Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

12 minutes ago, iovkom said:

точност +/- 30 сек

не е въпроса във времето а в усилието. Плюс това да смелиш кафето, да го натъпчеш в цедка, да я поставиш в машината и след това да изхвърлиш в боклука и да измиеш цедката си отнема 2-3 мин, в сравнение с това да натиснеш едно копче и всичко това да се случи автоматично, докато си чешеш ташаците за 20тина сек. Ако сте 3ма и трябва да направиш 3 кафета сутрин вече и за времето можеш да се хванеш. А пък, когато трябва да станеш в 4 през нощта, ще усетиш огромната разликата между двете.

 

така че може би ти трябва да взимаш редовно хапчета :hilezh: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Just now, Passi said:

Какво си чешате клавиатурите като половината няма да направите разлика между кафе за 10 и 100лв килото.:gruebel: 

е как бе .... едното го пиеш с гордост и престиж, а другото с презрение :hilezh::hilezh::hilezh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, HannoSLM написа:

не е въпроса във времето а в усилието.

Прочети отново мнението за изискването за кафе , което да е готово в рамките на 20-25 секунди , 3-4 страници назад е. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

To имаше изискване и за компактни размери, защото на Мартин пространството му било кът, ама доста народ му предлага големи и обемисти автомати ...

 

Сега говорих с един приятел, който има Ранчилио Силвия и преди това Гаджа Класик - вика, че Ранчилиото било по-добре направено, ама то си е 400 лева отгоре.

 

Аз имам машина за капсули Неспресо - кафето много го харесвам, удобно и лесно е, но е скъпо. Основно си правя кафе в кубинска кафеварка.

От доста време мисля за някаква машина, като колебанията ми са от проста еспресо машина до автомат Юра ...и още не мога да реша какво да бъде.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, redalex написа:

Абе по колко кафета на ден пиете и правите, че чак се смятат загубата на време при правенето на кафе??!?!

Ние пием 4-6 кафета дневно. Идва и бодра смяна от още двама кафеджии. В момента съм с кафемашина с ръкохватка, която ползвам 10 години и съм и сменял уплътнения веднъж. Не съм закъснявал никога за работа, или за някъде в следствие пиенето на кафе. Ползвам вакумирано кафе на якобс и крема диск. Искам по добро еспресо. Без кафемелачка няма как да стане. 

Преди 1 час, redalex написа:

 на Мартин пространството му било кът

Лека, по лека най късно другата седмица съм с тая комбинация Gaggia02.jpgНамерих стара гаджа със соленоида и ОВП, кафемелачката ще е нова. Остава да намеря място за една кана брита, че тук водата е много варовита. 

 

Преди 2 часа, HannoSLM написа:

Плюс това да смелиш кафето, да го натъпчеш в цедка, да я поставиш в машината и след това да изхвърлиш в боклука и да измиеш цедката си отнема 2-3 мин

Автомата като вземе да свети, за почистване и няма нищо във него какво правиш? Нещата не са еднозначни, един обича да губи време в готвене, друг в лежане под колата, трети да си мели кафе и слага в цедка. Живота е шарен.

Преди 2 часа, HannoSLM написа:

Ако сте 3ма и трябва да направиш 3 кафета сутрин вече и за времето можеш да се хванеш.

Има ръкохватки с два чучура.

Редактирано от martinich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би му меча.

Аз заради задаващата се бодра смяна ще купувам един кубик неръждаем резервоар за вино.

Всеки с кахърите си...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

28 minutes ago, martinich said:

Без кафемелачка няма как да стане.......

 

Автомата като вземе да свети, за почистване....

 

Да внеса малко яснота защо една кафемелачка  си струва парите, независимо, че може да е колкото един пълен автомат на Филипс.

Отделните кафемелачки работят с плоски ножове. За да имат по-висока производителност се увеличава диаметъра на ножовете, в никакъв случай оборотите. 

Целта е кафето да се смели (не натроши на люспи), да се получи хомогенен прах и по време на смилането да не се "овкуси" или изгори. 

Нормалната скорост за домашна машина е 1-2грама/сек, т.е. за около 10 секунди се смила една доза.

 

Аз съм имал автомат Саеко Инканто. Машината беше с конусни ножове, абослютно неспособна да смели на фин прах по-изпечено кафе. Високи обороти, за да е по-лесно и по-бързо. Няма фино регулиране на едрината на смилане....

 

 

За тарикатите - автоматите се нуждаят от постоянно почистване и настройка.

Ето примерно инструкции от Jura:

1- To maintain optimum water temperature and pressure for espresso, descale your machine every 2-3 months. Regular descaling helps prevent 70% of common malfunctions. If cycles are missed for several months, then extra descaling is recommended.

 

3- Avoid using dark roast oily beans. Oily beans and fine grinds produce over extracted coffee, which clogs the coffee grinder. 

4- Do not refrigerate beans. They absorb moisture, which in turn clogs the grinder burrs and may cause them to rust. Clean coffee grinder (Built in or stand alone) every three months.

5- Calibrate the quality of espresso every day by making espresso in a shot glass. A shot glass limits the coffee size, allowing a visual check of espresso quality. Examine the color of espresso and the thickness of Crema. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, Schnura написа:

Те за таа машинка говорих по назад.

411QPSTXZ4L._SY450_.jpg

Някой има ли идея, като качество как е и кафето как го вАри?

Аз съм с такава в нас.Много доволен от 8 години и никога не е ходила на ремонт

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на делонги и саеко автоматите, като извадиш смляното кафето е като фин прах (така яко е оформено в цедката, че трябва бая да го стиснеш за да се раздроби). Под 10 сек е меленето, което варира в зависимост от избраното количество и колко фино си настроил мелачката. При мен седи перманентно на най-фината настройка. Може би трябва да го сравня с някакво кафе на прах, но едва ли ще има разлика в едрината.

 

Автомата не изисква никаква поддръжка, освен за прочистване против котлен камък веднъж на няколко месеца (светва си лампичка да напомни - пп мойта не я чистя повече от веднъж, два пъти годишно), и като ти светнат датчиците да напълниш машината с вода или да изпразниш резервоара със смляно и сварено кафе. За 10 години и 3 автомата (в нас и в офиса) и хиляди кафета не се е налагало нито веднъж нито една от машините да ходи за ремонт. На моето делонги му смениха нагревателя през 2014 и това беше. Няма запушване на цедки, обезвъздушаване на помпичката и пр мизерии. Няма да изплиска ако натъпчеш прекалено кафе в цедката или каквито и да било дребни проблеми на ръчните еспресо машини.

 

На делонги-то единственото, което ме дразни е, че му липсва датчик за наличието на зърна и понякога мели въздуха ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В офиса ползваме робот Филипс Саеко.

Слагали сме в него и кафе от 15лв. килото и такова от 40лв......аз лично разлика между двете не мога да направя.Трябва да си кафеджия, непушач за да усетиш нещо.Не знам кво толкова ги дъвчете тия машини, ама да заместя робота, който ми прави кафето за 1мин. с едно натискане, за тия тучове от бай Тошово време....не мерси :)

Изпратено от моят LG-D802 с помощта на Tapatalk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

50 minutes ago, bobitovn said:

В офиса ползваме робот Филипс Саеко.

Слагали сме в него и кафе от 15лв. килото и такова от 40лв......аз лично разлика между двете не мога да направя.

За това говорим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Масони такива, заради тази тема вече ходя да си взимам кафе от най- скъпото място на работа. :steinigung:

Сега търся да си закупя цибетка, която да ми преработва кафето за употреба вкъщи. После ще мисля мелничката и машината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, martinich написа:

Самърсби, като за начало им купи една хубава сок машина, да не идат ябълките зян (само за рИкия) :hilezh:

Те си ги ядат ябълките сУрави, не на сок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

13 minutes ago, _koko_ said:

 Масони такива, заради тази тема вече ходя да си взимам кафе от най- скъпото място на работа. :steinigung:

Е така де - тия пари трябва да се дават за кеф.

(Точно като македонската батка фен на ВерсачИ на аватара ти) ;)

 

А това, че едно кафе е от 15 лева и друго от 40 не винаги значи, че трябва да усетите разлика или че по-скъпото е 3 пъти по-добро от другото.

Тоя приятел дето има Гагията и Рончилото един път ми прави едно кафе, дето било некво мега специално, донесено от незнам си къде и на незнам си каква цена - еми по гадно кафе не бях пил. Не него му харесват кисели, люти и разни такива, а аз пък не мога да ги понасям.

 

Бтв - смилането на най-ситно е 100% "неправилно" от гледна точка на маниак кафеджията...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи на каква едрина да се смила и как влияе на кафето да се образовам. То е за 1 сек да се смени, само връткам връткЯта и готово :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това зависи от типа на кафето, от машината на която го вариш, от типа кафе, което ще правиш, от вкуса ти и от сигурно още 5 неща, за които не ми стига умствения капацитет в момента.

 

При бърз сърч в гугъл излиза това: https://ineedcoffee.com/coffee-grind-chart/

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бате, на човека на който само мелничката му е илядо лева не му е проблем да го пусне на анализ та да му кажат лабораторно на колко микрона да го смели и при какъв бууст/температура да го екстрахира.

То верно докарахте едно кафе на цената на пура. Ама като знам къде чета не смея и да пиша.

Редактирано от grizzly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

59 minutes ago, HannoSLM said:

 То е за 1 сек да се смени, само връткам връткЯта и готово :)

 

Едно и също положение на "врътката" смила различните кафета по различен начин. Много различен.

Затова е хубаво машината да има едно 10 левово манометърче, или още по-просто - да засечеш за колко време изтича кафето в някаква чашка, която си приел за еталонна.

Ако си свикнал на машината може и на око да определиш колко ситно да е кафето....но без да изхвърлиш едно-две кафета (при смяна вида на кафето) не става.

 

"Изкуството" да приготвиш нормално кафе, не  е по-сложно от изкуството на изпържиш яйца с праз. Не знам какво толкова му се втелявате.

 

А лютите кафета са като лютите бири. Има белгийски напитки (твърдят, че били бира) с всякакви странни вкусове за по 9лв бутилката.

Редактирано от robobug
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има и такива хора, дето обичат такива бири ;)

 

 

ПС - тоя пич, за който споменах с Ранчилиото всеки път като си прави кафе си мери "дозата" на електронна везна. 

Единственото важно е - колко си зарибен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@robobug това е много сложно за мен и нямам достатъчно акъл да го направя. Харесва ми непрекъснато да сменям вида кафе за да опитвам непрекъснато различни. За това и взех тази машина, защото дава най-много гъвкавост да правиш кафе от зърна или мляно.

 

Иначе вчера пуснах 2 кафета - едно на най-ситно и едно на най-едро смлени и верно има разлика, основната е, че това дето е на едро смляно е по-воднисто. Направих една снимка, да се види и как по-едрото (по неква странна причина) е с по-слаб каймак:

coffe.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е много ясно че екстракцията е по-добра при ситно смилане. Докато не се запуши цедката. Ситното смилане иска по-високо налягане съответно. Или ще стане по-бавно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...