Jump to content

Audi A3 8P - VCDS


bsdnikolov

Recommended Posts

май нещо не те разбрах, ако имаш предвид големия "дисплей" да с голям е :)caRz8U.jpgтози е като моя. Разликата е че при мен изписва скоростите на последния ред понеже е автомат.

Цитиране на предходен пост!

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 807
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Значи ти трябва само лостче за чистачките, с бутоните за борда.

Ще погледна електрическата схема, за да се ориентирам, дали ще можеш и без смяна на лоста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,

От седмица съм собственик на А3, 2.0TDI, 2008 год, двигател BMN, quattro, все още опознавам колата и откривам нови неща в нея, но имам няколко питанки. 

   1. Имам червени плафони във всяка врата, които предполагам са  индикация при отворена врата, никоя от тях не свети ( ако логиката ми е да светнат при отворена врата), въпреки, че всички крушки в плафоните са здрави-проверено. Дали това е въпрос на настройка с въпросната програма или да търся електрическа неизправност-за информация компютъра отчита коя  врата е отворена и плафона в купето свети?

 2. Дали има прибриране на страничните огледала? "Врътката" на шофьорската врата има такава позиция, но нищо не се случва.

 Използвам темата да задам и още един въпрос, който вероятно е коментиран някъде.

 3. Как и откъде мога да се снабдя с програма и кабел за диагностика?

Благодаря предварително на отзовалите се!

Най-добре започни с компютърна диагностика. При нея е хубаво да се обърне внимание не само на четенето на грешки, но и на кодирането. Пригредай и каналите в Measuring blocks, когато си в модулите на вратите.

А за кабела, чичко гугъл ще ти помогне. Но си купи HEX+ CAN. Не се лъжи по по-ефтиния варянт, с KKL можеш да четеш само двигателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ти трябва само лостче за чистачките, с бутоните за борда.

 

Прокашл - а как сме сигурни, че не е с lowline контролер, който не поддържа борд компютър?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да съм, но щом е с големия фис, вероятността да има middle контролер е огромна. Но без да си знае номера, наистина само гадаем.

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър вечер колеги от скоро съм горд собственик на ауди а3 2.0 ТДИ 8П 2004г. та докато му се радвах съвсем случайно забелязах че по дясното лосче нямам ни едно копче за борд компа. Та до колкото разбирам от тази тема http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php?128337-I-have-a-blank-on-board-computer-Audi-a3/page2&s=06676029ca1070f99ec10829f2ebf8b5 , е възможно да го пусна но няма да мога да сменям информацията. Дали има нещо вярно ?

Благодаря предварително!

 

След кратко проучванe на въпроса, да. Ако колата поддържа борд, след само софтуерна намеса, ще получиш на дисплея това:

180171318.jpg

 

Пояснявам. Жълтия символ, който е на мястото, където се изписва радиостанцията е за празно казанче на течността за чистачките. Твоето сигурно ще е пълно, но понеже нямаш датчик, компа ще го счита за празно.

И от тук идва и хардуерната намеса, за да "излъжеш компа".

DSC00014Small.JPG

 

DSC00013Small.JPG

 

DSC00023Small.JPG

 

DSC00024Small.JPG

 

DSC00025Small.JPG

 

DSC00047Small.JPG

 

 

И като награда за добре свършена работа, ще получиш това:DSC00049Small.JPG

 

Сиреч, външна температура и оставащи километри до зареждане.

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е явно няма да се размина без разглобяване, още утре отивам да си взема кабел и лост така и така ще се разглобява.
Поне като ще е гарга да е и рошава :)
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май нещо не те разбрах, ако имаш предвид големия "дисплей" да с голям е :)caRz8U.jpgтози е като моя. Разликата е че при мен изписва скоростите на последния ред понеже е автомат.

 

Ако си с DSG скоростна кутия и  имаш на волана палчета за смяна на скоростите, 100% си с High контролер, който поддържа борд компютър, темпомат и мулти-функционален волан

Щом си се ентусиазирал, да поясня. Синята букса е на километража. Тоест, трябва да извадиш таблото. На третата снимка, точно под оборотомера и скоростомера, са двата болта, които държат таблото.

А за да добиеш горе долу представа, какво те очаква ако сменяш и лоста, ти поставам и какво те очаква. (източник: http://www.audiforums.com/forum/audi-a3-12/diy-trip-computer-mod-36935/). Преди да започнеш, се увери че имаш торкс Т55. И тъй като ще ти се наложи и откачане на AIRBAG, задължително откачи акумолатора! 

 

 

Section 3 - Wiper Arm Install - 1 hour

Be sure to let your car sit for 30 mins, then dissconnect the battery, wait for 10-15 mins, then proceed with the instructions. Failure to do so will set off airbag codes and may also DEPLOY THE AIRBAG

1) Locate the steering Wheel telescope/tilt lever and remove the two hex bolts on the lever (pic shown below).

DSC00009Small.JPG

2) After removing the two hex bolts on the lever, the plastic lever should slide out. 

3) Locate another hex bolt in the steering column directly under the lever and remove.

4) Follow the lines of the column enclosure along the back of the steering wheel. You will find two hex bolts holding this enclosure in place (shown below). Roatate the steering wheel to gain access to these bolts and remove.

DSC00017Small.JPG

4) Remove the lower steering column enclosure.

5) Locate two plastic covers on the 3 o'clock and 9 o'clock and remove. One location is shown in the picture above in RED.

6) Loosen the two torx bolts behind these covers. Note that the bolts will not come out but will eventually loosen enough so that the airbag will be removable from the steering wheel.

7) The airbag unit should feel loose. Gently pull the airbag out and rotate it 90 degrees and place it in the steering wheel cavity. Note you may want to place a towel in the cavity so you dont scratch the airbag facia.

5) Located directly behind the airbag are two connectors. Remove the yellow connector by unlocking it by pulling the orange clip away from the steering column followed by pulling the yellow connector away from the steering column (shown below). Next remove the black connector (shown below)

DSC00018Small.JPG

6) Once the terminals are removed, you should have an emtpy cavity as shown below. Remove the bolt shown in yellow with a 12mm Internal Wrench. Note that you do NOT need to remove the bolts shown in red unless you want to.

DSC00022Small.JPG

DSC00030Small.JPG

7) Once you completed step 6, you will see the following shown below. Be sure to mark positions of your steering wheel as shown below circled in red otherwise your steering wheel will become forever offcentered.

DSC00031Small.JPG

8) Below is a view of the column without the steering wheel. The next steps will show how to remove the items circled in yellow.

DSC00032Small.JPG

9) Remove the steering wheel control module plastic backing plate by removing the bolt shown in red and the clips shown pointed by yellow arrows below. NOTE to be careful with the "I know you F*cked with it tape. If your good, you can tilt the backing plate without destroying the tape... like me biggrin.gif

DSC00035Small.JPG

DSC00038Small.JPG

10) Now, once the backing plate is removed, grap the sides of the PC board that the plate concealed and pull directy down slowly and VERY CAREFULLY. There are pins (shown below) that can bend and break if you try to work it side to side. This is the step that you should take the most time on.

DSC00041Small.JPG

11) Once the board is out (you can leave it hanging as I did. Remove the the top portion of the steering wheel control module housing. The below images shows where the two clips are located.

DSC00042Small.JPG

12) Next we need to remove the clock spring. Shown below are 3 tabs. Pull up on them and remove the clock spring.

DSC00043Small.JPG

13) Remove this small piece that lies directly below the steering shaft and directly in front of the washer stalk.

DSC00044Small.JPG

14) Remove the washer stalk clip shown below and slide the washer stalk out.

DSC00045Small.JPG

15) Install the new stalk and put back everything together by reversing all steps.

THATS IT! The hardest part was figuring how everything comes out by seeing it the first time. But with pictures and intructions, this is an easy install. The hardest part for my was trying to remove the steering wheel control module board. Other than that this is an easy mod biggrin.gif

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за скоростна кутия не съм сигурен дали е DSG, иначе палчета и темпомат си имам.
P.S

Благодаря ти много за помощта. ЗЛАТЕН СИ!  :zustimm: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само за скоростна кутия не съм сигурен дали е DSG, иначе палчета и темпомат си имам.

P.S

Благодаря ти много за помощта. ЗЛАТЕН СИ!  :zustimm: 

 

И си със високия клас контролер. Пожелавам ти спорна работа над борда и после приятно каране с новата ексра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И за да е пълен гайда, покрай хардуерната част, да опиша и софтуерната (все пак, темата е за нея):

 

През VCDS

От Main Screen избираш Select Contrlol Module ==>

180091408.gif

 

от Select Contrlol Module влизаш в 16-Steering wheel

180091409.gif

 

от контролера 16-Steering wheel, избираш Coding - 07

180091410.gif

 

Там ще видиш текущия си кодинг. Според мен той трябва да ти е 0011122. Ако е такъв, промени го на 0011142.

001xxxx - Automatic Transmission

00x1xxx - Spoke Steering Wheel with Tiptronic without Multifunction

00xx1xx - Tiptronic (Shift Paddles)

00xxx4x - with Board Computer and with Cruise Control System (CCS)

00xxxx2 - Rear Wiper installed

180091411.gif

180091412.gif

 

00?xxxx - Automatic Transmission

00x?xxx - Spoke Steering Wheel with Tiptronic without Multifunction

00xx?xx - Tiptronic (Shift Paddles)

00xxx?x - with Board Computer and with Cruise Control System (CCS)

00xxxx? - Rear Wiper installed

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да закачиш новия кабел, не забравяй, преди да започнеш с разглобяването да се снабдиш с:

product_49502.jpg

http://www.elimex.bg/product/54447/saedinitel-341441.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук всичко ми беше ясно ама сега вече се обърках. Това пък за къде ми трябва? :blush:

Цитиране на предходен пост!

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да кажа, че е необходимо и кодиране на модул 17-Instrument Cluster.

В момента нямам направени скрийншоти, но e отново в Coding-07.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До тук всичко ми беше ясно ама сега вече се обърках. Това пък за къде ми трябва?  :blush:

... Или ако искаш да си улесниш задачата малко си купуваш директно ремонтния пин от офиц. представителство, който е показан и на снимката. Той си е кабелче с правилната букса. Разбира се струва повече от 35 стотинки (около 3-5 лева).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С VCDS всичко мина по мед и масло :zustimm: но си мисля че май съм пропуснал някой друг код никак не ми се вижда реално тва с оставащите километри до зареждане.
QMTUGY.jpg

а с пълен до горе ми дава 1070км. Дали не пропускам нещо?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не пропускаш нищо. Покарай малко, мини 100-200 километра. Като сложиш и лостчето, ще виждаш и среден разход. На база на него изчислява километрите. След това си засечи реалния и и го сравни със средния по фис. Ако има отклонение, тъкмо ще допълня темата с калибриране на средния разход, когато има разминаване по фис и реален.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като си сложиш лостчето, ще можеш да избираш между два начина на отчитане на следен разход. При първия, всеки път след престой по-голям от 2 часа, нулира трип компютъра (съответно и средния разход). При втория, трип компютъра се нулира само ръчно. Тогава ще ти смята от ръчно нулиране до пак ръчно. Аз Аудито го държа на първия режим. И всеки път, ако отида и заредя до горе след престой на колата и при мен ми дава 1070 километра. Хосле се адахтира, по текущия среден разход.

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека да споделя един мод за 8РА (преди фейслифт), който открих днес случайно, ровейки си из колата. Това е, как да накараме фаровете за мъгла, да светят като габарити (със силата на габарити, не с пълна мощност). Модът е направен през 23 битов Cental Electronics контролер (8Р0907279F). Не съм разреждал дали 16 битовите контролери ще го поддържат. Трябва да призная, че така задницата на колата , по ми допада. Винаги съм се кефил на издължените габарити на Алфите.  ^_^ Снимките са доста кофти, но телефона ми толкова си може.

IMG_20141003_192159_zps38326ffa.jpg

 

IMG_20141003_112039_zpsf77d1535.jpg

 

Изпълнение:

Влизаме в Main Screen  и от там избираме Select Control Module

179820719.gif

 

След което, влизаме в 09-Cent. Elect.

179820720.gif

 

От менюто на контролера, избираме Coding-07.

179821030.gif

 

От там, бутона Long Codin Helper.

179820839.gif

 

Отиваме на Byte 10 и в полето, където пише Dec1: 0  x 1 = 0, нулата в жълто я променяме на 32, така че да стане Dec1: 32  1 = 32. Първо пробвах с 22, както е при габаритите, но крушките за мъгла светеха по-слабо от габаритите. И за това ги увеличих. Към момента не виждам разлика, но ако я забележа, ще се коригирам.

179820823.gif

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

32 в момента ми се вижда малко отгоре, но 22 ми изглеждаше малко. Вътрешните задни "габарити" (тези на 5-та врата) са ми матирали, докато външните не са. За това не мога да преценя, коя е идеалната стойност. Давай го на усет. Ако крушките на задните фарове за мъгла са също 21W, то тогава 22 би била правилната стойност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...