Jump to content

Задължително на фарове?


Recommended Posts

Чух от колега, че карането на фарове става задължително (глоба 40 лв.).

Щяло да има 1 седмица гратисен период.

Знае ли някой дали е вярно и от кога? Предполагам за зимния сезон.

Също така и наличността на вериги в багажника.

По мое мнение има смисъл.

Вериги така или иначе мъкна цяла зима

без да ги слагам - при наличие на зимни гуми. То 1 път да ти потрябват ти стига.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оказва се че засега е предложение - още не е в сила.

Цитат:

КАТ иска всички коли да карат на фарове през зимата

Светлините ще са задължителни от ноември до март

[ 2004-11-03 ] Велислава ПАНОВА

Всички автомобили да се движат със запалени светлини през зимния период от ноември до края на март, ще предложат експертите на КАТ на парламентарната комисия по транспорт и телекомуникации. Предложението ще бъде внесено до края на месеца и ако бъде подкрепено ще стане част от закона за движение по пътищата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би няма черно на бяло написано за веригите, но куките се заяждат за липсата им и според мен доста основателно. Един път да ти се случи и да не са ти под ръка... кофти. Миналата Коледа стоях в подножието на един баир заради такива умници - летни гуми или липса на вериги.

А не искам да ви казват, че трябва да имате и резервна крушка за предните фарове. Нещо като бойна готовност. Дали някой от вас го е чувал това преди?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе не съм чувал за задължителна резервна крушка,но съвсем скоро в рамките на един месец през няколко дена ми изгоряха и двете крушки на фаровете в движение :zustimm: Та падна търсене по бензиностанциите,щото сега рано се стъмва и куките се заяждат.В момента имам резервна крушка за фаровете и смятам да си закупя поне по една резервна от всички други видове по колата :!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КАТ започва хайки за изтъркани гуми

Полицаите ще проверяват и за неизправни фарове и мигачи

Хайки срещу шофьори, които карат с изтъркани гуми и неизправни светлини, започва КАТ. От утре до 20 ноември ще бъдат проверявани и спирачките на всички автомобили.

В рамките на акция "Светлина" катаджиите ще мерят с линийка грайферите на гумите на автомобилите. Те не трябва да бъдат по-малки от 6 мм. В противен случай водачът ще бъде наказван с акт за 20 лв. и отнемане на 5 контролни точки от талона.

Само миналата година КАТ е отнел 19 832 контролни точки на шофьорите заради износени гуми. През 2002 г. са съставени 4330 акта за същото нарушение, а през 2003 г. - 4769 акта.

За неработещи фарове санкцията е 40 лв. глоба и отнемане на 5 точки.

Над 100 автосервиза на СБА в цялата страна ремонтират безплатно фаровете на всички автомобили до 20 ноември. Ако се налага ремонт, водачите ще заплащат само цената на развалените части.

Причината за традиционната акция "Светлина" е големият брой блъснати пешеходци. От началото на годината до момента загиналите по пътищата у нас са с 43 по-малко от същия период през 2003 г. 34,7% от загиващите по пътищата у нас са пешеходци. Най-честата причина за инцидентите са несъобразената скорост на автомобилите и внезапната поява на минувачи на платното. Рисковите места са спирките на обществения транспорт, парковете и градинките. Особено опасни са часовете преди падането на мрака, предупреждават от КАТ.

През периода октомври-декември 2003 г. са станали 1786 тежки катастрофи, в които са загинали 265 души, а други 2106 са били ранени. В 664 от произшествията е блъснат пешеходец. Убити са 92-ма, а 606 са ранени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КАТ започва хайки за изтъркани гуми

Полицаите ще проверяват и за неизправни фарове и мигачи

Хайки срещу шофьори' date=' които карат с изтъркани гуми и неизправни светлини, започва КАТ. От утре до 20 ноември ще бъдат проверявани и спирачките на всички автомобили.

В рамките на акция "Светлина" катаджиите ще мерят с линийка грайферите на гумите на автомобилите. Те не трябва да бъдат по-малки от 6 мм. В противен случай водачът ще бъде наказван с акт за 20 лв. и отнемане на 5 контролни точки от талона.

Само миналата година КАТ е отнел 19 832 контролни точки на шофьорите заради износени гуми. През 2002 г. са съставени 4330 акта за същото нарушение, а през 2003 г. - 4769 акта.

За неработещи фарове санкцията е 40 лв. глоба и отнемане на 5 точки.

Над 100 автосервиза на СБА в цялата страна ремонтират безплатно фаровете на всички автомобили до 20 ноември. Ако се налага ремонт, водачите ще заплащат само цената на развалените части.

Причината за традиционната акция "Светлина" е големият брой блъснати пешеходци. От началото на годината до момента загиналите по пътищата у нас са с 43 по-малко от същия период през 2003 г. 34,7% от загиващите по пътищата у нас са пешеходци. Най-честата причина за инцидентите са несъобразената скорост на автомобилите и внезапната поява на минувачи на платното. Рисковите места са спирките на обществения транспорт, парковете и градинките. Особено опасни са часовете преди падането на мрака, предупреждават от КАТ.

През периода октомври-декември 2003 г. са станали 1786 тежки катастрофи, в които са загинали 265 души, а други 2106 са били ранени. В 664 от произшествията е блъснат пешеходец. Убити са 92-ма, а 606 са ранени.[/quote']

УРААА. :D :tanz: Евала много се кефа на тези акции.Писна ми от разни безотговорни лайнари дето карат с галошите и поселе викат "еми не можах да спра" :wink: .

А това за СБА вярно ли е, и в кои сервизи го правят че не ми работи усиления габарит,а крушката си е ОК? 8)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оунер не само светлините и гумите карат колата.нали си 4увал за задкормилното устроиство? има каде по-опасни малоумници по патищата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

e*** съм и м***** няма си купя нови гуми... моите са си всесезонни...аре да поискат да ме глобят,ако требе нема си карам колата по време на акцията,ама актове няма да плащам....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

катаджиите ще мерят с линийка грайферите на гумите на автомобилите. Те не трябва да бъдат по-малки от 6 мм.

Ха сега ми кажете , как ще стане това като на нова гума грайфера й е 7-8мм.

караш 10хил и хвърляш :!:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така и наличността на вериги в багажника.

Е за кво са ми па тея вериги деба мама им. За мене тия санкции не са за да намалят катастрофита ами само да се гушат с кинти тъпите прасета :wink::wink::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен тези акции са за отчитане на дейност и плашене на гаргите.Ще има ефект точно колкото акцията пешеходец :wink: Лошота е,че при такива акции изгарят случайни хора,а масовката си маа как си знае.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На познат, съседа му полицай е решил да си направи ремонта на банята покрай тази акция. :wink::wink::D Е...и наглоста да ти го каже в очите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В 12 европейски държави е задължително карането на къси светлини през цялото време на деня, през цялата година. Ще погледна точно да ви кажа кои държави влизат в списъка, но далеч не са само скандинавски страни.

Ако все още има мераклий да успорват решението, нека се замислят дали в 12 държави се правят на интересни или слагат електромери на автомобилите си....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за фаровете съм 100% :twisted:

има идиоти, които чакат лоста за скоростите да не се вижда и тогава си включват фаровете. Може би са с електромери - знам ли. Интересното е, че в 90% от случаите това са все СОЦ автомобили. Миналата седмица имах следния случай - беше към 21:00 и тъкмо да тръгна да изпреварвам един камион отсреща ми пресветват "от нищото" два фара - идиота, с черен Голф си кара без фарове и като видя, че ще се ударим в миг на върховна щедрост ми пресветнал с дългите :x :x :x

веригите в багажника само ми заемат място. Откакто съм ги купил съм ги слагал само веднъж - за тренировка, пред блока. Миналата зима реших да мина по един път, за който проблема с почистването на снега общинарите са решили много хитро - от двете страни на участъка има 2 табели - "пътя е затворен от 01.10 до 31.03". Вярно, че има дублиращ път но е по-дълъг с около 40 км. Та тръгвам си аз и спокойно си карам без изобщо да има сняг. По-някое време започват да се появяват малки участъци с преспи. Пак нямам проблеми. Тъкмо да се засиля да кача един баир и от нищото изкачат 2 куки и махат палките като луди. Спирам, представям им се и по-дъртия ми вика: "Колега имате ли вериги?". Естествено му ги показвам и той ме кара да ги слагам. Нямало да ми пуснат иначе. Показвам им, че съм с чисто нови зимни гуми и е чиста лудост да слагам вериги при условие, че снега е само на преспи, а останалото е чист асвалт. Разправяхме се 20 минути и най-накрая ми казаха да си прая каквото зная, ама "...после да не ни караш да те вадим от някоя канавка...". Както и да е, продължих си аз и от 27 км. път изминах 23 км. през цялото време пътя си беше така - преспи през 100-200 метра. Тъкмо да изляза на равното и на един сенчест завой се набивам в 50 м дълга пряспа с 50 см. сняг. Изминах около 30 м. и забих муцуната в снега. Едвам отворих вратата да изляза. И оттам ни напред, ни назад. Видях, че нама смисъл да слагам вериги и лека полека (добре, че в колата бяхме петима) излязох на заден. Както и да е, върнах се и през целия път се чудих няколко неща - за какъв са ми тези вериги и защо не минат със снегорин само веднъж и проблема да се реши.

Така, че проблема не е във веригите или новите гуми - почистване трябва. Имам роднини в Канада. И то в Монреал. Когато ги попитах как се оправят зимата с всичкия сняг хората ми се изсмяха - че то на пътя нямало сняг. И то без значение колко е голям и натоварен. Отстрани имало по 3-4 метра сняг - на платното нищо.

та си мисля - кой е виновен......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не споря за карането на фарове през деня.Имах в предвид,че следенето за изправни светлини,гуми,чистачки и др. такива, трябва да се прави не кампаниино на акции за отчитане на дейност,а постояно.При наличието на акция в момента, редовно наблюдавам как коли с неизправни светлини и пуснати без нужда халогени, си минават покрай полицейски постове и караулки и никой не ги закача.Предполагам щото глобите и точките които се отнемат все още са молко и няма далавера за куките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...