Jump to content

Гуми 19' Мнения и опит


Tipp

Recommended Posts

Реших да отворя тема за гуми и предимно за 19 цолови за да можем за бъдеще когато дойде време за смяна да имаме някаква насока за предимствата и недостатъците на маркираните. Моето Аиди А4 е 2021 на 19-ки джанти с гуми Hankook Ventus S1 evo2 245/35 19Y (93) Audi RO1. Тъй като колата ми е само с предно задвижване за 2 годи и 25000 км смених предни гуми със абсолютно същите . Но преди няколко дни забелязах , че задните който още са от покупката на колата са започнал от  външната страна да се напукват. Нищо фрапантно но все пак. Иначе гумите се усещат много добре адски тихи са може би най тихите гуми който съм ползвал през годините. На мокро се справят добре при умерени скорости , а градско нямам забележки освен при по рязко тръгване при изнасяне от кръстовище тогава както се казва си превъртат. На сухо никакви ядове с тях. Другото което много харесвам е големият борд ( Rim Protector) който имат и пазят джантите от драскане когато се паркира до бордюри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм с такива гуми, но Ventus S1 evo3 245/35 93Y и ми се струваха шумни преди да сложа зимните, които са Пирели P zero и тогава разбрах какво значи шумни :) въпреки, че са 18-ки.

Редактирано от D.Stoykov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах и Ventus S1 evo3 но се оказаха с много малък Rim Protector  или просто тука в Англия не предлагат от тях с обозначение RO1 което означава Rim Protector и затова взех по стария модел с който колата е излязла от завода.  По между другото бях се загледал и много се чудех дали да не купя Michelin CrossClimate 2 все сезонни гуми . Мой приятел кара с такива и каза , че е доволен от тях. 

Редактирано от Tipp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз карах с такива няколко сезона evo2, но не ме изкефиха. Вярно по-евтини бяха от континентал, но пак мисля, че не си заслужават. 

Сега си купих континентал премиум контакт обезшумени, вътре са с дунапрен. Уж намаляват шума с до 9 децибела. Не съм ги сложил още, дойдоха миналаха седмица. Не знам дали не се прецаках и с тях, защото май не можело да се лепят заради тоя дунапрен. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се да не се налага да разбира може ли или не може да се лепят 🙂 . След като ги сложиш и покараш ще се радвам да споделиш мнение и опит с тях 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фитил ще може да им се сложи винаги, та не е като да няма вариант за "лепене" си мисля?

Иначе аз сложих Continental SportContact 7 и съм доволен за сега, но на 18". Харесва ми как изглежда автомобилът с 19", но на мен и на 18" ми е друсаво, та си го спестих.

 

AP1GczPZL-_5MsY0r77juRuhQW9h1ybg2KU-f8OizluReNil-NUme4Suf_JguDNGCkFR5wGWrymAMGBvTR0D4Er0JlN3v6KBJalBJkNlQqGlwznHhhPLc1hZqIXgoB3w9blEnnnSYKJa3fx6mz-rricap6ImuWKlApmFwJE0ENnCMikosioScKVAO0qT6LzY-9yK9rrnyo9CAOTiEhJPaw0GFZjic8IC5ATEkcYeOdXeDtCfGJkcxv6Axty2CTa77UyMZFrL4waAVNlnuWrnfVDXzayFiCdrCT_Q3Cyl7d_Iw4NMiRKrXzM1Mo3t08TRrpyOvkIfuaaKHgzBSJHPmCOqolG1kXOBIJNNMU6XaLy_OpOxcmHeXsC88wWsaUuxZ-TreAfoaLurqLXEh54kC98zcwSNvV02AkiOzUzB2i-I-1H--VpeNJObztUxECP9WBfQVwUWR6uINzE5youDYxLG_f5RANwy-fqX0lBBkmic93lUQGiV2NSK_ZZFds_RX5BraMZBVSwOAHd5mHHXnuDyNcJX82cYdGrNnrM1KiriGF0PQkNIC6NDatWOh8WL5kBsr_S7hKn3L95-Zf4eO3BLdaKseMFHOPaQGARtPTJ2mWeHgUngR2YZb1O_yDuysCSxv1cSdqH887mURUYAIY3hJ68N9naTZVAjw8i2jpNkbQtn00hjAKz1Y3TeaBhckT_giZf1JOF-WNNPwfnY5ePiwTKQwY5Is-zK--bRJ9UC14yzLFQHf_mDCAtfx9yTAa9KdUHqNV8GGF72o6D_gE75ZszvXxMs8OX51LhldoQOKY1IzGLE-Iz_lrLMw5vAPJFLRhC41xgHak1M-Z7QwJ2yh5-uTF8rAXeooPwxgiKt3B9UYBJ0Dj-Cm_8c9QPX-KduziJfk-T8WW2W1oVrqpJZsNDJoLodwdIR5ZCERzd0baNmkXZI2TBpF-ebwV0NEVo=w775-h1029-s-no-gm?authuser=0

Редактирано от Airfan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано мислех, че когато сложа зимните гуми, а те са 18 ки, ще стане по меко от 19 ките, но наистина не усещам разлика. Зимните ми са вече в края на ресурса си и предполагам са се поизпекли и втвърдили, но това са впечатленията ми. Вероятно ще усетя разлика, когато ги сменя с нови.

На колко ги помпите, че като гледам препоръчителните стойности все ми се струват много и ги карам на 2.7 предни и 2.5 задни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти кажа на колко трябва да са напомпани 19-ки гуми при нормално натоварване. Предните трябва да са на 2.6 бара , а задните на 2.4. Болтовете на джантите се затягат на 120 N-m. Така го дават по каталог и така ги държа.

Редактирано от Tipp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля да изпратите по една снимка на табелката на вратата за гумите. Моята я няма и по такива от други колеги, но на различни автомобили данните се различават. Имам една на която пише за предни 2.7 до 3.0 и аз ги правя 2.7, а задни от 2.4 до 2.6. Все пак съм с V6 дизел, който е тежък, но повече от 2.7 за предни гуми ми се струва много твърдо. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Утре ще ти снимам моята но до колкото си спомням и там е май 2.7 ако не и 3.0 което е абсолютно ненормална работа. Първия път когато ги проверявах мисля , че ги направих 2.8 отпред и имах чувството , че ще излязат амортисьорите през коша. Абсолютна лагерница както се казва. След това когато ходих в сервиза питах и там ми казаха , че трябва да са 2.6 на 2.4 при нормално натоварване.

Редактирано от VBI
Не цитирай предходно мнение, ползвай бутона "@"
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как да разбера кога са произведени тези гуми, на едните има цифри (би трябвало да значи месец и година), на другите обаче няма цифри, а само буквените обозначения? 

 

 

IMG_5870.jpeg

IMG_5875.jpeg

Редактирано от D.Stoykov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 2/29/2024 at 7:55 PM, D.Stoykov said:

Моля да изпратите по една снимка на табелката на вратата за гумите. Моята я няма и по такива от други колеги, но на различни автомобили данните се различават. Имам една на която пише за предни 2.7 до 3.0 и аз ги правя 2.7, а задни от 2.4 до 2.6. Все пак съм с V6 дизел, който е тежък, но повече от 2.7 за предни гуми ми се струва много твърдо. 

Извинявам се за закъснението ето моята табелка 

IMG_20240305_180848~2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 28.02.2024 г. at 21:54, Tipp написа:

 🙂След като ги сложиш и покараш ще се радвам да споделиш мнение и опит с тях 

Сложих ги и вече карам няколко дни. Не ги чувам, все едно нямам гуми. Кефят ме много. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@v140 Заинтригува ме, дай повече подробности, че не намирам такива гуми. Летни или зимни са? Излизат ми само спорт и winter contact, но премиум не виждам или не търся в подходящия сайт. Има и спорт контакт 5, 6 и 7. Предполагам са над 400 лв. за брой....? Сякаш не ми се минава тази граница, последно съм си харесал Pirelli P ZERO WINTER 245/40/18 и са на цени около 320 лв. - какво мислите за тях?. Летните ми са 19-ки и още са нови - Ханкок Ventus S1 evo3 245/35 93Y. 

Та ето и двата ми избора за зимни, на които съм се спрял, ако някой е карал с такива да сподели мнение:

1. https://primex-bg.com/245-40r18-97v-p-zero-winter-xl.html

2. https://primex-bg.com/245-40r18-97v-winter-contact-ts-850-p-xl-ao-3pmsf.html

Редактирано от D.Stoykov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм P Zero Winter и съм доволен от гумите, до колкото в последните 4 години зима практически нямаше в пловдивско. Тихи са общо взето, но са по-шумни от Continental SportContact 7 например, но са ми вече на 3 години, та се променят като всяко гумено нещо.

Иначе с Примекс внимавай, че 3 пъти купувам гуми от тях и два пъти поне една е толкова дебалансирана, че един път ми я смениха по гаранция, втория път още при монтажа го установихме, а третия път горе-долу бяха добре гумите, но пак искаха въртене около джантата. Всичко това се "разбира" ако си направиш т.нар. "оптимизиран баланс" на "хънтъра". Там веднага излизат всички проблеми с гумата и дали са в допуски радиалните и аксиални натоварвания, както и има програма за разпределяне на баналса така по джантата, че да се падне зад спиците и да не се вижда. Струваше 60-70 лв, но спестява в последствия главоболия със замяна на дефектни гуми, вибрации, дърпания и прочие. 

Аз го разбрах това по трудния начин - на първите гуми след нормален баланс имах боботене на високи скорости и тогава ме открехнаха за този оптимизиран баланс и там светна веднага едно дефектно ново лятно Пирели.

 

Като цяло гумаджията там смръщи вежди за Пирели, че бързо се втвърдяват и кривят. Моите летни Пирелита ги свалих, защото две от тях се изкривиха до степен да не са в зелено на този баланс и при скорости над 120 бучат и ме дразнят. Седят в избата сега без да съм ги износил. Купих си Конти за летни.

Зимното Пирели държи за сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да разбирам, че Континентал са за предпочитане и с по добро качество? Преди време имах Континентал и бяха единствените гуми, които износих до край без проблеми. Два комплекта Nokian (летни и зимни) изхвърлих с нов грайфер! Зимните бяха руско производство и се дебалансираха яко, сякаш телта се бе събрала в единия край и подскачаха. Летните бяха скандинавски, но започнаха да падат парчета каучук сякаш съм карал върху стъкла от счупени бутилки и са се нарязали на люспи. Може и просто да съм нямал късмет, но повече не купувам тази марка ;)

Редактирано от D.Stoykov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.bggumi.com/eshop/productinfo/1/3007012628835042/

 

Това са гумите. Летни. Тея дунапрени вътре се водят ContiSilent. Аз ги поръчах от Германия и излязоха около 350 лева с доставката от там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@v140 Да, интересно, че ги пишат 72 db колкото останалите а са допълнително с обезшумени. Очаквах да са под 70 db

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Аз лично като чуя за Pirelli и бягам като дявол от тамян. На старата ми кола А6 сложих 4 чисто нови Pirelli P Zero Nero и единственото нещо което беше позитивно , че возеше по меко градско заради меките бордове. Но тези меки бордове са голям проблем извън градско особено ако настъпиш газта колата ставаше адски нестабилна и както се казва шареше яко да не говоря , че когато спирах по-рязко при по високи скорости имах чувството, че има криви дискове, а реално гумата прави това усещане. Накрая след 9 месеца каране едната предна се сцепи взех две Bridgestone Potenza на промоция и така я продадох. По между другото Bridgestone Potenza на мокро хич ги нямаше.

Редактирано от Tipp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...