Jump to content

Универсална ламбда сонда за 1.8Т


didoya

Recommended Posts

Нов ъпдейт по темата:

Току що мерих съпротивленията на нагревателя на оригиналната и на универсалната сонда.

Показанията са както следва:

ОРИГИНАЛНА: 15.3 ома

УНИВЕРСАЛНА: 4.7 ома

Разлика има и то доста, сега ще се разровя из ЕЛСА-та да видя какви са нормите :respekt:

Междувременно трябва да си припомням и формулите за смятане на съпротивления, че да видя какво трябва да добавя за да са еднакви.

Поздрави!

10 ома последователно на веригата ... :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 ома последователно на веригата ... :respekt:

Мда вярно че е последователно да стане към 15 ома...:hilezh:)) и имам диплома по електроника язък за 5 те години МЕИ...

Лошото е че там няма запояване кабелите маи бая се нагряват и са едни бози с някви сглобки при нжк-то са едни тръби4ки и се сплескват върху кабела за да се настави с оригиналната букса а на боша пък е с едни пласмасови врътки се притега абе ужас... и като се замисля като нищо ще се разпоят споиките по крушката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едни тръби4ки и се сплескват върху кабела ...

Това е първи вариант, втори вариант е устер (лустер) клема кой както му е кеф та от големите, бакелитовите. :respekt::hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

R=10 ома, и с мощност 10 вата

Ама се чудя, к'во е това подгряване на универсалната сонда (ако е за 12-14V захранване), то е с мощност колко поялник.

Редактирано от vangnay
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последно 10 ома на колко вата последователно на + или - или няма значение щото е верига:respekt:

Че и аз съм ги позабравил....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 ома последователно на веригата ... :bia:
R=10 ома, и с мощност 10 вата

Ама се чудя, к'во е това подгряване на универсалната сонда (ако е за 12-14V захранване), то е с мощност колко поялник.

Последно 10 ома на колко вата последователно на + или - или няма значение щото е верига:flehan:

Че и аз съм ги позабравил....

Бе не баш така проста тая работа. Щом е за подгряване тая верига следователно е някъв реотан на самата сонда. По някви бегли спомени на резисторите мощността се изразява главно в топлоотделяне. Ако сложиш по-маломощен резистор 10ом има вероятност през резистора на самата сонда да се отделя повече топлина от предвиденото и да изгори. Според мен трябва да имаш и това предвид като избираш резистор. Все си мисля, че с по-мощни резистори ще е по-удачно. :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе не баш така проста тая работа. Щом е за подгряване тая верига следователно е някъв реотан на самата сонда. По някви бегли спомени на резисторите мощността се изразява главно в топлоотделяне. Ако сложиш по-маломощен резистор 10ом има вероятност през резистора на самата сонда да се отделя повече топлина от предвиденото и да изгори. Според мен трябва да имаш и това предвид като избираш резистор. Все си мисля, че с по-мощни резистори ще е по-удачно. :flehan:

Ми да каже някой запознат е електронната техник авъзможно ли е изобщо да се направи?:bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 ома 10 вата съпротивление е най-добре, няма зна4ение коя от двете жици ще прекъснеш + или - на подгрева, щом с 5 ома не гори нещо значи и с 15 няма да стане по зле. На старата сонда при мен точно подгрева беше прекъснал и така и немога да я замера колко и е съпротивлението. Иначе ако е примерно крушка вместо резистор тя си променя съпротивлението според това колко е нагрята. Ама проблема е че в самата сонда е пак нагревател и тои как си променя съпротивлението????? А самия подгрев е два електрода на някакво разстояние като на глим лампа и като се нагрее на неколкостин градуса от аспуха с кво съпротивление е не е ясно...

П.П.Да се има впредвид че самата ламбда сонда е неква керамика и ако я поупуснеш на нещо твърдо може и да стане на каима. И все пак за 200 лева незнам дали си струва забавлението... и даже и да лъже компа че е наред подгрева доколко правилни данни ще дава като сигнал и колко коректно ще работи никои незнае....

Редактирано от iwanst
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е 200, а 360 лева оригиналната. Каот добавим и тази за която съм дал отиват 500 кинта за една умряла ламбда сонда.... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сложиш по-маломощен резистор 10ом има вероятност през резистора на самата сонда да се отделя повече топлина от предвиденото и да изгори. Според мен трябва да имаш и това предвид като избираш резистор. Все си мисля, че с по-мощни резистори ще е по-удачно. :hilezh:
Добро утро ;)Слага се 10-20W в зависимост какъв наличен има и не му се скъсяват краката ...Свързва се последователно на веригата, което значи че няма значение +,- :) За това са нужни познания по труд и техника, а не специалист електричар ;)
Не е 200, а 360 лева оригиналната. Каот добавим и тази за която съм дал отиват 500 кинта за една умряла ламбда сонда.... :bia:
Споко не се панирай пробвай чалъма с резистора и после се удряй по главата :hilezh:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Така, още малко помощ ще ми трябва.

Купих съпротивление на 10 ома, 10 вата, бая големшко е :(

Та въпроса ми е колко се очаква да грее, та да мисля къде да го монтирам, съответно и как да го хвана за кабела - с клема или с поялника.

Всяка помощ ще ми бъде от полза, благодаря ви предварително!

Редактирано от didoya
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

И моята ламбда уж добра на НГК даваше същата грешка, купих споменатия резистор 10 вата 10 ома , закачих го и от 2 дена нямам никакви грешки. Благодаря на този който се е сетил за това :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, аз две години си играх с тоя проблем докато не сложих оригиналната ламбда-сонда, моята универсална беше NGK и постоянно даваше грешка, аз прежалих 282 лв. в Порше, но с две години гаранция, няма друг избор за съжаление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра е решението с резистора.

Ако монтират универсална няма да идеш в официален сервиз. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги да питам тъй като и мойта сонда е за смяна,само че аз съм с А3 1.8 филма същия ли е или няма проблем при него с универсалната? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми колега, незнам дали има много голяма разлика дали е а3 или а4 нали мотора е 1.8т . Сигурно и твоята ще се окаже капризна за тея пусти сонди.Но някои който е сменял на а3 трябва да каже , 4е аз само гадая :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...
  • 1 year later...

здравейте колеги и аз съм със същия проблем със сондата-00635 смених я със друга не нова а просто от същата кола на бош и никакъв резултат. незнам дали е оригинална. ако някои може да сподели как и каде се монтира този прословут резистор и има ли ефект.понеже сам без катализатор има ли някакво зна4ение това за сондата.и как то4но се измерва съпротивлението и.благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...