Jump to content

Избор на кафе машина


Recommended Posts

те и ухапаните ябълки така се пънеха, докато чайните не извадиха пет-шес по-добри марки:hilezh:. Че и сега ги забраняват "официално", видиш ли, "шпионирали"....

Каква ли ще е мотивацията за кафемашините...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все едно някой сега да започне да ни убеждава, как Дачия е върха на сладоледа и другите са тъпи, че купуват по-скъпи коли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да променяш температурата, различните кафета си променят вкуса на различна температура и така може да си ги регулираш до някъде по твоя вкус.

Другото е, че няма толкова бързодействаш термостат, колкото и хубав да е няма как реагира на 1-2 градуса. С ПИД се постига много по-стабилна температура по време на правенето на кафето, особено, ако не се правят чорби по 100-200мл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз знам какво е ПИД, интересно ми каква е ползата от него.

Ако няма да правим чай не е необходимо да се задават различни температури.

Едно е ПИД-а да отчете разлики от 1-2 градуса, а друго е да накара една силно инертна система да реагира моментално. 

Капилярният термостат реагира мигновено и няма хистерезис, като биметалния.....но при достатъчно голям и масивен бойлер не трябва да е необходимо управление на температурата по време на екстракция....ако не правим чорба :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С ПИД си променям температурата, както казах различните кафета изкарват различни вкусове на различна температура, а това няма как да стане с термостат. За това и големите машини си имат такава настройка.

Не променям нищо по време на самата екстракция.

Редактирано от toro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, разбрах те за тази функция. Затова и питах на кой каква температура му вади машината.

При мен съм измерил 88 градуса на изхода на цедката. Меря с термометър за месо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 hours ago, robobug said:

Каква е ползата от ПИД контролера....освен, че е по-евтин от хубав термостат?

 

Премери ли си температурата? Също, как я/мислиш да я мериш?

едит: разбрах

 

Има значение при варене.

Около 94 градуса Ц искаш, но варира с кафето 

Редактирано от Spunky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПИД-а е най-смисления ъпгрейд на еднобойлерна машина, другия е да се настрои правилното налягане. Бревил, сейдж, гастробек и прочие клонирани марки не са лоши, но стигне ли се до ремонт въобще не са приятни. Противоположно една Силвия може да се поддържа докато ти омръзне :).

 

Редактирано от L&R
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, изразих се грешно, мисълта ми беше, че ще горигираш с няколко градуса като сменяш кафето, няма по цял ден да мериш и променяш температури...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да знаеш кое кафе на каква температура се "вари" трябва или да си попилял доста килограми кафе или да си изчел 3 алманаха на темата.

 

Разбира се, един домашен потребител най-вероятно (рано или късно) почва да пие 2-3 вида кафе и там нещата са въпрос на вкус и напасване ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че прекалено голямо значение отдавате на тази точна температура. Няма как да проверя де, защото нямам ПИД :)

Проблем с Т имат по-евтините машини, при които по някое време на екстракцията Т може да падне до 70 градуса.

Вчера пак мерих - при мен Т започва от около 88 градуса и до около 250 грама (толкова ми е мензурата) отива на 92. При около 150 грама се включва нагревателя.

 

Как един ПИД ще промени тази точност? Или трябва да има огромен нагревател..... или миниатюрен бойлер....за комерсиална машина (където времето е пари) сигурно има смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По време на екстракцията, не мисля, че ако тръгнед а пада температурата, ПИД-а ще реагира, ще пусне нагревателя и той адекватно ще я вдигне за тия 20 секунди, през които тече кафето...По-скоро за разни машини, които нямат електроника или не са толкова точни в това кога е готова машината за да почнеш да правиш кафе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мислиш, но точно това прави. Цялата екстракция не е 20сек, по скоро 30-35 общо от напускането на бутона. При мен поне 5 сек не излиза нищо и малко след това вече е сработил нагревателя отново.


Аз поне усетих голяма разлика във вкуса на същото кафе, след ден два ще сваля надолу 2 градуса за да видя как ще е.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е ясно какво прави, въпроса е до колко успешно го прави. Защото PID-а хубаво подава, ама нагревателя за колко време ще вдигне едни 5 градуса, особено ако е с един бойлер машината?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

37 minutes ago, toro said:

Цялата екстракция не е 20сек, по скоро 30-35 общо от напускането на бутона. При мен поне 5 сек не излиза нищо и малко след това вече е сработил нагревателя отново.

През първите 5 секунди (почти) не тече вода и  бойлерът не изстива.

Температурата трябва да се поддържа по време на изтичане на водата.

 

Замерете какво излиза без кафе в цедката....аз загрявам предвателно термометъра до над 90 градуса и като го сложа под струята, докато не включи нагревателя стои на 88 градуса. За това време са изтекли около 150мл вода. 

Утре ще пробвам как ще се промени вкуса на кафето, ако вдигна ръчно Т над 90 градуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има десетки тестове в тубата, ето моя.

Както се вижда още докато тръгне да излиза кафе и температирата е слязла д 5-6 градуса и нагревателя нагрява, въпреки това пада още малко.

Докато се напълно цедката и системата пак, това си е вода.

Сега вие си вижте след колко секунди ви сработва нагревателя, понякога изкарава цяла чашка преди да сработи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

T.e с пида му задаваш, че искаш екстракцията да върви на 90 градуса и то за това почва от 105 ли? Или си му дал 105, но температурата пада и не може да компенсира, не съм сигурен, как да разбира клипа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

105 не е реалната температура на водата, има корелация и съответства на 95 грубо, имаше графики по темата.

Capture (1).JPG

Целта е да сработи максимално бързо, след още 4 градуса спад, това с обикновения термостата става след спадане на 15+ градуса някъде или след изкарване на едно късо кафе.

Както и да гледам, сработването става много много по-рано, това е целта на пид-а, по-стабилна температурата и по-малки разлики.

 

Другия голям плюс е, че мога да си променям градусите, нещо което без пид  няма как да стане.

А както е ясно, според градусите, едрината и продължителността на шота, вкусовете се променят доста силно и вече лични го видях и се убедих, че е така.

 

https://www.perfectdailygrind.com/2018/05/why-are-some-coffees-more-acidic-than-others-a-brew-roast-guide/

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази тема.
×
×
  • Create New...