Jump to content

Скенер - какъв да купя?


Recommended Posts

Колеги,

трябва да купя скенер. Проблемът е, че от този тип уреди не разбирам нищо. Не ми е необходим за професионални цели, а просто за прилично сканиране на документи и чат-пат сканиране на реклами в списания/каталози...

Предполагам, че има съществени разлики м/у производителите, моделите и т.н.

Та, кой е правилният уред? Какво трябва да се гледа? Някакви особености?

Благодаря предварително на далите акъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,

трябва да купя скенер. Проблемът е, че от този тип уреди не разбирам нищо. Не ми е необходим за професионални цели, а просто за прилично сканиране на документи и чат-пат сканиране на реклами в списания/каталози...

Предполагам, че има съществени разлики м/у производителите, моделите и т.н.

Та, кой е правилният уред? Какво трябва да се гледа? Някакви особености?

Благодаря предварително на далите акъл.

Аз съм доволен от HP, заради софтуера към него. Иначе почти нямат разлика. Не е като при принтерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

EPSON DX4450, мултифункционално за 100-120 лв. Оригиналните консумативи са супер евтини, главите са пиезокристални. Няма да сбъркаш! Има и комплекти във фирма ВАЛИ, които се монтират на мястото на патроните и печата със шишета мастило :2gunsfiring_v1:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех, не мога да смогна да прочета отговорите. Поспрете се малко, не се бутайте, има място за всички :):)

Ами какво да ти кажа, никой вече не купува такива неща.... Всички купуват комбо и го ползват и за скенер по съвместимост. Иди в някой магазин и сравни дали наистина няма да ти излезне по евтино някое комбо устройство, в сравнение с чист скенер. Щом не го ползваш професинално спокойно можеш да се ориентираш към предпоследната по цена оферта (презумцията е да не купиш най евтиното) - избери си го така че да ти пасне на мястото - всичко ще стане за това което го искаш. Както каза колегата, може би виж кой с какъв софтуер се предлага, ако има някой с OCR софтуер (такъв който разпознава текста в сканираните документи и ти ги обръща от картинка в документ) си е предимство. Последно което съм продавал преди повече от година беше Canon, много симпатичен и компактен модел, но това все пак е стара инфо.

PS:

Проверих в единия от доставчиците ми - предлагат ми Canon LIDE 100 на цена от 100лв (без малко)

Ако искаш ми пиши ЛС да ти кажа къде е да идеш да го вземеш на тази цена, която е дилърска (доколкото в тоз смотан бранш има дилърски цени).

Потвърдиха ми че за малко по малко пари можеш да вземеш 3in1 Epson, а като му свърши мастилото в притера ако не ти се купува го ползваш само като скенер и това е. Но Canona ще ти краси офиса вместо глупавата епсонка. От друга страна като е 3/1 можеш да го ползваш като копир, коеот е много удобно, но за тези мастиленоструйни боклуци трябва да го правиш много рядко.

Поздрави.

Редактирано от nmm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега съм с мултифункционално на канон - мп520 и съм много доволен. Имах преди години пак един скенер на канон и пак много доволен. После купих едно HP и без почти да го ползвам, просто спря да работи след 2 години. Та от 3 скенера, 2 на канон и съм доволен. Друго не им разбирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на колегите @nmm & Spunky. Нямам против Канон и ще си наиграя един такъв, дето има и OCR към него.

Мерсаж :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На скенерите се гледа резолюцията, бързината на сканиране и софтуера. Много заявиси за какво ще се ползва. Има и такива със устройство за диапозитиви и firewire вместо USB .На мен ми трябва най-често за сканиране на документи, снимки и рисунки. Понеже софтуера ми върши работа за последващо оразмеряване, а и лазерния принтер ми е НР, затова съм взел такъв. Общо взето повече от 1200 dpi за офис употреба няма нужда, но понеже стария такъв му се прецака лентовия кабел след 3 години зверска употреба, си купих нов на 2400.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така до колкото знам в КОМБО не може да натикаш книга а само отделни страници.

Има скенери които седят вертикално и не заемат място.

Добре е да е бързичък. Поне на превю.

Има такива които имат голямо фокусно разстояние и може да сканираш сравнително релефни предмети. Примерно гравюра.

Има такива които сканират филми и почистват прахта (това е отделен разговор). Голяма гяволия. Обаче е добре да сканира поне по 6 негатива накуп.

Ако може да взима и цяла ролка без да се реже.

Знам ли още какво.

Примерно да има софтуер за "едно натискане" копир. За балъци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така до колкото знам в КОМБО не може да натикаш книга а само отделни страници.

Зависи от комбото. АКо е "flatbet" копираш. т.е. да не е "проточно", а да има стъкло на което да сложиш снимания обект. Има хубави комбота лазерни на HP с листоподаване - фърляш му 100 страници А4 и той си ги листи и копира. Удобна работа :stupid:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите. Вече "прогледвам". Мечо и колегата с Мицу-то, имате ли конкретни модели предвид? Какво му е важното да е бърз? Все за 2-3-5 мин ще може да сканира две страници, нали? :flipoff: OCR също ми се иска да има. Туй животно работи ли на Български език? И въобще - вярно ли работи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има OCR на български. До колко работи вярно - нямам представа - никога не съм ползвал. Вероятно работи добре. Ако към скенера няма, можеш да си "дръпнеш", ако си позволяваш такива неща, като това зависи и зависи мястото където ще го ползваш (публично място или в къщи). Най известния OCR софтуер доколкото съм чувал е Abby Fine Reader.

Относно скоростта - едва ли има модел на пазара който да сканира страница над минута. :hilezh:

Успех :hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така до колкото знам в КОМБО не може да натикаш книга а само отделни страници...

Жоро, зависи от модела ... Аз съм с един допотопен Epson 3650 , който побира до 200-250 стр. книга ...

Към автора на темата: ако вземаш комбо , гледай как са цените на мастилата (най-вече има ли и неорегинални) и как се ресетва брояча след профилактика ... има такива, който можеш и сам да си ги профилактираш , има други, които задължително се носят в сервиз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро, зависи от модела ... Аз съм с един допотопен Epson 3650 , който побира до 200-250 стр. книга ...

Към автора на темата: ако вземаш комбо , гледай как са цените на мастилата (най-вече има ли и неорегинални) и как се ресетва брояча след профилактика ... има такива, който можеш и сам да си ги профилактираш , има други, които задължително се носят в сервиз.

Мерси, колега. Каква е пък тази профилактика при него... егати уреда за 100 лв :) Не мисля, че ще взема комбо. Другите неща в комбото не ми трябват...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре за OCR е да си инсталираш АБИ файн рийдър.

Той работи независимо от източника, т.е. не е вързан с конкретен вид скенер.

Аз съм фен на НР от години и бих ти препоръчал от тази марка. Имат удобен софтуер и работят бързо.

Ако си избираш друга марка, гледай да не е ЛЕД (ще го познаеш по това, че е много тънък).

Действително помисли за лазерно комбо – всъщност ще си продавам моя скенер, за да го сменя с лазерно комбо.

Допълнителен голям плюс е ако има ADF (листоподаващо) и евентуално дуплекс-печат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно скоростта - едва ли има модел на пазара който да сканира страница над минута. :)

Успех :)

Има колега , то всъщност повечето.Като се настрои да сканира на 600dpi и може да седнеш на :) с картофки.

Аз съм за Канон и такъв ще си купя като брактисам стария Mustek и HP съм имал , не съм много доволен.

Трябва да се гледа най вече да има голяма резолюция.

А за OCR си инсталираш АБИ файн рийдър както каза колегата Sag , аз съм с 9-та версия и е супер на БГ език.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Действително помисли за лазерно комбо – всъщност ще си продавам моя скенер, за да го сменя с лазерно комбо.

Допълнителен голям плюс е ако има ADF (листоподаващо) и евентуално дуплекс-печат.

Колега, дай някой конкретен модел, ако имаш нещо читаво предвид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гласувам за HP от предния пост, нищо че Canon-а е с по добри параметри, на HP са им по хубави тези (комботата) устройства, и като интерфейс, и като работа. Поне аз ги харесвам повече. За здравина нямам наблюдения върху Canon. HP-тата се посчупват от време на време (след гаранцията) - печки и скенери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оффтопик: работата май взе да става дебела, ако и Алекс неразумно много обича хубавите неща скоро ще се заима с някой професионален Дзвер :dance: Когато отвориха техношитовете жената ме заведе да си купим пасаторче... харесала някакво за 20 лв... Елит... След дъгли препирни отстъпки от моя страна взехме един робот AEG за 200 :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на включилите се с акълец. Днес взех Canon CanoScan 4400F - сиреч, ето ТОВАНе зная дали има ADF (дори не зная това какво е :D ) Скенерчето със сигурност може повече от това, което ми трябва, но по съвета на @Мечо grizzly, взех такова, дето може да сканира и кора за яйца.И... сега започвам да го боря на MacBook-a. Направи ми впечатление, че си накачури една торба софтуер, с който обаче не постигнах доброто (вярното) предаване на цветовете, както с Image Capture на МАС-а. А пък на него така и не разбрах защо бутона "SCAN" си стои неактивен и може само preview... ?! Ще се чете, то се е видяло. Сигурно много се забавлявате с първите ми стъпки с ТАЗИ техника, но к'во да се прави - човек и добре да живее - купува си скенер все някога. Ако все пак имате идея защо под МАС не е активен бутона SCAN в Image Capture-a хич не си трайте - ще съм благодарен за идеята - напитките от мен. Учете батя си :D (машината е MacBook Pro, с MAC OS 10.5.6).

Ето и скрийн-шот:

post-29829-1234378124_thumb.png

В Preview-то на Image Capture-a цветовете са изключително верни и сканирания документ изглежда все едно си гледаш оригинала. Докато с тези софтуери, дет си дойдоха с принтера, хич не съм доволен от сканирания резултат (със и без филтри - пак е доста по-гадно). Конкретно - ArcSoft Photostudio 4 for Canon - така си пише на "неговата" си програмка. А, сега де?! Къде се нааквам? :lol:

Оффтопик: работата май взе да става дебела, ако и Алекс неразумно много обича хубавите неща скоро ще се заима с някой професионален Дзвер :) Когато отвориха техношитовете жената ме заведе да си купим пасаторче... харесала някакво за 20 лв... Елит... След дъгли препирни отстъпки от моя страна взехме един робот AEG за 200 :dance:
Хахаха, току-що пуснах отговор, докато ти си писал този пост :lol: Аз съм си такова говедо с техниката, дет казваш... Последното беше, че ей, така, тръгнах да си купя уж прилична пералня (от съвсем среден клас) и се върнах с... топ модела на Miele. И днес така, казах си, ще си купиш мъничко, прилично скенерченце за фактурки и ала-бала и буфф... сканира и релефната карта на света. Мъжка ни работа :lol: Ми мани, нек'ва природна сила ме разубеди в последния момент да не взимам 8800 модела (че пък съвсем няма да му намеря приложение). Ама к'во да се прави... Редактирано от =Alex=
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май ще се побориш доста с мак ос и този канон

аз 2 месец не мога да си подкарам една програма на мак бука

а изчетох де що има в интернета

не е за сканиране, но знаеш че в света на Стив нещата са по различни

ако не си бодваш един чист уиндоуз ХР на един дял на макчето и сканирай от там

малко е непрофесионално, но върши работа

:dance::lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...