Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

Принципно истинските машини загряват бавно. За да могат и да се отгряват бавно.

Т.е. да няма разлика в температурата на водата в началото и в края на кафето.

Сега ще пусна и ще ти  засека за колко загрява със софийски ток:)

 

Едит: Загрява за 2:55м и може да изкара 100мл вода, преди да светне пак.

Ако загрее хубаво може да прави по две кафета, преди да включи.

Машината е с голям месингов бойлер и капилярен термостат - нещо, което трудно ще видиш в машина под 1500лв.

Интересна машина има в робуста.бг - копие на лелит за под 1000лв: http://www.robusta.bg/robusta-products-catalogue/422/6753.html?p=1

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ножовете се купуват нови и са символична сума - примерно 20 лв за италиански.

 

Проблемът с някои кафемелачки (включително и тази) е че няма фино регулиране на смилането. Така има кафета (не са много), които смлени на 24-та степен текат като през филтър, а на 25-та едвам капе.

 

хубавата кафемелачка е скъпа, често по-скъпа от самата кафемашина.....но ако харесваш по-изпечени кафета ще се изплати.

Сега не мога да цитирам конкретен модел, защото се интересувах преди няколко години и цените ме отказаха. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аве и аз имам некви помисли за кафе машина.

Последно гледах автомат на Саеко, Виена Аутоматика май беше.

Втора употреба за около 200 лв.

Смила дозата кафе, точно преди приготвянето му.

Некой, с некви отзиви?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам Саеко Инканто по стария модел и съм доволен що годе,защото имам и Долче густо с капсулите а то прави кафето по силно и плътно на вкус.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние сме със Филипс Саеко, супер кафенце си прави. Единствено е леко претенциозна. Понякога индикатора за отпадъчния контейнер свети, че е пълен, а почти няма нищо в него. Като качество на кафето - доволни, прави и капучино със супер добра паня (тука жените повече се кефят, аз такова не пия). Ако имаш конкретни въпроси ще ти отговоря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с делонги магнифика - много доволен. Няма по-ароматно от късо еспресо направено от току що смлени леко изпечени 100% био арабика зърна ;)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 16 часа, robobug написа:

Едит: Загрява за 2:55м и може да изкара 100мл вода, преди да светне пак.

Ясно, ще се чака.

Има ли разлика между бразилия клуб, лейди и мини лейди?

С кафемелачката обаче не мога да се сборя, просто нямам място по плотовете за такъв кютюк. Май ще взема едно бюджетно делонги и ще го чипосам :hilezh:

Остава да намеря точното кафе и да стискам палци да може да го смеля правилно. 

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

В Младост 1 до Пици Фрици има едно магазинче, много добро кафе имат. Само от там си вземам и съм много доволен.

Редактирано от VBI
Цитиране на предходно мнение!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15 hours ago, Schnura said:

Смила дозата кафе, точно преди приготвянето му.

Некой, с некви отзиви?

Проблемът на автоматите е, че кафето седи в техния контейнер и губи от аромата и качествата си ( и съхне) преди да бъде "сготвено".

 

И аз като Мартин мислех за някаква Гагия, ама май ще си взема Рaнчилио.

А за кафетата - там е въпрос на вкус. Един обича кисело, друг горчиво, трети мазно и тн...

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е къде да седи кафето?

И в контейнера на кафемелачката да седи, пак ще съхне.

Сега сме с некво Саеко, конвенционално за смляно кафе.

Смляното кафе не губи ли аромата по-бързо от това на зърна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, redalex написа:

Проблемът на автоматите е, че кафето седи в техния контейнер и губи от аромата и качествата си ( и съхне) преди да бъде "сготвено".

Чистенето и мястото също са проблеми, поне за мен. Някой да знае дали са еднаквис  вътрешностите на бразилия клуб, лейди и минилейди. 

ПП: Колко са грозни обаче тия бразилии, не е истина. Ако не компенсирам с качественно експресо, ще ми я нахлузят на главата. :hilezh:

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грозни са, но подлежат на тунинг.  

Теб като продължава да те е страх да чипнеш колата, може да се занимаваш с тунинг на кафеварки :)

И двете подлежат на прахово боядисване.

Кафемелачката може да се направи без контейнер - т.е. да пълни директно цедката.

Кафеварката може да се дооборудва с манометър - така ще знаеш със сигурност колко ситно да се мели и тъпче кафето.

Може да се сложи температурен контролер...или да се изреже дъното на ръкохватката.... въобще тунингова се като 1.8т

Цедки има всякакви варианти, включително и VST (такава съм се наточил да купувам).... може доста да се занимае човек.

Lady също е вариант и не е с толкова индустриален дизайн: http://hackaday.com/2016/07/03/brasilia-espresso-machine-pid-upgrade-brews-prefect-cup-of-energy/

 

Мойте машинки стоят върху тава с размер 42/28см.

Сетих се какъв беше другият проблем с хубавите, малки и евтини кафемелчаки - или нямат 220v версия или поскъпват двойно, като станат на 220v.

 

edit: ето кафемелачката с премахнат дозатор: http://coffeesnobs.com.au/brewing-equipment-non-machine-specific/27798-rate-my-shots-do-you-see-puck-issue.html

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, redalex said:

Проблемът на автоматите е, че кафето седи в техния контейнер и губи от аромата и качествата си ( и съхне) преди да бъде "сготвено".

за това не се пълни до дупка, а толкова че да ти стигне за 2-3 дена. През останалото време си седи в затворена кутия и почти нищо не се губи. Да не говорим, че и по-новите контейнери доста плътно се затварят ;)

 

2 hours ago, Schnura said:

Смляното кафе не губи ли аромата по-бързо от това на зърна?

ако е правилно пакетирано не, но не там е проблема. Същото е като с черния пипер - виж каква е разликата между този, който с мелничка си мелиш и го сравни с готов смлян.

 

за избор на кафе, благодарности на @nurv, който прати този сайт: coffeespot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, robobug написа:

Грозни са, но подлежат на тунинг. 

Имах предвид за тунеК на кафемелачката - http://geekandgrind.tumblr.com/post/17171106555/hacking-a-dehlonghi-coffee-grinder, а не на бразилията. Говорих с една леля в сервиз за кафемашини и тя ми каза, че на бразилия клуб винаги ще хвърлям първото кафе. Питането е при Lady, дали е същото. Ако е така ще търся други варианти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорил си си. "При първото кафе бойлера няма да е загрял както трябва и ще излезе блудкаво кафе, което ще те ядоса и изхвърлиш" Това каза лелята в което има резон за бразилия клуб. Все пак машината не е сметната за 3-4 кафета на ден. При лейдито не би трябвало да е така, защото ми изглежда като домашна. 

Лелята каза да взема автомат, ако искам прясно мляно кайве. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата е, че "големите" машини имат големи бойлери.

Затова машината се изчаква няколко минути (след като е изключил термостата) през които да се разнесе топлината. 

Вместо това може да се пусна и малко вода през цедката - за една-две секунди и цедката е перфектно загряла.

"Клуб" и "Лейди" са просто в различни корпуси и са домашни машини. Това, че в България ги ползват в магазинчета....ама те и капсули предлагат в магазинчетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С Бразилиите няма да имате проблем с поддръжката,която е много проста и евтина.И не си мислете,че каквато и да е автоматична кафемашина може да прави по хубаво кафе.При автоматите е пълно с електроника и знам какво следва при най-малкия проблем-мъки.Имам Бразилия клуб,която сигурно е на 25 години и още работи.Също имам от скоро същата но почти нова.Имам и един пълен автомат АЕГ,който работи когато си иска и трябва постоянно да го ресетвам.Затова не го ползвам.А за кафето като вариант Lavazza Top Class е добър вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, beko5511 написа:

И не си мислете,че каквато и да е автоматична кафемашина може да прави по хубаво кафе.

Кое кафе ще е по добро, бразилия лейди + мляно вакумирано кафе, или автомат https://www.tehnomix.bg/malki-elektrouredi/kafemashini/saeco-hd-8911-09 + кафе на зърна? 

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...