Jump to content

Recommended Posts

Загряване, бързина, батерия, препоръки...? При 128 колко реално остават за ползване от потребителя? През hdmi има ли звук? Как се виждат неретина приложенията? Имам външна блурей записвачка Панасоник, дали ще имам проблем с драйверите и записването? Каква програма ползваш за тази цел и има ли добри алтернативи? Има ли широка, лесна съвместимост с външни харддискове и други устройства? Извинявам се за многото въпроси и благодаря предварително , ако решиш да отделиш време за впечатления и отговори. Също така ме интересува дали съм избрал правилното място за покупка.

Редактирано от Maranello
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 2,2k
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ще го коментирам от гледната точка на завършен Windows-потребител, т.е. все още се ''опознаваме'' с MBP-то (благодаря отново на netizen за съпорта):

- дъното е алуминий и се нагрява, но не е нещо нетърпимо ..... да кажем една идея повече от iPad,

- бързина - за мен е ОК, т.е. не усещам разлика сравнявайки го с другите ми Win машини (хардуерно са по-мощни),

- батерията е доволно издъжлива - около 7 часа в режим на браузване и стриймване,

- много е тих ..... всъщност това е най-тихата машина, която съм виждал в този клас,

- тъчпадът е изключително удобен и на практика не ти трябва мишка.

По принцип съм доста критичен към политиката на Apple (най-вече заради iOS), но за MBP-то мога да говоря само със суперлативи. :gut:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да добавя...

- корпусът е от алуминий и се използва за отделяне на топлината, която иначе само посредством малките вентилаторчета е трудно да се отстрани.

- SSD-то е SATA3 и поддържа прилични скорости, което прави работата адски лека и приятна, но същото реално се случва и под Windows, така че тук имаме евентуално равенство

- при нормална работа вентилаторите работят на 2000 оборота и заради асиметричния си дизайн реално не се чуват освен ако не допреш ухо плътно до машината. Бидейки единствената част в лаптопа, която има механика можеш да приемеш, че е буквално безшумен!!!

- HDMI-а има звук, през Mini Display Port-a (по настоящем Thunderbolt port) също.

- самата Mac OS X заема около 7-8GB при чиста инсталация, без излишни неща като няколко гиги драйвери за принтери и допълнителни езици. Останалото е изцяло на твое разположение!

- принципно "драйвери" няма под смисъла по който си свикнал да ги търсиш за Windows. Просто закачаш въпросната периферия и започваш да я използваш!!!! Записвачката 99% вероятно ще тръгне, а от там ти трябва един Toast Titanium да си печеш дисковете и си готов. Аз имам LG Blu-ray външна USB записвачка и работи напълно безгрижно.

- същото се отнася и за питането ти за други външни дискове и хардуер. Принципно по подразбиране може само да чете от NTFS, но не и да пише/трие от него като за целта се инсталира допълнителен софтуер, който активира тази функционалност. За колегата sky това бе съкрушителна новина, надявам се ти да я приемеш по-спокойно.

- не Retina приложенията ако не ти харесват как изглеждат можеш да ги пуснеш на сила под по-специален режим и тогава стават красиви и те.

Най-голямото предимство в цялата история е Mac OS X-ът. Начина по който разполага с хардуерните ресурси, алокирането на паметта, красивите приложения и онзи много къс период на свикване при повечето хора е основното предимство. Веднъж свикнеш ли връщане назад няма! Има разбира се хора, които са пробвали и не им е харесало или не са успели да се пригодят като съответно са продължили на Windows, примерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря :) Искаш да кажеш, че тази мишка http://creativecenter.bg/eshop/product/106/apple-magic-mouse.html ще ми бъде излишна. Миналата година взех на синчето, който е голям Епъл фен макбоок про с нея като допълнение и доста ми хареса. Уин 8 доста ме дразни, та реших да мигрирам и аз. Затова имам доста въпроси и се извинявам, ако ще досаждам на определени персони. Но един форум според мен е за взаимопомощ и голяма доза веселие :)

Едит: Благодаря и на Wizi за намесата. Мисля, че бяхте изчерпателни и двамата за това, което ме интересува на този етап. Остана само да ме насочите - правилно ли съм избрал мястото за покупка. Дали да стане на място или спокойно да поръчвам онлайн. И естествено за мишката посочена по-горе, с нея или без?

Sent from my iPad using Tapatalk

Редактирано от Maranello
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да добавя:

Цялата ми инсталация ОСХ,iWork, Numbers, Pages, MS Office, PS 6, мейли и т.н е към 20 Гб.

128 Гб стигат идеално за работа, НО всичко което яде място - снимки, филми/видео и т.н. трябва да е аут.

То така си е и правилно. В този ред на мисли една Time Capsule си е просто задължителна.

Освен ОСХ-а, другото незаменимо/различно е тракпада и начина на работа с него.

С две думи, като поработиш малко с него ще изпитваш ужас при допир с други подобни ... неща.

 

Като ще е ретина, помисли за 15 инчовата, заслужава си парите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят е внос от щатско, а мишката мисля, че няма да ти трябва (това го казвам като човек, за който добрата комп. мишка е задължителна).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз имам 13ка и 15ка ретини, като и двете са 256ГБ. Бях преди със еър 128ГБ, което както казва Ицо стигат за работа, но определено се чувствам по-комфортно с 256, особено ако караш виртуални машини. Мен обаче музиката ми е в облака, филми само стриимвам, а снимките ги слагам на външен ССД на УСБ3.

 

Машините и двете са страхотни, като главния виновник е дисплея-списание :hilezh: Проблема е че те разваля за всякакъв друг вид дисплеи. Малкия не се усеща по-бавен при нормална работа, но то така всички модерни маци. 15ката е много лека и компактна за размера си, но пак си е голяма машина, 13ката като усещане се доближава много до еър 13 и е просто по-удобна при пътувания.

 

Супер тихи са и двете, 15ката има доста по-хубав звук заради по-големите говорители.

 

7 часа на батерия са съвсем реални.

 

Мишка не ти трябва, аз даже в офиса съм си сложил Magic Trackpad.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да добавя:

Цялата ми инсталация ОСХ,iWork, Numbers, Pages, MS Office, PS 6, мейли и т.н е към 20 Гб.

128 Гб стигат идеално за работа, НО всичко което яде място - снимки, филми/видео и т.н. трябва да е аут.

То така си е и правилно. В този ред на мисли една Time Capsule си е просто задължителна.

Освен ОСХ-а, другото незаменимо/различно е тракпада и начина на работа с него.

С две думи, като поработиш малко с него ще изпитваш ужас при допир с други подобни ... неща.

Като ще е ретина, помисли за 15 инчовата, заслужава си парите.

Гледах ги. Чувствителна разлика в производителността и цената, която е над психологичната ми граница :) За мен е важна мобилността и теглото. А и за пръв мак мисля, че е достатъчно.

Моят е внос от щатско, а мишката мисля, че няма да ти трябва (това го казвам като човек, за който добрата комп. мишка е задължителна).

След тези мнения явно ще се въздържа от мишката. Така, че препоръчайте нещо друго полезно и неизлишно като аксесоар.

Sent from my iPad using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз имам 13ка и 15ка ретини, като и двете са 256ГБ. Бях преди със еър 128ГБ, което както казва Ицо стигат за работа, но определено се чувствам по-комфортно с 256, особено ако караш виртуални машини. Мен обаче музиката ми е в облака, филми само стриимвам, а снимките ги слагам на външен ССД на УСБ3.

Машините и двете са страхотни, като главния виновник е дисплея-списание :hilezh: Проблема е че те разваля за всякакъв друг вид дисплеи. Малкия не се усеща по-бавен при нормална работа, но то така всички модерни маци. 15ката е много лека и компактна за размера си, но пак си е голяма машина, 13ката като усещане се доближава много до еър 13 и е просто по-удобна при пътувания.

Супер тихи са и двете, 15ката има доста по-хубав звук заради по-големите говорители.

7 часа на батерия са съвсем реални.

Мишка не ти трябва, аз даже в офиса съм си сложил Magic Trackpad.

Вярно, че за звука щях да питам. Не, че е от първостепенна важност, но толкова ли е голяма разликата? Кой от двата загрява по-малко при еднакъв режим на натоварване?

Sent from my iPad using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малкия свири нормално, като за лаптоп. Големия свири по-добре от всеки лаптоп дето съм чул. Не че изобщо ми се налага да слушам от него де.

 

И двата рядко отиват над 2К оборота на оборотите. Ако правиш някаква видеообработка или работиш със снимки, големия ще загрее повече, заради външното видео главно. Като цяло стоят много хладни и на практика безшумни.

 

Като допълниние към тайм капсулата, като аксесоар, ако нямаш все още, апъл тв е задължителна екстра. Сега с маверикс ще можеш да ползваш телевизора, като допълнителен дисплей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви кажа поръчах си го днес в комплект с мишката, за да ми пристигне утре. Изнервих се с онлайн магазина, че 2 пъти ми даде грешка точно при плащането. Добре, че имам активирано смс известяване и разбрах, че няма осъществена транзакция. Та от 3 път стана, пак с грешка. Разбрах по получените смс от банката, мейл и обаждане от магазина. В крайна сметка се оказа, че няма това, което искам въпреки предварителните ми неколкократни обаждания. Та в момента съм лееко разочарован, извинението им куцаше и не беше подплатено с някаква компенсация като добра търговска практика. Не ми се разправяше и бях крайно добър. В този случай се уговорихме, че прекратяваме сделката и понеже е края на работния ден анулирането на транзакцията ще стане в понеделник. Така, че засега ми се завърта мухата да замразя първата си покупка на Мак ( не смятам този на синчето ). Нещо не тръгнаха добре нещата. Заформя ми се и идея да си го взема от някой европейски Епъл център, но ще видим, че почти винаги минавам през Сърбия, а там искат такива неща да се декларират на влизане и излизане. Благодаря на всички отзовали се :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз имам 13ка и 15ка ретини, като и двете са 256ГБ. Бях преди със еър 128ГБ, което както казва Ицо стигат за работа, но определено се чувствам по-комфортно с 256, особено ако караш виртуални машини. Мен обаче музиката ми е в облака, филми само стриимвам, а снимките ги слагам на външен ССД на УСБ3.

 

Машините и двете са страхотни, като главния виновник е дисплея-списание :hilezh: Проблема е че те разваля за всякакъв друг вид дисплеи. Малкия не се усеща по-бавен при нормална работа, но то така всички модерни маци. 15ката е много лека и компактна за размера си, но пак си е голяма машина, 13ката като усещане се доближава много до еър 13 и е просто по-удобна при пътувания.

 

Супер тихи са и двете, 15ката има доста по-хубав звук заради по-големите говорители.

 

7 часа на батерия са съвсем реални.

 

Мишка не ти трябва, аз даже в офиса съм си сложил Magic Trackpad.

13- та има звук... ?1? че това е под всякаква критика (даже не е стерео :hilezh:).

За размерите, определено 15- та не ми е най- компактната за "мобилни цели".

За купуването от тук... аз съм ги взимал от "нов мак", но всичко е пародия, защото срещу от 3 до 5,5 к получаваш една година гаранция. След тази година и два месеца MacBook Pro 13" с i7  умря, а ремонта ще му струва само... 1700 лева.

Освен моя се скапаха и още няколко машини на познати (естествено след изтичане на гаранцията). Това е истинска пародия, защото за тази цена очакваш качество, което се оказва, че липсва (ако наистина качеството бе на толкова високо ниво, гаранцията нямаше да е 1 година, защото дори смешна ''Тошиба'' има по- голяма гаранция).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

той излезе края на октомври 2012, но на теб ти умря след гаранцията а? :hilezh: Нито един от коментарите ти не е релевантен към последните мнения. Говориме за ретини, та си запази коментарите за звук и мобилност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ве.. знаем те колко браниш божествения Apple :hilezh:

Както казах, моя (единия) се скапа точно след изтичане на гаранцията, а на мои приятели си умряха и гаранционно "великите макове" и не са от стария модел кат моя на година и половина  :hilezh:



 

 

Малкия не се усеща по-бавен при нормална работа, но то така всички модерни маци. 15ката е много лека и компактна за размера си, но пак си е голяма машина, 13ката като усещане се доближава много до еър 13 и е просто по-удобна при пътувания.

 

Супер тихи са и двете, 15ката има доста по-хубав звук заради по-големите говорители.

 

7 часа на батерия са съвсем реални.

 

 

 
Та кво казваше.. само за ретини коментираш... май не помниш кво си писал точно ти (богоизбрания имащ мак и бранещ го кат зеницата на окото си) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за ретина беше питането. За сега съм в стендбай. Нещо взех да се дърпам, но не заради мненията на колегата. По-скоро заради отношението на търговеца. Толкова са сигурни, че продават най-великото нещо, че даже не се и стараят да го правят. За сравнение - обадих се в централата на Dell. Казах им, че вентилатора на лаптопа е станал по-шумен и понякога издава несвойствени звуци, което си беше така. На следващия ден сутринта в доверен сервиз ми смениха цялото охлаждане. На обед го взех. Шаш. До края на 3 годишната ми гаранция остават 3 месеца. Ето защо се двоумя.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата не му и обръщай внимание. Търговците са няколко, така че можеш да си намериш и някой, който ти харесва повече или от вън някъде. Сервиза пък е съвсем отделна компания и аз проблеми с тях не съм имал когато съм ги ползвал, даже ми смениха дъно без пари на макбук излязъл преди три години от гаранция щото е обявен дефект. Иначе за ретините според мен е задължително да се купи и апълкеър, който струва $350, но се намира за под 250 и ти прави гаранцията 3 годишна, като важи в цял свят. Имаш до една година да си го купиш и активираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво да не ми обръща внимание ?!?
Тва да не етвоята тема, където да се зачитат единствено твоите мения... смях.

 

Точно за ретина беше питането. За сега съм в стендбай. Нещо взех да се дърпам, но не заради мненията на колегата. По-скоро заради отношението на търговеца. Толкова са сигурни, че продават най-великото нещо, че даже не се и стараят да го правят. За сравнение - обадих се в централата на Dell. Казах им, че вентилатора на лаптопа е станал по-шумен и понякога издава несвойствени звуци, което си беше така. На следващия ден сутринта в доверен сервиз ми смениха цялото охлаждане. На обед го взех. Шаш. До края на 3 годишната ми гаранция остават 3 месеца. Ето защо се двоумя.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Това е разликата между Apple и всички останали.
Ткова, което съм написал се случва със дилър на  Apple в България с 20 годишна история, както и оторизиран сервиз на Apple... така, че не обръщай внимание на колегата горе.

Ето отговора от сервиза, който не е некъв квартален >

 "  Здравейте,

 
приключихме с диагностиката на компютърът Ви и открихме  проблема в него. Проблем с дънната платка, като държа да отбележа, че това е проблем с подсветката на дисплея Ви, реално изображение има, както на вградения, така и на външен дисплей, но на вградения липсва подсветка. За да се отстрани този проблем, трябва да се смени дънната платка, като цената на целия ремонт би била 1265лв. с ДДС. За да поръчаме нова част, трябва да се направи предплащане в размер на минимум 30% от тази сума, а срокът за доставка е 3 работни дни.
 
  Ако не желаете услугата, остава дължима само таксата за диагностика, която е 79лв. с ДДС.
 
  Очакваме Вашето решение.
 
  Успешен ден!

Stefan Bankov
s.bankov@creativecenter.bg

Creative Center Ltd.
37А Fr. Nansen Blvd., 1142 Sofia, Bulgaria
+359 2  946 33 50 +359 2 846 33 92
www.creativecenter.bg"


Проблема е на компютър, който бе нов модел при купуванет му и издържа година и 3 месеца.
Това е реалността с Apple.. поне в България.
Купуваш, минава гаранцията и чакаш да дефектира всеки момент, защото това не единичен случай с дефективал техен продукт.
Пак казвам , че е смешно, марка с такова реноме да е под всякаква критика... сравнена всички останали на пазара (Дел, Тошиба и т.н.).
Надявам се, че темата ще е полезна на заинтересовани колеги и ще покаже реалността.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13- та има звук... ?1? че това е под всякаква критика (даже не е стерео :hilezh:).

За размерите, определено 15- та не ми е най- компактната за "мобилни цели".

За купуването от тук... аз съм ги взимал от "нов мак", но всичко е пародия, защото срещу от 3 до 5,5 к получаваш една година гаранция. След тази година и два месеца MacBook Pro 13" с i7  умря, а ремонта ще му струва само... 1700 лева.

Освен моя се скапаха и още няколко машини на познати (естествено след изтичане на гаранцията). Това е истинска пародия, защото за тази цена очакваш качество, което се оказва, че липсва (ако наистина качеството бе на толкова високо ниво, гаранцията нямаше да е 1 година, защото дори смешна ''Тошиба'' има по- голяма гаранция).

 

Прекалено флейм и хейт надушвам :)

Първо гаранцията по закон в Република България към частни лица е 2 години, без значение какво са ти написали за гаранционен срок. Ако това е бил случая при теб (тоест не е бил купен на юридическо лице) и не си си потърсил правата би следвало да е личен пропуск, а не техен.

Понеже заговорихме за гаранционни условия нека разкажа кратък случай лично с мен и пластмасов Епълски лаптоп закупуван от чужбина за подарък на по-малката ми сестра. Пристига лаптопа с изтекла една година гаранция купен от Амазон в Германия и се оказва, че единият Shift бутон не работи. Закарваме го в Криейтив центъра и от там диагностицират, че е поливан с портокалов сок и е засегнат модул от дънната платка, която евентуално може да се смени, но не и гаранционно, разбира се. Казвам окей, давайте оферта за ремонта. Момчето ми звъни на следващия ден да ми каже, че по собствена инициатива все пак е пуснал бил запитване до Епъл дали няма да го заменят гаранционно този модул и те видиш ли одобрили ремонта. След хиляди благодарности и хвалебствия по телефона от моя страна се разбираме след около седмица да се чуем да ми каже кога да мина да си го прибера. Така и правя, но когато се чуваме пича сподели, че сменил модула, бутонът работи вече коректно, но не се знае дали няма и други поражения по дъното. Казвам, че съм наясно с това, но благодаря за положените усилия - идвам да си го взимам и се разбираме за след 2 дена когато щял да бъде готов. След един час ми звъни той обратно и ми казва "Виж, абе аз на майтап пуснах отново запитване към Епъл да сменят направо цялото дъно.... и те се съгласиха! Така че не бързай да идваш, изчакай още 4-5 дни да дойде и тогава.". Паднах!

На мой друг пластмасов БакБук от първите (модел Ърли 2006) фабричен дефект чупи част от корпуса при затваряне на дисплея и Епъл казват, че ремонтират лаптопите безплатно в рамките на 2 години след закупуването им, като подменят цялата горна част съдържаща клавиатурата, пластмасата около нея и тъчпада. Моя беше навършил 2 години и няколко месеца когато разбрах за тази програма, обадих им се на Криейтив, занесох им го и след 4 дни ми смениха всичко. No questions asked! След мен минаха още около 10на човека с по-нови и по-стари лаптопи без никакви грижи.

Купувам си PowerBook G4 на вече доста годинки, пристига от Щатите и се оказва, че батерията му е дефектирала. Отново търсейки из нет-а колко би ми струвала нова попадам на чуждестранен форум, който някъв американец обяснява за програма на Епъл сменяща тези батерии извън гаранционно, пак в рамките на 2 години след датата на покупка, защото имало дефектна серия. Моя тогава още наближаваше 3та година след производство. Звъннах на Криейтив, казах им какъв е проблема и за каква програма "съм бил прочел в нет-а", а те ми казаха да мина и да го погледнат, не знаели подробности за това, което им описах. Докато стигна 2 часа по-късно вече се бяха осведомили с детайли, бяха ми приготвили чисто нова батерия, дадоха ми само един формуляр да разпиша, задържаха ми старата батерия и ме пуснаха по живо и здраво да си ходя вкъщи.

.... това всичкото е в Булгаристан. Не ми се мисли как се случват нещата в "нормалните" държави.

На Slaf залят MacBook Air му искаха 3000лв за нова дънна платка. Занесох го в Епъл стор в Лондон и там за почти 2000лв му го смениха с ново, а в касовата бележка за услугата бяха начислени 27 Паунда за работата по самата подмяна. Предполагам трудно ще намериш фирмен сервиз в България на HP/IBM/Dell, който да ти вземе поне двойно за същата услуга - не говоря за самото дъно.

 

На следващия ден сутринта в доверен сервиз ми смениха цялото охлаждане. На обед го взех. Шаш. До края на 3 годишната ми гаранция остават 3 месеца. Ето защо се двоумя.

Едно охлаждане струва символични пари, а най-вероятно са сменили само самия вентилатор. Работя в момента в дилър на IBM и знам точно колко струват по-скъпите вентилатори на нашите квадратни, гадни, черни лаптопи - стигат до 100на долара. Не вярвам на Dell/HP да са по-скъпи.

Хубаво е, че си останал доволен от обслужването, но не мисля, че са направили нещо героично ;)

Епъл знаете, че не ремонтира телефоните си, а директно предоставя нов. Подобна политика следват за максимално удовлетворение на клиентите си на всички останали свои продукти. От 2005та насам съм сменил 5 лаптопа и ползвам в момента 6ти пореден като както описах по-горе за 2 от тях съм ползвал услугите им за сервиз и не мисля, че по някакъв начин предлагат нещо по-лошо от останалите фирмени сервизи. Това, че Епъл вече не предлагали "онова" качество навярно е истина. Че имат разни издънки е факт. Да ги отписваме с лека ръка обаче не е редно, мисля си аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Случая при мен > бил  е бил купен на юридическо лице

 

 

Евала за безплатната замяна на дефектирали компоненти, но при мен нямаше това като вариант (вижда се в отговора на сервиза).

 

 

Прекалено флейм и хейт надушвам :)

 

 

Това, което надушваш е пряката съпоставка между двата ми компютъра.

Ако ги имаш, опровергай ме...

Ето нагледно по точката > звук >

164605_4907448610496_957530991_n.jpg

Вижда се нагледно как  е "реализиран" тук (снимка на личен комп

тър) и "хейтя безпочвено" (отново на MacBook Pro 13" с i7  (най- скъпия вариант)) и защо няма нищо общо с 15 инчовия модел :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това снимка на звук ли беше? 

 

Заключенията са ти прекалено крайни и и то на никва база.

 

А, това си е чист флейм и хейт.

 

Не вярвам да си полезен в тази тема повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

още от началото не е полезен, защото няма допир с това, което коментира, a и пише глупости

 

 

Вижда се нагледно как  е "реализиран" тук (снимка на личен комп

тър) и "хейтя безпочвено" (отново на MacBook Pro 13" с i7  (най- скъпия вариант)) и защо няма нищо общо с 15 инчовия модел :)
 

 

кое се вижда? Това което виждаш е subwoofer-a, от другата страна на дъното са съответно левия и десния говорител. Спри да се излагаш със злобните ти коментарчета и нещастния опит, който си имал. нЕмал си малшанс явно, но това е твой проблем, не наш, не и на Апъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия месец ще пътувам и ще реша влизайки в истински Епъл център. Цената е същата. За удължаване на гаранцията съм се насочил към Ибей.

Sent from my iPad using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...