Jump to content

Чисто нови гуми Bridgestone със стар DOT


Recommended Posts

Колеги тая тема сигурно е изчерпана, но да питам за съвет.
Изпаднаха ми две летни гуми 215/45/17 Bridgestone, който не са виждали джанта. Но пък са DOT 2007, казаха ми че са съхранявани добре.
Чудя се дали стават за каране поне за някой друг месец :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гумите са за боклука. Когато едни гуми не се карат, те остаряват по-бързо от тези които се карат. Поразрови се из Нета, има много изписано по тази тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, сигурно. И двигателя се износва повече като е загасен.

Нищо им няма на гумите ако са съхранявани на тъмно, не са посукани и не са напукани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе и DOT е за леваците....

Някога  в  училището ни учеха, че е  живота на гумата е пет години на колелото, и по-стара гума от 2години да не се купува.

И в Дианата са "тъпаци' щом пускат на промоция гуми със стар DOT.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

35 minutes ago, grizzly said:

Да, сигурно. И двигателя се износва повече като е загасен.

Нищо им няма на гумите ако са съхранявани на тъмно, не са посукани и не са напукани.

 

Както споменах по-горе, има страшно много материал който сочи че не си прав. Виж това например: http://tires.about.com/od/Tire_Safety_Maintenance/a/The-Science-Of-Tire-Aging.htm

 

Аналогията с двигателя пък не е валидна. Аз мога да направя обратна аналогия пък с кисело мляко държано в хладилника 9 години - и тя разбира се няма да е валидна.

 

Виж и това: https://www.hop-law.com/jury-awards-1-38-million-verdict-in-spare-tire-lawsuit-against-discount-tire/

 

Тук става дума за семейство което след катастрофа осъжда сервиз за гуми, защото им казват че могат да използват резервната гума на колата. Оказва се обаче че резервната гума е на 13 години се пръска след по-малко от 200 км причинявайки катастрофата.

Редактирано от CVT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки нормален човек знае че гумата старее. И ако трябва да я купува иска най-пресни. Обаче тук не става въпрос за този случай.

Производителите са приели че добре съхранявана гума е годна за употреба до десет години от производството. Още повече че има употреба и употреба. Като знам че имам стара гума няма да карам с 200 и готово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 17 часа, CVT написа:

Гумите са за боклука. Когато едни гуми не се карат, те остаряват по-бързо от тези които се карат. Поразрови се из Нета, има много изписано по тази тема.

Батеееее.....

giphy.gif

 

По темата , ако гумите са съхранявани добре не е проблем да се карат ! Естествено цената трябва да е доста изгодна и ако те устройва скачай ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то проблема е в 'АКО', ами ако не са съхранявани? 

Гаранция, че като ги сложи и ще му заиграе волана, ако ги сложи отпред де. А ако ги сложи отзад, като падне малко дъжд и на някое кръгово, ще показва майсторско каране. :)  

Трябва направо да са без пари тия гуми, че да се взимат. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гумата Бриджстоун не е лоша в никакъв случай.

 

Конкретно за тея които пита автора-много стар ДОТ имат,освен да са подарък.

Ако ще се кара и с по-висока скорост-не.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не бих казал, че са за без пари 150лв двете. Разбира се само те си знаят как са съхранявани.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 hours ago, piaggio said:

То си личи как е съхранявана една гума. От какво точно ще му се заиграе волана ?

 

 

 

Е как точно си личи, как е съхранявана една гума? 

Няма как да разбереш дали е крива, усукана и вече остаряла гумата. Това само с гледане, не се вижда, а ако се вижда, значи няма какво да коментираме. 

Ако ще ми кажеш, че щом не е напукана една гума, значи е съхранявана правилно, си в огромна грешка. 

 

Как щял да му заиграе волана? Ми, нека да ги сложи колегата, и ако не го е срам, после да напише коментар. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бъди толкова сигурен, че всеки водач има големи изисквания към поведението на гумите. Виждал съм и продължавам да виждам много хора които карат гуми от преди 98-ма година и са доволни ;)

 

Напукването ясно показва в какво състояние е гумата и то е основен фактор за състоянието на гумата, ти по какво друго ги познаваш, че ми  интересно ? Става въпрос за конкретните гуми тук, не за други, естествено че може да им има много работи.

 

Как точно се усуква гума, когато не се кара и седи в хоризонтално положение ? 

 

Да бе знаем ... слага ги гумите и волана започва да играе дайчовото ...

 

Редактирано от piaggio
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега не се занимавай с глупости това са почти 10 годишни гуми ,дори и да са чисто нови.Това дали са съхранявани правилно или не е друга тема за разговор,просто само от годината на производство трябва да изходиш че това са си стари гуми,които е непрепоръчително въобще да се използват.Вземи си  едни нови гуми дори от по нисък ценови клас за да си спокоен на пътя.Колега запомни,че живота и твоята сигурност на пътя са над всичко.Винаги евтиното и компромисите после излизат скъпо и солено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 6/6/2016 at 11:01 AM, piaggio said:

Не бъди толкова сигурен, че всеки водач има големи изисквания към поведението на гумите. 

 

Как точно се усуква гума, когато не се кара и седи в хоризонтално положение ? 

 

 

 

 

За първото, това говори достатъчно за културата и интелекта на средно статистическия водач на МПС в БГ.

То и статистиката по ПТП и жертвите причинени от точно такава марлящина и минаване по-тънко, говори достатъчно. Но, нова е друга тема. 

 

По второто, ти мислиш ли, че гума, седяла 10 години, затрупана под купчина други и премятана 100-ци пъти от склад към склад или господ знае само къде и как, ще бъде в нормални норми за експлоатация, дори седяла хоризонтално?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То разликата между тия гуми и нови (нов ДОТ) в магазина сигурно е 100лв. Не знам дали си струва въобще цялата галимация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина би било по разумно за тези пари да взема нови, та дори и нисък клас както каза колегата по горе.
Да ми е мирна главата и да не ги мисля по пътя.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, Joro Irl написа:

 

За първото, това говори достатъчно за културата и интелекта на средно статистическия водач на МПС в БГ.

То и статистиката по ПТП и жертвите причинени от точно такава марлящина и минаване по-тънко, говори достатъчно. Но, нова е друга тема. 

 

По второто, ти мислиш ли, че гума, седяла 10 години, затрупана под купчина други и премятана 100-ци пъти от склад към склад или господ знае само къде и как, ще бъде в нормални норми за експлоатация, дори седяла хоризонтално?

 

Дреме ми на дедовия, който с каквито иска гуми да кара на такива работи съм се нагледал, че ти е бедна фантазията. Основно ПТП-та са заради скапани пътища ама както каза това е друга тема.

 

Бате тва да не е фризби да си го премятат, когато работниците няма какво да правят що бръщолевиш глупости, седят примерно в склад на тъмно и толкова, ако някой му изнася цена/качество може да кара това искам да кажа, ако не му изнася чао, много ясно че по-добре нови (но не и нови скапани, както се спомена). Това не е щайга с домати от премятане да им стане нещо.

 

Какво за теб означава гума в нормални норми ? 

 

Пак казвам гумите стават за каране, но след като се сложат на колата стареят (напукват се) доста по-бързо от пресните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека не се отклоняваме от темата, ти подхвана на съвсем различна вълна. 


Моят първи отговор беше кратък и ясен, пак ще напиша. Колегата попита ясно " стават ли за каране поне за някой друг месец  ", аз отговорих, да стават за по-спокойно каране някой друг месец, че и повече зависи от експлоатацията няма никакви проблеми, особено пък с премиум марка, точка.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, те всички гуми стават за търкаляне, някой и друг месец, ама каква ще е ползата от файдата? Дори и премиум, пак остаряват тия мекици. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.06.2016 г. at 21:45, S.Stoya написа:

...
Изпаднаха ми две летни гуми 215/45/17 Bridgestone, който не са виждали джанта. Но пък са DOT 2007, казаха ми че са съхранявани добре.
Чудя се дали стават за каране поне за някой друг месец :-)

Под изпаднали аз разбирам подарени и тогава приемам известни условности. В случая в който трябва да се плащат цялата тема е безсмислена.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...