Jump to content

Зареждане на батерия със слънчева светлина


Wizi

Recommended Posts

Идеята е следната:

 

Имам метеорологична станция от малко по-напреднал тип с датчик за посока на вятъра, силата му и отделен датчик измерващ количеството дъжд. И двата допълнителни датчици се захранват посредством 2хАА батерии, но ако ги зафича на високо както си му е реда ще видя бая зор да сменям батериите. За това се чудих дали би било възможно да добавя някакъв слънчев панел, който да генерира известно количество ток и да захранва леко акумулаторни батерии? Такъв вид метеорологична станции има, но моя модел точно не е такъв, разбира се. Виждам навсякъде малки градински лампи, които светят с един-два диода и се захранват с мини слънчев панел и една-две малки батерийки - това е смисъла на цялата ми идея общо казано.

 

Благодаря сърдечно на отзовалите се! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

първо трябва да се види дали може да работи с акумулатори защото батериите са 2х1,5=3 волта , а акумулаторите са 2х1,2=2,4 волта което си е като изтощени батерии..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нужно ли е да се добави някаква джаджа която да следи за захранването на батериите или не?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нужно ли е да се добави някаква джаджа която да следи за захранването на батериите или не?

 

Панел соларна лампа (тези градинските),  ще прави някакъв заряд всеки ден, но не знам колко ще изкарат батериите без да се разреждат до края.

Редактирано от cvetan83
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То тези слънчеви панели бичат по 100на и нещо милиампера на час, та не се сещам кога ще заредят батериите :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То 100мА/час е много ток в твоя случай. Станцията едва ли харчи повече от 0,5мА така че е предостатъчно. Проблема повече е във влагозащита и слънчевия панел да дава повече от 2,4 волта. Поне към 3 волта. После ти трябва един диод в серия за да не се изпразнят батериите през панела като няма слънце. Може и един ценер на 2,7-3.0 волта срещу презареждане. Дори и 20мА да дава пак ти стигат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Различните станции харчат различно - до преди две години имах една, купена от Конрад - изкарваше сума ти време с две акумулаторчета, след доста години употреба нещо и се потроши и си купих една доста по-наточена от ибея. Да ама тая лапа тока га змей... писна ми да сменям акумулаторите. Реших си въпроса, като сложих едно адапторче 220/3V на UPSа и с две мноо тънки жички свързах външния датчик... после ми ареса и направих същото и с вътрешното тяло - и там да не сменям батерии.

Та идеята ми е, преди да се избира акумулатор и слънчево панелче няма да е лошо да се измери консумацията....

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...