Jump to content

Избор на цифров фотоапарат?


Recommended Posts

Не съм много спец в тази област и бих искал да чуя мнението Ви :respekt:

Ето на тези модели съм се спрял аз - Olympus 9000 и Panasonic TZ6.

Редактирано от Fibrom
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nikon L100

Нов модел (от февруари 2009) нискобюджетен SLR фотоапарат на Никон. Ето цената на която можеш да го вземеш в БГ - Тук.

Намира се и на по-ниска цена. :respekt:

Редактирано от tita
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

tita, благодаря за това предложение, но не търся SLR, а нещо по-компкатно като посочените от мен апарати.

Дори и по-долните им серии - Olympus 7000 и Panasonic TZ5.

За последния чувам много добри отзиви с това 10x оптично увеличение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди дни се чудех за този панасоник, след проби и четене, взех fujifilm. Погледни темата малко по-надолу за фуджи.

Редактирано от toro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

tita, благодаря за това предложение, но не търся SLR, а нещо по-компкатно като посочените от мен апарати.

Дори и по-долните им серии - Olympus 7000 и Panasonic TZ5.

За последния чувам много добри отзиви с това 10x оптично увеличение.

Той е компактен, бре - 110 x 72 x 78 mm, само визията му са докарали като на големите "батковци" :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да.

Не съм се изразила коректно - тип SLR се води по спецификация. Но с този голям обектив (15x Zoom-NIKKOR; 5.0-75.0mm 35mm [135] format picture angle: 28-420mm) си е едни гърди напред пред останалите от този клас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не казвам, че е лош. Тия турбосапумерки не ме кефат нещо. Или си запален по фотография и си взимаш СЛР, или цъкаш на ауто и избираш нещо компактно.

Този Никон специално, е точно да си цъкаш без много да му мислиш, защото самият апарат не дава много възможности за собствено мнение. Не бих казала, че е турбосапунерка по тази причина, просто има предимствата на големия 52мм обектив. А снимките, които видях качени тук- там са ОК, имайки предвид, че повечето малки апарати блурват (замазват) косата например, тук всичко е на ниво. Разбира се, говоря само теоритично, не съм снимала с този мъник, но при първа възможност, ще се възползвам. Хвърлила съм му око от известно време насам.

Един пример

Редактирано от tita
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих Sony DSC-H50, от който съм много доволен, а ето тук са характеристиките му: тук Цената влиза в изброения диапазон, ето го тук в техномаркет Като цяло съм много доволен и го препоръчвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземай Fuji-то http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf200exr/page3.asp

Няма да съжаляваш всичко си има + новата им технология EXR .Другия

е Nicon-а http://www.dpreview.com/reviews/specs/Nikon/nikon_cpl100.asp

Големия обектив винаги си е по добре.Успех в избора.

Изхождай от това за какво ще се ползва и действай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бих казала, че е турбосапунерка по тази причина, просто има предимствата на големия 52мм обектив.

Един пример

Тита, какво е голям 52 мм обектив?

Не е ли като всеки турбосапунер с 28-420 мм обектив и 1/2.33'' матрица, 12 пъти по-малка от тази в кой да е стар ДСЛР?

Ето я матрицата 25 мм2. Най-долу в дясно:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:SensorSizes.svg

Тоя никон е поредният турбосапунер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих взел Фуджито ;)

Зверска сапунерка :flipoff:

Колкото до TZ6 - По-добре да е TZ7... разликата е голяма.

Ама най-добре видеокамера, фотото е само хващане на даден миг... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама най-добре видеокамера, фотото е само хващане на даден миг... :flehan:

Хората имат различни потребности и за някои, вкл. и за мен снимката е незаменима.

Повечето съвременни фотоапарати имат възможност да заснемат видео, а видеокамерите не могат да правят качествени снимки.

По този начин купуването на видеокамера е леко глупаво.

Темата е за покупка на фотоапарат. Дай да не му пробутваме камкордери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nikon L100

Нов модел (от февруари 2009) нискобюджетен SLR фотоапарат на Никон. Ето цената на която можеш да го вземеш в БГ - Тук.

Намира се и на по-ниска цена. :)

SLR? RUOK? :)

Знаеш ли поне какво значи SLR?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SLR? RUOK? :)

Знаеш ли поне какво значи SLR?

"RUOK?" , ако това трябва да означава "Are You OK?", то споко - всичко ми е ОК. Можеше и на български да попиташ.

И да, представи си, знам какво е SLR фотоапарат. Дълги години съм си изкарвала хляба с фотография, още когато ЧБ фотография не беше залязла.

Редактирано от tita
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Никон Л100 е турбо-сапунерка, ама в този клас има Lumix FZ28, Canon SX10, които ми се струва че са по-добри. Lumix-а доста ми харесва, заради много добрата детайлност на снимките..

Редактирано от SpeedyMan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.. coolpix не е SLR, а hyper-zoom турбо-сапунерка.

Да обясня пак с думи прости - казвайки SLR тип за този Никон, имам предвид примерно, че благодарение на обектива му може да се постигне дълбочина на рязкост на снимките, която е непостижима с останалите сапунерки. Естествено, че зад обектива НЯМА огледало, и апарата не е SLR. Да не говорим, че освен по-голямата матрица, SLR апаратите от висок клас има дори и по 3 матрици, за всеки цвят RGB.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ще се обадя :hilezh:

Дълбочината на рязкост на този турбосапунер е постижима с кой да е друг компактен сапунер.

Дълбочината на рязкост DOF зависи от Aperture/блендата на обектива.

Обективът на този турбосапунер е с макс бленда в граници F3.5 - F5.4.

А блендата на този:

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf200exr/

Е в граници F3.3 - 5.1.

Т.е. близки бленди - аналогичен DOF.

Да не говорим, че матрицата на фуджито е два пъти по-голяма от тази на никона в компактно тяло - 1/1.6" 0.45cm2

Да си купиш турбосапунер означава да се примириш със скапана шумна малка матрица като в същото време мъкнеш тежък колкото DSLR апарат.

Не се заяждам. Мисля, че трябва да стане ясно на колегите дали си заслужава турбозуум.

п.п.

Ето това си заслужава.

Струва колкото бюджетен DSLR, но има защо.

Ако е извън бюджета и Фуджи 200EXR става.

Angle-view-001.jpg

Редактирано от JVV
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hilezh:

Като сме започнали да обесняваме за дълбочината на рязкост:

Дълбочината на рязко изобразяваното пространство, DOF (Depth of field) дава информация за онази част от пространството около равнината на фокусиране, в която обектите са с достатъчно висока рязкост. Дълбочината на рязкостта зависи основно от фокусното разстояние на обектива и от отвора на диафрагмата (блендата), както и от разстоянието до обекта, по който фокусираме. Колкото е по-голямо фокусното разстояние на обектива, толкова е по-малка дълбочината на рязкостта. Мощните теле обективи с фокусно разстояние 400-500 мм имат много малка дълбочина на рязкост, докато при широкоъгълните 20-28 мм, тя е голяма. Както и колкото блендата е по-малка (по-затворена), толкова дълбочината на рязкост е по-голяма и обратно. Използвайки бленди от порядъка на 1:22, осигуряваме огромна дълбочина на рязкост, но това не е 100% гаранция за рязко изображение, тъй като при такива бленди започва да се проявява дифракцията (явление, което се наблюдава при преминаване на светлината през мн. малки отвори) и изображението става по-меко. Най-голяма рязкост обективите постигат обикновено при бленда 8-11. Разстоянието до обекта е също толкова важно - колкото е по-близо обекта по който настройваме фокуса, толкова е по-малка дълбочината на рязкост и обратното, ако фокусираме в зоната на безкрайност, всички обекти от определено разстояние нататък ще бъдат на фокус. В този аспект не трябва да се лъжем по приравнените фокусни разстояния на малките любителски дигитални фотоапарати, а трябва да гледаме техните действителни фокусни разстояния. Дигитален фотоапарат с обектив с фокусно разстояние 20 мм, въпреки че се приравнява към 100 мм на филмов апарат, не е идеален за случаите, когато искаме да постигнем разфокусиран фон. Добре е обектива да е с фокусно разстояние поне 40-50 мм и бленда 1:2.

Та в този ред на мисли, по-добре е Nikon P90, поради наличието на възможност за ръчни настройки.

Редактирано от tita
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та в този ред на мисли, по-добре е Nikon P90, поради наличието на възможност за ръчни настройки.

:hilezh:

В този ред на мисли ако искаш да си играеш с DOF е достатъчно апаратчето да има режим А - Aperture priority или приоритет на блендата - настройваш блендата за да постигнеш желан DOF и скоросттта се съобразява с нея за да се експонира кадъра правилно.

Друг е въпросът, че ти трябва обектив с бленда 2-2,5 за добро разсфокусиране на фона или "боке" , никончето не е с много светлосилен обектив за разлика от Canon G10.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня - за да се добие представа за реалното фокусно разстояние на дигитален фотоапарат, умножавайте по 1.5. Така ще получите приблизително стойността, отговаряща на обектив за 35мм камера. Примерно 28-420мм ще рече, 42 мм - 630 мм, т.е.

А защо точно по 1.5 не ми се обеснява вече. :wink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...