Jump to content

Нулиране на грешките на климатроник на Ауди 100 след ремонт


VBI

Recommended Posts

Здравейте колеги,

От известно време климатроника на 1 канал ми показваше няколко грешки:

03.1 Вътрешно температурен датчик (датчик в таблото) постоянно отворен

06.3 Температурен датчик на охлаждащата течност на двигателя непостоянно отворен

08.3 Потенциометъра на мотора на клапата за регулиране на температурата непостоянно отворен

11.5 Централна клапа постоянно блокирала

13.7 Клапата на размразителя - непостоянно блокирала

В един руски сайт ( http://www.audi.auto.ru/climate/temp_flap_...r/temp_flap.htm ) беше обяснено със снимки как се сваля приводния механизъм на централната клапа и какви могат да бъдат евентуалните проблеми. За да отстраня проблема по грешка 08.3 и 11.5, днес сутринта разглобих механизъма на централната клапа, почистих колектора на моторчето, поставих технически вазелин на зъбните колела и сега клапата си работи безупречно. Когато сменям температурата от Lo на Hi клапата се отваря и затваря за около 3-4 секунди ;) . Преди да сложа приводния механизъм я пробвах на ръка - отваря се и се затваря съвсем леко. Почистих всички куплунзи към всички датчици, вакууми и т.н. с контактен спрей. Голямо беше учудването ми обаче, когато включих диагностиката на 1 канал на климатроника и пак видях същите грешки :D . Оставих колата да работи на Lo с включено "въртене на въздуха в купето" и замерих температурата на решетките на въздуховодите - показваше 6.8 градуса. Проверих по останалите канали (01 - 08, 51,56,57) на климатроника и всички показания на температурните датчици - всичко си работи и показва точно (температура двигател гр. 06.3), освен датчик на таблото (гр. 03.1) Там стойността е -4.5С при положение, че на плафона показва 18С. Вероятно е повреден датчика - жиците са му закачени, но не работи ;) .

Извадих блока на климатроника и го оставих откачен 5-10 мин., но нямаше ефект - всичките грешки останаха.

Въпросът ми е да не би след ремонт да трябва да се "нулира" някак този 1 канал? Знае ли някой как става ;) ?

Как се сваля датчика на таблото? Като махна таблото с уредите го достигам но не мога да го сваля. Гледах в ЕТКА-та, но там са дадени хиляда чарка и не ми стана ясно може ли да се извади само датчика или не.

Поздрави,

Вальо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

VAG-COM

Благодаря за отговора. Това е програмата, която посредством специален кабел (RS-232 -> diag) се свързва към системния куплунг на колата, не директно в блока на климатроника нали :stupid: ? Температурния датчик, който е монтиран в таблото знае ли някой как се сваля?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

axam.. точно.. през диагностичния на колата става, не е нужно да се откача блока на климатроника.

Датчика, повярвай ми, не ти трябва да го сваляш.. на отвратително място е и според мен ниама лесен на4ин да излезе от там.. дори със свалена централна конзола и извадено приборно табло, пак трудно стигаш до него :hilezh:

Някой от климатикаджиите, ако знае някаква хитринка....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е щом толкова трудно се сваля, може да се пробвам да му поставя допълнителен термистор, някъде около оригиналния датчик. Въпросът знае е ли някой какво му е съпротивлението при 20С например. Все ще може да се нагоди някак. Благодаря за отговора колега М :multi:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте, вчера си направих диагностичен кабел за VAG-COM (благодарение на колегата L&R :flehan:http://audibg.com/forum/index.php?showtopic=1538...st&p=180325 ) и днес сутринта успях да си изчистя грешките в компютъра на климатроника :) . Сега климатроника работи ОК. Ползвах горната схема и версия 311.2 на VAG-COM, както беше уточнил колегата L&R :flehan: . Единствено за някои опции програмата ми иска регистрация, но никъде не видях да може да се вкарва сериен номер за активация. Ако някой има вече активирана тази програма ще съм му много благодарен ако каже как става. :hilezh:

P.S. Успях да я активирам и сега е напълно функционална (то си има бутон "About" ама кой да гледа). Има един проблем - не мога да влезна в кодовете за грешка на двигателя (01). Дава съобщение, че не открива такъв контролер. Другите, които пробвах работят. Някой има ли идея къде може да е проблема?

 

Това е схемата, която ползвах за да си направя кабела:

 

vagcom1_org.jpg

Редактирано от VBI
Възстановяване на снимки
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега VBI кой вариант на кабела направи и с какви букси си на колата 2Х2 или голямата OBD ? Аз също имам проблем с един контролер само, че на ABSа при това съм пробвал с оригинален кабел за VAG-COM и с KTS също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега VBI кой вариант на кабела направи и с какви букси си на колата 2Х2 или голямата OBD ? Аз също имам проблем с един контролер само, че на ABSа при това съм пробвал с оригинален кабел за VAG-COM и с KTS също.

Направих първия вариант, по-сложния. Буксите са ми 2х2 (сива и черна). Странно е защото на климатроника работи, а на двигателя дава грешка,че няма контролер. Да не би за двигателя да ползва някакъв друг сигнал :stupid: . Трябва да се поровим в интернет за по-точно описание на самия интерфейс K-line и L-line. Ползвам v.3.11 VAG-COM. Ти с коя версия си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешката не е в твоя кабел и в програмата, а нещо по колата. На моята и правих тестове с две различни програми, не помня версията на VAG-COM, и едно и също - контролера на ABSа е недостъпен. А букси 2Х2 откъде си купи за кабела?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе аз си мисля че грешката на колегата е баш у кабела, ама нейсе...

И все пак ти дава че не намира такъш контролер или ти дава "Can't sync baudrate"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешката не е в твоя кабел и в програмата, а нещо по колата. На моята и правих тестове с две различни програми, не помня версията на VAG-COM, и едно и също - контролера на ABSа е недостъпен. А букси 2Х2 откъде си купи за кабела?

Не съм си купувал букси, а монтирах на кабела "мъжки" кабелни обувки и ги включвам една по една. Колега "М", колкото до грешката ми дава "can't find controller! Retry?". Ако беше от скоростта "baud rate" щеше да е по-добрия вариант. Все пак не пречи да пробвам и с друг кабел, но се съмнявам, че ще има някакъв ефект :flipoff: . Възможно ли е да има някаква повреда в контролера за двигателя ми или трябва да се ресетне целия компютър с откачане на акумулатора за 15 мин. Ако някой е имал подобен ефект, ще е много полезно да сподели как се е справил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Здравейте колеги,

От известно време климатроника на 1 канал ми показваше няколко грешки:

03.1 Вътрешно температурен датчик (датчик в таблото) постоянно отворен

06.3 Температурен датчик на охлаждащата течност на двигателя непостоянно отворен

08.3 Потенциометъра на мотора на клапата за регулиране на температурата непостоянно отворен

11.5 Централна клапа постоянно блокирала

13.7 Клапата на размразителя - непостоянно блокирала

В един руски сайт ( http://www.audi.auto.ru/climate/temp_flap_...r/temp_flap.htm ) беше обяснено със снимки как се сваля приводния механизъм на централната клапа и какви могат да бъдат евентуалните проблеми. За да отстраня проблема по грешка 08.3 и 11.5, днес сутринта разглобих механизъма на централната клапа, почистих колектора на моторчето, поставих технически вазелин на зъбните колела и сега клапата си работи безупречно. Когато сменям температурата от Lo на Hi клапата се отваря и затваря за около 3-4 секунди :rotcol: . Преди да сложа приводния механизъм я пробвах на ръка - отваря се и се затваря съвсем леко. Почистих всички куплунзи към всички датчици, вакууми и т.н. с контактен спрей. Голямо беше учудването ми обаче, когато включих диагностиката на 1 канал на климатроника и пак видях същите грешки :bia: . Оставих колата да работи на Lo с включено "въртене на въздуха в купето" и замерих температурата на решетките на въздуховодите - показваше 6.8 градуса. Проверих по останалите канали (01 - 08, 51,56,57) на климатроника и всички показания на температурните датчици - всичко си работи и показва точно (температура двигател гр. 06.3), освен датчик на таблото (гр. 03.1) Там стойността е -4.5С при положение, че на плафона показва 18С. Вероятно е повреден датчика - жиците са му закачени, но не работи :bia: .

Извадих блока на климатроника и го оставих откачен 5-10 мин., но нямаше ефект - всичките грешки останаха.

Въпросът ми е да не би след ремонт да трябва да се "нулира" някак този 1 канал? Знае ли някой как става :) ?

Как се сваля датчика на таблото? Като махна таблото с уредите го достигам но не мога да го сваля. Гледах в ЕТКА-та, но там са дадени хиляда чарка и не ми стана ясно може ли да се извади само датчика или не.

Поздрави,

Вальо

Благодаря за полезния съвет за ремонт на моторчето на климатрона

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Малък ъпдейт по проблема с кабела - Вече работи и с контролерa (01) на двигателя :bia: . Всъщност винаги е работел. След доста ровене в интернет в една статия пишеше, че трябва да се спре FIFO буфера на серийния порт на компютъра. Това става (за Windows XP) в: Device Manager -> Ports -> Избор на съответния COM port -> Advanced -> и се маха отметката на FIFO буфера. Сега работи без проблем по схемата на колегата L&R ;) , без никави промени. Пробвах го, дори работи с преходник USB към RS-232 !

Бях се уплашил, че нещо не ми е в ред контролера на ЕКУ-то и бях планирал да го свалям да видя какъв е проблема. Оказа се, че проблема е само в настройката на серийния порт :huh:

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

И още един ъпдейт, благодарение на колегата Zaharieff :wall: , който ми достави температурен датчик, успях да си оправя последната грешка 03.1 и вече отчита коректно температурата и от датчика на арматурното табло. Освен всичко друго се оказа, че този датчик минава през куплунг, който се намира на пасажерското място до шофьора, вдясно от краката му под страничната кора. Понеже съм си карък :blink: (когато си оправям моята кола) при мен този куплунг се беше извадил. След поставянето му и смяната на температурния датчик се наложи да изтрия грешките от климатроника и сега всичко е ОК. Забелязах, че след като заработи и този датчик, когато съм в режим AUTO почват да духат и централните въздуховоди. Преди работеха само "на стъклото" и в "краката", а за да духа и на централните се налагаше да ги пускам ръчно.

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вальо, къде точно се намира този куплунг под страничната кора при пасажерското място- в смисъл вижда ли се , или има нещо по-специфично? :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Като свалиш страничната кора (вдясно до краката на пасажерското място до шофьора), ще ги видиш - има 5-6 куплунга. Самата кора се държи на една рапидка, но трябва леко да разхлабиш и отпред лайстната на прага, за да излезне по-лесно. Този куплунг специално мисля, че беше жълт на цвят. Явно от там минава голяма част от инсталацията за таблото и когато е необходимо да се сваля арматурата е необходимо да се откачи ел. инсталацията от тези куплунзи. При мен незнайно защо се беше извадил :rolleyes:

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Грешките на климатроника се изчистват сами. След десет цикъла на автомобила без поява на грешка, те се нулират.

Цикъл на автомобила не е палиш - гасиш. Броя цикли без поява на грешка се вижда на 44 диагностичен код на климатроника. :f_ck_you:

Редактирано от stostoev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 years later...

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...