Jump to content

Може ли да се кара куатро с 2х2 гуми


sashoturboA6

Recommended Posts

Може ли да се кара куатро с 2х2 еднакви гуми. Разбира се 2-те предни да са еднакво износени както и 2-те задни? Т.е. мога ли да го скапя? Просто имам чувствата, че е много нежно. Това ми е първо куатро и не искам да го скапя ей така от незнание. Знам за Х5, че задължително трябва да са с 4 еднакви гуми. Но вече новите с X-drive могат да се карат с 2х2 еднакви. Дали има нещо такова и при Ауди :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си? :wall::wall:

Разбира се гумите ще са с еднакъв размер всичките с 255/45/18

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A ти даже и еднакъв размер - няма грижи карай спокойно ! :wall:

Ако някой има друга информация да сподели!

Аз мойто 1 година го карах с бриджстоун отзад и гудиар отпред и няма проблеми даже се сучеше по-лесно че задните бяха поизтъркани :wall:

Верно че мойто е '91 а твойто май е от най-новите, но пак мисля че няма да имаш проблем :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е хубава тема, моля колегите по-на "ти" с куаттрото, нека споделят на такива като нас които остскоро караме, какво НЕ трябва да правиме, за да избегнем риск да счупим нещо ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм капацитет по куатро системата, съм чувал, че за да е всичко о.к., трябва да са четири еднакви гуми!

Изключвам инцидентни случаи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябва да са четири еднакви гуми!

мноо скъпо бе може и с две нови и две стари. и ще го сучеш яката

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига да са еднакъв размер и сходни характеристики,няма проблем.Но все пак това е само мнение,аз моето с различни гуми не съм го пробвал до сега,а твоята кола е скъпа...купи си еднакви,не рискувай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига да са еднакъв размер и сходни характеристики,няма проблем.Но все пак това е само мнение,аз моето с различни гуми не съм го пробвал до сега,а твоята кола е скъпа...купи си еднакви,не рискувай.

" Kaра: Рикша-такси" :):hilezh::)

До сега само 4 еднакви :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На много подобни въпроси съм отговарял, но този път автора на темата много точно е обяснил. Очевидно знае какво пита. И съм сугурен че колегата ще ме разбере:

Няма никъкъв проблем с еднакъв размер гуми 2х2 на куатро задвижване.

Не ми се иска да се впускам в обяснения за принципа на работа на торсен диференциала. Изписано е много за него.

П.П. Ако говорим за истинско куатро, то е достатъчно надеждно, че дори и да искаш нищо не можеш да му сториш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На много подобни въпроси съм отговарял, но този път автора на темата много точно е обяснил. Очевидно знае какво пита. И съм сугурен че колегата ще ме разбере:

Няма никъкъв проблем с еднакъв размер гуми 2х2 на куатро задвижване.

Не ми се иска да се впускам в обяснения за принципа на работа на торсен диференциала. Изписано е много за него.

П.П. Ако говорим за истинско куатро, то е достатъчно надеждно, че дори и да искаш нищо не можеш да му сториш.

На моята и твоята можем да си правим експерименти,ама тва А8 IL бъкано с електроника...аз не бих си играл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В началото бившата ми вече Б4 Quattro я карах с 2х2 различни(но със сходни характеристики) някъде една година. Никакви проблеми. После сложих 4 еднакви :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4x4 се кара с 4 еднакви гуми...другото са екперименти. За Синхро с различни гуми скапва виско съединителят. При куатро ще товари централен диференциял и кардан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4x4 се кара с 4 еднакви гуми...другото са екперименти. За Синхро с различни гуми скапва виско съединителят. При куатро ще товари централен диференциял и кардан.

Нали се сещаш че торсена не е блокиран диференциал? Демек той заключва само когато има разлика във въртящия момент който се предава към преден и заден мост. А тази разлика идва от разликата в оборотите между мостовете. По-голям шанс има за проблеми ако гумите са еднакви, но различно износени, отколкото различни, но еднакво износени. А и ако разликата е в рамките на няколко процента тя остава невидима за торсена. Друг въпрос е че диференциала е достатъчно здрав да не му направи впечатление ако всичко се предава само на 1 мост при кола със 100-200 к.с.

Редактирано от Trevor Wilkinson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали се сещаш че торсена не е блокиран диференциал? А и ако разликата е в рамките на няколко процента тя остава невидима за торсена. Друг въпрос е че диференциала е достатъчно здрав да не му направи впечатление ако всичко се предава само на 1 мост при кола със 100-200 к.с.

За торсена е писано много, да се заключва е нужно много рядко, защото той си върши работа чудесна работа когато и 4-те колела имат някакво сцепление което си е 99.7% от случаите. Не си играйте с гумите, защото дори не големите според вас разлики предизвикват усуквания и напрежения които не бива да се пренебрегват, да Аудито е дуракоустойчива машина, но за сигурност на пътя се слагат 4 еднакви гуми.

П.С. Конете НЯМАТ значение има значение въртящият момент, защото той задвижва ходовата част.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си играйте с гумите, защото дори не големите според вас разлики предизвикват усуквания и напрежения които не бива да се пренебрегват

Точно това ти написах, малки разлики остават невидими на торсена защото той остава отключен. При големи разлики се заключва защото мисли че едната ос няма сцепление. Тогава проблема не е толкова това, че въртящия момент отива към една ос (торсена е здрав), колкото това, че тогава гумите на едната ос дефакто приплъзват заради различните обороти и баланса на колата е много силно нарушен. Ако си карал старо куатро с ръчно заключен диф на повече завои ще разбереш какво имам впредвид.

Аудито е дуракоустойчива машина, но за сигурност на пътя се слагат 4 еднакви гуми.

Тук си прав защото 4 еднакви гуми гарантират поведение на пътя каквото са го предвидили от завода. Други марка или модел 4 гуми оказват много малко влияние на баланса в сравнение с гуми с различни характеристики на различните мостове (ляво дясно е още по-зле).

П.С. Конете НЯМАТ значение има значение въртящият момент, защото той задвижва ходовата част.

Нямат, ама да ти кажа имат и то много голямо защото ги гледаш след кутията, след като въртящия момент се е променил заедно с оборотите за да може максималната скорост на дадена предавка да е горе долу същата за 2-та двигателя (Х коне и малко момент и Х коне и много момент).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямат, ама да ти кажа имат и то много голямо защото ги гледаш след кутията, след като въртящия момент се е променил заедно с оборотите за да може максималната скорост на дадена предавка да е горе долу същата за 2-та двигателя (Х коне и малко момент и Х коне и много момент).

Да си представим следната ситуация, автомобил с 100 нютон метра на предният мост(предно предаване) на 4000 оборота и автомобил с 200н.м. на 2000 оборота. По-моята логика и двата автомобила ще произвеждат сходни киловати(коне), обаче кой ще набере по-бързо(при еднакви килограми) при натискане на газта? Аз залагам на автомобилът с 200н.м., въпреки че конете са еднакви.

П.С. Логиката ми може да е грешна, ако е така поправете ме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мощността ще е даже напълно еднаква. За да се движат с еднаква скорост обаче единия трябва да има 2-пъти по-голямо предавателно число от другия. И се оказва, че на колелата при еднаква скорост и въртящия момент е еднакъв. С други думи ще ускоряват по абсолютно един и същ начин защото и двата извършват едно и също количество работа за единица време, а именно мощността.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мощността ще е даже напълно еднаква. За да се движат с еднаква скорост обаче единия трябва да има 2-пъти по-голямо предавателно число от другия.

Прав си! :D И все пак, ходова част, която трябва да пренесе 200н.м, трябва да е 2 пъти по-здрава от такава която пренася 100н.м., независимо че мощността е еднаква.

Редактирано от AUDI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...