Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

Jura казват, че са чупливи, поне на фона на железните Саеко. Миеле мисля, че е ребрандирано Саеко.Ако е важно ще намеря кой ги произвежда.

Хубави марки са Ранчилио, Куикмил, Бразилия, Лелит и подобни.

Добре бе да го ева....какво е това ребрандиране, че стават по 2-10 хиляди лева?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето тук коментират: http://coffeegeek.com/forums/coffee/machines/73581, а има и предложения за алтернтивни марки.

На картинка brew unit-a  ми изглежда същия като на филипса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам опит с няколко различни машини и автомати.

Първото което искам да кажа е, че ако някой иска да пие силно, късо кафе, няма смисъл от автомати, те не правят по-добро кафе, от нормалните машини с ръкохватка, дори в повечето случаи е по-зле. Плюсовете на автоматите са, че няма чистене, слагане на кафе и др действия, както и за направата на капучино и др подобни по-така кафета.

Имал съм делонги от над 10 години модел, без никакви крема дисове и глупости, когато му се сложи ситно смляно хубаво кафе, няма автомат, който да го бие. Имах за малко кафемашина Гаджа, хабеше повече кафе и не правеше по-добро кафе от другите, беше много красива и ефектна, но се счупчи на 2ия месец, та мина през сервиза..

От автоматите, имам наблюдения на две разлчини Jura и на един много скъп Bosch, който беше с 40% по-скъп от Jura-та. И трите правят добро кафе, но не е нещо уникално, както от професионалната машина. И трите не са имали технически проблеми. Аз понеже пия само късо кафе, не бих си купил втори път автомат, няма смисъл, а и струват доста пари в крайна сметка. Единственият плюс на автомата, е че мели кафето преди да се използва, но аз държа кафето в херметични стъклени буркани и не успява да изветрее.

Miele е хубава фирма, но не мисля, че е нещо повече от другит, ако се говори за кафемашини, все пак няма как да са най-добрите навсякъде..

При професионалните почти няма значение каква е, стига да е здрава и да се слага колкото трябва и каквото трябва кафе. Въпреки всичко, любимата ми е La Cimbali, навън ги използват страшно много, а у нас са си рядкост..

Редактирано от toro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Торо, интересно мнение.

 

Аз гледам да пия късо силно кафе с малко мляко....захар почти не слагам. За момента капсулите са ми оптимален вариант, въпреки че хич не ми се струва ниска цената от 1 лев на капсула, но поне машината е евтина и безпроблемна.

Редактирано от redalex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също не слагам захар, това е лудост за едно хубаво късо кафе. Понякога и аз  слагам 3-4мл мляко, просто няколко капки. Пил съм няколко пъти капсули, но някак си не ме впечатлиха много, но наистина машините са им без пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-готиното на капсулите е, че гарантират всеки път еднакъв вкус. Кафе автомата иска постоянна (до)настройка за всяко различно кафе.

А дори да се купува само един вид кафе, то пак има разлика в партидите и съответно мелачката прави различна смес, от там всичко се променя.

Съвременните машини с ръкохватка се продават и с адаптер за "капсули".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че кой е казал, че иска едно и също кафе? Аз редувам няколко вида, няма как да пия само едно кафе, ако ще да е най най на света!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид не, че всички капсули са с еднакъв вкус :), а че независимо кой прави кафето, то е най-близко до това, което са искали да постигнат във фабриката като вкус.

При зърната от едно и също кафе всяка машина ще изкара различен вкус.

 

едно клипче, от което на мен ми потичат лигите:

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Но откакто си взех машина с месингов бойлер, капилярен термостат и месингова цедка и отделна мелачка с плоски ножове нищо не може да ме накара да се върна повече към модерна битова машина.

 

:eusa_clap:  :respekt:

 

Супер полезно мнение! Подкрепят тезата, че автоматите не правят по- хубаво кафе от ръчката.

Може ли информация как вървят като цена гореспоменатите машини, може и на лично? Имам съмнения, че далеч надминават стойността на Б4-ката ми, но много ме влече подобна машинария.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях тръгнал за такава Гаджа, но като изгледахме няколко клипчета, решихме, че само в Неделя ще имаме време да я ползваме :hilezh: 

 

Може ли информация как вървят като цена гореспоменатите машини

Ранчилио Силвия е 900лв в БГ. Ето един Лелит с ПИД контролер: http://www.maxicoffee.com/machine-expresso-pl41-plus-avec-lelit-p-4792-3_91_151.html

 

В Европа са много разпространени домашните Бразилия. Ужасно грозни са, но хубава машина може да се купи за 300-400лв втора употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях тръгнал за такава Гаджа, но като изгледахме няколко клипчета, решихме, че само в Неделя ще имаме време да я ползваме :hilezh: 

 

Ранчилио Силвия е 900лв в БГ. Ето един Лелит с ПИД контролер: http://www.maxicoffee.com/machine-expresso-pl41-plus-avec-lelit-p-4792-3_91_151.html

 

В Европа са много разпространени домашните Бразилия. Ужасно грозни са, но хубава машина може да се купи за 300-400лв втора употреба.

Не ги бях чувал тези марки, сега ги разгледах и наистина са страхотни! Ако купувам следващ път, ще е нещо такова, никакви автомати!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ранчилио Силвия е 900лв в БГ. Ето един Лелит с ПИД контролер: http://www.maxicoffee.com/machine-expresso-pl41-plus-avec-lelit-p-4792-3_91_151.html

 

В Европа са много разпространени домашните Бразилия. Ужасно грозни са, но хубава машина може да се купи за 300-400лв втора употреба.

 

Сутринта пих еспресо от професионално Ранчилио, страхотно беше. 

 

Компактните Бразилия от доста време ги следя, но все на твърде амортизирани попадам. Явно машините са много добри щом държат такава цена, въпреки окаяното състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти пак може да си пиеш перфектно кафе, просто няма да е перфектно еспресо:)

Не е задължително по-ситното да е с по-добър каймак. Твърдят, че оптималното е за 20сек да изкараш 20-25мл.

Времето за екстракция зависи и от вида на цедката, и от силата на пресоване. Даже се продават динамометрични тампери: http://www.vanelis.com/Product.cfm?iProd=38

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При по-евтините домашни машини е жизнено важно да се подбере правилно колко ситно да бъде смялно кафето, както и да е добре пресовано. Това е, ако няма крема диск, който аз много мразя и не искам да виждам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не ти пречи да пробваш, но както каза колега преди това, не е хубаво кафето да се точи над 20-на секунди, говоря за нормално еспресо. Ако върви много бавно, излизали и вредните вещества на кафето.

Цитиране на предходен пост!

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При автоматите може да се променя едрината на смилане и дозата. За Xsmall не е предвидена промяна на дозата, но май имаше някакъв трик. През седмицата ще проверя.

За машина с ръкохватка аз кафе от 7гр доза не мога да изкарам, както и да го меля. Оптимално ми идва 10гр.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо автоматите хабят видимо повече кафе?? При направа на късо еспресо или средно, според мен хабят с 30-40% повече кафе, а не се усеща да е по-добро, да не казвам, че трудно правят толкова хубаво, колкото свястна домашна кафе машина.

Цитиране на предходен пост!

Редактирано от VBI
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е задължително по-ситното да е с по-добър каймак. Твърдят, че оптималното е за 20сек да изкараш 20-25мл.

 

Робо, доколкото помня, според законите на баристиката, кафето не бива да минава повече от 7 сек. през процес на варене, защото става токсично. 

 

За токсичността на капсулите има много писано. Освен това, самото кафе в капсулите се третира много сериозно химически. А за пластмасите знаем какво става, когато ги нагрееш - яко отделяне на би-феноли и прочее. Или нещо се е променило?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо да кажете за Krupa XPS 5620.

От повече от десет години ползваме Делонги с крема диск и ни харесва кафето, което прави.

Крупса, май не може да направи каймак, както го докарва крема диска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От време на време пия кафе от едно 7-8 годишно Делонги и кафето е приятно. Но съм на мнение, че крема дискът прави пяна, а не каймак.

 

От кафе в капсули не съм се интересувал и не искам да коментирам. Такова съм пил основно в хотели и продължавам да си мисля, че са като макдоналдс - може да не е най-доброто, нито полезно, но вкусът е предвидим.

 

Понеже напоследък пия повече кафе, отколкото бира, ще взема да се поинтересувам какви токсини има и кога излизат.

Не съм попадал на информация, че не трябва да се извлича кафе повече от 7 секунди.

Ето малко обща информация: http://en.wikipedia.org/wiki/Espresso

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При автоматите може да се променя едрината на смилане и дозата. За Xsmall не е предвидена промяна на дозата, но май имаше някакъв трик. През седмицата ще проверя.

За машина с ръкохватка аз кафе от 7гр доза не мога да изкарам, както и да го меля. Оптимално ми идва 10гр.

 

Стана ми и на мен интересно. И аз съм с XSmall, и преди да прочета темата си мислех, че пия кафе  :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 7 години ползвам DeLonghi Magnifica. Меленето ми надува главата и само в началото си играх с него. Има две регулировки - за колко смляно и времето, което пък определя дозата. Предпочитам и си купувам вакуумирани пакети Lavazza. В лъжичката натъпквам добре дозата. От настройката за колко късо го давам на около 1/3. Това съответства на вкуса ми. Кафето се води пресовано и е с хубав каймак. В самата машина отгоре излиза въртейки се една преса и го изцежда. Доволен съм. Гостите ми също :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...