Jump to content

Термометър за външна и вътрешна температура


Recommended Posts

Ето го в полуготов вид:

:respekt:

Въпроси:

1. Как трансофрмира 12 волта до 1,5, с колкото работи термометъра?

2. Много ли го пили участъка, в който набута дисплея

3. Бутоните елиминира ли ги?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 137
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

:respekt:

Въпроси:

1. Как трансофрмира 12 волта до 1,5, с колкото работи термометъра?

2. Много ли го пили участъка, в който набута дисплея

3. Бутоните елиминира ли ги?

1. Не съм трансформирал термометъра си работи с батерийката, просто нея я изведох в специално контейнерче назад, но не е трудно да се направи и на 1,5V но трябва да правя стабилизаторче което да намали напрежението.

2. Отвора се прави по общите правила: разчертаваш, пробиваш дупка до дупка и след това пилиш и оформяш после полираш

3. не съм елиминирал бутоните те са на пластмасовата кутия на кормилната колона отстрани където са лостовете за мигачите, после ще снимам и тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Термометър за външна и вътрешна температура, По молба на Гризли Опции

pif Jun 22 2006, 20:46

еиииии аиде честито бах историческия термометър! :respekt::respekt::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

еиииии аиде честито бах историческия термометър! :respekt::D:D

Наистина е исторически :hilezh:

Аз почнах от китайски, после се засилих да търся оригиналния, не намерих естествено, после си купих борд ПЦ от Астра Ф, подкарах го даже и накрая най- тривиалния проблем излезе- нямаше къде да го вкарам- в нишата с бутони не влизаше, колкото и да го напъвах :respekt:

И- аха да се откажа и колегата буквално ме запали за нула време пак за пустия му термометър :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pif Jun 22 2006, 20:46

еиииии аиде честито бах историческия термометър! :respekt::D:D

Таз година термометър - догодина турбо. Все отнякъде трябва да се започне. :respekt:

1.5 Волта могат да се направят с някакво съпротивление направо от 12В. Консумацията на термометъра е толкова малка че съпротивлението ще е доста голямо. За да не се вдигне напрежението може да се сложат два малки диода (последователно свързани) в паралел на захранването. Те ще стабилизират на около 1.3 - 1.5 Волта. Мисля че 100 Килоома резистор (на око) е добре за първа проба (100 микроампера). Но е добре да се измери все пак колко харчи термометъра от батерията си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го в полуготов вид:

Митак в таблото на Б4 няма да стане защото при нас там е зумера за забравени фарове.

Поляризацията на дисплея можеш да я обърнеш като обърнеш слюдата която се намира най-отпред на дисплея, тя е залепена за самия дисплей и трябва с тънък нож да я разлепиш след това да изчистиш лепилото, което е останало по слюдата (най лесно става с корисилин, но много бързо и подсушаваш за да не се деформира слюдата) и след това я обръщаш обратно и имаш черен дисплей с бели цифри :respekt:

Благодаря ти, аз след като пуснах поста и се сетих че като малък счупих едих калкулатор и ми дойде наум че така се прави! Ето какво избачках днес със преобразователче за захранването.Купих го от магазин за ел. джаджи има и настройка на колкото си искаш волта (3,50лв.)

s5001144qu1.jpg

s5001148up1.jpg

s5001151ty8.jpg

Ами този нашия зумер няма ли как да се премести на друго място да си пищи а там да отиде дисплея?(още не съм разглобил таблото да видя за какво става въпрос, ако реша че няма да стане добре може и да отиде един следобед запояване на жички напразно :respekt: )

аа, за малко да забравя, термометърчето измерва вътрешната и външната тенп. Бутончето за превключване реших да го изнеса тук на празното копче:

s5001147sx9.jpg

Редактирано от Митака
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като лек коментар:

Този преобразувател (регулируем стабилизатор) не е най-доброто решение поради своята собствена консумация (около 5мА предполагам). Но е добро решение за машинни инженери които не разбират от ток. :respekt:

5мА не е голяма консумация но е колкото на 200 термометъра.

--------

Добавка - схемичка.

post-442-1168905361_thumb.jpg

Би трябвало да захрани само термометър без подсветка. Ако термометъра се захранва с една батерия. Диодите - малки стъклени 1N4148, съпротивлението 10К до 100Килооома на око. Примерно едни 33К на първо време ми изглеждат муцка.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като лек коментар:

Този преобразувател (регулируем стабилизатор) не е най-доброто решение поради своята собствена консумация (около 5мА предполагам). Но е добро решение за машинни инженери които не разбират от ток. :respekt:

5мА не е голяма консумация но е колкото на 200 термометъра.

Тока го разбирам до толкова че с високото напрежение се оправям, демек вкъщи ел.техник не е влизал до сега, но тези разни елементчета и прочие хич не са ми ясни! А това стабилизаторче ми го предложиха в магазина, аз има казвам искам от 12В 1,5В и те ми дават това и толкова. Това за консумацията да не се окаже проблем и да се чудя защо ми пада акумолатора???? :hilezh: Сега съм го вързал на едно адаптерче 12В и мисля да го оставя да работи цяла нощ, ако ще гърми или ще се топи нещо сега да е! (но за сега нищо не се е затоплило даже и адапторчето е само леко топло)

П.П. от втори курс влача един изпит по електротехника, няма вземане, не ми се мисли че се изприщвам като се сетя за него :respekt::D:hilezh::respekt:

Редактирано от Митака
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С триста зора успях да го накарам да свети така че да се вижда какво пише на дисплея, но нямах голям избор защото платката е точно зад дисплея и отзад не може да се навре нищо светещо и диода е острани (отгоре). Пиф, ти как си го осветил твоя защото ми изглежда на снимката около 100 пъти по-добе?!!! :respekt:

s5001158om9.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за консумацията да не се окаже проблем и да се чудя защо ми пада акумолатора???? :respekt:

ако го вържеш след ключа, така че като дадеш на контакт да работи термометъра, това няма да ти създава ядове за акумолатора :respekt:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С триста зора успях да го накарам да свети така че да се вижда какво пише на дисплея, но нямах голям избор защото платката е точно зад дисплея и отзад не може да се навре нищо светещо и диода е острани (отгоре). Пиф, ти как си го осветил твоя защото ми изглежда на снимката около 100 пъти по-добе?!!! :)

Само със светодиод няма да успееш направил съм специална подсветка със световод и представлява това

трябва да ти кажа че на снимката не е най-силната яркост, свети много по-ярко, наложи се да сложа по-голям резистор за да намаля яркостта.

Редактирано от pif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За подсветка може да се ползва и ТОВА :)

Това "чудо" какъв цвят свети, има ли червено, и от къде може да се намери (купи) такъв светещ панел???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това е подсветката която ползва Xtuners за таблата които прави.

Някои я наричат "плазма" което не е правилно. Този вид подсветка се захранва от специален преобразувател с около 80 - 100 Волта и честота 400-800 Херца. Недостатъка и е че има ограничен живот. Колкото по-ярко толкова по-кратък.

Все пак за термометъра светодиодите ми се струват правилния избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само със светодиод няма да успееш направил съм специална подсветка със световод и представлява това

трябва да ти кажа че на снимката не е най-силната яркост, свети много по-ярко, наложи се да сложа по-голям резистор за да намаля яркостта.

Кажи какъв точно е този материал на който си залепил тези два диода отстрани, някакъв специален светлопроводим ли е, що е? и от къде мога и аз да се сдобия с такова нещо , че като го гледам моя дисплей как свети и май не ще си загрозя таблото с него!!!

Редактирано от Митака
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никакъв специален материал не е, използваш плексиглас от кутийка за CD. изрязването става с остро ножче като елмаз и после чупиш по резката, трябват ти часовникарски пилички, диодите ги вдълбаваш в плексигласа, залепяш ги и това което стърчи то тях изпиляваш.

Успех, ако не можеш да се справиш пиши да ти пратя една подсветка готова :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никакъв специален материал не е, използваш плексиглас от кутийка за CD. изрязването става с остро ножче като елмаз и после чупиш по резката, трябват ти часовникарски пилички, диодите ги вдълбаваш в плексигласа, залепяш ги и това което стърчи то тях изпиляваш.

Успех, ако не можеш да се справиш пиши да ти пратя една подсветка готова :hilezh:

Ееее, ти си номер 1, :hilezh: благодаря ти! Аз това ще успея да го направя, но между дисплея и платката няма толкова място че да се събере, вероятно твоя термометър е друг моодел. Имаш ли снимка на термометъра преди да го разглобиш да го видя как изглежда и аз да си купя такъв?!

Редактирано от Митака
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Термометъра е абсолютно същия модел като този който ти си купил, преди да монтираш платкатас пиличка запили всички спойки а дори можеш и чипа плюнка да запилиш нищо няма да му стане, но и да не го пилиш пак става :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиф, благодаря ти много за съветите и за всички идеи!!! :hilezh: Сега вече свети супер и мога да мисля за най подходящо място на таблото! :hilezh:

s5001163pj5.jpg

s5001165qv0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само още един съвет - ако имаш повече място където си решиш да го сложиш, направи подсветката по дълга така самите диоди ще бъдат по далеч от дисплея и осветлението ше бъде по равномерно, но ако нямаш място тогава върху самите тях залепи черни лентички изолирбант за да светят не те, а самия плексиглас.

п.п. относно мястото на термометъра ако не си с всичките бутони най-перфектното място е при нишата до бутоните, като естесвтено си правиш ново лице изрязваш си отвор за дисплея слагаш си копчета и т.н., ако обаче си със всички бутони три от тях са само капачки - пренареждаш бутоните тека че действащите да са един до друг а на мястото на свободните правиш пак подходяща кутийка и го вграждаш. Абсолютно смело действай по въпроса с корпуса на термометъра можеш да го направиш от пластмаса да го обработиш с шкурки лепила и др. накрая го пръсваш със спрей черен мат и става като оригинално.

Редактирано от pif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само още един съвет - ако имаш повече място където си решиш да го сложиш, направи подсветката по дълга така самите диоди ще бъдат по далеч от дисплея и осветлението ше бъде по равномерно, но ако нямаш място тогава върху самите тях залепи черни лентички изолирбант за да светят не те, а самия плексиглас.

:hilezh::hilezh:

Това табло на което ти си сложил термометъра нямаше ли зумер там и ли е бил на друго място, а нашия зумер няма ли как да се премести някъде?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hilezh::hilezh:

Това табло на което ти си сложил термометъра нямаше ли зумер там и ли е бил на друго място, а нашия зумер няма ли как да се премести някъде?

Абе зумера можеш да го преместиш но точно там е надупчено на площ по голяма от отвора който ще изрежеш за дисплея и ще си личи.

Виж какво разглобяването на таблото на Б4 го правих отдавна като сменях зумера и не си спомням дали само говорителчето пречеше, ако не ти предствлява трудност снимай го, какво предсатвлява отвътре и ще ти кажа как можеш да решиш проблема с дупчиците (току що ми хрумна).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз ще отварям таблото чак края на весеца или началото на другия и чак тогава ще мога да го снимам. Я сподели тази идея за дупчиците!

П.П. май накрая ще трябва да черпя :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Имам изработен още един термометър за таблото на Б3-ка, който има интерес да ми пише на лични

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...