Jump to content

Термометър за външна и вътрешна температура


Recommended Posts

Идеята е следната, тъй като много малко от колите ни са с бордови компютър, а там я има тази много полезна екстра - термометър за външна температура реших да си направя такъв. Защо?

1. Зимата при пътуване извън града особено през проходи и др. тъй като в колата е приятнои топло не обръщаме внимание на околната температура и ставаме непредпазливи. Лично го изпитах на гърба си когато излетях от пътя в Шипченския проход на абсолютно чист асфалт но намокрен и заледен от падналата мъгла.

2. Купих термометър от Метро за външна и вътрешна температура - дизайн ужасен направо "отврат", инженерите от Ауди толкова перфектно са изработили целия интериор вътре че монтирането на тази грозотия стои като "тумор" където и да го сложиш, затова реших да го вградя в таблото с километража. Първоначално мислех да поставя дисплея над контролните лампи но се оказа че при Б4 не може понеже там е зумера за забравени фарове. Тогава ми хрумна че мога да махна заводския часовник и да монтирам дисплея там, като използвам електрониката (има термометри от тези в Метро които имат и електронен часовник).

3. Проблемите: дисплея се оказа малък и не може да се постави на мястото на оригиналния по начин такъв, че да се използва заводската червена подсветката на часовника (иначе успях да обърна поляризацията на дисплея т.е. да направя черен дисплей с бели цифри). Втория и също съществен проблем се оказа изнасянето на електрниката отделно от дисплея чрез лентов кабел за да не се чудя как да я вграждам.

4. Възможни решения - Най-перфектно и оригинално целия този замисъл ще стане ако се направи дисплей по поръчка който да може да показва и букви и цифри, а електронната схема да бъде на платка с размер и форма на фабричната платка на оригиналния часовник.

Онзи ден Гризли писа в другата тема че такива дисплеи могат да се изработят по поръчка ако се заявят повече бройки така че ние сме на ход.

Това е, моята е идея е далеч по скромна от това което Гризли е направил с пазарската чанта, но повярвайте сведенията за околната температура особено през зимата са много ценни.

п.п. естествено може да се добави и екстра, при падане на темературите под нулата на дисплея да се изписва някаво съобщение от типа WARNING * и да се издава кратък звуков сигнал или целия дисплей да започне да премигва.

Редактирано от pif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 137
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Колега, дисплея който ползвам е с монтажни размери 58х32 мм (максимален размер на платката и видима част 32х15мм. Предполагам има и по-малки ама аз исках по-голями знаци. Пък и ми пасва идеално.

Външната температура е полезно нещо ама при наличието на толкова термометри на пазара изработката на такова специализирано чудо едва ли ще събере мераклии. Като имаш предвид че от Илиенци за точно 2.50 лева :respekt: си купих LARGE LCD часовник с термометър и вечен календар егати и дизайна на АУДИ. Който иска направо ще шибне такова нещо някъде около таблото и готово.

При мен само дисплея струва около 10 лева а що чаркове още иска за да работи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гризли гарантирам ти че ще има мераклии, ама като гледам май само ти можеш да удариш рамо за изработката на такова нещо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да почнем като начало с изясняване кой къде иска да сложи дисплея :lol:

Засега предложенията са :

1. на мястото на оригиналния часовник в оборотомера (pif)

2. в нишата до бутоните на таблото(ЦЪК1, ЦЪК2 за незнаещите къде са бутоните и къде е въпросната ниша :respekt:) (аз)

3. някъде по таблото(алтернатива)

Веднага обосновавам предложението си(2.)- смятам, че там ще се върже поставянето на дисплей(не откривам темата на колегата, който в А4 точно там го беше поставил, за да го илюстрирам със снимков материал), има достатъчно място, за да се избегне изнасянето на останалата част далече от дисплея и всичко ще е компактно.

П.С. Намерих въпросната тема за монтиране на борд РС в А4 на колегата 1,8Т от клуба. Ето линк към нея за илюстриране как стои до бутоните дисплей.

Редактирано от Ivo_Dinkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

м така ето и аз какво намерих из нета: ТОВА мисля, че ще стане перфектно за вграждане на таблото и си става като оригинално такова :hilezh:

de_1_b1.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)
м така ето и аз какво намерих из нета:  ТОВА мисля, че ще стане перфектно за вграждане на таблото и си става като оригинално такова  :multi:

de_1_b1.jpg

Втрхът си! Точно това е което търся:flehan: Казвай разбра ли как да поръчаме такова нещо, ако разбереш веднага поръчвам :):hilezh::hilezh:

Редактирано от pif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)
:)

Супер е, искам и аз ;)

Давайте да се съберем желаещите и да поръчаме, това е идеалното предложение за дисплея!

Аааааа Иво дойде на мойта, видя ли че на таблото е най-добре :multi: !Подкрепям предложението с две ръце :hilezh::hilezh::flehan:

Редактирано от pif
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще помоля ако някой е пазарувал от ибей, да даде малко акъл(знам, че беше обяснявано, но не открих темата :hilezh: ).

Иначе доколкото можах да си го преведа на английски, само 1 бройка е:

"For auction a new outside temperature announcement of an AUDI B4 Coupe stands. Likewise it fits problem-free into the following AUDI models: 100, 200, V8, A6 C4, 80 B3+B4 (sedan and Avant), 90, Coupe B3, Cabrio B4, RS2, S2, type 89 generally. The general state of the temperature indication is very good. The lighting functions perfectly. The eyes those for attachment serve are correct. The moreover one I will send a short fitting instruction with circuit diagram to the maximumoffering, as well as the original mounting material. Useful way is indicated apart from the temperature, starting from 5 degrees + a frost character, so that one is warned in time of ice. The ex-factory price with AUDI amounts to far over 100 euro. "

Редактирано от Ivo_Dinkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаа, поразрових се малко в ЕТОС- а и открих, че тази екстра не я слагат в 80- ките, а в 100/А6- ците. Но пасва и в Б3/В4. Номера на дисплея е 4A0 919 272 C (outer temperature gauge) и струва около 85,40 EUR.

Трябват и две винтчета с номер N 014 081 7(oval hd. csk. self-tapp. screw) и са на направо промоционална цена от 0,05 EUR бройката :flehan:

Датчика е с номер 4A0 820 535(outer temperature sensor) и струва около 47,85 EUR.

С други думи- от 100/А6 на части ще трябва да се издирва комплекта и ще заспи просто и в Б3/Б4.

Аз почвам да го издирвам :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешна ти е информацията,Ивчо.

Слагат ги и на 80-ките(всички с бордови комп.)но отсега ти казвам,НЯМА да стане! (нали не мислиш,че данните от датчика се изписват директно на дисплея без да бъдат обработени?)

Иначе идеята е много добра като цяло... лошото е,че консумативите се намират мн. трудно и на скромна цена...200-300лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, издирвам в момента схема на инсталацията на Ауди 100(в тези за 80- ка не открих за тази екстра нищо :flehan: ), но поне според видяното в Етос, кабеляците са за сигнал от датчика, постоянно напрежение 12 В след контакт, маса и напрежение за подсветката. Затова подозирам, че може и да стане, но в това ще съм убеден след като го видя на схемата на ел.инсталацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ще дадеш 130Е за тая работа?

Убеден съм че може да се направи читава присадка с термометрите по 10лв.

Да бе, ще дам 130 ойро :bia::flehan:

След 2 седмици ще ходя до Плевен и ако има 100- ца в моргата в Луковит(почти съм сигурен, че има :D) ще си напазарувам ако има някои от интересуващите ми детайли. До тогава се надявам да съм наясно дали трябва допълнителна обработка на сигнала от датчика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти на бандата,и аз си сложих дисплеи от една стотица,куплонга който беше свободен само каза щтрак и...........температурата която показва варира от минус 30 до + 40 явно има накаде връзка към климатроника която не е направена от производителя.

Моля бандата ако някой напредне с материала да сподели каде е проблема!

Иначе всичко пасва без грешка :flehan::bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е сега като се разлетиме по моргите за тоя датчик и ще го направим 50лева за нула време ... :flehan:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти на бандата,и аз си сложих дисплеи от една стотица,куплонга който беше свободен само каза щтрак и...........температурата която показва варира от минус 30 до + 40 явно има накаде връзка към климатроника която не е направена от производителя.

Моля бандата ако някой напредне  с материала да сподели каде е проблема!

Иначе всичко пасва без грешка :hilezh:  :)

Казвай за колко и от къде се снабди с тия работи де!Са с ченгел ли трее ти вадиме думите??Кажи за колко да се пазариме да го ева! ;);) И ние сме ора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...