Jump to content

Какъв харддиск за бекъп?


Recommended Posts

Моля препоръчайте ми външен харддиск да си бекъпвам снимките. Към този момент и 50ГБ стигат. До сега бекъпвах на собствен хостинг + клауд сторидж, но разкарах хостинга и май ще мина на офлайн бекъп + клауд сториджа. Какъв да си взема?

Редактирано от nurv
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това също е вариант. Във времето кое би било по-устойчиво? Визирам 2-3г най-много. Питам понеже имам крайно негативен опит с флашки, но купувам предимно Sandisk.

Редактирано от nurv
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Флашката е най-сигурното (като изключим по-скъпи решения като М-Disc). Само гледай да не загубиш самата флашка. Външен механичен хард драйв е най-зле. Едно изпускане на пода и си до там.

 

SSD драйв е добре като цена на гигабайт. За около 160 лв. можеш да си купиш 250 гигабайта Самсунг Ево.

 

При флаш паметта нямаш никакви притеснения относно деградация поне за 10 години. Имаш също 100 хил. цикъла на презаписване - една ли ще ги изразходиш. :)

 

Само гледай да е реномирана марка.

 

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 48 минути, sky написа:

Seagate

 

Правилно! Няма друга марка произвеждаща хард дискове, която да има по-висок % счупени дискове! :gut: И то от години насам, не от вчера, онзи ден.

 

Все едно да пита човек каква кола ще му препоръчаш и да го убеждаваш за Лада. Ама новия модел.

 

 

:wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Отивам да купя една от препоръчаните флашки или нещо друго подобно, но не и Sandisk.

 

Благодаря на всички за мненията.

:bia:

Редактирано от nurv
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз едновременно на 2 места - ХДД (механичен) + ДВД-та. И двата вида носители са ме прецаквали.

Па дали ще е макстор, сийгейт, съответно - сандиск, а-дата...все там.

SSD е тъпо за бекъп, освен ако не ти се влиза предсрочно в лигата на АКБ масон тийм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Ок, тогава кой от големите провайдъри с развита еко система предлага изгоден абонамент за лично ползване? Майкрософтския OneDrive е 2$ месечно за 50 GB, което не е особено пространство, Dropbox е 8 евра месечно за терабайт, Amazon пускат 1-2 пъти годишно хубави оферти, но важат само 12 месеца напред. Епълската оферта не е зле, но за повечето хора продуктите им са надценен маркетинг шит, гугъл не признава понятие като личната информация, флашката пък трябва да я разнасяш постоянно ако искаш достъп до инфото, с голяма вериятност да се изчезне някъде и недобронамерени лица да пуснат в нет-а домашното палуване.

 Домашен NAS в RAID 1 освен?!?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За бекъп и съответно външен диск, нещо въобще не схващам ползата от SSD? Главното предимство на SSD-тата е скоростта. Ползата от нея обаче е почти никаква като се ползва дори през USB 3.0. Недостатъкът - случи ли се нещо със SSD-то - отива всичко на кино и то наведнъж и безвъзвратно! При механичните HDD-та има голям шанс дори при дефект да се възстановят поне част от данните по един или друг начин. 

 

Ако NAS в RAID 1 е извън бюджета (предвид и на малкия обем данни) - то аз бих взел един надежден, класически HDD и готово. Лично аз бих се спрял на WD. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понятието бекъп за мен изключва РАЙД и други глупости. Най-лесно е да кръстосаш информацията в наличните машини. Флашката е идеална ако се провери побитово информацията 100% след записа а не записване на сляпо. Ако изобщо узера разбира за какво говорим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

RAID масив никога не е означавал бекъп и е абсолютно грешно да се счита за такъв!!!! Това е просто по-сигурен начин да си съхраняваш данните, нищо повече.

 

Microsoft OneDrive излиза най-евтино според мен ако се вземе семеен пакет за 18лв на месец, който ти дава 5х Office 365 + 5x 1TB OneDrive. Кеф ти лицензен офис с всички екстри, кеф ти 1TB квауд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За протокола клауда, който ползвам е OneDrive. Имам 30г там и платих за още 50г. Много ми харесва и го ползвам още от времето на skydrive. По принцип не съм фен на M$ обаче с новият си директор къртят.


Обмислям това с офиса.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че RAID е просто един по-сигурен начин за съхранение на данни. Но когато става дума за back-up обикновено се има предвид ценна информация, която си заслужава да бъде съхранявана по-сигурно...

 

Лично аз имам фундаментален проблем с всякакви клаудове, а именно, че не ми допада концепцията друг (който и да било) физически да съхранява ценни за мен данни, които да са и съответно достъпни за него и на разположение на съответни инстанции, ако ги пожелаят.... Не че крия криминални деяния в тях, но въпросът е принципен. За това и моят избор би бил винаги локален бекъп или отдалечен, но изцяло под мой контрол - както физически, така и като конфигурация и достъп. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз разкарах отдалеченият хостинг най-вече защото owncloud-a ми беше много бавен. Пратя галерия на някой да гледа и снимките се зареждат за около 3-4 секунди всяка. Беше на Суперхостинг Про план с лично IP, сертификати обаче явно или му трябва по-добста инстанция или този софтуер като цяло е бавен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...