Jump to content

Съвет за Router


Recommended Posts

Имам Toshiba Satelite L20-181

Искам да си пусна безжичен интернет към нея тъй като непрекъснато местя компютъра из къщата и с кабел не е практично.

Какво ми е необходимо при положение, че в компа нямам вградена карта за wireless. Видях router-и които вървят с някакви карти за самите слотове на laptop-а. Тези ще ми вършат ли работа и ако да моля да ми посочите конкретни модели.

Също, възможно ли е да се смени ethernet-а с такъв, който поддържа wireless?

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

принципно лаптопите са много по-капризни от към хардуер, от колкото десктоп машините. до колкото знам wireless mini-pci картите имат вход на който трябва да се закачи антена. лаптопите с предвидена опция за wireless имат вградени антени (обикновено около екрана) от които има кабел към гнездото за mini-pci, но ако нямаш антена не знам как ще стане с mini-pci карта.

иначе принципно - трябва ти wifi access point и wifi адаптер за лаптопа. адаптери за лаптопи има както pcmcia, така и usb, така че не е задължително да се мъчиш да замениш mini-pci картата на лаптопа. access point-ове има както самостоятелни, така и комбинирани със switch и/или dsl/cable модем. както с всякаква електроника, общовалиден съвет е да се ориентираш към по-утвърдена марка. linksys уж са реномирани (собственост на cisco), но аз лично не съм запленен от тях - имам access point с dsl modem (модема не съм го ползвал) и pcmcia карта - картата определено не е от най-ловящите, а access point-а правеше максимум 2.1mb/sec (средно около 1.8), при положение че съм в същата стая в която е AP-а, и то преди да реши да загине (започна да прави твърдо около 30% загуба на пакети, дори буквално да го залепя за лаптопа). за контраст, в момента съм с AP на hercules (които принципно не са никакво име в мрежовите компоненти), който винаги твърдо си държи 2.4mb/sec, което е около теоретичния максимум на 802.11g. за съжаление този AP е чужбински, и не мога да ти препоръчам от къде може да се купи тук. с други марки нямам наблюдения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купуваш си PCMCIA карта за лаптопа - доста по-добри са от USB-адаптерите. Аз съм с такава карта и АР Asus - до момента си работят без проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи колега - не бързай с покупката.....

Варианти има много - както на рутери и аксес пойнтове (много тъпо звучи), така и на карти за лаптопа ти.

На първо място - по-важно в случая е какъв рутер ще избереш - имай предвид, че не всеки рутер ще работи с всички интернет доставчици (някои доставчици изменят стандартните комуникационни настройки, за да не можеш да ползваш рутер и респективно интернет на повече от един компютър)... За самата Wireless карта на лаптоп-а - няма чак такова значение, но колегата, който е писал по-горе е прав - по-добре да е PCMCIA...

Моя съвет - вземи рутер - разликата в цената с access point-a не е голяма, но ще имаш възможност за повече настройки , ще можеш да си изградиш локална мрежа и куп други неща.

Ако искаш - драсни кой е доставчика ти и ще се опитам да проверя какво ти е нужно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо PCMCIA-ката да е по-добра от USB? Като имах същата задача за моята Тошиба си взех едно рутерче Асус + USB WL dongle пак от същата марка. Прецених, че USB-то мога да го ползвам навсякъде (т.е. ако ми домъкнат някоя машина вкъщи да я боря, нама нужда да си играя с кабели и настройки) и досега с лаптопа не съм имал проблеми. Виж имам странен проблем с десктопа, който е на кабел към същия рутер - на някакъв интервал от време - от 15мин до 20 часа изведнъж си загубва DNS-ите и не може да резолвне нищо. Ако рестартирам (само машината, без рутера)- сичко е наред. Рутера ако само рестартирам - проблема си стои.

Извинявам се на колегата, че му разводнявам темата, но това си ми е болка от намколкомесеци вече :flipoff:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо PCMCIA-ката да е по-добра от USB? Като имах същата задача за моята Тошиба си взех едно рутерче Асус + USB WL dongle пак от същата марка. Прецених, че USB-то мога да го ползвам навсякъде (т.е. ако ми домъкнат някоя машина вкъщи да я боря, нама нужда да си играя с кабели и настройки) и досега с лаптопа не съм имал проблеми. Виж имам странен проблем с десктопа, който е на кабел към същия рутер - на някакъв интервал от време - от 15мин до 20 часа изведнъж си загубва DNS-ите и не може да резолвне нищо. Ако рестартирам (само машината, без рутера)- сичко е наред. Рутера ако само рестартирам - проблема си стои.

Извинявам се на колегата, че му разводнявам темата, но това си ми е болка от намколкомесеци вече :flipoff:)

По принцип не би трябвало да има голяма разлика между USB и PCMCIA, но на практика при USB има много повече възможни проблеми, заради начина по който Windows-a си разпределя ресурсите и управлява драйверите за УСБ устройствата (тъй като може да закачаш повече от едно устройство на USB порт-а, операционната система ги 'номерира'....)... и първо разпознава устройството, след това го захранва и започва да го управлява........докато PCMCIA стандарта си е замислен за лаптопи, работи стабилно, а и самите устройства са по-читави...

Единственото предимство на USB-то (според мен разбира се...) е факта, че можеш да го закачиш и на обикновен компютър... все пак е универсално :flipoff:

Колкото до проблема със загубата на DNS настройките - явно проблема е в ПЦ-то - я драйвери... я иска преинсталация....

Редактирано от Viper
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче както му написаха горе, с мини пци карта би било най-чудесно, стига някой модел от същия корпус да го има като опция, ще има заработка за това и в неговия.

И после ще си има вифи без да стърчат разни неща от компютърчето ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен предимствата на PCMCIA карта пред USB са:

- по-добра антена поради повече физическо място за вграждането й

- имам един USB порт свободен, а е МНОГО по-вероятно да ми е нужен точно той, вместо PCMCIA слота :flipoff:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми... общо взето... лесно е :Р Отиваш до магазина, взимаш най-близката конфигурация до това, което търсиш за съответната сума. Моя го взех преди година и половина за около 1.6К лева. Само WL нямаше, но на мен тогава ОС-а ми беше по-важен :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ти един рутер linksys модел wrt54gl и лан карта, каквато решиш, но usb ще е малко по бавна.... по възможност пак да е linksys.............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ти един рутер linksys модел wrt54gl и лан карта, каквато решиш, но usb ще е малко по бавна.... по възможност пак да е linksys.............

И ако кажеш едно предимство на тази пръчка сигурно 250мв дето си мислиш, че стават с open wrt .

Pcmcia карта е твоя избор usb е компромис.

Ако имаш minipci slot най-добре!

P.S Да не си от комел, че така яростно препоръчваш всичко на линксис

Редактирано от infrared
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ако кажеш едно предимство на тази пръчка сигурно 250мв дето си мислиш, че стават с open wrt .

Pcmcia карта е твоя избор usb е компромис.

Ако имаш minipci slot най-добре!

P.S Да не си от комел, че така яростно препоръчваш всичко на линксис

ами днес работех с 8 рутера......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ако кажеш едно предимство на тази пръчка сигурно 250мв дето си мислиш, че стават с open wrt .

А ти можеш ли да дадеш по-добра идея за рутер, който да може да се настрои да работи с мрежата на Homelan(Fiberlan, SanMarino..) например и да струва в рамките на 130-150 лв. ? :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите. Страданията приключиха.

Спрях се на MCI на Netgear, която ми излезе около 50 лева, рутер от самия интернет доставчик за към 130 лева (D-Link) и ми отрязаха главата с три месечни вноски. Пристигнаха 2ма "специалисти", които не можаха да се преборят със сложността на настройките (а стига бе) и заявиха, че проблема е в самия рутер. Днеска ходих да ми го сменят и сам си оправих цялата какафония. Та след много пот, кръв и бели коси вече вързах и Toshibata към необятното пространство.

Отново мерси на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито и от мен B)

Да се похваля и аз - след почти година си реших проблема yahoo.gif. Оказа се, че ми забива DNS Client сървиса - след рестарта му, всичко тръгва както трябва. Интересното е, че най вероятно проблема дойде с някой сървис пак - имах го на старата машина, след това на новата със прясно инсталиран виндоз + всички ъпдейти - пак се появяваше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти можеш ли да дадеш по-добра идея за рутер, който да може да се настрои да работи с мрежата на Homelan(Fiberlan, SanMarino..) например и да струва в рамките на 130-150 лв. ? :borgsmile:
Мога да ти дам идея за рутер за 90лв който работи отлично с всички мрежи . В единият ми апартамент е именно с хомелан. На другите апартаменти е с СКК Няма да споменавам модел тук на лично съобщение.
ами днес работех с 8 рутера......
Това, е добро предимство "днес работЕх с 8 рутера" .
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

как може въобще да си купувате лаптоп беез wireless! :f_ck_you:

Ами от незнание или от тарикатлък :hilezh:.

Взех си лаптопа без WiFi, но сега е с Intel 4965AGN, 300mbps, с две антени :borgsmile:

На колегата препоръчвам това:

http://technomarket.bg/product_detail.php?...uct_id=09022296

работи бързо и не забива. Но най-добре питай доставчика си дали не ползва някакъв специфичен метод за аутентификация и дали не трябва да се купи някой конкретен модел рутер.

По въпроса за вградена или USB/PCMCIA карта - разбира се, че вградената е по-добре, стига лаптопа да има предвидена възможност (антена(и) и бутон за вкл/изкл. на радиото.) Предимството на PCMCIA е, че по-трудно може да откърши от лаптопа при работа в движение, а недостатъка е , че USB портовете може да се множат с USB HUB, а броя на PCMCIA слотовете е наистина ограничен.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...