Jump to content

Как да си свържа музиката в колата ?


daredevil

Recommended Posts

Това със законът на Ом не го схванах. Може ли да разясниш. Кой закон на Ом визираш и как го смяташ според него, че не ти излизат сметките?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 волта в изхода при 4ома товар с не ясен процент изкривявания, са точно 21 вата. При 2 ома съответно 42 вата. Това стъпало дори и да му се вкарат 14,4 волта, като се сметне пада върху крайните транзистори, едва ли изкарало повече от 13 волта.

Тоест имаме 4х20 вата и то при много добра инсталация на колата, задължително променена защото с оригиналната няма как да поддържа 14 волта на плеъра при тази консумация.

За 2 ома където ще имаме около 160 вата, да не говорим.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак не те разбирам. Напиши го с формула. Такъв закон на Ом, като този който ти цитираш, не познавам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да го напиша тука защото нямам нерви да търся символите.

Ще направим така, по мои сметки, и такива приети от всичко производители за определен на изходна мощност, както казах 13 волта при 4 ома товар са 21 вата. По твои сметки колко вата са?

30 волта са ти 100 вата, 40 волта 200 вата, 60 волта 450 вата... все при 4ома.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам от теб да пишеш символите (въпреки че всеки който се занимава с електроника ги знае до болка на изуст). От туб искам да напишеш просто, как правиш тези сметки. Просто напиши: 

Еди колко си ома, по еди колко си волта ги смятам като еди колко си вата. 

Проста формула с умножение, деление, ако щеш исъбиране и изваждане. Просто искам да разбера, как ги докарваш тези крайни стойности?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че пиша излишни неща или може би се подиграваш с това, че не съм раздул така друг въпрос в твои отговори в теми където си писал.

Ще го направя, ако и този път отново се направиш на не разбрал.

Казах ти имаш 13 волта в изхода, имаш 4 ома товар. За да определиш мощността падаща върху даденият товар, това ти е достатъчно. Не е нужно да пиша по коя формула го мятам и защо по нея. А то много формули за това няма. Поне такива които да изкарат вечен резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питах те, защото спомена закона на Ом. Щом го цитира, значи така го смяташ. Но, аз не мога да схвана, как докарваш тези крайни резултати. Просто искам да разбера къде аз или ти бъркаме? Не е нито заяждане, нито се подигравам. Не приемай така лично въпросите ми. 

Ежедневно работя с първи и втори закон на Ом, но пак не докарвам резултатите ти. Просто помолих за малко разяснение. X*Y=Z Нищо повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 волта в изхода при 4ома товар с не ясен процент изкривявания, са точно 21 вата. При 2 ома съответно 42 вата. Това стъпало дори и да му се вкарат 14,4 волта, като се сметне пада върху крайните транзистори, едва ли изкарало повече от 13 волта.

Тоест имаме 4х20 вата и то при много добра инсталация на колата, задължително променена защото с оригиналната няма как да поддържа 14 волта на плеъра при тази консумация.

За 2 ома където ще имаме около 160 вата, да не говорим.

 

Аз що ги изкарвам при 13V. на изхода и 4 ома товар, някаде около 42W.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, bsdnikolov написа:

Питах те, защото спомена закона на Ом. Щом го цитира, значи така го смяташ. Но, аз не мога да схвана, как докарваш тези крайни резултати. Просто искам да разбера къде аз или ти бъркаме? Не е нито заяждане, нито се подигравам. Не приемай така лично въпросите ми. 

Ежедневно работя с първи и втори закон на Ом, но пак не докарвам резултатите ти. Просто помолих за малко разяснение. X*Y=Z Нищо повече.

Така вече може да говорим с добър тон. Аз съм човек и винаги гледам да походя с добро ако има защо.

имаме 13 волта, след това ги разделяш на товара (4ома), след което ги унижаваш по напрежение което имаш (13В), след което делиш на 2. Това е начин по които изкарваш ефективното RMS т.н. W RMS

13:4х13:2 = 21,......

 

Това сега няма как точно да ти обясня защо кое на какво деля, понеже трябва да пиша много. Факта е че е вярно на 100% Спорили сме с колеги, които го смятат по други формули, но реално резултатите са едни.

 

 

преди 14 минути, bobitovn написа:

Аз що ги изкарвам при 13V. на изхода и 4 ома товар, някаде около 42W.

А ти как го сметна, че е така високо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се сърди, но отново не разбирам тази формула от къде се взе. Според първи и втори закон на Ом, ватовете са равни на волтовете на втора степен, разделени на съпротивлението. 

 

Тоест, @bobitovn

Тоест, сметките на @bobitovn са верни според законите на Ом. Ти е възможно да ползваш друга формула (което е и най-вероятно). 

Редактирано от bsdnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно аудото не ти е силно място, какво на мен записването на памети и софтуер, което при тебе явно е.

Няма нищо. Тука сме за да си помахаме и учим.

За формулата е 100% доказано вярна.

Сега рекох да потърся, на някой усилватели профи, отзад пише колко волта изкарват и също колко вата при какъв товар. Това можеше да докажи, че формилата ми е вярна.

Но попаднах на това:

http://wikielectronicsbg.blogspot.bg/2013/07/blog-post.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Открих формлата която цитираш. Не се занимавам с аудио техника, но ме заинтригува. Никога не е късно, човек да научи нещо ново. Малко си я интерпретирал, но важното е че крайния резултат го докарваш. Формулата за музикалната мощност е:

Волтовете на квадрат, разделени на удвоеното съпротивление на говорителя.

Не е законът на Ом, но се доближава.

Но също така прочетох, че това ограничение в съвременната аудио техника се прескача чрез бриджване на стъпала и/или чрез DC to DC конвертори (с цел увеличаване на работното напрежение на стъпалата). Вярвам, че много от съвременните CAR Audio ги ползват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://bgaudioclub.org/showthread.php?28343-Усилвател-за-слушалки

Тука спорихме и накрая след всичките им спорове се доказа, че съм прав, просто някой е мислил RMS, друг ефективно напрежение.

Не обръщай внимаване на Русенският философ, той така си пише във всяка тема понеже си няма работа. Точно както и тука някой хора... не цитирам точно теб.

Та както и да е. Прочети го и виж, може да ти ти стане ясно, все пак да се знае. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах каква е идеята на линкът (портативни слушалки не сме тръгнали да слагаме в колите си), но лошо няма. 

Ако си искал да ми покажеш как се смята, аз предпочитам да си вадя формулите от по-проверени източници. Понякога във формите се пишат и невярни неща. За това:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Audio_power

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами какво имаш на предвид по прескачане с бриджване? Реално бриджването си е групиране на две аудио стъпала с цел изкарване на принципно двойно по-голям изгорен размах. Защото при бриджане на две стъпала с товар 4ома, то е същото като да ги натовариш самостоятелно с товар по 2ома. Тоест тока през тях вече е двойно по-голям, макар че товара който си сложил е 4ома.

От там насетне и коренна разлика в мощността на изхода. Сигнала на входа им просто се дефазира на 180 градуса с цел когато едното има положителен период в изхода, другото да има отрицателен и така...

При кар аудото реално едно време... всичко беше със стъпала изпълнение с кондензатор в изхода без да се използва бридж. Тогава реално от 12 волта захранване, можеше да се изкара едва близо до половината му.

След това масово почнаха да се правят в бридж режим, така че да изкарат повече, но точно това е, че дори и в бридж, няма как да изкараш повече от близко до захранването. Както казах, това са си около 13 волта в най добрия случай. Ако до Касетофона стигне 13 волта, няма да имаш и толкова. За това RMS-a тоест реалната мощност която могат да изкарат е около 20-тина вата на канал.

Принципно почти всички усилватели на фабричните системи са изградени така, на такъв принцип и реално мощността им е супер ниска. Просто при по-висок клас DSP системи, се набляга на активно разделяне на честотите, да кажем един такъв амп за бас, един за среди и един за високи. Ако са 3 такива стъпала по 20 вата, това далеч не е равно на 60 вата... Изходната мощност на усилвател е 60 вата, но не може да сумираме стъпалата, които свирят реално в различен спектър.

Това е друга тема...

Факта си е такъв. Без трансфертер, при 4ома товар, повече от 20 вата няма как да има, при 2ома повече от 40 вата също.

Никакво значение дали е чип, транзисторен модул, какъв клас е и тн. Ако ще да е клас АБ, ако ще да е Д... това е!

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен с теб. А каква изходна мощност би получил при захранване на стъпало с 30 волта приверно? Един вграден в захранващата схема на радиото DC-DC конвертор, би осигурил спокойно такова захранване. Тогава по формулата колко звукова мощност ще получиме, при четири ома говорител? 112 вата как ти звучи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека ти каза че без трансвертер (DC-DC) няма как да стане ама ти -- не.

 

Те ви и "тайните" формули.

 

I = U / R (1) Закон на Ом

P = U * I (2) Изчисляване на мощност

 

Заместваме I и става P = U * (U / R) = U2 / R

Следствие: При удвояване на амплитудата (напрежението) мощността нараства на квадрат при еднакъв товар.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, bsdnikolov написа:

Не съм съгласен с теб. А каква изходна мощност би получил при захранване на стъпало с 30 волта приверно? Един вграден в захранващата схема на радиото DC-DC конвертор, би осигурил спокойно такова захранване. Тогава по формулата колко звукова мощност ще получиме, при четири ома говорител? 112 вата как ти звучи?

Ако имаш ДЦ конвертор и качиш на 30 волта, то ако е еднополярно 30 волта, за да изкараш близък размах до захранващото напрежение, ще ти трябва задължително бридж режим. Ако е двуполярно, ще се получи и без бридж.

При 30 волта захранване, може да изкараш максимум до около 29 волта в изхода, с мосфет транзистори крайни, да кажем някой клас Д.

Ако имаш по-високо захранване и изкараш 30 волта, то при 4ома, са 122 вата, да.

Със коя не си съгласен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съм си свързал 2 омов суб на задния канал и предни 4-омови колони на предните два канала. Свири вече години и не е изгаряло нищо, при това без допълнително охлаждане. Изобщо не ме интересува какви са чиповете на Пайнер, свързването е позволено от производителя и системата работи :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То няма как да изгори, понеже просто стъпалото има термична защита и държи на 2ома. Но при 2 ома товар, ако има добро захранване, след една песен на макс мощност вече е нагрято много над 100 градуса и от там супер големи изкривявания.

Не говорим за изгаряне, а за не правилна употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...