Jump to content

Въпрос за 7-местните автомобили...


Recommended Posts

Интересно ми е дали мога да си взема 7-местен автомобил и да не плащам ДДС-то.

Във фирмата в която работя има няколко такива и поразпитах шефа как стоят нещата.

Той ми каза че ги взима на пазарната цена, а след това в края на годината му приспадат данъка от данъците които плаща на Държавата.

Моята идея е следната.

Да си взема такъв автомобил на името на фирмата, и съответно да не плащам това ДДС. Шефа съм сигурен, че няма да има против автомобила да е на името на фирмата.

Но как да си върна обратно ДДС-то. И въобще законно ли е това !?

Понеже не съм въобще запознат с тези неща затова питам, макар да съм сигурен че за хората които се занимават, въпроса ми сигурно е доста смешен :bia:

Редактирано от Gecata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро чух рекламата на новото Х5 по радиото и споменаха "Възможност за данъчен кредит", което си е чисто "Можете да си дръпнете ДДС-то". :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, идеята е такава!

Ама той не "получава" обратно сумите, а му ги приспадат от общите данъци на фирмата към държавата в края на годината.

Така, че той отде да вземе да ми го върне на мен?

Предполагам че има начин, но не съм запознат. Затова искам да разбера как става преди да му предложа директно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е оферта,щото след време като тръгнеш да я продаваш,пак го дължиш ДДС-то,пък и ако се скараш с шефа и те уволни,от него зависи дали ще ти даде колата,щото по талон е негова

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е кое не разбра .?Вместо у държавата у твоя джоб ше отидат .Стига да не те излъже шефа :bia:
Това не е оферта,щото след време като тръгнеш да я продаваш,пак го дължиш ДДС-то,
Това е така в противен случаи ти гарантирам че всички коли би били на фирми .
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, идеята е такава!

Ама той не "получава" обратно сумите, а му ги приспадат от общите данъци на фирмата към държавата в края на годината.

Така, че той отде да вземе да ми го върне на мен?

Предполагам че има начин, но не съм запознат. Затова искам да разбера как става преди да му предложа директно.

Няма такива приспаданици, що се касае до ДДС. Всеки месец си го внасяш, колкото имаш да внасяш. Ти го плащаш при покупката, той си го приспада от месечната вноска и ти го изплаща кеШ. Ако е пич, де.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е оферта, както каза един колега по-нагоре - ако продаваш колата и дължиш ДДС-то. Само че ако я купиш за 50 000 лв без ДДС и изтеглиш 10 000 лв ДДС, а я продадеш за 500 лв, ще трябва да върнеш на държавата 10 000 лв ДДС, а не 100 лв - т.е. колкото ДДС си спестил, толкова ще връщаш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега как стоят нещата:

Ако автомобил 6+1, 7+1, или 1+1 се вземе с данъчна фактура от фирма регистрирана по ДДС фирмата има право на данъчен кредит. Това означава, че ако автомобила струва 20000 лв + 4000 лв ДДС фирмата плаща на продавача 24000 лв, но има право да приспадне 4000 лв като данъчен кредит от ДДС върху нейните продажби, което дължи и за което подава информация всеки месец / а не веднъж годишно /. Така че автомобила на фирмата би струвал 20000 лв като хубавото е, че след това разхода за гориво, обслужване и ремонти се признава за разход на фирмата, естествено ще си пишеш пътни листи. И най-хубавото е че ползваш данъчен кредит и за изброените по-горе неща - гориво, обслужване и ремонти :respekt:

Обаче с хубавото дотук :) Ао се скараш с шефа си и напуснеш, оставаш без кола / щото е на фирмата и никой не знае за уговорките ви / Освен това ако решиш да я продадеш след 2 години ще трябва да начислите ДДС и тоя път да го внесете в държавната хазна. Обаче сега ДДС няма да е 4000 лв а примерно 2000 лв щото стойността на колата за 2 години е намаляла на 10000 лв примерно ти говоря това зависи от амортизационня план, който фирмата ви ще приеме. Та това е с най-общи приказки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега как стоят нещата:

И най-хубавото е че ползваш данъчен кредит и за изброените по-горе неща - гориво, обслужване и ремонти :respekt:

Не ползва ДК за тези неща, освен ако не е автобус или камион.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ползва ДК за тези неща, освен ако не е автобус или камион.

Тц, отвори ЗДДС и ще видиш, че няма проблем да се ползва ДК ако се извършват облагаеми доставки, т.е. фирмата собственик на автомобила начислява ДДС върху продажбите си. Има обаче нещо свързано със ЗКПО - ако с колата се извършва управленска дейност, т.е. я ползва управителя има 10% данък върху разходите свързани с въпросния автомобил :steinigung:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако с колата се извършва управленска дейност, т.е. я ползва управителя

Това е във всички случаи, когато колата няма право на данъчен кредит, т.е. не е 6+1 или 1+1. Не бъркайте нещата :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...