Jump to content

Смяна LED подсветката на таблото!


Gecata

Recommended Posts

   Благодаря . Всъщност , не е по-силно от стандартното , а  може да се намали още малко . Недразни в тъмното , аз обичам да карам с малко светлина от таблото - колкото да се вижда . Може би изглежда така , защото снимката е в абсолютен мрак с дълга експозиция , само диода на плафона светеше и е осветил повече дисплея .  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 277
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Някой от София, който му се занимава с табла да изкара някой лев? Всичко съм разглобил, търся някой колега, който само да ми презапои диодите, защото ще трябва да си купувам друго табло ако се захвана аз  :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един бърз въпрос. Ходих до два магазина за лед осветление и не продаваха само смд диоди, къде в София да ида да си купя?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един бърз въпрос. Ходих до два магазина за лед осветление и не продаваха само смд диоди, къде в София да ида да си купя?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

 

 

 Моите ги свалих от готови лампи за табло . Просто бяха много китайски и не пасваха в таблото . Опитай да намериш някакво осветление с смд диоди и си ги свали отнего , щом няма в магазина... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много странно с тия диоди, точно с такива пробвахме в една кола и наживо резултата нямаше нищо общо с оригинално табло с диоди. Освен да имат различни ъгли на излъчване, но не ми се вярва защотто самата форма на светловодите няма как да позволи нещо много по-различно?  :nixweiss:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Явно има разлика в диодите . Факт е и разликата между диода и крушката с нажежена жичка  в разпръскването на светлина . Световодите в таблото са проектирани за крушки - и това е факт непроменим .

 

 Истината е че и при мен след първото включване резултатът бе плачевен . Просто ужасно грозно . Но бях решил да го направя перфектно и се заиграх със съпротивленията на диодите докато постигнах резултат , който търсех .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попринцип, само диоди можеш да вземеш от магазинa на Eлимекс на Ботев. А, ако си мазохист, като мен, взимаш една смд лента и разпояваш един по един, защото ги нямат налични....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги! Много интересна тема, поздравления за добрите резултати! Имам въпрос: Може ли да се постигне този ефект (от червено 1998г. - към бяло 2000г.) чрез присаждане на самите диоди от по-новото табло (2000-2003г.) т.е. да се разпоят от по-ново табло и да се запоят на това от 98ма година? За А6 Ц5 питам.  :zustimm:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ама що да разваляш табло като се продават на бройка. Тва краен вариант ако не можеш да си намериш в твоя град. Пък ако искаш кажи колко бр ти трябват и ще ти взема от елимекс и ще ти ги пратя по еконт :)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питам понеже един приятел може да ми даде такова табло 2000г. и ми излиза на далавера- бих монтирал направо по-новото табло ако имаше лесен начин, но главно ме интересуваше дали ще стане присаждането на диодите. Иначе благодаря за предложението, колега!  :bia:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ядове ще станат диодите едва ли има разлика.

Как да настроя големите стрелки? С вагком като пусна теста и ги сложа на 12ч и махна контакта увисват до някъде, а не падат до нулево положение та ръчно ги местих до 0. Малките стрелки ги направих по този начин. Довечера ще снимам как свети таблото и ще кача снимки.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Редактирано от ole
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... С вагком като пусна теста и ги ...

 

Нагласяш както следва:

 

Скорост - 100 км/ч

Обороти - 3000 об/мин

Температура - 90 *С

Гориво - 1/2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така, темата е с много общо заглавие, ще взема и аз да се включа с един плах опит от днес.

леко си "проектирах" една печатна платка. Клъцнах си малко текстолитче и ...

032512951-big.jpg?r=0

 

Изпринтих я на лист от списание на в(р)ибаком и се получи това долу :) Няма да обяснявам, кое как че не му е тук мястото.

032512952-big.jpg?r=0

 

Малко Цветоидиодчета със съпротивления, свалени от led лента, че ме домързя да ходя до плоиф, щото НА село няма, квото на човек му трябва а време да чакам доставка, никакво, щото мерака не чака :hilezh:

032512958-big.jpg?r=0

 

Запалено на 9 волта, само!

032512954-big.jpg?r=0

 

Ефект... ами има ефект но е незадоволителен за мен!

032512955-big.jpg?r=0

 

032512956-big.jpg?r=0

 

В момента си имам много готино светещ текстолит (дано не бъркам името)!

 

Сега, да не се чудите що пиша, ще обясня :)

Как да го накарам това чудо, да разсее светлината? Пробвах с матиран капак от CD но ефекта е малко по-добър от незадоволителен! Пробвах да почистя и плаката отзад и да цифрите да останат чисто бели, ефект пак нулев!

Започвам да си мисля да сваля диодите, на нивото на платката, защото в момента за да монтирам това недоразумение, което съм сътворил днес, трябва да го лепна на 3 мм. от плаката! Другия вариант е да сменя светодиодите, щото тия не ги знам какъв модел са изобщо.

Отворен съм за всякакви предложения и съм готов да експериментирам по всякакъв начин :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 и аз да се включа в светкащата секта...

Абе чич,трябва по упоритa шкурка 60-80 двустранно на плексиглас...и става бомба

разсейването, виж с 5 керливи диода,вярно че  не са SMD 

ама i ти си наредил доста

 

031672566.jpg?r=0

 

031672567.jpg?r=0

 

031694989.jpg?r=0

 

031672568.jpg?r=0

габарит 

 

031672582.jpg?r=0

 

Стоп

 


 

031672584.jpg?r=0

 

031672585.jpg?r=0

 

031672586.jpg?r=0

Редактирано от kalin3000
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Матирах с една шкурка, от оная модерната на 3М, която е като кече, че вкъщи нямам друга под ръка. 

Аз имам и съмнения в самите светулки. Утре ще скокна до плоиф да накупя няколко десетки вида и ще експериментирам. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3М и шкурки ли правят!?   :blush:    Щом си решил ок.,но ми се върти в главата че на мойто табло на колата бяха не повече от 5-6 диода на "часовник"  и едно бяло-пластмасово, което играе роля на рефлектор. А на вид са същите като твоите ... за това си мисля че имаш повече от достатъчно.

Редактирано от kalin3000
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правят кво ли не тия кавали :hilezh:

Толкова са! В тази тема ги гледах като бройка, но реших да сложа под всяка цифра. Утре може би ще ги разредя и завъртя с 15 градуса, за да са между цифрите.

Редактирано от SinisteR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен на циферблатите има по 6 диода. Да отбележа, че при мен ефекта не е лош след смяна на диодите, но е далеч от фабрично изпълнение и не знам защо. Може би диодите са скапани ама не знам откъде другаде да диря диоди. Иначе ефекта е леко неравномерно осветление с белите диоди и самата светлина не е студено бяла ами леко жълтенее, може би от плаките не знам... И явно не трябваше на големите циферблати да сменям с бели диодите за стрелките щот ся не светят хубаво червено ами оранжавеят мама им деба.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво беше.. кат си арбайтет не барай  :hilezh:
Маленко жокери :lupe:

"Топлата" светлина на диодите е от температурата (келвините).
Ако искаш "студена" бяла светлина използваш 5000К или 6000К :dance:
Неравномерността на осветеността се дължи на ъгълчето им :hilezh:
При нормалните светодиоди (не smd) този недостатък се "отстранява" с обработка с магична .. шкурка и лееко разпробиване на върха :hilezh:
Продават се хубави smd светодиоди, но цената им е доста над 60-80 стинки за бр :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Продават се хубави smd светодиоди, но цената им е доста над 60-80 стинки за бр :hilezh:

 

 Би ли споделил къде има такива , независимо колко струват . :eusa_angel:  

 

 Благодаря предварително 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не можах да намеря бели в тоя сайт, стигнах до тук, но няма бяло

http://bg.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=2003+204192&Ntk=gensearch&Ntt=smd+3528&Ntx=mode+matchallpartial

А до колкото разбирам ако взема 25, ще са по 1 лира единия, което означава 25 лири = грубо 55лв. Мисля съвсем леко тактично да пропусна. Колегата пуснал темата е използвал по-хубаво диоди от мен и при него ефекта е много по-добър и сигурно не е дал една камара пари за диодите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Бих го направил с/у заплащане, но за не по-малко от 60-70 лв, зависи от таблото. Това труд и материали, демонтаж, монтаж. Играчката и нервите са доста!

Няма проблем за бяло, те стрелките по-принцип са си прозрачно бели само от долната страна е боядисано в червен цвят. Маха се боята и си светят бяло, ако и диодите са бели от долу!

колега искам да попитам понеже моито табло не е с диоди а с крушки като изтрия боята на стрелките и сложа бели крушки ще има ли разлика в цвета на километража и обортомера понеже ми беше изгоряла едната крушка на обортомера и не светеше от 0 до 1500 об. също не светеше и стрелката и затова питам да не би да трябва още нещо да се направи...благодаря ти предварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...