Jump to content

Как си монтирах стандартни говорители в задните кори на А3 (8L1)


stevek

Recommended Posts

Как си монтирах стандартни говорители в задните кори на А3 (8L1)

Пускам моето How-to в този раздел защото нямаме раздел „Направи си сам” подобно на VW клуб. Дали не трябва да има подобен раздел ?

Та на скоро си смених предните говорители на А3 (8L1) със стандартни 13см говорители и пищялки в съответното място в кората, но ме домързя да документирам как стана тази работа да се сложат 13см говорители на мястото на 10см. Тогава и видях, че нямам и задни говорители, няма кабели до там и даже ги няма перата на ISO конектора, та взех четири пера от един стар ISO конектор.

По принцип се продават пластмасови адаптери за тази цел и струват около 20-30лв. но понеже е известно че ако говорителя легне на дърво или нещо подобно ще е много по-добре.

Ето и кората свалена, свалянето е описано на много места и няма да се спирам на него, само ще ви кажа: свалянето на всички части от задната седалка е задължително.

PIC_1.jpg

Мястото за монтаж на говорителя е закрито с вата която е почти изрязана и лесно се маха.

PIC_2.jpg

PIC_3.jpg

Веднага се вижда, че директно не може да се монтира стандартен говорител. Имах предварителна информация, че 16.5см говорител влиза и се бях сдобил с такива.

PIC_4.jpg

PIC_5.jpg

Ще трябва да се изрежат шайби от MDF, имах под ръка 12мм и след известно мерене и смятане ги разчертах шайбите на едно парче.

PIC_6.jpg

Сега остана да ги изрежа със зегето и да пробия дупките за захващане на шайбите към кората

PIC_7.jpg

PIC_8.jpg

Слагам говорителя в шайбата и пробивам отворите за неговото захващане. След това го захващам към то шайбата с подходящо видии за дърво.

PIC_9.jpg

Трябва да се уплътни процепа м/у кората и шайбата за да се избегне появата на т.нар. „акустично късо съединение”. Може да се ползва вата, дунапрен или както аз разполагах с нещо като дунапрен от разпенен найлон. Слага се толкова колкото е необходимо.

PIC_10.jpg

Монтирам шайбата с говорителя към кората с видии за дърво.

PIC_11.jpg

Ето и как изглежда кората от другата страна

PIC_12.jpg

Мястото на което стои кората с прокараните кабели.

PIC_13.jpg

И финалният резултат – кората си е на мястото.

PIC_14.jpg

Вече се наслаждавам на по-добър четири канален звук, отпред монтирах Hertz ESK-130 а отзад ECX-165 NEW

Ако някои ще прави подобна операция и има въпроси, щото незнам как съм описал операцията, да пише ще се опитам да помогна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кабелите прекарах: и двата зад жабката после под лайсната м/у дясната седалка и врата, има снопове с кабели и за тях се захващат. След лайсната там единият си е на мястото а другият продължава под мокета (в основата на задната седалка, по-посока на предните седалки има двойна ламарина и зад нея процеп) до другата кора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една забележка- не е зле да се направи кутия за говорителя, щото в тези кори дрънчи на тенекия така.. звукът не е перфектен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една забележка- не е зле да се направи кутия за говорителя, щото в тези кори дрънчи на тенекия така.. звукът не е перфектен

С кутия винаги е по-добре, но там трудно ще стане – мястото е криво и малко, мислех да слагам вата зад тях за тези цел но още на пробата се оказа че няма паразитни шумове, кората е добре обезшумена а тенекията зад нея е дебела на това място, а там където има вероятност да "дрънчи" тези от AUDI са залепили някаква черна битумна гадост и има вата и някакъв черен стриопор за обезшумяване, виждат се на предпоследната снимка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Колега а да те питам, че не съм много навътре с тези работи къде си включил в исо конекторите новите пера за тези задните колони. При мен са точно като на снимката. И аз мисля да слагам по твоя начин много помага само това не ми е ясно

Мерси предварително!

Редактирано от haunted
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано не помня.

Гоогъл намери това описание - http://www.tehnomagazin.com/Auto-radio-car...g-Connector.htm

Говорителите са на конектор B,

задните са:

пин 1 заден десен +

пин 2 заден десен –

пин 7 заден ляв +

пин 8 заден ляв -

на твоята картинка имаш преходник към букса A и B

Разпознават се по разположението на щифта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре колеги, мене вобще ме няма в тая история с токовете бихтел ли ми обяснили дали не мога да си пусна просто кабели от колонките на предните врати или ако не как да го направя самото пускане на кабели !?!?С радио Паинер съм ако има значение ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май разбрах. Значи аз трябва да сложа кабелите в преходника като видя кои точно влизат в 1 и 2 и 7 и 8. Добре ли съм разбрал?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Поздрави за хубавата тема! :zustimm: Незнам обаче помниш ли размерите на шайбите от MDF, които си изрязал. Диаметър на отвора например, общия диаметър? :gruebel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега тема като твоята е много полезна, да попитам само как свирят тези Херцове при теб ,че и аз ги имам същите, но нещо не ми харесва звукът който вадят :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

http://stevek.hit.bg/AudiA3-RSPK/PIC_6.jpg

Колега, на тази снимка на хартиеното кръгче отгоре са написани радиусите на окръжностите ако не се лъжа. Лошото е,че трудно се разчитат. Би ли ги постнал моля те ;)/>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Монаха 5 години от както съм инсталирал тези говорители. Не съм запазил нищо.

Все още карам тази кола и говорителите си свирят.

За съжаление, не снимах монтажа на предните, там е малко по-интересно с шайбите.

На снимката се вижда външният диаметър, той може да не е съвсем точен.

На всяка опаковка с говорители има шаблон с информация за диаметрите, вижте от там. Ако няма, мерите с шублер.

Изрежете шайбата от картон за проба и ако всичко е наред - режете от MDF.

Възможно е за различните говорители вътрешният диаметър на шайбата малко да варира.

Продават се пластмасови адаптери и за предните и задните говорители.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Пускам моето How-to в този раздел защото нямаме раздел „Направи си сам” подобно на VW клуб. Дали не трябва да има подобен раздел ?

 

 

http://audibg.com/forum/index.php?showforum=63 :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, не снимах монтажа на предните, там е малко по-интересно с шайбите.

Отпред със стандартния размер ли си или си набил по-големи говорители? Ако са по-големи дай малко инфо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Отпред със стандартния размер ли си или си набил по-големи говорители? Ако са по-големи дай малко инфо :)

Отпред доколкото разбрах заводските са 10см, а колегата е сложил 13см. Някой колега може ли да потвърди какъв размер колони се побират в заводските гнезда в корите на предните врати на А3 8L  с 3 врати, без да е необходимо някакво преправяне на самите кори? Ако е възможно препоръчайте подходящ модел на Hertz. Питам понеже преди време сложих 16.5 колони на Hertz в задните кори, не съм сигурен за точння модел (заводски колата не е била поръчана със задни колони и гнездата бяха празни). Отскоро обаче заводската ми предна дясна взе да се предава и реших да сменя и предните, но все още не знам какъв модел да монтирам на тяхното място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В предните врати без да се преправят корите се побират 13см. За целта единствено трябва да бъдат закупени такива фланци http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%A4%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86+%D0%B7%D0%B0+%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B0+AUDI+A3+130P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Колеги, някой друг имал ли е проблеми при монтажа на въпросните колони на A3 8L?

Купих си:

http://www.avitel-bg.com/hertz-dsk-130-3_2-way_compo

и

http://www.avitel-bg.com/acv_271320-10

от Авител, като ме увериха, че всичко ще влезе bolt on, но след като пратих баща ми (понеже съм контузен в момента и не мога да излизам от вкъщи) в един сервиз да ги монтират, току що ми се обадиха, че нито фланците ставали, а и самите колони били прекалено дълбоки и магнита опирал във вратата?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз същите колони.. същите фланци...

Чупиш старите пластмаси по кората и гледаш къде да хванеш новия фланец.После колоната се събира но малко опира ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...