Jump to content

Захранване за лед-лента 5050


Recommended Posts

Чета из нета, питам тук-там и се опитвам се да разбера с какво и по точно как да захраня около 7м лента 5050 - 60 диода на метър (около 14,4W на метър)

Захранването няма нужда да е влагозащитено и е добре да не е с големи размери. 

Спрял съм се на това захранване (ако някой има нещо по-добро предвид - да каже):

http://www.v-tac.eu/index.php/zahranvane-za-led-lenta/zahranvane-metal-v-tac/zahranvane-za-led-lenta---150w-12v-12-5a-metal-detail.html

Лентата ще консумира около 100W , а захранването е 150W, първо защото по-малкото (120W) е със същите размери, и второ защото е само с няколко лева по-скъпо, не му пречи да си има запас.

Това, което не ми е ясно е тези 7 метра, мога ли да ги захраня с едно захранване, ще стане ли добре - без да отслабне светлината в далечния край или трябва да режа лентата на няколко места. Четох различни мнения, в опаковката на една лента от същия тип (5050 - 60д. на метър) прочетох и това:

030894903.jpg?r=0

 

То ако е така, какво става с лента 20 метра примерно?

Нека кажат запознатите.

Редактирано от bokouser
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да режеш лентата, достатъчно е да се захрани междинно на 2-3 места и в двата края като трябва да водиш кабел с достатъчно сечение успоредно на лентата. Примерно 4-6 квадрата. Все пак 10 Ампера не са малък ток и има загуби вътре в лентата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Предполагам мога да използвам един траф, нещо такова ли имаш предвид:

030895563.jpg?r=0

А кабелите дали да са многожилни или не е нужно?

Редактирано от bokouser
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, можеш да ползваш едно захранване щом издържа по мощност. За кабелите ползвай многожични (примерно 2.5мм2), другите са твърди и се чупят. Да, нещо такова е схемата. Захрани го първо само в двата края за да видиш как е яркостта. Ако не те устройва го захрани и междинно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това горе допълнение ме накара сега и аз да се размисля, мислех да слагам 4.5 м таква лента... дали има смисъл да захранвам и аз от 2-та края или от единия ще е достатъчно? А и дали някой има идея, тези дистанционни за такива ленти, дали ако ги сложа в 2 съседни стаи деляща ги гипсокартонена стена ще си пречат? Тоест като пусна в едната да се пуска и в другата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам странното чувство, че няма да има нужда от "многотчоково" подаване на захранване.

Това е най-лесно да се пробва.

 

 

Ако дистанционното е с радиовълни може и да бачка през стени. Ако е инфраред няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ме удовлетворява самата светлина, в смисъл няма видима разлика за окото по целия правоъгълник, редно ли е да я оставя захранена само на двата края? Имам предвид, дали няма да пренебрегна и други фактори, като повече греене на лентата заради съпротивлението и т.н.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм имал проблем, когато захранването е било само в една точка (не съм наблюдавал разлика в интензитета на светлината по цялата и дължина).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Опала!

При мен се получи подобен проблем.

Имам 30 линейни метра такава лента 5050, което прави горе-долу 300W.

Сега, въпросът е, че искам целият тоя 30 метров кадаиф да се димира.

Ама да се димира, драги форумни читатели/писатели, с обикновен димерен ключ (220V, 1000W).

Демек, трябва да се измисли нормално захранване (понижаващ траф тороидален и стабилизатор за 12V), а не импулсно захранване.

 

Идеи и насоки?

Редактирано от Cornu©opia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ключа трябва да димира 12-те волта захранване на лед лентата, а не трафа...а и с този стабилизатор...димирането е мисия невъзможна... :)

 

По-скоро трябва да се пипне схемата на ключа да димира от 12V надолу, а не от 220V...

Редактирано от velas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

User, можеш съвсем спокойно да захраниш диодната лента само в единият край и няма да имаш проблем. Има си такива димери, които управляват лентата. Аз съм с такъв, но лентата ми се пали, гаси и димира с дистанционно а не от ключ. Мисля, че не беше кой знае каква цена. Връзва се на 12V на захранването и след него е лентата и работата става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Имам 30 линейни метра такава лента 5050, което прави горе-долу 300W.

...

Ако се изхитриш някак да ги включиш в серия може и с обикновен регулатор. 20 вериги в серия * 12 волта. Ако събереш 40 вериги 20 на 20 срещуположно няма да има нужда и от изправител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, след известно чесане по репата, аз се отказах от димирането на тези толкова метри/ватове LED лента.

Идеята беше, че ще го ползвам за амбиентно, скрито подтаванно осветление.
Примерно, приисква ми се романтика и щрак! Пускаме романтичното съпротивление.

Или пък докато се гледа некое фул хашде аки.

Основното ми осветление (ще) е в средно тяло с 6-8 халогенни лунички, които ще се димират.

Искаше ми се (от олигофрения) да се димира и LED-a.

Ама толкова метраж трябва да се разделя на сума автономно захранени кръга + димери/контролери и то става "дявол на магаре"

 

Последно тези 30 метра ги разделям на три кръга. Ще се пробва със захранване от единия край, ако не става - от двата края.

През специално разбита дупка в стената трафА го изнасям в коридора, където специално ще мина на окачен таван, за да може да се обслужва евентуално апаратурата.

Че под гипскартона няма как.

 

Все пак, задачата може да остане за развиване на теоретични постановки. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...