Jump to content

Home automation / Smart home


Recommended Posts

  • Отговори 55
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Изхождам винаги от това "какво ми трябва и би ми улеснило ежедневието, без всъщност да ме натоварва повече".

И по повод на тази тема и дискусия тук се замислих какво бих си сложил, ако намеря подходящо. Ето някои неща, ако някои може да препоръча съответни устройства, благодаря предварително:

 

  • смарт устройство за отваряне на щори (т.е. завъртане на пръчката командваща ламелите, не вдигане от въжетата) с автономно захранване
  • Устройство, което да активира електроуред, когато вляза под душа
  • Нещо, което да командва телевизор да отиде на точно определено място в мрежов DLNA сървър с една команда (безумно, че няма предвидени favorites)
  • Смарт хранилка за домашен любмец, която освен по график да може да се управлява и по интернет (знам че има няколко такива, но нещо съотношението цена/качества(функции) не беше съразмерно последния път като проверявах, още повече, че чесо са правени като за невинни канарчета, които само ще ги гледат)
  • Нещо, което да затваря гаражната врата като забравя да го направя аз и не съм в него... и няма кола под вратата (те ти IFTTT) :)

 

Това са малко от малко по-досадните неща в ежедневието, за които определено бих приветствал смарт решения. Светване на лампи и т.н. - това е шоу-офф изгъзица - тези, които са по-трудно достъпни или се светват/гасят от дивана са така или иначе на дистанционно. Други пък на сензор. По-смарт от това на мен лично не ми е нужно и би ме натоварвало повече, от колкото помагало.

 

 

 

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Moonland написа:

 

  • Нещо, което да затваря гаражната врата като забравя да го направя аз и не съм в него... и няма кола под вратата (те ти IFTTT) :)

 

....

Това последното го може всяка гаражна автоматика от последните 20 години. Без да е много "Смарт". Дори и моята автоматика го може.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Функцията се нарича "автоматично затваряне по време" - Autoclose. Изисква задължително да има фотоклетка на вратата така че да не премаже нещо оставено под нея или колата. Примерно нагласяш 30 сек закъснение и като отвориш вратата тя се самозатваря ако е изтекло времето И не е сработила фотоклетката.

При моята програма всяко прекъсване на фотоклетката добавя нови 30 сек така че ако влизаш и излизаш непрекъснато вратата стои отворена докато не мине повече от 30 сек от последното движение.

Ако искаш да оставиш вратата отворена трябва по време на затваряне да я спреш с дистанционното и тогава остава отворена до нова команда.

Това е.

П.С. Функцията трябва да се активира в софтуера по някакъв начин. Често клиента не подозира че го има. Аз го поставям само при изрично поискване защото е опасно.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако правя нещо в гаража продължително време (без да влизам и излизам от него) какво правим?

Също какво разбираш под фотоклетка? PIR би било безумно непосредствено под вратата.

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фотоклетка е такова устройство като на асансьорна врата. Лъч светлина който ако се прекъсне отваря вратата. В случая пречи да се затвори и се интересува само какво става под вратата точно. :hilezh:

 

vivoport-lichtschranke-626.jpg

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Което значи, че не отговаря на това, което търся, а е просто затваряне на таймер + фотоклетка за да не се затвори върху някой/нещо.

Мен би ме интересувало нещо, което да не се затваря ако има движение в гаража, било то и на предмети. Т.е. Примерно в зависимост от HF сензор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл че те притеснява натискането на бутон на дистанционното веднъж месечно ли?

И ще го заместиш с 5 платки, микровълнов предавател и още найсе джаджи които да се чупят и повреждат ли?

 

Евалла! :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не ме притеснява - и сега го правя, за да зарворя вратата. Не виждам смисъл да слагам обаче електроника, за да се налага пак да го натискам, но за отваряне.

Точно това е тъпото, кигато нещо смарт не е никак смарт - става в тежест, вместо да помага. Или трябва да е достатъчно смарт, или няма никаква нужда от него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Което значи, че не отговаря на това, което търся, а е просто затваряне на таймер + фотоклетка за да не се затвори върху някой/нещо.

Мен би ме интересувало нещо, което да не се затваря ако има движение в гаража, било то и на предмети. Т.е. Примерно в зависимост от HF сензор.

Нищо не пречи да добавиш един сензор за движение, освен фотоклетката, която изпълнява по-скоро защитна функция и докато си в гаража врата няма да се затваря.

Изпратено от моят LG-D802 с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съм много доволен от цялата работа, като за мен прозорци, ключалки и т.н. са излишни освен ако не отдаваш апартамента през ЕърБНБ (например).

 

Как се командват нещата от различни етажи:

-> Алекса има дистанционно, което можеш да носиш със себе си когато си вкъщи;

-> Apple Watch, както е в моя случай, тъй като моята автоматика минава през хомбридж за всичко, а алекса ми е бекъп свързан към контролера. Т.е. като ФБР, вдигам часовника до устата си и казвам направи това и то става.

 

-> Управлението на щори, в случай че са автоматични, има доста. Аз ползвам модул на Фибаро например.

-> Гаражна врата -> фото клетка вътре и/или препрограмиране на сензора на вратата да активира автоматично затваряне след ХХ секунди само в случай, че лъча светлина е бил прекъснат за УУ секунди (т.е. кола е влязла/излязла), примерно.

 

Като цяло, в обобщение, смятам, че правилният дизайн и архитектура на всяко ИТ решение работи ЗА ползвателя си, не му пречи. Когато обаче не е домислено нещо, то почва да ти пречи -> осъзнаваш от какво имаш нужда; проуваш какво се предлага на пазара; планираш; изпълянваш и след това се наслаждаваш.

 

Аз лично, когато легна на дивана не ме интересуват дистанционни, телефони, ключове за лампи и т.н. всичко става с глас и става веднага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И се разхождаш цял ден из къщи с епълуоч-а...? [emoji850] И това не те кара да се чувстваш слуга на техниката вместо обратното...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти верно ли направи такова сравнение?  :steinigung:Let me guess... ти си от тия, които слагат часовник само като излизат (за пред хора)???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бихме могли да пуснем една отделна анкета във форума колко от нас се разхождат ежедневно у дома с часовник на ръка... би ми било любопитно и на мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последната година няма нужда от часовник.

Смартофона е предостатъчен. И не ми смърди китката от него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво искаш да кажеш? Демек даже за пред хората не слагаш!? ?

А аз тъкмо почнах да се замислям, че ако вземем да не го сваляме и нощно време ще може да събира данни за продължителността на съня като инпут за смарт осветлението...

П.с. За протокола и аз ползвам Епълуоч. Но всичко има някакви граници. Далеч съм от амбицията да ставам киборг и във времето и мястото ми за почивка и релакс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината свалям часовника само за да го заредя, т.е. през ноща иначе ми е постоянно на ръката и си ми служи чудесно - приемам обажданя, кратки отговори, музика пускам, сменям, усилвам - сиреч служи ми :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
On 12/8/2017 at 7:15 PM, Spunky said:

... и бонус имаше HS-100 на TP Link, който работи отлично! Супер бързо става връзката след командата и няма и секунда преди да превключи. Апп-а им е хубав също, но реално няма да го ползвам. 

Проблемът на  TPLink контактите e отдалеченото управление. В локална мрежа си работят.

Аз ъпдейтнах KASA-ta и сега като че ли контактите работят добре и отдалечено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами при мен реално се ползват само отдалечено, понеже Алекса прави връзка по интернет, чрез акаунта за Kasa и също е светкавично бързо. Това сравнено с лампите, хармонито и климатика, които са вързани по същия начин и им трябва над секунда, по някога повече, да направят връзката. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...