Jump to content

Покупка на Audi A3 8L (1.6 или 1.8)


Recommended Posts

Здравей бъдещи колеги, нов и млад шофьор съм и съм се насочил към Audi A3 8L (96-2003г).

Трябва ми кола с която да движа градско (София), нямам намерения често да карам извънградско. Търся икономия но в рамките на разумното, преценил съм че с 10-12/100 ще мога да го изхранвам.

 

Знам че има доста подобни теми но всички са доста стари.

 

Изчетох 3-4 теми относно точно този модел и това знам до момента:

 

1.6 двигател 101кс: Гори (10-12/100, градско) почти колкото 1.8, върви добре в града, на дълги пътища не е толкова силен но до 120-130 си върви нормално. Моделите след 2000г са малко по-добри понеже са изпипани някои малки проблеми. Частите около двигателя са една идея по-евтини от 1.8. Данъка е значително по-малък от 1.8

 

1.8 двигател 125кс: Върви повече от 1.6, харчи колкото него. На дълги пътища е доста добър, но както казах аз не се интересувам толкова от извънградско. Данъка е по-голям. Говорят ми че като за нов шофьор може да не мога да я овладея с тези коне.

 

В момента съм се насочил към 1.6, 2000-2002 година. След 98ма година малки проблеми по интериора са оправени, а след 2000 двигателя също е дооправен. Бюджета ми е около 2400лв, смятам да карам колата поне 2 3години. 

 

Въпроси:

1. Това което съм чул/чел вярно ли е? Дайте ми още мнения моля.

2. Какво трябва да гледам когато съм на оглед?

3. Колко ще ми струва първото обслужване (веднага след покупка)?

4. Каква точно е разликата между двата данъка?

5. Колко според вас ще трябва да заделям на година за да я поддържам както трябва?

6. Частен продавач или автокъща?

 

Благодаря предварително!

 

Редактирано от КалинА3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каквото и да вземеш няма да има голяма разлика в поддръжката, зависи най-вече в какво състояние си взел колата, предвид че са на по 20 години.

Гледай като взимаш колата да е възможно най-близо до заводското й състояние, без ганьовски интервенции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

 

Под ганьовски интервенции имаш предвид без излишни добавки направени от миналите собственици

Редактирано от VBI
Не цитирай предходно мнение, ползвай бутона "@"!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Във Варна в трафик с нормално шофиране на сравнително къси разстояния 1.8 ми гори около 9.5-10. Магистрално (каране със 140км./ч) около 8,5. Извън града (60-90) 7 и малко. Преди 2 години и аз бях пред тази дилема и избрах 1.8. За градско, надали ще усетиш толкова тези ~20 коня, извън града маааааалко повечко могат да натежат. Относно овладяването, не се тревожи, това не са 600 коня на задно :D  Лично аз не бих взел преди фейса, интериорно не ми допадат толкова.

 

2. Според мен не е лошо да е с наличен катализатор, гледай купето и отдолу за ръжди, все пак са стари вече. Огледай за течове, капаците на клапаните им често леят масло, ремонтът не е супер скъп вече, но все пак.. Виж в какво състояние е рейката, не трябва да издава шумове при въртене на пълен волан (рециклирането на мен ми струваше около 300лв., имах теч и 2 скъсани маншона, след рециклирането се минава задължително и реглаж - още пари). Обърни внимание и на другите стандартни неща - да няма "боза" в антифриза (не е често срещано, но някой си мешат вода с масло). Ако вземаш от автосалон, задължително огледай за течове от радиатора, след като позагрее. Масово ги продават с пробити и бухат добавка (отново не е болка за умиране, но все пак). За 1,6 специално виж как влизат скоростите, изреди ги всички на място и в движение. Виж как се държи километражът. Френските масово дефектират, не показват вярно температура и гориво, аз смених 2 такива докато си взема VDO (месец-два търсих докато изпадне), вървят по 200-250лв., като след смяната трябва да се обучи (още пари :D). Виж дали има работещ климатик, че идва лято, там ремонтът също си е цифра. Абе ако си нов водач, най-добре я закарай в сервиз. Ще си платиш, но ще знаеш базово какви разходи ти предстоят.

 

3. На 1.8 масло и всички филтри ми излиза около 200-220лв. Като я взех смених и всички дискове, накладки и ангренаж, водна помпа, свещи, масло на скорости, но не са в мен разписките в момента, за да ти кажа, мога да погледна по-късно.

 

4. Има данък калкулатори, можеш сам да сравниш, за Варна плащам нещо от сорта на 140-160лв. за 1.8.

 

5. В 3-та точка ти написах за обслужването. Около 400-450лв. ти струват не лоши нови гуми 15-ки.

 

6. За твоя бюджет не са много офертите от салоните. Ако вземаш нерегистриран автомобил си предивиди регистрация, еко такси, граждански. Не са малко пари.

 

П.П. Успех с търсенето, ако ти останат пари след обслужването, може да си сложиш някой китайски парктроник отзад, колата има добра видимост, но като си начинаещ ще ти е от полза с паркирането в София, докато се усъвършенстваш :) Ако имаш въпроси - питай.

Редактирано от a-iliev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 25.05.2021 г. at 12:47, КалинА3 написа:

1.8 двигател 125кс: Върви повече от 1.6, харчи колкото него. На дълги пътища е доста добър, но както казах аз не се интересувам толкова от извънградско. Данъка е по-голям. Говорят ми че като за нов шофьор може да не мога да я овладея с тези коне.

 

Не е така.  И двете коли са достатъчно бавни да ги кара нов шофьор, жена, баба и т.н.. :lol:

Търси 1.8.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро си взех 1.6 до сега бях карал само Опели и Ауди се представя по добре.

Така да ти кажа аз от какви си изпатих

Първо задължително гледай колата да е студена при оглед , като я запалиш виж дали градусите са на 0 ако стрелката показва по горе може да има проблем в таблото на мен това удоволствие ми излезе 300 лв,табло втора употреба+ обучение.

Ако е с 4 Ел стъкла виж дали всички работят ,че конзолата прави номера и задните не работят от копчетата.

На повечето от тази година говорителите са избити което пак си е разход,пробвай музиката как е.

Теч около гарнитура на капака е нормален,евтина е и се сменя лесно.

Виж дали бензиномера отчита вярно при всяко подаване на контакт дали показва едно и също.

При подаден контакт виж дали всички лампи по таблото светят и дали изгасват след запалване на двигателя. Задължително виж дали има лампа Чек ,че при мен беше изкъртена и хич не обърнах внимание дали в има 🤣. Ходовата част е евтина за поддръжка , ремъци ролки са евтини . Когато я палиш студена вземи втори човек със теб да види дали пуши отзад да не би да гори масло,виж дали катализатора е наличен. От скоро съм с такъв автомобил и му разбрах слабите места по трудния начин 😄 Ако искаш да чупиш от цената виж гумите , дискове и накладки в какво състояние са има ли втори ключ защото да си извадиш ключ е  към 100лв .. Успех но съвет не ходи сам ако не разбираш ,ако има майстор на когото се доверяваш плати му едни 50 лв да го ангажираш за дена да дойде със теб на оглед .

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, a-iliev написа:

Във Варна в трафик с нормално шофиране на сравнително къси разстояния 1.8 ми гори около 9.5-10. Магистрално (каране със 140км./ч) около 8,5. Извън града (60-90) 7 и малко.

Обичаш да разказваш приказки май, но деЦките градини са другаде.

Иначе легендите са хубаво нещо, ама де да бяха верни...

Редактирано от NIKO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@NIKO карах я 25 000 км и почти всеки път смятах разход, като смесения по колонка (за Варна) със спокойно каране никога не е надвишил 8.5 😃 На газ може и да дават 12-13, нямам идея. Не продавам кола, че да хваля 😂

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

17 minutes ago, tal1banko said:

Скоро си взех 1.6 до сега бях карал само Опели и Ауди се представя по добре.

Така да ти кажа аз от какви си изпатих

Първо задължително гледай колата да е студена при оглед , като я запалиш виж дали градусите са на 0 ако стрелката показва по горе може да има проблем в таблото на мен това удоволствие ми излезе 300 лв,табло втора употреба+ обучение.

Ако е с 4 Ел стъкла виж дали всички работят ,че конзолата прави номера и задните не работят от копчетата.

На повечето от тази година говорителите са избити което пак си е разход,пробвай музиката как е.

Теч около гарнитура на капака е нормален,евтина е и се сменя лесно.

Виж дали бензиномера отчита вярно при всяко подаване на контакт дали показва едно и също.

При подаден контакт виж дали всички лампи по таблото светят и дали изгасват след запалване на двигателя. Задължително виж дали има лампа Чек ,че при мен беше изкъртена и хич не обърнах внимание дали в има 🤣. Ходовата част е евтина за поддръжка , ремъци ролки са евтини . Когато я палиш студена вземи втори човек със теб да види дали пуши отзад да не би да гори масло,виж дали катализатора е наличен. От скоро съм с такъв автомобил и му разбрах слабите места по трудния начин 😄 Ако искаш да чупиш от цената виж гумите , дискове и накладки в какво състояние са има ли втори ключ защото да си извадиш ключ е  към 100лв .. Успех но съвет не ходи сам ако не разбираш ,ако има майстор на когото се доверяваш плати му едни 50 лв да го ангажираш за дена да дойде със теб на оглед .

 

 

Благодаря за отговора.

Със сигурност ще намеря някой да дойде с мен, и най вероятно и до някой сервиз ще я закарам ако ми хареса. Как са скоростите на твоята красавица, няколко човека казват че 1.6 имат проблем с тях? Колко ти е данъка и колко разхода горе долу?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разход 10-11 градско но до работа ми е много къси разстояние и тя докато загрее дето се вика аз я гася , извънградско я свалям до 7 на климатик . Данък не съм пшащал още защото колата беше нов внос,за сега не усещам проблеми със скоростите но то това си е на късмет .Ако ти харесва колата я взимаш и това е . Каквото и да вземеш винаги ще трябва да имаш едни 1000лв за обслужване и непредвидени разходи

Редактирано от VBI
Не цитирай предходно мнение, ползвай бутона "@"!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...