Jump to content

Абсорбатор/аспиратор и т.н.


Recommended Posts

Кухнята, трапезарията и хола са ми в едно и има аспиратор, който е изведен към комина. Независимо от неговото пускане обаче винаги след готвене остава миризма и то ако е нещо по-ароматно остава за по няколко часа. Понеже повечето нови жилища са на този принцип, споделете при вас получава ли се този ефект или просто аспиратора ми е слаб?

 

В друга кухня, няма възможност за извеждане на въздуха към комин и трябва да се сложи абсорбатор с активен въглен, който само да пречиства миризмата и отново да връща въздуха в помещението. Някой ползва ли такъв начин на филтриране и има ли ефект, защото в магазина и от няколко места чух, че освен шум друго не прави...

 

Лошото е, че не знам данните на аспиратора ми, за да изчисля дали е добре за помещението или не, но пък комина е на 1 метър от него и все си мисля, че трябва да дърпа доволно силно и да не остава миризма...   

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм с подобен дизайн на кухнята и хола, като в момента правя проекти за нова кухня.

някъде по магазините за техника говорих с някакъв консултант, който ми сметна, че ми трябва абсорбатор с мощност поне 650 кубика, за да можело 3 пъти да смени въздуха в помощенията в рамките на час. (не съм сигурен как го сметна - но хола и кухнята са ми към 32 кв. метра).

 

В момента съм с 15тина годишен абсорбатор, който определено е малък и мирише след готвене - но пак е по-добре отколкото без него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

650 кубика аспиратор за 32кв.м е много слаб

650 кубиков ползвах в предното си жилище за около 12/14кв.м кухня и си насмагаше

Сега съм подготвил 1200 кубиков аспиратор на марката тека за 30кв.м кухня+трапезария мисля да е достатъчен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 42 квадрата хол с кухня съм сложил за 900 кубика и се справя прекрасно. На стандартна височина 265. Взех го от лекс груп с 5 години гаранция, доволен съм от качеството и обслужването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква марка е и с какви филтри, че гледам има най-различни... Има ли остатъчна миризма след готвене?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купил съм този, защото ми е вграден в кухнята, имай предвид, че трябва да се свържи много добре за да няма проблеми и да работи като хората!

 

http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=102&pid=74

 

Тествал съм го с пържено, дето си мирише и един сос дето загоря и се разпуши здраво, за 2-3 минути издърпва всичко. Дори като пуши някой на терасата, че не сме монтирали там едни стъкла го пускам и издърпва и този мирис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото е по-мощен, за да работи коректно, трябва и входящ въздух.Тези кубици, отнякъде трябва да идват. Много помага при фурните с вентилатор, вентилационните отвори да излизат отгоре към стената, за да заминават изпаренията директно към аспиратора. Колкото по-ниско е сложен той е по-добре, а и да няма климатик наблизо, който да прави течение.

Редактирано от mitsubishi galant
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

650 кубика аспиратор за 32кв.м е много слаб

650 кубиков ползвах в предното си жилище за около 12/14кв.м кухня и си насмагаше

Сега съм подготвил 1200 кубиков аспиратор на марката тека за 30кв.м кухня+трапезария мисля да е достатъчен

самата кухня ми е около 7 квадрата и е отворен тип към хола...

В интерес на истината не съм сигурен дали не бъркам дали не беше друга цифрата на кубиците....може и 900 да ми казаха, но понеже гледам уреди от няколко месеца и вече почвам да бъркам кое какво и колко е.

 

СИгурен съм, че някъде в нета има формула как се смятат въпросните показатели на абсорбатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото е по-мощен, за да работи коректно, трябва и входящ въздух.Тези кубици, отнякъде трябва да идват. Много помага при фурните с вентилатор, вентилационните отвори да излизат отгоре към стената, за да заминават изпаренията директно към аспиратора. Колкото по-ниско е сложен той е по-добре, а и да няма климатик наблизо, който да прави течение.

нямам какво да добавя.

 

Вие изпуснете миризмата из хола, пък после търсете да я съберете с едно моторче в единия край....кубици - глупостите на лекс груп, за да си продават....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва по-голям смях не бях чувал. Избирате аспиратор според квадратите на помещението  :stupid:  Или сте питали за аспиратор, а продавача е чул влагоабсурбатор или са ви хванали за канарчета. Къвто и мотор с каквито и перки да има, то ако не е поставен правилно миризмата ще си се разнася из помещението. Номера е да е колкото се може по-ниско и точно над уреда на който ще готвите за да засмуква парите и миризмите директно. Колкото по-мощен толкова по-добре, но подобна глупост да смятате кубиците на стаята... няма да правим пречиствателна станция за въздуха в помещението  :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-забавно е как зимата на -20 градуса ще смени въздуха в стаята три пъти за час с .....предполагам с външен въздух :)

 

Всъщност "кубиците" на аспираторите се дават на максимална (в случая на лекс груп - пета) степен и при свободен изход, т.е. при несвързан аспиратор.

 

Не вярвам във форума да няма някой ОВ проектант....да разясни малко как се смята кухненски аспиратор.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Туказанрайх че има експерти по всичко само студения синтез не си открил още. Дизайнера с мебелиста са ми сметнали всичко и съм супер доволен както казах. От там нататъка вече фермани инразяснения как се смята кухненски аспиратор - мерси :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дизайнера с мебелиста са сметнали всичко :hilezh:

Ще умра от смях....пък и си вярваш:)

 

Да ти кажа - ако си беше правил законен ремонт (с проект със заверка от общината) трябваше да имаш ОВ част на проекта и тогава можеше да си мислише, че нещо е "сметнато".

"Сметнали".... с вентиалционен отвор на височина около 1,60 смучеш въздух от 2.50......само не ми казвай, че и в тоалетната така са ти сметнали вентилацията....че ще осмърдиш всичко наоколо :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повече от ясно е, че това е ориентировъчна стойност с цел да помогне на клиента в избора на абсорбатор. Много обичате да се правите на малоумни някои хора, кеф ли ви прави или е от скука не знам :) Освен кубатура/ч и децибели какво друго да се гледа на един абсорбатор на който най-важните променливи са дебит и шум ?! При положение, че обикновено се вграждат в кухнята и имаш едно място където да се сложи и е с едни размери и свързване, какво друго да се гледа освен мощност ?? Бройката коментари във форума сигурно. Ау забравих "номера" да си сложиш аспиратора над тигана на който ще пържиш цацата :) Да достигнеш до тоя извод трябва най-малко 2 ОВ проектанта да се наемат.

Редактирано от N1995
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всъщност ти започна да обясняваш как са ти "сметнали всичко". 

А според мен единият ти го е сметнал да е красиво, другият ти специалист го е сметна да му е "сгодно".

Късметлия си, че тия двамата специалисти не са ти "смятали" вентилацията на тоалетната:)

 

споделете при вас получава ли се този ефект или просто аспиратора ми е слаб?

 

В друга кухня, няма възможност за извеждане на въздуха към комин и трябва да се сложи абсорбатор с активен въглен,

По втория въпрос нямам наблюдения върху аспиратор, но принципно активните филтри наистина филтрират.

За съжаление те имат определен живот и не са евтини.

 

По първия въпрост - при мен го има ефектът "миризма". Просто битовите аспиратори не са достатъчно ефективни и оптимално разположени....и това не е свързано с мощността им.

 

Мога да разкажа моята история. И аз съм с аспиратор от лекс груп, май даже е 1000+ м3 в турбо режим.......в началото работеше като Бош от 123.50лв.

Изведох нова тръба ф160 до близкия комин....като казвам комин - наистина имам предвид комин.....което по принцип е забранено. Така шумът спадна, а тягата се увеличи.....дори в някои случаи има и естествена тяга и без пускане на електромотора.

Основния проблем е, че при използване на плот с 4 котлона, те никога не са оптимално разположени под аспиратора. Вторият голям проблем (за сега без решение) е, че фурните са направени да се охлаждат, като духат "напред" в помещението - няма аспирация, която да спре това.

Преди време АЕГ бяха пуснали една фурна, която духаше "нагоре". За целта имаха комплект керамични котлони, с отвор в единият край. Тогава си казах "брей, най накрая един производител да намери решение"....За съжаление моите уреди тогава бяха сравнително нови и докато се наканя да купя "готово решение", АЕГ спряха този модел.

Бях тръгнал да махна четворката котлони и да сложа двойка, успоредно на плота - така се осигурява перфектна аспирация. Отделно щях да вадя фурната и да я преправя да духа нагоре, през решетка в задния край на кухненския плот....Но се оказа, че двойките са само с малки нагревателни зони и засега не правя нищо.

 

Принципно има интересни решения с външен мотор "на покрива", с мотор в тръбата.....но професионалните решения наистина вече искат смятане....а и цените са "професионални".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е от такива като тебе не им работят на хората камините и трябва да се занимават с общини, жалби и тн. справка с баща ми се разправяме в тяхната кооперация с един селяк такъв 1 месец и трябваше да отнесе глоба докато си премести аспиратора в проектирания за аспиратор комин. Иначе акъл за "законни ремонти" и ОВ-та бол :) ама само за форума докато начешем пръстите.

 

Човека има котлон и фурна, ф110 стандартна тръба и достатъчно силен аспиратор ще му отведе миризмите, няма да продава дюнери, фиш енд чипс в хола, че да му трябва професионална вентилация, която пък определено не се изразява само с един външен мотор на покрива :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти мен ме остави. Аз съм си проверил какво може и какво не може.

И не аз пиша глупостите, че нещо ми е сметнато.

Ами зЕми прочети нещо преди да даваш съвети как със 110 тръба работи "силен" аспиратор.

Може да провериш и да пишеш колко редукции са ти сложили мебелиста и дизайнера :).

 

Наистина ли не разбираш какво съм написал за "единия" мотор :nixweiss:

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баце продавай си дюнерите там или квото правиш в хола и недей вкарвай хората в някви филми. Дал съм мъ на човека от какво лично аз съм доволен в помещение със сходни размери. От там насетне всеки си има глава на раменете и си решава сам. Може и дупка в стената да гледаш небето да си пробиеш и в мазето още един мотор да сложиш ако ти е кеф и не те линчуват съседите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти продължаваш да си мислиш, че квадратурата на помещението е определяща за аспиратора.

Бъди благодарен, че "специалистите" само са ти продали мощен аспиратор, но не са успели да го включат правилно.....иначе щеше да се чудиш защо се смесват разни миризми от тоалетната....щото предполагам, че не си с черчевета:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко пъти трябва да се обясни, че размера на помещението няма значение ? Ще има ако го ползваш да пречистваш въздуха в помещението, става въпрос за климатик или си пускаш аспиратора след като си приключил с готвенето.  :stupid:  Това е аспирация, а не вентилация , предполагам си достатъчно интелигентен да го разбереш, не знам защо намесваш сметки някакви, размери на помещения и т.н. ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аспиратора трябва да е достатъчно мощен така, че да издърпа достатъчно въздух и миризми, че като сготвиш нещо на тигана под аспиратора да не смърди целия хол. Не може да сложиш най-слабия аспиратор примерно 300 m3/h на хол от 50 метра, щото ще го отмирисваш два часа. Не съм държал аспиратора включен за повече от 5 минути след готвене. 

 

И понеже вие двамата съм сигурен, че може да стигнете 10 000 поста философствайки за нещо сравнително просто като избора на аспиратор в кухнята, хората от Горение са го направили максимално ясно в сайта си:

 

http://www.gorenje.com/simplicity/en/hoods/features/calculation_kitchen_volume

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...