Jump to content

Зъбно колело на колянов вал


valeri2636

Recommended Posts

С колко Нм се стяга болта на зъбното колело на коляновия вал и маже ли се с осигурител на резби?  Мотор АБК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои са ми казвали,че се маже,други че не. Аз го стягам яко,без динамометричен и с дългата тръба,щото тъпото колелце се разви вече 2 пъти само... още не ми се е случвало да скъсам болта. Можеш да го намажеш леко с осигурител.

Изпратено от моят SM-G960F с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една книга  AUDI 80/90 в която пише, че се стяга болта с 350 Nm което ми се струва прекалено много. За Голф 3 четох 90Nm+90 градуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и да е странно, при петаците и осмаците от онези години се стяга с 350nm, даже ако не ползваш специализирания инструмент - 450nm. А при АБК, както вече е написано 90nm+90градуса, осигурител може да се слага смело...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от стъпката, диаметъра и материала на болта.

И там не се гледа сила на затягане,  а разтягане и  напрягане на болта и резбата. За това се дава в градуси. Тоест болта се разтяга с 1/4 от стъпката на резбата (90градуса)

Сега...дали това е в границите на еластичност на материала илй се преминава в пластична деформация...не знам, тряя питам инженера правил изчисленията за тоя болт...:lupe:

От как имах подобна драма  с болтове за глави....🤣 

Редактирано от janoar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Болта се стяга с 90Nm+90 градуса, като преди това се слага осигурител на резби. Двигателя спря по време на движение, поради разхлабен болт и превъртяло зъбно колело, прескочил ремък и криви клапани. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...