Jump to content

Зимните гуми вече Задължителни?


Recommended Posts

Буахаха, а кога ще направят закон за летните гуми лятото ? А закон за изтърканите гуми, а за изтърканите зимни гуми лятото, а за макдимална възраст на гумите, а за минимален протектор ? Ахаааа , ама то за последното имало...Е , що никой не проверява и не глобява и не се спазва ? Проблемът не е в "задължителното", а в това че никой не го е грижа за хората около него, а КАТ ги е грижа само за скоростта, защото от там успяват да извадят най-много пари. Дори да се направи и да стане задължително , по пътищата ще е пълно с таратайки, с прогнили зимни гуми втора ръка, с дот от миналия век и 3мм протектор, което на сух асфалт е още по-зле, а на всичко останало ,пак е все едно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 76
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Абе секи е седнал да се обяснява и филосовства.

 

С твоя пост казваш, си изключение от това ? Половината неща които изписа важат "ПРИ Зимни Условия " Не е лошо ,да не го пропускаш този незначителен факт ! Вярно има задължително условие на места и в някои държави, но е уточнено ,че за периода от ХХ до ХХ е задължително използването на гуми M+S , при зимни условия или при товарните "с вериги" ! Има участъци във Франция съм виждал, където има знак "снежинка" ...Тоест по него зимата трябва да се кара с необходимите гуми. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото знам M+S означава сняг и кал, и е свързано с формата грайфера, а зимната гума е от  по друг каучук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С твоя пост казваш, си изключение от това ? Половината неща които изписа важат "ПРИ Зимни Условия " Не е лошо ,да не го пропускаш този незначителен факт ! Вярно има задължително условие на места и в някои държави, но е уточнено ,че за периода от ХХ до ХХ е задължително използването на гуми M+S , при зимни условия или при товарните "с вериги" ! Има участъци във Франция съм виждал, където има знак "снежинка" ...Тоест по него зимата трябва да се кара с необходимите гуми. 

Не съм изключение,също съм Българин.Но вече 2 страници чета колко било опасно да се кара със зимни гуми при 10 градуса Ноември или със стари и износени зимни гуми и никой нищо не каза за всички тия с летните си гуми при зимни условия.И да-обикновенно зимата има Зимни условия на пътя,дори когато няма 1м. сняг! Това че има и няколко топли дни означава ли,че не трябва да са задължителни зимните гуми? Естествено,че се уточнява за периода от ХХ до ХХ е задължително използването на зимни гуми.

Още малко и ще изкарате,че зимата се кара с летни гуми,щото грее слънце и не винаги има сняг на пътя-някъде минават снегорини.

 

Никой не обича да го задължават да спазва някакви правила,но когато това е за добро и за общата безопасност не е лошо да се замислите малко преди да пискате!

 

Сигурен съм,че и ако стегнат малко режима за преминаване през Годишен Техчнически Преглед (което е нужно и дано стане) голяма част от таратайките трябва да бъдат спряни от движение и тогава не ми се мисли какъв вой ще се вдигне срещу това...

Редактирано от tisho_psg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аре по умните да кажат къде в закона за движение по пътищата има определение на зимна и лятна гума???

Има само минимално изискване за дълбочина на протектора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимни гуми за камиони има и те са задължителни за Скандинавия. Води се зимна шарка и т.н. Иначе тоя закон в Бг е пълна глупост и съм сигурен, че няма да бъде приет. Промиват мозъка на хората само да си купуват гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм изключение,също съм Българин.Но вече 2 страници чета колко било опасно да се кара със зимни гуми при 10 градуса Ноември или със стари и износени зимни гуми и никой нищо не каза за всички тия с летните си гуми при зимни условия

Хубууу де, като си Българин, трябва тогава да си наясно , къде се намира страната ни като географска ширина. Предполага се, че сигурно знаеш, че Гърция и Турция са ни съседки...но като ти чета умозаключенията, оставам с впечатлението, че се намираме м/у Дания и Норвегия...

В закона си има определение за зимни условия, като често може да чуеш, че проходите се преминават при такива...понякога за разлика от останалата пътна мрежа.

Пак казвам, задължаваме всичкото народ да кара с гуми за сняг...и после лятото ще трябвя да ги задължим с летни гуми да карат, защото е масово да се кара с гуменки, несъобразени със сезона, но това не става със задължителни условия, а с контрол, защото законите и сега ги има, но никой не съблюдава дали се спазват...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А контрола не трябва ли да следи дали се спазват изискванията на закона?

Сега като караш по бул.Черни хръх с нови летни гуми при 20см сняг и предизвикаш задръстване,контрола как да те глоби,като няма изискване за зимни гуми и няма табела за зимни гуми при зимни условия,вериги и т.н.?

 

Точно понеже съм в България а не в Гърция си купувам зимни гуми,по възможност хубави.И зимните гуми не са за сняг,а са за зимни условия-температура под 7градуса.Ако не ги знаете тези неща-прочетете,информирайте се.

 

Ясно е,че и по тази тема се делим,нема смисъл да спорим,всеки сам решава с какви гуми да излиза на пътя (за сега)и ако не са подходящи не носи никаква отговорност.Според мен това трябва да се промени.

Редактирано от tisho_psg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....И зимните гуми не са за сняг,а са за зимни условия-температура под 7градуса.Ако не ги знаете тези неща-прочетете,информирайте се....

Дай да прочетем! Нещо законче, предписание ... Да се информираме ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А контрола не трябва ли да следи дали се спазват изискванията на закона?

Сега като караш по бул.Черни хръх с нови летни гуми при 20см сняг и предизвикаш задръстване,контрола как да те глоби,като няма изискване за зимни гуми и няма табела за зимни гуми при зимни условия,вериги и т.н.?

 

В БГ има и други улици освен Черни Връх и други градове освен София. За това ти пиша за географската ширина, ама нещо май не ти стига сивото вещество да стоплиш, какво се опитвам да те накарам да проумееш...Да речем за регионите, които са два ли не Гърция или Турция, сняг не са виждали от три години и температурата пада под нулата през ноща за няколко седмици през зимата... 

Ето и за 7те градуса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е няма как да проумея глупостта,че заради 5 града в държавата не трябва да са задължителни зимните гуми. Повечето автомобили са мобилни,и това не става ясно?!  Хората си купуват коли за да могат да се придживат и извън онези най-южни части.

 

Географската ширина да гледам,пък през деня имало часове и с 10градуса,пък зимните гуми били само за сняг,пък я що да давам пари и за зимни гуми.Верно нема такава държава! Интересно колко още глупави аргументи ще прочета,само и само да не се купят и поставят зимни гуми.

Може би и магнитното поле на тази географска ширина не позволява да се сложат зимни гуми,както и естествената радиация?

 

Не знам защо изобщо се продават зимни гуми по тези географски ширини,те вероятно са само за скандинавските страни и Аляска.Тук бай Ганьо не може да се излъже лесно.Той си е карал жигулката и с Видински гуми,сега ще му обясняват на него,че имало смисъл от зимни гуми!

 

Интересно ми е,географската ширина дали предполага ползването на зимна течност за чистачки или и тя е ненужна и излишно да се дават пари за нея?  Питам риторично,няма необходимост да се отговаря.

 

И какъв е извода от това видео? Може би,че нашите географски ширини не предполагат температури под 16 градуса зимата и пътищата ни са сухи :nixweiss:

 

* Сега като се замислих по-сериозно,сте прави! Не бива да се кара зимата у нас със зимни гуми даже е опасно.Пуснах си зимните гуми за продажба в съответния раздел.Ако има Финландци тук да ми пишат на лични.Гумите си заслужават всеки лев!

Редактирано от tisho_psg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се мъчи, явно мирогледа ти е достатъчно "широк" та да виждаш само от една гледна точка. За такива "широкогледи" имам тази картинка:

 

PointOfView.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и за 7те градуса...

Oт клипчето е видно, че под 7 градуса трябва да се карат зимни гум, без значение пътните условия.

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не споменават, че за да го направи това зимната грума ДОТ-а и не трябва да е на повече от 2 години ;) Че след това така се е поизпекла, че е същия чеп като всесезонката  :hilezh: Ама, представяш ли си купона, ако сложат в закона и това изискване ;) 

 

И пак да попитам - на мАторЯ ще ме задължат ли да го карам със зимни гуми и ако да, то кой точно производител прави зимни гуми за CBR-ка  :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак се очаква предложението за промяна в Закона да бъде прието скоро.Какво значи скоро не става ясно,но предполагам ще се разбере скоро :)

http://society.actualno.com/Zimnite-gumi-da-stanat-zadyljitelni-glasi-predlojenie-news_500971.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да бъде прието. Нещо което не могат да си позволят поне половината от шофьорите в България поради финансови причини, няма шанс да бъде прието. Това за задължителни зимни гуми и друг път се е дискутирало. В закона има определена дълбочина на шарката и това е напълно достатъчно, стига да се осъществява контрол. Когато има сняг, слагаш вериги и това е. Тези които си имат и зимни гуми, да си ги слагат, но няма смисъл да убеждават тези които не са склонни да харчат допълнително по няколко стотин лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де ама тези които не искат да дават допълнително няколко стотин лева както казваш...ако някой такъв те удари отзад зимата, защото не е могъл да спре, дали пак така ще си кажеш или ще го питаш как може да кара с летни зимата ? Не, че не може да те нахака и със зимните, но тогава няма да може да се хванеш за тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези в тунела дето се събраха на куп 50 автомобила всичките са били със гуми съобразени със сезона. Нещо помогна ли им това? Автопроизшествия са ставали и ще стават, и причината това да са летните гуми през зимата едва ли има съществен принос. А иначе по всяко време някой заспал може да те удари отзад. В такъв случай много по важно ще ми е заспалият да има гражданска отговорност, 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...