Jump to content

Подгрев на антифриза при А4 Б6 1,9 ТДИ


Ivan Gatev

Recommended Posts

Преди близо две години, когато си купих сегашната кола, почти веднага чрез номера на рамата извадих с какви екстри е била поръчана и много се зарадвах когато видях, че има въпросния електрически подгревател (или там както бихте го нарекли). Става въпрос за устройство, което загрява въздуха подобно на сешоар още преди колата да е загряла и по този начин дори когато навън е много студено. За съжаление едва вчера се светнах как успешно да го активирам, но за това след малко.

По-интересното, което обаче успях да прочета бе, че тази екстра е монтирана на повечето по-модерни дизели, като например пумпе-дюза 1.9 и 2.0 TDI. Потърсих как седят нещата при Ауди и до колкото разбрах ситуацията е аналогична. Сиреч има голяма вероятност, ако притежавате такъв двигател и колата ви е примерно 5-6 годишна, да имате тази благинка. Вероятно и по-големите дизелови двигатели също разполагат с това - нека експертите внесат яснота!

Понеже винаги задължително си търся коли само Climatronic и ужким гледам умно да ги използвам се оказа, че точно за това първата ми зима със Шкодилака съм се лишил от това да ми духа топло още веднага щом запаля двигателя. Дето се вика: Priceless! Всичко това само защото държах бутона ECON включен. Да, знам, че под +4 градуса Целзий климатикът не се активира, но "аз за по-сигурно". Та, оказа се, че електрическата печка се активира само и единствено когато: а) температурата навън е под +4 градуса + б) ECON копчето е ИЗКЛЮЧЕНО + в) температурата на водата на двигателя не е достигнала 60 градуса.

Още нещо: това, което още чета е, че някои модели с тази екстра могат доста лесно и много по-евтино да бъдат ъпгрейднати до истинска автономна печка. Просто защото повечето неща вече съществуват и са монтирани. Знам със сигурност за един приятел с VW Multivan T5 2.5TDI, че срещу 400-500лв отиде при Webasto и му инсталираха въпросната печка, че даже ако не бъркам и дистанционно влизаше в цената (ако може и да се бъркам и да се плащаше отделно).

Нека по-светнатите специално за Ауди кажат как седят там нещата и за кои дизелови двигатели и от коя година насам колите имат тази екстра. Дали се включва като при мен или?

Определено си заслужава човек да се възползва от тази екстра, а не като мен да се окаже, че я има, но да зъзне по 10км докато леееко загрее тъпия дизел :hilezh:/>

:)/>

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имат го само дизелите, и то не съм сигурен дали го имат всички, но до сега не съм срещал такъв без реотана...

Лесно можеш да разбереш дали го имаш - отваряш шофьорската врата, махаш капака на предпазителите, и ЗАД тях ако видиш на стойка две релета и два големи предпазителя под релетата - имаш го!

Другото лесно е да следваш инструкциите! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се съглася! В6 и В7 TDI нямат подгревни свещи по охладителната система!

Греачите се наоѓаат зад моторот на цревото кое оди во радиаторот за парно под пластичниот капак.

post-78599-0-52263700-1358964385_thumb.j

Редактирано от Borce MKD
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Греачите се наоѓаат зад моторот на цревото кое оди во радиаторот за парно под пластичниот капак.

Добре дошъл във форума колега, но обсъжданите модели са след 2001-ва година. Снимката, която си публикувал е за кола като твоята - до 11.2000г.

Прочети и другите постове - ще видиш как изглежда реотана за затопляне на купето при моделите след 2001-ва година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте колеги от скоро имам Ауди А4 б7 и днес разбрах ,че имам такъв реотан,но или аз не знам как тръгва или нещо е развален пускам на най топлото с изключен екон но не тръгва да духа топло моля за помощ.Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Колеги и аз съм се захванал с тоя подгрев за въздуха в купето - 4B1819011 (в AUTODATA го наричат "Engine Coolant Heater"). Някой може ли да сподели ел.схемата за тоя нагревател, но за 2,5TDI. В моята autodata има схема, но я намирам за 1.9TDi, а за 2.5TDi няма схеми за EKU-то на мотора. Според схемата за 1.9TDi и това, което днес измервах, стигнах до заключение, че има разлика при двата двигателя - п.с. искам да разбера управляващия плюс на двете релета от къде идва. Със силовата част нямам проблем - подгрева днес принудително го активирах и затопля веднага   :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да доуточня: схемите за нагревателя в купето при дизел 1.9 и 2.5 са единтични, незнам как, но при мен управляващите (+) и (-) на бобината на едното реле бяха завъртяни и това ме обърка вчера. При даване на контакт на тия релета се подава (+), а минуса го пуска компютъра на двигателя, според условията за включване описани в ръководството за експлоатация. Едното реле е за 1 степен на нагревателя, а другото за 2-ра. Като се извадят релетата и се види къде е бобината и къде силовата част всеки с един мултиметър може да си провери дали има 12V, и дали компито пуска масата (за нея трябва да е под 5 градуса). Отделно може и релетата да проверите, че според мен с тия луди ампери, не е изключено да са повредени.

В моя случай: по състоянието на нагревателя (извадих го за проверка и оглед), релетата и предпазителите - не личеше моя нагревател да е работил изобщо някога, а и аз не усещах да духа топло, така че махнах двете "маси", които така или иначе компа не пуска и пуснах две нови маси към бобините на релетата естествено през ключ от където да пускам и спирам нагревателя - сега вече си имам печка в колата с ръчно управление  :dance:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Колега Plamen_iv70, незнам как да онагледя, схема и или снимка или какво? Значи ако имаш проблем с подгрева в купето най-добре иди при някой ел. техник майстор да ти провери тия двете релета дали са здрави и също двата предпазителя 40А и 60А. През VAG-COM сигурно също може да се прави проверката, но аз не зная как - някой по-компетентен да сподели.

 

Темата е за подгрев за антифриза и скоро може да ме скастрят   :steinigung: - май да взема да пусна една нова тема аз.

Редактирано от ivailo_slavov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Нека малко по изтупам темата. Решил съм да си поставя такъв подгревател за въздуха на А4Б5, на мястото на трите подгревни свещо. По-точно не на тяхното място а да използвам техните кабели и да захраня нагревателя. Знаете ли къде се намират релетата за трите подгревни свещи на антифриза и техните предпазители и колко А са. Все още нямам идея как ще го набутам и къде този нагревател, но се надявам да сътворя нещо за да има блаженна топлинка в купето при ниски температури докато загрее антифриза и започне да си топли водното парно.

 

el otoplitel.jpg

el nagrew.jpg

Редактирано от apekov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...