Jump to content

Домашен NAS + Torrent Client


Recommended Posts

Хвърли едно око на TS-X51 серията:

https://www.qnap.com/i/en/product/model.php?II=143

 

 

Евала, перфектен NAS!

 

Моя 5 годишен опит с NAS машинките показва два основни посоки, по които е много важно да знае човек предварително къде иска да тръгне: а) нещо което да има поне 2 диска за редънданси без абсолютно никакви претенции за медиа стрийминг и б) всичко останало. В първия вариант нещата са супер лесни и доста евтини. Общо взето хайде не първата срещната кутия, но втората ще свърши чудесна работа - дали с 2 или 4 диска, който както си прецени. Монтираш, настройваш и забравяш!

 

Тръгнеш ли обаче по другата пътечка.... Майко мила! Този QNAP бил overkill???? :) Ще му предам специално поздрави на моя нов NAS изграден на Supermicro X10SLM-F + Intel G3258 + Transcend 2x4GB DDR3 ECC + 64GB SSD SATA3 за кеширане ;) Просто искаш ли истинска бързина, сигурност и читав streaming (като тръгнеш да зареждаш нещо на Plex-а да не се чуди от къде да го подхване) нещата могат спокойно да отидат много далеч. Аз също като на Moonland разчитам на един сторидж за всичкия ми бекъп и за това ползвам RAID 5, задължително ECC памет, задължително UPS, задължително периодичен SMART чек на дисковете не по-късно от примерно всеки 2 седмици и какви ли не други "глупости" като например Fail2ban протекция и периодични email известявания за почти всичко и дори продължавам да се чудя как да подкарам отдалечена синхронизация към друг NAS на най-важните ми неща. Инвестирал съм една прилична сума, но пък спя сравнително спокойно и знам, че доста дълго време не би трябвало да пипам каквото и да е било. Overkill? Да, вероятно. Зависи. Въпросната ми машина търкаля последна версия Freenas OS с два ZFS масива от общо 5 диска, един Plex сървър с всичката ми музика, филми и снимки + един ownCloud сървър с над 30к малки файлчета, който се ползва 5х8 от петима външни потребители. Просто като седнеш да четеш как са го направили другите и ти става доста набързо съвсем ясно, че нямаш особено много избор за хардуер, ако държиш нещата да са окей. 

 

Разбира се далеч не е нужно да си играеш с проби неща допускайки грешки докато си блъскаш главата с експерименти като мен с разни странни операционни системи, ако тръгнеш по втората пътечка с повечето изисквания. QNAP и Synology предлагат перфектни решения, тествани и работещи. Скъпички, но истински хубави! Слагаш задължително един UPS за и реално си на 100% готов! Тръгнах от най-евтиния възможен NAS с 2 диска (което едва след 4 години работа счупи единия диск, сменихме го и продължава да клати!!!), после минах на "сървърче" с 4 диска и сега реално вече нещата започват да стават истински при мен. Просто не предполагах, че един NAS може да върши толкова работа и после като почнах да човъркам по-задълбочено разбрах, че и втория няма да е истинския... Иначе може би щях да стигна по-бързо до сегашния сетъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 58
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

:zustimm:  :zustimm:  :zustimm:

...Точно по горните съображения и аз не се и поколебах от TS-451 да премина към още по-големия "overkill" - TS-453 Pro ;)

В момента се чувствам толкова overkill-нат, че мисля да отворя бира по случая  :hilezh:

2 LAN-а са ангажирани по подразбиране заради мрежовата ми инфраструктура - това при 451 означаваше 100% използваемост. Сега имам 2 в резерв - рано или късно (отде време само) единият ще бъде посветен на виртуална машинка.

 

Ако 2-ядреният Celeron на 451-цата не се задъхваше ни най-малко от медийни задачки, то 4-ядреният 2.0 GHz Intel Celeron на 453-ката ги прави помеждудругото ;)

Стриимингът с real time transcoding е поне за мен голяма екстра... А локалното гледане на филми е детска игра.

 

За бекъп - RAID-5 е истината. А ако човек е още по-фанатичен (като мен и WIZI  :hilezh: ) прави допълнителен бекъп на външен хард и/или remote NAS.

 

Ако нещо малко ми липсва при QNAP е възможността за криптиране на отделен сектор/архив от паметта... отказах се от пълен енкрипшън по ред съображения. До колкото ми е известно Synology имат опция за целта. Разбира се има алтернативни методи.

 

И да - напълно сългасен съм - вариантите са 2. Всичко междинно е по-скоро разхищение на пари. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казах "overkill" в контекста на това, че човека иска прост мрежов сторидж с опция за торент клиент.

 

ps.

Да ползваш raid5 в четири дисков сетъп не мисля, че е добра идея. Raid6 ако искаш да си по-защитен (може да изгърмят два диска едновременно) или raid10.

Редактирано от nytro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да изгорят два едновременно говори за малко повече от просто дефект.... или трябва да се пусне лотария :)

Иначе даде ли един грешка - до минути идва имейл :)

 

Иначе е така - ако човек търси съзнателно просто storage с някои дребни екстри като мрежова карта - то истински NAS си е финансов овъркил. От собствен опит обаче мога да кажа, че човек, който не се е сблъсквал с NAS преди това подценява потенциала му.

Редактирано от Moonland
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

За да не отварям нова тема пиша тук.

Вдъхновен от ревютата на колегите се зарибих по готовите NAS предложения. Въпросът ми е какви са предимствата и недостатъците на 2-те водещи фирми Qnap и Synology. Не мен ми трябва нещо с 2 диска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи какви са ти изискванията? 

Общо взето ако имаш нужда от виртуализация (съвсем истинска, включително и докери) то избора ти е Qnap. За всичко останало Synology е в пъти по-добре. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесал съм си QNAP, но не мога да преценя дали разликите меьду Х31 и Х51 са големи, че да си заслужава по-скъпият.

За Synology не знам нищо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не намирам моделите, които си описал!? :unsure: 

Не три трябва нещо с 2 диска ще рече, че ти трябва с повече?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, благодаря за уточнението, наистина съм посочил само сериите. Първата цифра до колкото разбрах са броят на дисковете.

 

преди 24 минути, Wizi написа:

Не намирам моделите, които си описал!? :unsure: 

Не три трябва нещо с 2 диска ще рече, че ти трябва с повече?

 

Като за първи допир до NAS мисля че повече от 2 диска не ми трябват.

 

Сега разгледах в сайтовете им има демо на операционната система и като първи впечатления бих споделил е че тази на QNAP ми допада повече

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

NAS с един диск е безумие и за това се надявам, че ще заложиш на система с два диска.

 

И двата вендора имат доста добра опер. система като QNAP наваксва и догонва в някои отношения, но потребител със занижени изисквания и очаквания съм сигурен, че ще го преживе и дори няма да разбере :) 

 

Като цяло цената на QNAP е по-привлекателна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И за колкото си плащаш това получаваш. 

Пак да кажа, ако нямаш нужда от виртуализация, и не ти се дават пари за Synology, то един ZyXel примерно ще работи доста по адекватно от QNAP. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, Асустор-ите не изглеждат никак зле за парите си! Не съм ги тествал за съжаление, но виж за ZyXEL мога да изкажа мнение относно един NSA325 v2, който беше с интерфейс прихванат от Windows 3.11 for Workgroups и осакатен от всякакви екстри (SSH, rsync и т.н.). Възможно е в новите фърмуер версии да са оправили поне интерфейса, нямам идея - Недко може да сподели евентуално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност ще е машинка с 2 диска. Както казах и в началото не съм имал допир до NAS и се надявам Вие колеги които да сте тествали такива да си кажете мнението и препоръките.

Synology почти е отпаднало поради твърде високата си цена като за първоначален досег. Ще разгледам и Asustor и ZyXEL.

Редактирано от KaHyTo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво ни спира да си вземем един по старичък сървър с райд контролер. Би ме спряла цената на дисковете само мен лично, но пък ще получиш други екстрички, които тези машинкои нямат ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз продължавам да съм много доволен и дори по-доволен от QNAP от колкото в началото. Оправиха доста неща по интерфейса, добавиха доста опции (бих казал повече от колкото ми побира мозъка да помня къде да намеря нужното ми), оправиха доста от типичните, досадни бъгчета, които неизменно присъстваха в по-предни версии...

Имам 2 модела в обкръжението под пряко наблюдение и са пушка. Единият се ползва ежедневно за мултимедия (KODI), отделно за торенти и remote access. 

Единственото, което все още е ужасно объркващо е User Access Management-a. Има някаква болна логика, която обаче човек трябва да има начертана някъде с всичките и if-then за да направи каквото иска по някакъв не много очевиден начин, ако въобще позволява... Но с експериментиране и малки компромиси се получава. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Moonland И аз съм загледал по-малкия QNAP 251/251+, въпросът ми е как ползваш KODI-то? Един вид като медия сървър и стриймваш от nas-a(не знам дали това е възможно) или просто nas-a ти е storage и kodi-то ти е на телевизора/pc stick?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив, KODI-то се хоства и рънва на NAS-а, NAS-a е вързан с HDMI към телевизора и си има свой интерфейс (HybridDesk Station) и дори класическо дистанционно. Супер удобно. 

 

Ето произволен пример от интернет как изглежда HybridDesk Station интерфейса за ТВ, вижда се и KODI апп-а:

qnap%20ts-453mini%20hybriddesk%20station

 

Има и други апове, но общо взето смислените са 3-4. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи си ползваш nas-a като PC TV, аз исках да избегна това и да го набутам в "сървърна стаичка". Връзката предпочитах да става по мрежа.

Явно ще си действам с Raspberry PI-a и HDMI на nas-a не ми трябва.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така става, какъв е проблема - те ти DLNA, те ти Plex server, те ти просто Windows network drive... - както ти душа сака :) възможностите са неограничени :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

За какво е NAS-a?

 

Ако е за медийни файлове и телевизор, аз си бях решил въпроса с едно лесно решение:

TP Link рутер с USB, включен външен хард в рутера, подходяща настройка и гледам от всички устройства в LAN-а, пишеше, че може и отвън но не съм пробвал.

След това минах на вариант който сега позвам и е перфектен.

Същия външен хард но включен в TV box - по скъпичък с kodi и задължително CEC функция (мързелив съм и обичам нещата да стават с едно дистанционно :)

kodi ми дава и фен арт и преглед и фруги глезотии а и TV без пари 700+ канала абе за друга тема е това.

 

Ако е за важна и ценна информация от домашно естество NAS-а е ОК

евтин и "никаква" подръжка но повечко дискове RAID 5 поне (плюс запис на дискове един път на 6 месеца). Ако е с 2 диска ще е може би RAID 1 което де факто върши същата работа акато софтуер за синхронизиране на папки и файлове между конпютъра и външен хард

 

Ако е нещо много супер мега важно - сървър + много RAM + много хардове SAS, hotswap и т.н. + UPS и втора линия и claud място .......

много пари и накрая ....... имаме ги на работа и пак се случва да връщам неще от usb външен диск :)

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Moonland написа:

Напротив, KODI-то се хоства и рънва на NAS-а, NAS-a е вързан с HDMI към телевизора и си има свой интерфейс (HybridDesk Station) и дори класическо дистанционно. Супер удобно. 

 

Ето произволен пример от интернет как изглежда HybridDesk Station интерфейса за ТВ, вижда се и KODI апп-а:

qnap%20ts-453mini%20hybriddesk%20station

 

Има и други апове, но общо взето смислените са 3-4. 

 

 

Кога последно си инсталирал Коди на Qnap ? Да не говорим, колко е зле тоя хибрид-деск :stupid: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е проблема с инсталацията и какво му е злето на HybridDesk Stationa...? И двете ползвам кажи-речи ежедневно. (HD station-a реално ползвам само за KODI). Kodi -то се качва за секунди/минутки, конфигурира се за точно толкова, колкото и на всяко друго устройство.

Наистина не знам за какво говориш [emoji848] при мен работи прекрасно. За 2 години откакто го ползвам, веднъж само поради някакъв ъпдейт на КОДИ цялата конфигурация отиде на кино (беше отдавна), други проблеми - никакви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...