Jump to content

Какво масло да сложа на AUDI A6 3.0 TDI Quattro (4F,C6)


Стойчо

Recommended Posts

Зависи за каква кола. Ако имаш DPF е един от много добрите лубриканти, и най-важното - не е RC масло (Resource Conserving). В него Мотул ползва доста качествен хидрокрек (група 3). Има и РАО в него. Ок избор е.

 

Ако си махнал DPF-a, има и доста по-добри full saps алтернативи.

 

Имай предвид, че дизеловите масла рядко (или почти никога) не са фрикшън моднати, и можеш спокойно да му добавиш качествен модификатор на триенето, за да го направиш брутално работещ лубрикант. Пример за такъв е фюлерина на Бардал, или още по-съвременния - Nanoborate AR9100 на Archoil.

 

Аз ползвам точно тази комбинация Motul масло (5w40) плюс добавката на Bardhal и определено разлика в шума на мотора има. За износване и чистота не мога да коментирам. Мотора сигурно ще го отворя за глави и вериги веднага като се върна в БГ и тогава ще видя 30-40к км на Мотул как са му се отразили. Също така, доколкото мога да вярвам на брат ми, маслото не е мръднало дори при положение че семеринга при скоростната кутия изпуска (но явно при по-гъстото масло при само градско не успява да пропусне).

 

И аз попринцип съм заинтересуван от по-performance ориентирани масла, че така или иначе ще пръсна една торба пари да освежа двигателя, та поне после да го поддържам добре :) За аудито сигурно ще си взема, каквото препоръча на baba, че и аз съм я обезкостил от всякакви екологии... само трябва да се усили ремапа още малко :)

 

Иначе ако знаеш някои UK only дилъри, които предлагат по-ниски цени, мога да се възползвам от факта че съм тук :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 233
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Това е лесно и бързо за доставяне до България

http://www.ebay.com/itm/Red-Line-Euro-Series-5W-40-Engine-Oil-1-US-Quart-12504-/111460202686?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19f38bb8be

 

Става за моя двигател нали така?

Гледам че е 5W40, а аз карам 5W30.К Лайк съм къде е разликата?

 

Това е ок, но щом си махнал DPF-a, по-добре мини на full-saps масло, примерно "обикновения" Red Line 5W-30 ще ти е перфектен. Euro серията е mid-saps, с по-малко фосфор, цинк и moly, и по-нисък TBN. Перфектна е за оборудваните с DPF-и. И двата мултигрейда са ти ок - и 5-30 и 5-40. Пробвай я с 5-30, да видим... Имай предвид, че почти веднага след слагането на естерен флуид, ще ти "зачезнат" 200-500 мл от показанията на щеката - не припадай, просто заради изключително силния афинитет към метала, естерните масла не се стичат на 100% в картера, а известна част винаги си стои по метала. Просто след 50-100км го провери и долей нужното до макс. И после - газ. Колкото повече, толкова по-добре му е и по-бързо ще светне мотора. Също така - много по-бързо ще си депозира компонентите в железата на мотора. За доста от съставките е необходимо доста сериозно налягане, за да сработят.

 

Ето, виж какво казва най-престижния руски форум за масла по повод този Red Line след теста му - наричат го "най-доброто масло на света", и с право - параметрите му са мн. трудно достижими за конвенционалните флуиди, формулирани с група 3 "синтетика". Red Line е изцяло Polyolester базиран (най-висок клас естерна синтетика, с която летят самолетите, където е необходим работен диапазон -65 до +200С).

http://www.oil-club.ru/forum/topic/11162-redline-5w-30-svezhee/

 

Ако ще минаваш на RL, вземи си и добавката им за дизел - Red Line 85+, ще ти хареса. Отделно от това, с тези цени в ибей от по 15+ паунда, не е ли по-добре да си го вземеш от тук - 38 лв е цената за 1 кварта (946мл)?

 

Изборът е отличен, ще се хареса много на Аудитрона  :zustimm:

 

Аз ползвам точно тази комбинация Motul масло (5w40) плюс добавката на Bardhal и определено разлика в шума на мотора има. За износване и чистота не мога да коментирам. Мотора сигурно ще го отворя за глави и вериги веднага като се върна в БГ и тогава ще видя 30-40к км на Мотул как са му се отразили. Също така, доколкото мога да вярвам на брат ми, маслото не е мръднало дори при положение че семеринга при скоростната кутия изпуска (но явно при по-гъстото масло при само градско не успява да пропусне).

 

И аз попринцип съм заинтересуван от по-performance ориентирани масла, че така или иначе ще пръсна една торба пари да освежа двигателя, та поне после да го поддържам добре :) За аудито сигурно ще си взема, каквото препоръча на baba, че и аз съм я обезкостил от всякакви екологии... само трябва да се усили ремапа още малко :)

 

Иначе ако знаеш някои UK only дилъри, които предлагат по-ниски цени, мога да се възползвам от факта че съм тук :)

Разбира се, че ще има разлика в "шума" на мотора. Фюлеринът намалява "само" няколко пъти триенето спрямо конвенционалните фрикшън модификатори в маслата. С колкото по-нисък клас масло караш, толкова по-осезаемо ще усетиш разликата от подобен модификатор на триенето. Просто в маслата се гони и цена, а не, че не могат да бъдат направени безкомпромисно... но ще бъдат направо непродаваеми или поне доста трудно продаваеми. Отделно от това - на малко хора им пука с какво точно масло си карат колите - за повечето хора - маслото е просто масло и не правят разлики. Именно затова и повечето производители масово минаха през последните 10-на години на по-нисък клас бази. Разликите в едровата цена между група 3 и група 4 базови масла е "само" 3-5 пъти, а между гр. 3 и гр. 5 (естери) е 6-7 пъти. И това - ако разглеждаме по-ниския клас - ди-естери. Полиол-естерите са по-скъпи с 20-70% от диестерите. 

 

Затова на блендерите, формулиращи масла с естери им се налага да работят с много по-малки надценки, залагайки на брутално качество и производителност, но нямайки средствата за масова реклама, промиваща мозъци. Ако трябва да запазят същите маржове, както производителите на "ширпотребата", то литър от качествен, естерен флуид би следвало да струва на дребно 200-250 лв, което просто го прави непродаваем. 

 

За UK - има достатъчно търговци там - Opie ти е повече от достатъчен, а и те за разлика от нашите не се дъмпинговат, така, че цените ще са им почти еднакви, или с пренебрежими разлики. 

 

Ако ви се чете повече и ви е интересен светът на маслената химия - ето малко инфо за естерите и синтетиката като цяло.

Esters in Synthetic Lubricants

 

SYNTHETIC LUBRICANTS - WHAT ARE THEY?

 

Поздрави

Редактирано от =Alex=
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отделно от това, с тези цени в ибей от по 15+ паунда, не е ли по-добре да си го вземеш от тук - 38 лв е цената за 1 кварта (946мл)?

 

 

Къде се продава в България?

 

Редактирано от baba
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След време ще пиша отзиви:

M-Flush е добър препарат, още отсега ще ти кажа какви ще бъдат отзивите - като го сипеш, няма да искаш да източваш маслото после. LubeGard Engine Flush е още по-добър, но и почти двойно по-скъп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Отделно от това, с тези цени в ибей от по 15+ паунда, не е ли по-добре да си го вземеш от тук - 38 лв е цената за 1 кварта (946мл)?

 

 

Къде се продава в България?

 

 

 

А при тези масла има ли го момента с ментетата, които масово се продават на нашия прекрасен пазар (или не точно ментета, а просто по-нискокачествени партиди от треторазрядни фабрики и т.н.). Основно консумативи и части се поръчват от ибей, защото разликата в качеството на идентични продукти е силно осезаема (за пример давам свещите на NGK, които нямат нищо общо тук и там, вярно сигурно някъде ги продават и тук читавите, ама трудно се намира)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи на мина на "обикновеното", т.е това

http://www.ebay.co.uk/itm/Red-Line-High-Performance-Engine-Oil-5W30-946ml-/111186725411?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19e33eca23



Колко лт взимаше 3.0тди?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Любовта не познава финансови граници - ако си го обичаш, какво значение има колко струва? :)

 

 

Имаш ли впечатления от 7.5W40 (керамиката) на Ксенум?

Имам възможност да ми го носят от Белгия на цена от фабриката (преди прекупвачите).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А при тези масла има ли го момента с ментетата, които масово се продават на нашия прекрасен пазар (или не точно ментета, а просто по-нискокачествени партиди от треторазрядни фабрики и т.н.). Основно консумативи и части се поръчват от ибей, защото разликата в качеството на идентични продукти е силно осезаема (за пример давам свещите на NGK, които нямат нищо общо тук и там, вярно сигурно някъде ги продават и тук читавите, ама трудно се намира)

Не ми е известно да имат ментета, но кой знае... Red Line иначе произвеждат само в Калифорния, и никъде другаде. Нямат процеси по 2-ро, 3-то, 5-то качество и никой не знае една партида дали ще отиде в Англия, или в Русия. За разлика от много други (големи) производители, те не формулират различно качество за различните пазари, което всъщност е прекрасно. 

 

 

Значи на мина на "обикновеното", т.е това

http://www.ebay.co.uk/itm/Red-Line-High-Performance-Engine-Oil-5W30-946ml-/111186725411?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19e33eca23

Колко лт взимаше 3.0тди?

Да, това. По спомен моята побираше около 8л, сиреч 9 кварти ти трябват. 

 

Имаш ли впечатления от 7.5W40 (керамиката) на Ксенум?

Имам възможност да ми го носят от Белгия на цена от фабриката (преди прекупвачите).

Карамиката им е хубава, но е рейсингово масло, което не ти върши работа за в ежедневка. Ако искаш Ксенум, имат други модели, погледни графитените им. Ако искаш по-бюджетна алтернатива, можеш да погледнеш и РАО маслата на Ravenol (пише си кои са на базата на РАО/polyalphaolefins). Те поне са евтини. След това си взимаш един Archoil 9100 и си ти. Получаваш много хубаво масло като резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алекс

 

Аз съм 3.0 тди с катализатори и дпф. Доста изчетох и за момента съм се спрял май на вариант - промивка с LubeGuard. После Xenum X1 5w 30 и добравката на Archoil 9100.

 

Или да взема някаква добавка на Xenum?

 

мерси предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много объркано стана:

 

1. Каква добавка за масло да сложа на ОЕМ-ко масло 505/507?

2. Добавката за масло и гориво хубаво ли е да са от една марка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алекс

 

Аз съм 3.0 тди с катализатори и дпф. Доста изчетох и за момента съм се спрял май на вариант - промивка с LubeGuard. После Xenum X1 5w 30 и добравката на Archoil 9100.

 

Или да взема някаква добавка на Xenum?

 

мерси предварително

Здрасти, да, това би бил отличен избор. LubeGard са много далеч пред другите по отношение на производителност, ама много... Просто за идеята - единствената компания, успяла да синтезира аналог на най-добрия лубрикант в света - мазнини от едно специално място на кашалота (да не го изписвам, че ще стане еротично). Остави я поне час да си работи с LubeGard-а и после източете колкото се може по-добре докато е топло, не позволявайте да изстива маслото. 

 

Archoil пък са единствените, които имат супер успешни разработки в нано-добавките, и по резултати са доста над ксенумските добавки. Когато сипваш AR9100, го разклати продължително и го затопли малко (да е между 30 и 50С). Сипваш я САМО на загрят мотор. Остави я да работи 15-20 мин на място преди да караш и даваш газ. След този интервал можеш да правиш каквото си искаш с нея. Добавката ще се депозира поне 500-1000км, след което ще остане по/в метала много дълго (понякога и 60-80,000км). 

 

Много объркано стана:

 

1. Каква добавка за масло да сложа на ОЕМ-ко масло 505/507?

2. Добавката за масло и гориво хубаво ли е да са от една марка?

1. Какво искаш да постигнеш? Каква е целта, Влади? Ако е просто да му вдигнеш значително качеството и издръжливостта - LubeGard Bio-Tech Engine Oil Protectant е незаменим с брутално силния си естерен комплекс и без аналог на пазара. Archoil също имат изключителни продукти. Бардал също са ок с фюлерина. Друго освен тези 3 марки не бих препоръчал, защото по-скоро ще влошат резултата, отколкото да го подобрят. Избягвай добавки съдържащи много MoS2, ZDDP, графит, тефлон, и каквито и да са други chemical enhancers. 

 

2. Няма особено значение, по-важното е да са наистина качествени добавките за гориво, защото над 90% са просто или нафта, или керосин, сиреч - спекулативни продукти. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Не съм правил такава процедура.

Оказа се че майстора ми днес не работи, както и утре .... чак на 5ти.

Трябвале да го сменя защото бях изминал 15к а имам пътувания.

Майстора знае за процедурата, но аз незнам как се прави. Може ли да обясните?

Вижрацията почти изчезна. Мотора е друг. Това са първоначални впечатления ....... после може да не съм доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Беше писано по-нагоре, но се сипват някакви химии и се оставя да работи 2-3 часа, после се източва. Тогава се сипва новото масло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Притеснява ме само часта за която ВЕСКО спомена, а именно изчезването на количество масло след определен пробег.

Никъде не открих подробно инфо за това. Не чета субароленд форума тъй като те го продават и най-вероятно няма да са обективни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последните 3 години само с випауър съм карал. Не им знам добавките за горива я дай линк.

http://m.ebay.co.uk/itm/181098558109?nav=SEARCH

Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честита Коледа, момчета. 

 

Да отговоря на въпроса за "харченето" (т.е. - първоначалното изчезване на дадено малко количество) при естерните масла.

 

При преминаване от конвенционална синтетика (разбирай група 3 хидрокрек или група 4 - РАО) към изцяло естерна синтетика (>65% естери, или т.нар. група 5, най-високия клас истинска синтетика) може (но не е задължително) да се наблюдава първоначално "зачезване" на някакви 200-300, а понякога и 500 мл масло, което обикновено изкарва акъла на хората. Това "зачезване" се случва в интервал на 50-200км след инсталацията на естерната синтетика. 

 

Всъщност маслото не зачезва, а си е вътре в мотора, просто не се стича на 100% в картера заради ултра-високата полярност и афинитет на естерите към метала. Обикновено препоръката е след инсталацията на ново масло, да се коригира нивото след 100-200 км, и да се допълни при необходимост, за да не дразни водача :)

 

Плюсовете на високия поляритет на естерите са много и все ценни. Най-важният от тях е липсата на "студен старт", където реално се случва >90% от износването на компонентите.

 

Ползите от преминаване на изцяло естерна синтетика се усещат през първите 20,000км, след което състоянието се задържа константно. Изразяват се предимно в плавно подобряване работата на мотора с времето, изчезването на вибрации и неравномерна работа на цилиндрите, повишаване на компресията, изчистване на депозитите в мотора, много по-пъргаво и "живо" развъртане, намален разход на гориво и повишена мощност (заради многото модификатори на триенето (MOS2) в конкретния Red Line). И разбира се - бруталната термална устойчивост на естерите, които запазват вискозитета си там, където конвенционалната синтетика "а-ла Кастрол" отдавна се е предала. И още нещо важно - при изстиване естерната (и РАО) синтетики НЕ оставят никакви депозити за разлика от останалите масла. 

 

@baba - отличен избор, но беше хубаво да го флъшнеш преди това, защото сега тази работа ще свърши Red Line-a, но ще го убиеш по-бързо, защото ще изкара от вътре всичко, акумулирано с годините (естерите имат изключителна почистваща сила по природа).

 

Весели празници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Весела Коледа и от мен на всички колеги!

Алекс, аз сложих AR9100 в Кастрола, който е на около 5000 км. Предполагам, когато премина на Red Line флъша няма да бъде необходим. Прав ли съм?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прав си. Отделно от това, AR9100 съдържа много силно почистващ моноестерен комплекс, така, че и той ще изчисти отлично мотора. 

АR9100 е любим на Американските дизелисти, и правят чудеса с него. Нещо такова: http://www.dieselpowermag.com/newproducts/1405_archoil_ar9100_for_ford_power_stroke_engine_diesel_tech/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А как се разбира дадено масло коя група е?

Примерно : http://www.commaoil.com/passenger-vehicles/products/view/169

Редактирано от Nikolay Dekov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква е по добрата процедура?

Да се флъшне преди смяна на маслото или да се покара известно време с флъша в маслото и тогава да се смени?

Става дума за следната ситуация, кола нов внос от Италия, карана вероятно с минерално масло и неясно на какъв пробег сменяно (виждат се налепите).

Не гори масло и двигателя е в кондиция.

В момента е с първото масло в Бг (енеос сустина 5w40) на около 6000км.

f3da2a4a80ce1ecb7dd4d0feb3ce8b25.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марката на маслото се казва ред лайн.

baba

махнах капачката на маслото и снимах, това е.

Редактирано от SunShine
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пардон! :blush:



Сега се зачетох за това масло / RED LINE /....не, че нещо се заяждам, ама ми мяза малко, като  ,,вълшебните свойства" на универсалния модификатор".....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...