Jump to content

шум от климатика


limona

Recommended Posts

Здравейте, вчера ми се появи един шум като "скърцане" и "чукане" от моторния отсек, но само когато климатика работи. Компресора си се чува, включва и изключва без проблеми, духа си лед в купето но има този шум. Много ми прилича на ролка/ремък, и доколкото знам компресора си има отделен ремък. Така ли е? И ако е така, преди да съм отишъл в сервиз, да съм подготвен - за смяната на този ремък и респективно ролки към него много ли се разглобява? Защото ако се сваля всичко като за ангренаж, по-добре да го сменям и него, че вече е на 40 000км и след още 10 000 му идва и неговия ред, няма смисъл два пъти в рамките на месец и нещо да давам по 100 и кусур лева само за разглабяне и сглабяне на предница?

Редактирано от limona
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пистовия ремък може да се смени и без да се разкача цялата предница.  Качи колата на канал и огледай демпферната ролка на коляновия вал, обтяжната ролка на пистовия ремък и самия ремък, провери за луфтове вала на компресора, ако всичко е наред на запален мотор и включен климатик  заслушай компресора! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 месец сменях пистов ремък и обтегач горен и долен, на алтернатора и се маха пистовия ремък за да може да се смени ремъка, на климатика и той се закача директно за коляновия вал при него няма ролки той е много малък този ремък някъде максимум 20 лева да струва този ремък а смяната за 10 15 лева може и да ти го сменят колегата е прав по горе не се разглобява цялата предница ако някой ти каже, че трябва да разглоби предница тичай при друг майстор :) аз лично имам едно младо майсторче в Своге много добре работи не взима много скъпо и изпипва нещата до край

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чукането няма как да е от "кофти" ремък.
Вероятно е от компресора щом при вкл. на климатика се чува шума, а иначе го няма (шайбите задвижвап постоянно от ремъка, а компресора единстено при зацепване на ел. маг.  шайба).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Мерси за бързите отговори.

Значи, нямам канал под ръка в момента, но поне откъм слухтене ситуацията е следната - паля колата и шумовете ги няма. Пускам климатика и се чува как компресора "вие" (така както на всяка друга кола) и се започва едно "шляк-шляп" и отвреме на време едно "чук", които спират в момента в който изгася климатика. А компресора продължава да вие 2-3 секунди след това без тия паразитни звуци. Абсолютно същите звуци имах когато имах за смяна ролка на пистовия ремък, но там си беше постоянно от момента на запалване на мотора, затова смятам че може да е от ремъка на климатика.

Плюс това преди две седмици ходих на профилактика на климатика при колегата от VW форума в Красна поляна и проблеми нямах с компресора или системата никакви. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Ремъка скърца, този долния на климатика. Трябва обаче да я вдигнат и свалят кората за да видят защо, а това изисква време та ще е тия дни. Поне не е компресора, от което много ми олекна :)

 

А "чукането" всъщност само така ми се е чуло, било е по-рязко изскърцване.

Редактирано от limona
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пак ти казвам, че компресора няма ролка която да го движи има ремък,  който е закачен от компресора към двигателя само пистовият ремък който задвижва сервото, ABS, Алтернатор, водна помпа само този ремък има 1 ролка и 1 обтегач горе в средата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, за ремъка който е към компресора става въпрос. Той "скърца". Като погледнеш отгоре между радиатора и мотора се пада долния ремък в ляво. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лесно можеш да провериш дали е от ремъка. Палиш колата и докато скърца сипваш малко вода върху ремъка и шайбата. Ако спре да скърца значи е от него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ремъка скърца, този долния на климатика. Трябва обаче да я вдигнат и свалят кората за да видят защо, а това изисква време та ще е тия дни. Поне не е компресора, от което много ми олекна :)

 

А "чукането" всъщност само така ми се е чуло, било е по-рязко изскърцване.

Това е съвсем друго, защото между скърцане и чукане има голяма разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, от време на време изскърцва рязко и за съвсем кратко. Звука при тия изскърцвания ми се чуваше като чукане, затова така написах. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В каналите на самия ремък има едни пъпки през определен интервал, когато ремъка се износи каналите на шайбата почват да търкат в пъпките и те скърцат като сигнализация. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...