вика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам при vivacom как се случват нещата, със set top box ли е телевизията, но моят опит е следният:

 

Ползвам телевизия от tivi.bg /много доволен, между другото/. 

 

Рутерът е в другата стая, а при телезивора има това:

 

https://www.emag.bg/range-extender-wireless-n-300mbps-tp-link-tl-wa850re/pd/ER9VNBBBM/?X-Search-Id=a8a40f1f2bfbdd933b54&X-Product-Id=10317434&X-Search-Page=1&X-Search-Position=7&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

 

set top box е закачен към него. Никакви проблеми, въпреки отвратителния интернет на А1. Може да се случи прекъсване за 1 секунда на 2 часа гледане, аз го отдавам на интернета по принцип, а не на схемата на връзване. Така или иначе, не е някаква болка за умиране, доволен съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почвам да се чудя - заслужава ли си цялото (предвид пречките в случая) спрямо Булсатком, каквато инсталация вече има (ползвана преди години) и вероятно само трябва да се освежи и активира...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 hours ago, mhi406vt said:

Извинявам се за отконението - това в апартамент или къща е? Щото аз ей сега след нова година смятам да го направя, и в магазина от където ще купувам адаптерите казаха, че контактите трябва да са на една фаза и в повечето нови апартаменти е така. Как мога да го проверя това или трябва ел. техник да се вика?

 

Кооперация строена преди 10 години, богата на недомислици. Във всеки апартамент идва трифазен ток, но няма нито един трифазен контакт, а просто всяка фаза отива в различна стая.

 

Можеш да провериш дали двата въпросни контакта за на една фаза доста лесно. Трябва ти мултицет, фазомер и удължител който да стига от единия контакт до другия. Слагаш мултицета на AC и мериш напрежението между фазите на двата контакта. Ако е 0 волта значи са на една фаза. Ако е 380 волта, значи са на различни фази.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Audilina написа:

Почвам да се чудя - заслужава ли си цялото (предвид пречките в случая) спрямо Булсатком, каквато инсталация вече има (ползвана преди години) и вероятно само трябва да се освежи и активира...?

При мен "цялото" струва 30 лв. и под 5 мин инсталация, която може да се направи и от третокласник. Пак казвам, не знам по какъв начин отива сигнала в твоя случай в ТВ, но ако е set top box, както предполагам, си заслужава определено /пред опциите с дупчене и кабели/ 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
На 20.12.2018 г. at 12:06, CVT написа:

Вече над 3 години е така при мен и никога не съм имал проблем. Но ако живееш някъде където е пълно с Wi-Fi мрежи в близост до твоята е добре да поръчаш рутерите онлайн, така че да можеш да ги върнеш до 14 дни ако има много радио трафик и не може да се постигне желаната скорост на желаното разстояние. Тогава кабел под первазите е най-добрата опция.

 

Може да стане и с Powerline LAN, но тогава трябва да имаш контакт в стаята с интернета и контакт в стаята с телевизора кото да са на една и съща фаза. При мен са на различни фази и това не беше опция.

 

Ако търсиш дългострочна надеждност, говорим за 10+ години, единствено кабела може да ти го гарантира на 100%.

Опитвам се да направя нещо подобно, но не ми се получава. Свързал съм безжично един Микротик директно със ZTE рутера на Виваком, но не мога да подкарам IPTV-то. Имаш ли идея дали такава конфигурация би се получила?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IP телевизията (независимо дали Виваком или Ментел) върви на отделен VLAN и ползва Multicast. Респективно, за да се подкара с WiFi следва от страна на рутера да има WiFi "предавател", който да е закачен към съответния порт (портът обичайно е активиран за ТВ и на него не може да работи интернетът). На отдалечената точка се настройва друг WiFi "приемник", който комуникира с "предавателя" и така се подкарва телевизията.

 

Нарочно съм ги написал "приемник" и "предавател" - решението може да е обикновен рутер, АР или каквото е удобно в домакинството.

 

Вариант 2: Powerline адаптери, които поддържат мултикаст. Това ми изглежда като "по-чист" вариант.

 

И двата варианта не се поддържат от доставчиците - тоест не се съпортва и при наличие на технически проблем ТВ ще трябва да е закачено директно за рутера, за да съдействат.

Редактирано от darknessevil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според виваком се купуват "едни устройсва" за 90лв. и може. Питай за подробности в някой офис. Може да има опция за проба и ако не става, да се откажеш от услугата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, v.velichkov7 написа:

Опитвам се да направя нещо подобно, но не ми се получава. Свързал съм безжично един Микротик директно със ZTE рутера на Виваком, но не мога да подкарам IPTV-то. Имаш ли идея дали такава конфигурация би се получила?

 

Поддържат ли WDS мост рутерите? Дай им моделите да погледана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ZTE H118N и Mikrotik hAp Lite. Имам и Asus N56U с Padavan firmware. Но след всичко изчетено до тук разбрах, че няма да стане, освен ако не свържа друг рутер в един от лан портовете на ZTE-то и от него пусна безжично.

Редактирано от VBI
Цитирането на предходно мнение е в разрез с правилата на форума!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за телевизията на Виваком, но моята от селския провайдер в Драгалевци използва това устройство (цък!) и работи без проблем по начина който съм описал по-горе. Този апарат работи от всякъде където има Интернет, пробвал съм го даже от Канада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Булсатком е на същия принцип - най-вероятно е по-евтиното решение. Не знам качеството на какво ниво е. С две думи - андроид боксовете ползват стандартен интернет и съответно "покритието" зависи от стабилността и капацитета на връзката. В Канада/САЩ ще си работи без проблем, но с оглед на физическото разстояние - телевизията ще е по-податлива на колебания във връзката, ако сървърите са само в Европа.

 

Виваком и А1 със сигурност "карат" телевизията на отделен VLAN (съответно порт на рутера) и ползват Multicast.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, точно това се получава - от време на време HD каналите накъсват, но е рядко. С нормалните няма никакъв проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...