Jump to content

Вдигат 4 пъти глобите за колан


venko

Recommended Posts

Във форума кипи безсмислен труд, за да се доказва, че законът, ако ти се харасва, може и да се спазва.

Не е признак за добро възпитание, но се самоцитирах.

Поразен съм от огромното количество енергия, употребена от толкова и очевидно и интелигентни хора, за да доказват, че правилата са за "послушковците". Ако само 10% от тази енергия би била приложена за спазването на правилата от всички, през уикенда не биха загинали 14 души.

Тази теза може да се екстраполира за всяка област на нашето битие и все ще бъде убедителна - когато всички спазват правилата (не само за движение!), по-лесно и комфортно се живее.

А за какво сме се събрали във форума? Ами, за да може човек да сподели с други, които смята за себеподобни, вълнуващите го неща. За да разбере, какво тях вълнува. За да научи нещо от другите. За да се опита да им даде нещо от своя опит и знание. И за забавление... Според мен за такива неща. И в този смисъл има място да се говори и за езика като такъв, и за законите като такива и за автомобилите, и за дълг, чест и достойнство, за толерантност, а и за още толкова много неща.

Някой поиска превод на подписа ми - много добре пасва тъкмо на тази дискусия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 149
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

.... защото така съм възпитан - това е ЕДИНСТВЕНАТА причина.

....

... :blink: възпитанието е същото целенасочно ограничаване на свободният ти дух от друг (в случаят, хората които са те възпитавали), какъвто е и закона. По-горе описах нещо, което ти сам потвърждаваш, с което оборваш собствените си доводи. Така че просто спорът е излишен...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я пак :blink:

Би ли разяснил как тези, които ме възпитават, ме ограничават? Щото не ми стана пределно ясно. Изобщо не могат да се съпоставят двете неща.

Редактирано от tsvet40
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно възпитавайки те... Както и всеки нас.

Докато сме дребни и неориентирани в юридическата нормативна база индивиди на около до 8,10 години, мама и татко са закона за нас... Добър, лош - но закон. При това единствен, без право на обжалване - само ревове и тръшкания се позволяват. Освен това са и съдебната, изпълнителната и наказателната власт също. :blink::blink::blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста по-сложно е. Възпитанието не е само мама и татко, то е влиянието на цялата жизнена среда, примера на околните, жизнения опит, случайните срещи със силни личности, книгите, които си прочел.... и т.н. Човек се възпитава докато е жив..., е поне "по-нормалните". Мирогледа, който съм си изградил (в това число и отношението ми към законите и ценностната ми система) също са един от резултатите на това ми възпитание... Възпитанието в никакъв случай не е вид ограничаване на личната свобода, както и самоограничаването - това е резултат на свободно направен избор на начин на поведение. Когато се возя при някого и човека ме помоли да си сложа колан - слагам и не считам, че това е някакво ограничение - винаги мога да слеза, когато пожелая.

Боро,

Вероятно не съм бил достатъчно ясен, на никого нищо не се стремя да докажа, не желая да давам на никого, какъвто и да е пример - просто се опитвам да обясня моето виждане по въпроса за ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО поставяне на колани и да обясня, защо аз не ги слагам. По горе вече казах, че ако човек поставя закона над ВСИЧКО в своя живот, просто няма какво да се обсъжда. Ти си направил своя избор в живота - разбирам го и го уважавам, въпреки че не го одобрявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цялостно май може да кажем, че нашите катаджии кандисват на твърде малки почерпки... :fight:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я пак :fight:

Би ли разяснил как тези, които ме възпитават, ме ограничават? Щото не ми стана пределно ясно. Изобщо не могат да се съпоставят двете неща.

...ето така....

Именно възпитавайки те... Както и всеки нас.

Докато сме дребни и неориентирани в юридическата нормативна база индивиди на около до 8,10 години, мама и татко са закона за нас... Добър, лош - но закон. При това единствен, без право на обжалване - само ревове и тръшкания се позволяват. Освен това са и съдебната, изпълнителната и наказателната власт също. :moon::motz::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая изходните постулати са приоритетите в ценностната система. За мен лично закона не е върховен приоритет. Преди него са такива неща, като ДЪЛГ, ЧЕСТ, ДОСТОИНСТВО, ЛИЧНА СВОБОДА... В случай, че за някого закона Е висш приоритет дискусията е безсмислена. На всеки довод ще се цитира закона и коментара е излишен. В случая става дума точно за това, че закона нарушава правото ми сам да се разпореждам със СОБСТВЕНИЯ ми живот. Да в закона е казано "....да се опазва живота..."

да ама от кого да се опазва? Моя живот от мен самия?!?!?!?!?!

...

докато не слагането на коланите или каска по никакъв начин не увеличават риска от възникване на ПТП и не застрашават живота и имуществото на другите участници в движението....

Добре, да ползваме определените изходни постулати - законът остава на втори план и приемаме, че сме длъжни да опазваме живота и имуществото на другите и това е част от разбирането ни за ДЪЛГ, ЧЕСТ и ДОСТОЙНСТВО.

За да избегна дълги философии ще дам един пример в тази връзка, макар и доста ужасяващ:

Да си представим ПТП, при което колата управляваната от Х и превозваща още един пътник (или повече) е излетяла нощно време от пътя, ударила се е челно и се е подпалила. Пътникът е в безсъзнание или шок и не е в състояние да съдейства. Все още никой не е пристигнал на местопроизшествието.

Можем да разгледаме две хипотетични ситуации:

Първата: Х е бил без колан, в безсъзнание е и загива заедно с пътника.

Резултат: животът на Х и на пътника е загубен поради лошото каране на Х, но също и поради неблагоразумието да сложи колан.

Втората: Х е бил с колан, който го спасява и той успява да изведе пътника на безопасно място.

Резултат: въпреки причиненото ПТП, благоразумието на Х да кара с колан е съхранило човешки живот.

Е, в този случай не е ли именно втората ситуация тази, в която понятията ДЪЛГ, ЧЕСТ и ДОСТОЙНСТВО придобиват истински смисъл? Та нали именно в нея е съхранен човешки живот? Както сам каза - в такъв случай ти първи би сложил колан.

И ако това е така, в една подобна ситуация законът не подкрепя ли именно такава ценностна система?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май не съм схванал примера добре. Имаме следните възможни хипотези:

1. И двамата сме :fight::moon: без колан - следователно и двамата сме мортус. Няма проблем.

2. И двамата сме с колани - и двамата се измъкваме. Проблема е горкото Ауди.

3. Единия е с колан (няма значение аз или пътника) ами оня с колана измъква другия... не виждам с какво примера противоречи на тезата ми?

Аха... сега схванах... Идеята е, че ако аз съм бил също с колан аз няма да съм в шок, а само пътника.

Е в такъв случай казвам: "На който му е писано да се удави, няма да го обесят".

То ако се кара по тая логика, трябва и пиенето да го забранят - да въведът абсолютен сух закон.

Представи си ситуация - нейде по пред събалемските часове (3-4 нейде) върви си некъв кьор кютук пиян и гледа некъв подобен се дави в езерото Ариана. Ако беше трезвен щеше да го отърве, а така и двамата се удавили.... :motz::D

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, очевидно сериозен диалог няма как да стане, за убеждаване да не говорим.

Пожелавам на себе си и на всички от клуба коланите да са ни винаги излишни! :fight:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, очевидно сериозен диалог няма как да стане, за убеждаване да не говорим.

Пожелавам на себе си и на всички от клуба коланите да са ни винаги излишни! :fight:

Съвсем сериозно - по-горе писах, наистина никого в нищо не искам да убеждавам. Просто се опитвам да обясня моята гледна точка. Това ми е принцип не само във форума, но и в живота и в работата ми (надявам се, че който ме познава ще подтвърди). Винаги изказвам само мнение. Когато съм компетентен и имам това задължение - взимам решение.... Ама да убеждавам някого в нещо.... много отдавна съм се отказал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май си отказал обаче възможността и ти да бъдеш убеден от другиго в нещо :fight:

Ако ти кажа няма да повярваш, колко често преосмислям нещата около мен... но все пак принципите, които съм си създал променям трудно. То си има и положителни страни - общо взето съм напълно предсказуем за хората, които ме познават...

Редактирано от Lord of the Rings
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде малко да прекратим темата. :fight::moon: "Послушковците" са продукт на системата, която създава високоплатени тъпанари и послушни държавни чиновничета. Същите тези говеда в далечната 1983 г. ги наричахме "рого", защото си бяха абсолютни говеда - неспособни да мислят индивиди. Високоплатените тъпанари говорят езици (по принцип и само английски), но са неспособни да решат елементарен проблем. Благодарение на такива идиоти стават разни "комични" случки, но вината не е тяхна, а на "мениджърите"(същите кретени - пришълци). Знаете ли как Вивател в момента се опитва да върна платена базова станция(Ericcson) за 30 млн. лв. Ако тези пари бяха Ваши щяхте ли да постъпите с тях по този начин. :motz::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Да си представим ПТП, при което колата управляваната от Х и превозваща още един пътник (или повече) е излетяла нощно време от пътя, ударила се е челно и се е подпалила. Пътникът е в безсъзнание или шок и не е в състояние да съдейства. Все още никой не е пристигнал на местопроизшествието.

Можем да разгледаме две хипотетични ситуации:

Първата: Х е бил без колан, в безсъзнание е и загива заедно с пътника.

Резултат: животът на Х и на пътника е загубен поради лошото каране на Х, но също и поради неблагоразумието да сложи колан.

Втората: Х е бил с колан, който го спасява и той успява да изведе пътника на безопасно място.

Резултат: въпреки причиненото ПТП, благоразумието на Х да кара с колан е съхранило човешки живот.

Третата: И Х, и пътника били без колани и изхвърчали от горящата кола и въпреки, че са били в безсъзнание, макар и потрошени останали живи т.е. не изгорели завързани в колата.

Аха... сега схванах... Идеята е, че ако аз съм бил също с колан аз няма да съм в шок, а само пътника.

Това е, защото не си чувал за новите антишокови колани :fight:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм..направих си труда да почета малко мнения 2-3 страници назад - имам чувството, че си чешите клавиатурите... Коланите са поставени не случайно с цел сигурност. По действащото законодателство у нас е задължително да се шофира с колан, всеки, който не слага такъв е в закононарушение и си носи последствията - или акт и 10 точки или, ако не го хванат, а недай си Боже да се случи нещо - здравни проблеми... Това последното не го пожелавам на никой, но все пак се случва, нека сме реалисти...

Все си мисля, че това би могло да изчерпа подобна тема и най-вече - да не докара до неприятни и безсмислени спорове и конфронтации помежду ни ... :fight: за всички в Audi Клуб България !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако "си беше направил труда" да прочетеш всичките страници, щеше да вникнеш в същината на спора! :fight:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А да коментираш тема, която не си прочел, имаш нерви :fight::moon:

Спорът не е в полезността на коланите, това е безспорен факт. Спорът не е и в това дали е хубаво да ти се налага да разчиташ на тях. :motz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ok, спирам да се изказвам, и без това "умерената консумация" на форума не съм я пробвал досега, смятам ,че ще ми се услади :fight:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де. За какво е спора тогава... Спориме за това, че закона ни учи как да пазим собствения си живот ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спор нема, има неколко човеци, дето ако им забранат да сла'ат колане, ше си сложат колане и на онаа си работа, само щото требе да са наопаки. И мани друго, но дават акъл и на другите, да не слушат законо. Порблема е у законо, не у коланите. Ако им бе'а казали да пият и бира със закон, па ще'а да скачат и да плуют, че им се нарушават паравата, макари да са биролюбци. Ама те така, ората имат житейската истина "яз знам" и те това е.

Айде да си го кажем право куме в очи, стига сме го увъртали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де. За какво е спора тогава... Спориме за това, че закона ни учи как да пазим собствения си живот ли?

Според мен спорът вече не е нито за коланите, нито за законите. Тук всеки се опитва да дефинира собствената си представа за понятията "свобода" и "не-свобода". С този проблем се занимават всички известни философи, без да стигнат до приблизително сходни идеи. Затова мисля, че спорът във форума няма да бъде разрешен, а ще се изроди в караница, каквото вече се и случи (по мое мнение).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:fight::motz::moon:

Тежък случай.... Трябва освен с колани и усмирителни ризи да вържат някои господа....

Аз съм дотук, този път наистина!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"И един мормот сгъва шоколадите... "

Не знам защо го пишете, но съм забелязал че го ползвате като край на всяка подобна тема. И понеже далаверата с усмирителните ризи определено би ограничила личната ми свобода викам - "шоколад" да е последната дума и тук.

аммм ... шоколад :fight:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...