Jump to content

Проблем с Optiarc DVD RW ad 7530b ATA device


Recommended Posts

Колеги ДВД-то започна да не чете дисковете. Чете избирателно.

Ако диска е около 3гб или по-малко няма проблем и за запис и за четене. При по-големи ДВД-та, започва да скърца, пука... и неще да чете и записва.

Сега преди малко записах едно ДВД, но като тръгвам да го отворя, забива и няма прочитане.

Търсих драйвери, не намерих.

Четох тук-там в нета, доста хора се оплакват. Препоръчват смяна на записвачката.

Идеи за отстраняване на проблема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да робваш да му изчистиш оптиката и да му смениш firmware. На друг комп пробвал ли си го как се държи? Виж в device manager в какъв режим работи: PIO Mode или Ultra DMA? Ако всичко това не помогне я сменяй.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почистването е лесно, все пак устройството е на шина. Довечера ще го почистя и отдолу и оптиката, дано да се оправи.

Някой ползвал ли е гаранционно сервиз за BENQ? Създават ли проблеми, дърпат ли се, бавят ли ремонтите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почистване ама не... В повечето случай това почистване не върши никаква работа. При лаптопските DVD-та най-често си е механичен проблем. Просто са направени много фини и умалени и не издържат много. С времето се получават големи луфтове в механиката и частите се разместват до такава степен, че лазера вече не се фокусира добре върху диска. Опитай като вкараш диск да държиш натиснато с ръка капачето. Ако тогава чете значи просто е за смяна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може просто вътре да има паднала хлебарка на механиката. Или пиронче...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди малко ме изненадаха много приятно.

По-рано днес писах до BENQ България, относно проблема.

Питах ги за адрес на сервиз, уточних, че лаптопа е гаранционен.

Два часа по-късно получих обаждане от most computers.

Обясниха ми, че те са официалния сервиз, даоха ми адрес и инструкция как да пратя лаптопа по куриер за ТЯХНА :hilezh: сметка.

Евала, така трябва да се работи на всякъде в държавицата ни.

Та сега идва въпроса, някой от форума, случайно да работи в Мост или да има наблюдения от тяхната работа?

А може просто вътре да има паднала хлебарка на механиката. Или пиронче...

Какво точно те кара да предполагаш повреда от такъв характер? :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те това.

Ако диска е около 3гб или по-малко няма проблем и за запис и за четене. При по-големи ДВД-та, започва да скърца, пука... и неще да чете и записва.

Ако има ограничение в механиката за да не може да придвижи главите извън определен диаметър породено от неизвестно твърдо тяло то ще чете само до определен капацитет.

Това ми каза кристалната сфера... :bia:

ОММММММммммммммм!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега преди малко записах едно ДВД, но като тръгвам да го отворя, забива и няма прочитане.

Наистина грешката е моя, че не съм уточнил по-ясно, че работи когато си иска.

Както случая по-горе. Записах 4.3гб., а след това не можа да прочете същия този диск, записан преди 5 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пазарувам от години от MOST. С мен винаги са били коректни. Вярвам, че и сервиза им е на ниво. На мен само веднъж ми се наложи да ходя там - смениха ми неработеща записвачка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Да се похваля, днес си взех лаптопа. Уважили са гаранцията, записвачката е сменена. Забавиха семалко, мина 1м. и 1 седмица, но съм доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ихаааа 1 месец за една записвачка :) Аз ако толкова забавя някой ремонт клиентите сигурно ще ме убият а ти даже си доволен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се има предвид управията в страната ни... направо съм доволен...от признатата гаранция. Иначе трябваше да почна една "борба с вятърни мелници" след която сигурно пак щях да съм със сменена записвачка, но щеше да ми отнеме доста повече време. А и сигурно щеше да ми струва колкото една записвачка.

В интерес на истината, сигурно съм записъл към 40-50 диска и да съм прочел към 100, явно дават дефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ново развитие по проблема.

Вчера шейната на ДВД-то изскочи и си откачи от едната страна. Сега не може да се прибира.

Пак ще го пращам на ремонт.

Проблема е, че при опит за запис, пак не искаше да записва, от 5 диска 3 ги хвърлих.

Ползвам Ашампоо и СДбърнър, дали проблема ще е софтуерен? Да слагам Неро ли? Възможно ли е да не записва от проблема с шейната, който си го е имала явно още от както са сложили ДВД-то?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли проблена е от Ашампо- то или друг софт...

Най- вероятно отново проблем със устройството.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам същия проблем, със същото устройство... Какво ли не пробвах, къде ли не четох...Махах филтри от регистрите и не и не... А и не успях да намеря точния фърмуеър, къде ли не търсих. Може би ако някой помогне с линк, да пробваме...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...