Jump to content

Антифриз


Recommended Posts

Решил съм да сменя антифриза . Казанчето (това пластмасовото) е кафяво на цвят. :hilezh: Вътре има некви кафеникави налепи по стените. Какво да направя, как да го изчистя и въобще забелязал съм че много коли са с подобен проблем ? Как се получава този налеп? Ръжда от радиатора ли е това ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ръжда от алуминий....трудно...по-скоро някъде се е вмъкнал някакъв грамаж масло или друга смазочна щуротия, пък кой знае какъв антифриз са слагали преди теб...между другото един майстор ми каза, че ми бил алуминиев мотора (пак на А4), което значело, че се налива само антифриз с добавка за алуминий. Иначе казанчето можеш да свалиш и да изпереш, но едва ли ще дръпнеш всичко с една смяна, можеш да се пробваш с промивка на системата с някаква добавка (сигурно има на пазара подобни) или в най-грубия вариант - маркуч с вода в казанчето и отворена пробка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да го измиеш идеално от тия полипи по следния начин: Сваляш казанчето намираш метално синджирче, което пускаш вътре в казанчето, пълниш с някакъв препарат например за чинии и почваш да друсаш здраво, синджира ще свали мръсотията отвсякъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, охладителната система се почиства по следния начин. Първо източваш стария антифриз и го хвърляш. Така или иначе ако е на повече от две години антикорозионните му съставки са спрели да действат. Натрупал се е и котлен камък, който затруднява охлаждането, причинява прегряване в летните месеци и в някои режими на работа и може да вдигне с до 5% разхода на гориво. След като източиш антифриза наливаш чиста вода от чешмата и с нея 2 бутилки ябълков оцет. Караш колата 20-30 минути из квартала и източваш сместа. Слагаш чиста вода, пак караш малко и източваш. След това още веднъж тая процедура. И тогава наливаш новия антифриз, ако се наложи да го смесваш - само с дестилирана вода. А, и още нещо - преди цялата операция се препоръчва де се свали термостата за всеки случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:unsure: Колегите от Фолксваген-клуба рутят колони направо :wall: нема такива идеи,а сега малко сериозно има доста химий за тази цел така наречените флушове те са точно за почистване на системи,било то масло било за охладителна система.На Motorex са много качествени продуктите за тази цел гледам че Heed им предлагат гама от продукти виж потърси,ако не намериш ми драсни едно Л.С щи кажа от каде да си вземеш.21-ви век сме все пак,морска сол и бензин :(
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се от последния отговор на колегата да добавя, че това с морската сол е голяма глупост. Натриева основа наистина може да се използва за отстраняване на котлен камък, но ако е химически чиста и с необходимата концентрация плюс малко керосин. Използват се също натриев фосфат, а най-ефективна е солната киселина с концентрация 6-8%. Но приготвянето и използването на тия смеси е сложно, а и трябва да стоят в охладителната система доста време. Още нещо - гореописаните вещества не бива да се използват в двигатели с детайли от алуминий или алуминиеви сплави. Защото ги разяждат. А съвременните двигатели са с доста алучиниеви детайли. Затова най-добро средство си остават препаратите от по 7-8 лв. за разтваряне на котлен камък - наливаш, караш 15 минути, точиш, промиваш, пак точиш и наливаш нов антифриз.

За сведение само - за двигателите с алуминиеви детайли се използват 6% разтвор на млечна киселина или 10-15 % разтвор на калцинирана сода, или 0.2% разтвор на двухромов триокис и пр. И не са много скъпи, примерно млечната киселина 1 л е към 6 лв. но ще стигне за 5-6 промивания. Майка ми продава такива работи, тъй че който се интересува - на л. с.

Оцета, както съм писал, също е много ефективен и аз оня ден така си промих уредбата.

Само да посоча източника на тия сведения - учебника по експоатация, ремонт и изпитване на двигатели с вътрешно горене за техникумите, с автори К. Цветков и колектив, София, 1987, ДИ "Техника".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Колеги , благодаря на всички , които се включиха в темата и за ценните съвети и препоръки. Да ви призная не съм много в час относно ремонтите и почистванията , ама тези от VW форума успяха да ме разсмеят и в мен вече се заражда идеята да напълня двигателя с антифриз , а охладителната с-ма с бензин , резервоара с масло и всичко ще се почисти и ще стане като ново :(:rotcol:

Хайде наздраве на всички !!! :bia:

П.П. забравих да сложа малко морска сол в резервоара с маслото и няколко синджирчета в двигателя с антифриза :respekt:

Аре :bia:

Редактирано от wizard2000bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

wizard2000bg не можах да разбера много добре за какво е тази ирония в послеписа ти, но преди да ти дам съвет внимателно прочетох какво си попитал и там пишеше че искаш да си измиеш полипите от казанчето с антифриза, аз мойто си го направих като ново по начина по който съм ти описал в моя пост а там много точно и ясно съм ти написал че първо сваляш казанчето и пускаш синджира вътре в него а не в охладителната система (но ти ако искаш го пусни в двигателя :rotcol: ), така че когато друг път искаш съвет недей да показваш :respekt: на хората които си правят труда да ти помогнат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам публично да се извиня на колегата ПИФ и на всички други , които евентуално са се почуствали засегнати. Не съм искал никого да обидя , единствено ми стана смешно на глупостите на VW форума и не можах да се въздържа.

Виновен съм !!! :rotcol:

:respekt:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за каква глупост говорите за морската сол. Човека я е ползвал като абразив за механично въздействие (вместо пясък). Не се очаква да реагира химически с налепите. В идеята има смисъл като се има предвид че солта не е химически активна. И е друсал казанчето ДЕМОНТИРАНО!

Например не знам дали знаете че всички прецизни пясъкоструйки ползват за абразив сода бикарбонат. Защото имала най-подходяща форма на кристала за шлайфане. Бижутерска (и зъболекарска) им работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за каква глупост говорите за морската сол...

Точно това щях да напиша сега :respekt:

Идеята е механично да се почисти и това е доста хитро решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...