Jump to content

Зимни гуми 2014-2015 - препоръчайте


Recommended Posts

Здравейте, колеги!

Трябва да взема 2 нови зимни гуми и се колебая каква марка и модел да са. Искам да са хубави, понеже тази зима ще съм все в заснежени райони. Чета из интернет, но така и не намирам тазгодишна класация на някое реномирано издание. Има само една на някакви западни клубове, но тестват много малко модели гуми - http://fakti.bg/avto/114803-test-na-zimni-gumi-2014-2015.

Та вие от опит какво ще препоръчате? Марки, като Kormoran, Debica, Tigar и т.н. не искам да ги коментираме.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитираните марки са наистина от втория, да не кажа и третия ешалон на големите прозводители и биха попаднали в класация хубави само по отношение на цената донякъде така, че много правилно си се ориентирал. Има тазгодишни класации, но те са с миналогодишните модели гуми. 

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

 

Аз взех Конт. TS850P, даже виждам, че чак сега има тест с нея. До миналата седмица нямаше в сайта. Това е модел 2014 и гумата е за зима и сняг и за комфортна возия, но е далеч от по-спортните модели при суха настилка. Поне това са ми моите първи впечатления след 2000 км. Инак от големите 5-6 имена в премиум сегмента каквото и да вземеш все ще е добро, особено при по-малките размери разликите не са чак толкова големи и в тестовете нещата са кой-колко е платил за реклама, а и са доста субективни, така че взимай където намериш най-добри условия най-общо казано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Roggger, тая класацийка ми е малко съмнителна. :) В средния сегмент сложени марки като Nexen например, с които съм карал - ОТВРАТИТЕЛНИ!!! Тази гума е за най-ниския клас, според мен, само пластмаса. Става за задна. BfGoodrich също са там и напоследък не съм се интересувал, но преди време това беше най-добрата високопроходима гума. Карал съм с такива (не високопроходими) и бях доволен.

Първоначално се бях насочил към Nokian WR D3, осланяйки се на горната класация, но гледам, че не се предлагат от много магазини. Идеята е също и да изкарат повече от една зима.  В Autobox пък ми казаха, че  Dunlop 4D е по-добра от UltraGrip 9, но може да е защото първата е с 6-7лв по-скъпа от втората, колкото и дребнаво да е. :)

Просто не искам да правя компромис със зимните гуми, още повече, че доста сняг се очертава да видят. Едва ли премиум марките имат големи разлики в качеството, но нека всеки си каже мнението - ще бъде полезно и за други мисля.

 

А колегата с Dunlop-а за 1200лв - карам 16-ки, не 22-ки. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това не е класация, а класификация. Нексен е марка гуми, а не модел. Както и BFG. 

След като си бил доволен от някой БФГ, каквото и да вземеш ще си много доволен:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах размера зимна гума,който се търси.

Аз съм със зимни BF Goodrich 235/45/17 и са добре за мен.

Не са като Dunlop и Michelin,ама там цените са други.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе, robobug сега администратор ли е, модератор ли е, или има нещо общо с тях, if you know what I mean?! :):D Пак ще напиша, пък ако искате пак го изтрийте и се занимавайте с комплексарщината на някакъв бот.

Робчо, ако намериш, къде съм писал, че Nexen е модел, а не марка, ще ти обуя колата с 4 нови гуми по твой избор за моя сметка! :D

Не мога да разбера, защо трябва да си избивате комплексите за щяло и за нещяло. Като нямаш, какво да кажеш по темата, замълчи си!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гледах няколко тестове с класаций на гуми и във всичките класацийте са естествено различни и според мен недостоверни. На горните места са най-вероятно тези, които са дали повече кешовица за реклама! Гледайте евроетикетите, на тях по може да се разчита. Аз лично се колебая м/у Michelin Alpine 5, Dunlop Winter Response 2 и Nokian WR D3. Ксто мисля да взема 4 броя 195/65-15

Редактирано от Gorad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами днес купих Goodyear Ultragrip 9. Също се колебаех, като колегата между Alpin 5, Bridgestone LM001 и Continental 850. За първите 2 гумаджиите ми казаха, че още няма впечатления от тях, понеже били много нови. Като шарка най-много ми хареса Goodyear-a, иначе разликите в цените бяха минимални. Така, или иначе, след смяната на стария Hankook (също зимни), просто видимо хидравликата стана по-лека и возията по-комфортна. Денят беше дъждовен, така че ги сравних и на мокро и определено разлика има - локвите не се усещат, няма поднасяне (сравнявам по един и същ път с горе долу еднаква скорост). Спират много добре на мокро. Мисля, че няма да съжалявам, дано съм прав. Между другото, според евроетикета, Michelin Alpine 5 спират най-добре на мокро, но пак казвам, шарката малко ме разколеба. Така или иначе Michelin е име и сигурно който вземе, няма да съжалява.

Тепърва предстои да ги видим на сняг, дано се представят добре, но наистина не съм очаквал от гума до гума такава осезаема разлика в карането.

За мен темата приключи (надявам се :) ), ако някой има интерес, като се кача по планините след няколко дни, ще споделя впечатления и на сняг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ще ми е интересно дали като остане 5-6 мм грайфер гумата ще става за нещо, или трябва да се изхвърля след един сезон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с 4 броя от тези - Sava ESKIMO HP. Имат що годе нормална цена. Като цяло първи впечатления от миналия сезон ( сега ще им е втори ) - много тихи и страшно много сцепление при спиране на заледено. На тръгване и катерене не можах да ги пробвам, защото миналата зима нямаше толкова сняг. Ще видим тази зима как ще е.

sava_eskimo_hp.jpg

Редактирано от theshatter
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ще ми е интересно дали като остане 5-6 мм грайфер гумата ще става за нещо, или трябва да се изхвърля след един сезон.

Точно поради тази причина ми отпадна Nokian - основно мненията са, че е много добра гума като нова, но от втората зима не я бива.

 

Аз съм с 4 броя от тези - Sava ESKIMO HP. Имат що годе нормална цена. Като цяло първи впечатления от миналия сезон ( сега ще им е втори ) - много тихи и страшно много сцепление при спиране на заледено. На тръгване и катерене не можах да ги пробвам, защото миналата зима нямаше толкова сняг. Ще видим тази зима как ще е.

Предложиха ми тези, като по-евтина алтернатива. Един от гумаджиите караше с тях и каза че е доста доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги здравейте нов съм във форума,но искам да споделя своите впе4атления от Мишелин алпин 5 карам от околко 10 дни с тях и съм много доволен и като поведение на колата и на сняг,дъжд и суха настилка и според мен колеги гумата е само една Мишелин вси4ко друго е компромис ,ли4но мое мнение не искам да засегна ,някого с мнението си Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое лично мнение е, че за нашите условия зимните гуми са 2 марки - Continental и Vredestein, всичко друго е компромис.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Колега, наричаш Мишелин, Бриджстон и Гудиър компромис! Евала :)

 

Аз от миналата седмица съм с Блазак ЛМ32S 225/45/17.

http://valcheff.snimka.bg/automobiles/my-skoda.819783.34268599

За сега съм с прекрасни отзиви, но все пак това трудно може да се нарече снеговалеж. Нека натрупа 30-40 сантиметра и да скове, тогава ще видим как ще се държат.

Редактирано от Impress_me
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Преди 2 дни ми се случи да влезем в голяма локва на изхода на а/м Тракия преди Бургас със 130 по километраж или около 120 реални. Колата е Астра 2012, а гумите 4х Michelin Alpin 5 съвсем пресни 205/60/16. За мое огромно учудване колата си остана на пътя и не влезе в аквапланинг. Скоростта веднага се уби от водата, но колата остана на пътя. От силата на водата пластмасите под калниците и от двете страни се измъкнаха. На метри след локвата (езерото) имаше една кола преобърната в канавката.

Та това е като реален отзив за въпросните гуми. Мога да кажа, че при тази случка моментално си избиха парите.

Редактирано от sloter
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си излязъл щото си бил на прав път. Следващия път като си на завой, ще продължиш направо и ще се пребиеш :) Следващия път пробвай със 150 да минеш, така ще си избият двойно парите

Редактирано от dimithur
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си излязъл щото си бил на прав път. Следващия път като си на завой, ще продължиш направо и ще се пребиеш :) Следващия път пробвай със 150 да минеш, така ще си избият двойно парите

Е със 60 ли да кара по магистралата ???  :nixweiss:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между скапана марка гуми и премиум при аквапланинга е около 10км/ч - по спомен между 76-86 , който му е интересно да си я потърси информацията. При 120 като се бухнеш върху локвата си оставаш отгоре и единствено само от провидението зависи, къде ще се окажеш в края на локвата - дали ще си все още на пътя или в канавката. Така че всеки да си кара според колкото мозък има в главата , само не пишете глупости, че с хубави гуми можеш да си караш с 120 през локвите, щото ще пребиете некой да ви тежи на съвестта после

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е със 60 ли да кара по магистралата ???  :nixweiss:

 

При наличие на огромна локва/езеро както беше написал автора на мнението/едва ли е незабележима.Всеки човек с малко акъл в главата ще намали,за да не се отсервира до първият в канавката,за да видят кой има по-малко мозък в тиквата.Ти с колко минаваш през такива езера,незнайно колко дълбоки,понеже може да варира дълбочината от 5-10см в зависимост от гладкостта на нашата мега скоростна гладка магистрала.

 

П.С.sloter,не гумите са си избили парите,щото са много хубави и "преснички",а ти си имал късмет.

Редактирано от Reroll
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте отново, колеги!

Все се каня да пиша и все не остава време. Относно гумите: GoodYear Ultragrip 9 - не съм изобщо впечатлен на сняг, да не кажа, че не съм доволен. При закупуването им се колебаех межсу тях и Alpin 5, но грайфера ми се видя по мек и взех тия. Май съм сгрешил (тук е моментът, в който гума-гурутата могат да обяснят, че освен Мишелин и Континентал, или пък Бриджстоун, всичко друго е компримис и да се почувстват малко по-значими). Колата често се кара в сериозен сняг, особено напоследък. Впечатленията: превъртат по-лесно от очакваното на сняг, ABS-ът се включва по-рано от очакваното при спиране на сняг, странична устойчивост в сняг - задоволителна, на мокро мога да ги определя също като задоволителни.

В заключение: Ultragrip 9 не е гума, която може да ви вдъхне увереност при шофиране. Очевидно марката вече не е това, което е била. Като качество определям гумата най-много среден клас, въпреки, че за парите и името си трябва да е в горната част на високия клас.

Моят съвет: Не купувайте Ultragrip 9, поради простата причина, че на тази висока цена има гуми, от които колегите са доста по-доволни.

 

А колкото до колегите с аквапланинга. Първо: Радвам се че колегата се е разминал без последици. :) Колкото до другия колега, който му обясни, че не е излетял, понеже се е движил направо - колега, меко казано смешно! :) Нещо повече - ще говоря от опит. Със подобна скорост над 100км/ч., в напълно прав участък един ММА боец излетя от едно такива езерце в моята лента и аз се блъснах в него. Тогава бях с Пунто.Колата отиде за скрап, а за малко и аз и приятелката ми - мен коланът ме изпусна и счупих ребра във волана(еърбегът не се отвори, още си го пазя), изкъртих бушонния блок с коляно, газовата бурилка се озова на задната седалка, приятелката ми счупи капачка и спука ребро, двигателят беше откъснат от тампоните.... С 2 думи - сериозен удар. Мисълта ми е, че стъпиш ли на вода, няма направо, няма наляво, няма нагоре, няма надолу! Късмет и гуми - това е. Алпин 5 имат типично мокра шарка, така че, предполагам, че са с наистина добро поведение на вода. Поздравления на колегата за избора! Може ви и аз ще взема такива другата зима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...